دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ شامل تمام تلاش‌های بازاریابی است که از یک دستگاه الکترونیکی یا اینترنت استفاده می‌کنند. شرکت‌ها کانال‌های دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و وب سایت‌های خود را برای ارتباط با مشتریان فعلی و آینده به کار می‌گیرند.
با این که اینترنت در حال حاضر در دسترس است، آیا باور می‌کنید تعداد افرادی که هر روز به اینترنت می‌روند، هنوز هم در حال افزایش است؟ طبق تحقیقات پیو، در واقع استفاده‌ی “ثابت” از اینترنت در بین بزرگسالان فقط در سه سال گذشته ۵ درصد افزایش یافته است. بنابراین بدیهی است که نحوه‌ی خرید مردم به طور اساسی در راستای این موضوع تغییر کرده است. به این معنی که بازاریابی آفلاین دیگر به اندازه‌ی سالهای گذشته مؤثر نیست.
مارکتینگ همواره در ارتباط با مخاطبین شما در جای مناسب و در زمان مناسب بوده است. امروز، این بدان معنی است که شما باید مردم را در جایی که آنها در حال گذراندن زمان هستند بیابید: یعنی در اینترنت.
به عبارت دیگر دیجیتال مارکتینگ شامل هر نوع بازاریابی آنلاین است.
بازاریابی ورودی(inbound marketing) یک روش واقعاً مؤثر برای جذب، تعامل و لذت بردن از مشتریان آنلاین است. اما ما هنوز در مورد بازاریابی دیجیتال از مردمِ سراسر جهان سؤالات زیادی داریم.
یک بازاریاب ورودی ممکن است بازاریابی ورودی و دیجیتال مارکتینگ را عملاً یکسان بیان کند، اما برخی تفاوت‌های جزئی وجود دارد. گفتگو با بازاریابان و صاحبان کسب و کار در ایالات متحده آمریکا، کالیفرنیا، آسیا، استرالیا و نیوزیلند، در مورد اینکه چگونه این تفاوت‌های کوچک در سراسر جهان مشاهده می‌شود، این تفاوت‌ها را نشان می‌دهد.

دیجیتال مارکتینگ

چگونه دیجیتال مارکتینگ را تعریف می‌کنیم؟

دیجیتال مارکتینگ با استفاده از تاکتیک‌ها و کانال‌های متعدد دیجیتالی برای ارتباط با مشتریان در فضایی که بیشترین زمان خود را در آنجا می‌گذرانند( یعنی اینترنت)، تعریف می‌شود. دیجیتال مارکتینگ شامل تبلیغ اینترنتی در وب سایت خود شرکت تا دارایی‌های تجاری آنلاین کسب و کار، تبلیغات دیجیتالی، ایمیل مارکتینگ، بروشور آنلاین و فراتر از آن است. بنابراین طیفی از تاکتیک‌ها در زیر چتر “دیجیتال مارکتینگ” وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. با ما با سایت «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ و مثال برای آنها

بهترین بازاریابان دیجیتال دارای یک تصویر واضح از چگونگی انجام هر کمپین بازاریابی دیجیتال برای رسیدن به اهداف کلیدی خود هستند. بسته به اهداف استراتژی بازاریابی خود، بازاریابان می‌توانند از طریق کانال‌های رایگان و پولی از کمپین بزرگتری حمایت کنند.

برای مثال یک بازاریاب محتوا می‌تواند مجموعه‌ای از پست‌های وبلاگ ایجاد کند که به دنبال ایجاد یک کتاب الکترونیکی جدید کسب و کار می‌باشد. بازاریاب رسانه‌های اجتماعی شرکت ممکن است پس از انتشار پست‌های پولی و ارگانیک در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی این شرکت، به تبلیغ این پست‌های وبلاگ کمک کند.

بازاریاب ایمیل یک کمپین ایمیل برای فرستادن ایمیل به کسانی که اطلاعات کتاب‌های الکترونیکی خود را بیشتر از این شرکت دانلود می‌کنند، ایجاد می‌کند. در ادامه بیشتر درباره‌ی این بازاریابان دیجیتال خاص صحبت خواهیم کرد.
در ادامه یک مرور سریع از بعضی از رایج ترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ و کانال‌های مربوط به هر کدام آورده شده است.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

این روند بهینه سازی وب سایت شما برای زسیدن به رتبه بندی بالاتر در صفحات نتایج موتور جستجو است. نتیجه‌ی بهینه‌سازی موتور جستجو افزایش میزان ترافیک ارگانیک یا رایگانی است که وب سایت شما دریافت می‌کند. کانال‌هایی که از SEO بهره‌مند می‌شوند عبارتند از:
• وب سایت‌ها
• وبلاگ‌ها
• اینفوگرافیک‌ها

بازاریابی محتوا

این اصطلاح، ایجاد و ارتقاء دارایی‌های محتوا به منظور ایجاد آگاهی از نام تجاری، رشد ترافیک، رونق کسب و کار و مشتریان است.
کانال‌هایی که می‌توانند در استراتژی بازاریابی محتوا نقش داشته باشند عبارتند از:

 • پست‌های وبلاگ
 • کتاب‌های الکترونیکی و روزنامه‌های آنلاین
 • اینفوگرافیک‌ها
 • بروشورها و کتاب‌های آنلاین

بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی

این نوع بازاریابی، نام تجاری و محتوای کسب و کار شما را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی ارتقا می‌دهد تا آگاهی از نام تجاری شما بیشتر شده و ترافیک بازدید را افزایش دهد. و بدین ترتیب منجر به رونق کسب و کار شما شود. کانال‌هایی که در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی می‌توانند استفاده شوند عبارتند از:

 • فیس بوک
 • توییتر
 • لینکدین
 • اینستاگرام
 • اسنپ چت
 • پینترست
 • گوگل پلاس

پرداخت برای هر کلیک (Pay Per Click)

PPC یک روش افزایش ترافیکِ وب سایت شما با پرداخت هزینه برای هر بار کلیک بر روی تبلیغ شما به ناشر است. یکی از رایج ترین نوع روش پرداخت برای هر کلیک، گوگل ادوردز (Google AdWords) است. گوگل ادوردز به شما امکان می‎دهد که برای لینک‌هایی که در اسلات‌های بالا در صفحات نتایج جستجو در موتورهای جستجوی گوگل قرار داده‌اید، با قیمت “به ازای هر کلیک” هزینه پرداخت کنید.
کانال‌های دیگری که می‌توانید در آنها از روش PPC استفاده کنید عبارتند از:

 • تبلیغات پولی در فیس بوک
 • توییت‌های تبلیغاتی در توییتر
 • پیام‌های اسپانسر شده در لینکدین

بازاریابی پورسانتی(Affiliate Marketing)

این بازاریابی نوعی تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن شما برای تبلیغ محصولات یا خدمات دیگران در وب سایت خود پورسانت دریافت می‌کنید. کانال‌های بازاریابی پوزسانتی عبارتند از:

 • تبلیغات ویدیویی میزبانی از طریق برنامه‌ی YouTube Partner
 • پیوند لینک‌های پورسانتی در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی شما.

تبلیغات بومی(Native Advertising)

تبلیغات بومی اشاره به تبلیغاتی دارد که عمدتاً تحت محتوای یکسان و بر روی یک پلت فرم در کنار محتوای خود وب سایت برجسته می‌شود. پست‌های حمایت شده‌ی BuzzFeed نمونه‌ی خوبی هستند. اما بسیاری از مردم تبلیغات رسانه‌های اجتماعی را نیز “بومی” می‌شناسند. مانند تبلیغات فیس بوک و اینستاگرام.

اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزاری اشاره دارد که به منظور بهینه‌سازی عملیات بازاریابی پایه‌ی شما به کار می‌رود. بسیاری از مراکز بازاریابی می‌توانند وظایف تکراری خود را به صورت خودکار از طریف نرم افزار انجام دهند، مثلاً:

 • خبرنامه‌های ایمیلی
 • برنامه‌ی زمانبندی رسانه‌های اجتماعی
 • به روز رسانی لیست تماس
 • گردش کار رونق کسب و کار
 • ردیابی و گزارش کمپین

بازاریابی ایمیل (ایمیل مارکتینگ)

شرکت‌ها از بازاریابی ایمیل به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می‌کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیف‌ها، رویدادها و همچنین به منظور هدایت افراد به وب سایت‌های کسب و کار استفاده می‌شود.
انواع ایمیل‌هایی که ممکن است در یک کمپین بازاریابی ایمیل ارسال گردد عبارتند از:

 • خبرنامه عضویت در وبلاگ
 • ایمیل‌های پیگیری به بازدید کنندگان وب سایت‌هایی که مشتریان فایلی را دانلود کرده‌اند.
 • ایمیل‌های خوش آمدگویی به مشتری
 • تبلیغات تورهای گردشگری و تعطیلات
 • نکات و یا سری ایمیل‌های مشابه برای پرورش مشتری.

روابط عمومی آنلاین (Online PR)

روابط عمومی آنلاین تضمین امنیت پوشش آنلاین به دست آمده با نشریات دیجیتالی، وبلاگ‌ها و سایر وب سایت‌های مبتنی بر محتوا است. روابط عمومی آنلاین بسیار شبیه روابط عمومی سنتی است، اما در فضای آنلاین. کانال‌هایی که می‌توانید برای به حداکثر رساندن تلاش‌های روابط عمومی آنلاین خود استفاده کنید عبارتند از:

 • تماس با خبرنگار از طریق رسانه‌های اجتماعی.
 • به کار گرفتن بررسی‌های آنلاین برای شرکت شما
 • درج نظرات در وب سایت یا وبلاگ شخصی شرکت.

بازاریابی ورودی

بازاریابی ورودی اشاره به رویکرد “کامل” برای جذب، تعامل و لذت بردن مشتریان با استفاده از محتوای آنلاین است. شما میتوانید از هر تاکتیک دیجیتال مارکتینگ که در بالا در طول یک استراتژی بازاریابی ورودی ذکر شده است، مانند سئو، بازاریابی محتوا، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیل و … استفاده کنید.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتر(بازاریاب دیجیتال) چه کاری انجام می‌دهد؟

بازاریابان دیجیتال مسئول ایجاد آگاهی از برند و رونق کسب و کار از طریق تمام کانال‌های دیجیتال هستند. آنها این کار را ازهر دو روش رایگان و پولی که در اختیار شرکت قرار دارد، می‌توانند انجام دهند. این کانال‌ها عبارتند از: رسانه‌های اجتماعی، وب سایت خود شرکت، رتبه بندی موتورهای جستجو، ایمیل، تبلیغات صفحه نمایش و وبلاگ شرکت.
بازاریاب دیجیتال معمولاً بر روی یک شاخص کلیدی عملکرد کلی (Key Performance Indicator) برای هر کانال متمرکز می‌شود تا بتواند عملکرد شرکت را در هر یک از آنها به درستی اندازه گیری کند. برای مثال، بازاریاب دیجیتالی که مسئول جستجوگرها است، “ترافیک ارگانیک” وب سایت خود را اندازه‌گیری می‌کند. او چک می‌کند که آیا ترافیک سایت ناشی از بازدیدکنندگانی است که یک صفحه از وب سایت کسب و کار انها را از طریق جستجوی گوگل پیدا کرده‌اند یا از روش‌های دیگر؟
دیجیتال مارکتینگ امروزه از طریق بسیاری از نقش‌های بازاریابی انجام می‌شود. در شرکت‌های کوچک، یک متخصص عمومی ممکن است بسیاری از تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگی که در بالا توضیح داده شد را انجام دهد. اما در شرکت‌های بزرگتر، این تاکتیک‌ها دارای متخصصین متعددی هستند که هرکدام فقط بر روی یک یا دو کانال‌ دیجیتال برند تمرکز دارند. در ادامه چند نمونه از این متخصصان معرفی می‌شوند. با ما با سایت «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

مدیر سئو

KPI اصلی: ترافیک ارگانیک
به طور خلاصه، مدیران سئو کسب و کار را در رتبه بندی گوگل قرار می‌دهند. مدیر سئو با استفاده از روشهای مختلف بهینه سازی موتورهای جستجو، می‌تواند به طور مستقیم با تولیدکنندگان محتوا کار کند تا اطمینان حاصل شود که محتویاتی که تولید می‌کنند در گوگل خوب عمل می‌کند. حتی اگر این شرکت این محتوا را در رسانه های اجتماعی نیز منتشر کند.

متخصص بازاریابی محتوا

KPI اصلی: زمان صرف شده در صفحه‌ی وب، ترافیک وبلاگ، مشترکین کانال یوتیوب
متخصصان بازاریابی محتوا تولیدکنندگان محتوای دیجیتال هستند. آنها اغلب تقویم وبلاگ نویسی شرکت را دنبال می‌کنند. همچنین استراتژی‌های محتوایی را پیگیری می‌کنند که شامل ویدیو نیز می‌شود. این متخصصان اغلب برای اطمینان از اینکه محصولات و کمپین‌های راه اندازی کسب و کار با محتوای تبلیغاتی در هر کانال دیجیتال پشتیبانی می‌شوند، با افرادی که در بخش‌های دیگر هستند کار می‌کنند.

مدیر رسانه‌های اجتماعی

KPI اصلی: فالو، تعداد دفعاتی که پست منتشر می‌شود، به اشتراک‌گذاری
نقش یک مدیر رسانه‌های اجتماعی همانطور که از نامش پیداست آسان است. اما نوع شبکه‌های اجتماعی که آنها برای این شرکت مدیریت می‌کنند بستگی به نوع صنعت ِ محصولات و خدمات شرکت دارد. از همه مهمتر، مدیران رسانه‌های اجتماعی یک برنامه‌ی زمانبندی ارسال برای محتوای نوشتاری و تصویری شرکت ایجاد می‌کنند. این کارمندان همچنین ممکن است با متخصص بازاریابی محتوا کار کنند تا ارسال محتوا به کدام شبکه‌ی اجتماعی یک یک استراتژی ایجاد کنند.

هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی

KPI اصلی: نرخ باز کردن ایمیل، نرخ بهره‌ی کمپین، نرخ رونق و تغییر کسب و کار
هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی به انتخاب و مدیریت نرم افزار اتوماسیون کمک می‌کند. این نرم افزار به کل تیم بازاریابی این امکان را می‌دهد تا رفتار مشتریان خود را ببینند و رشد کسب و کار خود را اندازه‌گیری کنند.
از آنجا که بسیاری از عملیات بازاریابی شرح داده شده در بالا ممکن است به طور جداگانه از یکدیگر اجرا شوند، بهتر است کسی باشد که بتواند فعالیت‌های دیجیتال را به کمپین‌های فردی گروه بندی کند و عملکرد هر کمپین را پیگیری کند.

دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی ورودی(Inbound Marketing): کدام یک بهتر است؟

از لحاظ ظاهری هر دو مشابه به نظر می‌رسند: هر دو آنلاین هستند و هر دو بر ایجاد محتوای دیجیتال برای مصرف مردم متمرکز هستند. پس تفاوت چیست؟
اصطلاح “دیجیتال مارکتینگ” در بین روش‌های بازاریابی در انواع هل دادن یا کشیدن فرقی نمی‌کند (یا آنچه ما اکنون به عنوان روش‌های «ورودی» و «خروجی» می‌شناسیم). هر دو هنوز هم تحت چارچوب دیجیتال مارکتینگ قرار دارند.
تاکتیک‌های بازاریابی خروجی قرار دادن پیام بازاریابی مستقیم در برابر بسیاری از مردم در فضای آنلاین را مورد هدف قرار می‌دهند. بدون در نظر گرفتن این که آیا آنها می‌خواهند این پیام را ببینند یا نه.
به عنوان مثال، تبلیغات بنر پر زرق و برق که در بالای بسیاری از وب سایت‌ها مشاهده می‌کنید، سعی می‌کنند که یک محصول یا تبلیغ را بر روی افرادی که لزوماً آماده‌ی دریافت آن نیستند، هل دهند.
از سوی دیگر، بازاریابانی که تاکتیک‌های ورودی دیجیتال را به کار می‌گیرند، از محتوای آنلاین استفاده می‌کنند تا مشتریان هدف خود را با ارائه محتویاتی که برای آنها سودمند است، به وب سایت‌های خود جذب کنند. یکی از ساده ترین و قدرتمندترین دارایی‌های بازاریابی دیجیتال ورودی، یک وبلاگ است که به وب سایت شما اجازه می‌دهد بر اساس شرایطی که مشتریان ایده آل آن را جستجو می‌کنند، سرمایه گذاری کند.
در نهایت، بازاریابی ورودی روشی است که از دارایی‌های بازاریابی دیجیتال برای جذب، تعامل و لذت بردن مشتریان آنلاین استفاده می‌کند.
از سوی دیگر، دیجیتال مارکتینگ صرفاً یک اصطلاح کلیدی برای توصیف تاکتیک‌های بازاریابی آنلاین از هر نوع است، صرف نظر از این که آیا بازاریابی ورودی و یا خروجی در نظر گرفته می‌شود.

آیا دیجیتال مارکتینگ برای همه کسب و کارها کار می‌کند(جواب می‌دهد)؟

دیجیتال مارکتینگ می‌تواند برای هر کسب و کار در هر صنعت کار کند. صرف نظر از آنچه که شرکت شما می‌فروشد، دیجیتال مارکتینگ همچنان شامل ایجاد شخصیت‌های خریدار برای شناسایی نیازهای مخاطبان شما و ایجاد محتوای آنلاین با ارزش است. با این حال، این به این معنی نیست که همه‌ کسب و کارها باید راهبرد دیجیتال مارکتینگ را با شیوه‌ی یکسان پیاده کنند.

دیجیتال مارکتینگ B2B

اگر شرکت شما در معامله‌ی بین دو شرکت (B2B) باشد، تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ شما احتمالاً در اطراف تعامل آنلاین قرار دارد. هدف نهایی این است که کسی با یک فروشنده صحبت کند. به همین دلیل، نقش استراتژی بازاریابی شما جذب و تبدیل بهترین هدفی برای فروشندگانتان از طریق وب سایت خود و حمایت از کانال‌های دیجیتال است.
فراتر از وب سایت، شما احتمالاً تصمیم می‌گیرید که تلاش‌های خود را روی کانال‌های متمرکز بر کسب و کار مانند LinkedIn تمرکز کنید، جایی که جمعیت مخاطب شما وقت خود را صرف آنلاین بودن در آنجا می‌کنند.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۸ روش برای فروش اجتماعی بیشتر در رسانه‌های اجتماعی

دیجیتال مارکتینگ B2C

بازاریابی دیجیتال B2C (معامله بین شرکت و مصرف کننده) اشاره به تاکتیک‌ها و بهترین شیوه‌های مورد استفاده برای ارتقاء محصولات و خدمات در میان مصرف کنندگان و بیشتر برای استفاده شخصی دارد.
اگر شرکت شما کسب و کار به مصرف کننده (B2C) است، بسته به قیمت محصولات‌تان، به احتمال زیاد هدف از تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ شما این است که مردم را به وب سایت خود جذب کنید و آنها را بدون نیاز به صحبت با یک فروشنده به مشتری تبدیل کنید.
به همین دلیل شما احتمالاً کمتر بر “رهبری” در معنای سنتی خود تمرکز می‌کنید و بیشتر بر روی ساختن یک سفر شتاب دهنده‌ی خرید، از لحظه‌ای که فرد به وب سایت شما وارد می‌شود، تا لحظه‌ای که خرید می‌کند، تمرکز می‌کنید.
این اغلب به این معنی است که ویژگی‌های محصول شما در محتویات شما در قیف بازاریابی(marketing funnel) بالاتر از کسب و کار B2B است. و شما ممکن است نیاز به استفاده از دعوت به عمل قوی‌تر (CTA) داشته باشید.
برای شرکت‌های B2C، کانال‌هایی مانند اینستاگرام و Pinterest اغلب می‌توانند ارزشمندتر از پلتفرم‌های متمرکز بر معامله بین دو شرکت لینکدین باشند.

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بر خلاف بسیاری از تلاش‌های بازاریابی آنلاین، دیجیتال مارکتینگ به بازاریابان اجازه می‌دهد تا نتایج دقیق را در آن واحد(همان لحظه) ببینند. به عنوان مثال اگر شما در روزنامه‌ای تبلیغاتی قرار داده‌اید، می‌دانید برآورد اینکه چند نفر در واقع آن صفحه را مطالعه کرده‌ و به تبلیغات شما توجه کرده‌اند، چقدر سخت است. هیچ روش مطمئنی برای دانستن اینکه آیا این تبلیغات برای هر فروش در همه‌ی موارد مفید بوده، وجود ندارد.
از سوی دیگر با دیجیتال مارکتینگ، شما می‌توانید ROI را تقریباً در هر جنبه‌ای از تلاش‌های بازاریابی خود اندازه‌گیری کنید. در ادامه برخی مثال‌ها آورده شده است.

ترافیک(بازدید) وب سایت

با دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید تعداد دقیقی از افرادی که صفحه اصلی وب سایت شما بازدید کرده‌اند را در زمان واقعی(آن واحد)، با استفاده از نرم افزار تجزیه و تحلیل دیجیتالی(digital analytics software) مشاهده کنید.
همچنین شما در میان دیگر داده‌های تجزیه و تحلیل دیجیتال می‌توانید ببینید که بازدیدکنندگان چندین صفحه را بازدید کرده‌اند، چه دستگاهی استفاده کرده‌اند(گوشی، تبلت، یارانه و …) و از کجا آمده‌اند.
این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا کانال‌های بازاریابی را برای تشخیص صرف زمان کمتر یا بیشتری به آنها بر اساس تعداد افرادی که کانال‌ها به وب سایت شما هدایت می‌کنند، اولویت بندی کنید. به عنوان مثال، اگر فقط ۱۰٪ از ترافیک شما از جستجوی ارگانیک است، می‌فهمید که احتمالاً شما نیاز به صرف زمان زیادی به سئو برای افزایش این درصد دارید.
با بازاریابی آفلاین، بسیار دشوار است که نحوه‌ی تعامل افراد با نام تجاری‌تان را قبل از تعامل با یک فروشنده یا خرید تشخیص دهید.
با دیجیتال مارکتینگ، شما می‌توانید روند و الگوهای رفتاری افراد را قبل از رسیدن به مرحله نهایی در سفر خرید شناسایی کنید، به این معنی که شما می‌توانید تصمیمات آگاهانه تری در مورد چگونگی جذب مشتری به وب سایت خود در بالای قیف بازاریابی بگیرید.

عملکرد محتوا و تولید رونق

تصور کنید که شما یک بروشور از محصولات شرکت تولید کرده‌اید و آنها را از طریق صندوق پستی به مردم ارسال کرده‌اید. این بروشور شکلی از تولید محتوا است، هرچند آفلاین است. مشکل این است که شما هیچ نظری در مورد اینکه چند نفر از افراد بروشور شما را باز کرده و مطالعه کرده‌اند، یا چند نفر آن را مستقیم به سطل زباله انداختند، ندارید.
حالا تصور کنید که این بروشور را در وب سایت خود قرار دهید. شما می‌توانید دقیقاً مشخص کنید که چند نفر از افراد صفحه‌هایی را که میزبانی شده‌اند را مشاهده کردند. شما می‌توانید اطلاعات تماس کسانی که بروشور را با استفاده از فرم‌های دانلود، دانلود کرده‌اند جمع آوری کنید. شما نه تنها می‌توانید تعداد افرادی را که با محتوای شما درگیر هستند را اندازه‌گیری کنید، بلکه زمانی که افراد آن را دانلود می‌کنند، تولید رونق برای کسب و کار می‌کنید.

مدلسازی تخصیص

یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ ترکیب شده با ابزار و تکنولوژی‌های مناسب، شما را قادر می‌سازد تا تمام فروش خود به مشتری دلخواه با اولین اطلاعات تماس را ردیابی کنید. ما این را مدلسازی تخصیص می‌نامیم. این مدلسازی اجازه می‌دهد تا شما روند گرایش مردم برای تحقیق و خرید محصولات شما را شناسایی کنید. این مدلسازی به شما برای تصمیم گیری‌های آگاهانه تر در مورد اینکه چه بخش‌هایی از استراتژی بازاریابی شما مستلزم توجه بیشتری است و چه بخش‌هایی از چرخه‌ی فروش شما نیاز به پردازش دارد، کمک می‌کند.
اتصال نقاط بین بازاریابی و فروش بسیار مهم است. با توجه به تحقیقات گروه ابردین(Aberdeen Group)، شرکت‌های دارای فروش قوی و هماهنگ با بازاریابی به نرخ رشد سالیانه ۲۰٪ رسیدند، در مقایسه با آنها شرکت‌هایی با هماهنگی ضعیف بازاریابی و فروش کاهش ۴ درصدی درآمد داشتند.
اگر شما بتوانید سفر خرید مشتری خود را از طریق چرخه‌ی خرید با استفاده از فن آوری‌های دیجیتال بهبود بخشید، حتماً به طور مثبت در کسب و کار شما منعکس خواهد شد.

چه نوعی از محتوای دیجیتال را باید ایجاد کنیم؟

نوع محتوایی که ایجاد می‌کنید بستگی به نیازهای مخاطبان شما در مراحل مختلف در سفر خریدار دارد. شما باید با ایجاد شخصیت‌های خریدار (از قالب‌های رایگان استفاده کنید یا makemypersona.com را امتحان کنید) برای شناسایی اهداف و چالش‌های مخاطبان خود در ارتباط با کسب و کارتان شروع کنید. در سطح ابتدایی، محتوای آنلاین شما باید با هدف کمک به آنها در دستیابی به این اهداف و غلبه بر چالش‌های آنها باشد.
سپس، زمانی که بیشترین آمادگی برای مصرف این محتوا را در رابطه با مرحله‌ای که آنها در سفر خریدار هستند، باید فکر کنید. ما این روند را نقشه‌ی محتوا(content mapping) می‌نامیم. با نقشه‌ی محتوا، هدف این است که محتوا را مطابق با اهداف زیر انتشار دهیم:

 1. خصوصیات فردی که آن را مصرف می‌کند (این همان جایی است که شخصیت خریداران مطرح می‌شود).
 2. این شخص چقدر نزدیک به خرید (یعنی مرحله‌ی چرخه زندگی) است.
  از نظر قالب محتوای شما، روش‌های زیادی برای امتحان وجود دارد. در ادامه برخی از گزینه‌هایی که توصیه می‌کنیم در هر مرحله از سفر خریدار استفاده کنید، وجود دارد:

مرحله‌ی آگاهی

 • پست‌های وبلاگ برای افزایش ترافیک ارگانیک وب سایتتان زمانی که با SEO قوی و استراتژی کلمه کلیدی تلفیق می‌شود عالی عمل می‌کند.
 • اینفوگرافیک‌های قابل اشتراک به این معنی هستند که زمانی که دیگران مطالب شما را به اشتراک بگذارند، آنها شانس شما را برای پیدا شدن از طریق رسانه‌های اجتماعی افزایش می‌دهند.

باز هم ویدئوهای کوتاه، قابل اشتراک گذاری هستند و می‌توانند کمک کنند تا نام تجاری شما توسط مخاطبان جدید از طریق میزبانی آنها در سیستم عامل‌هایی مانند یوتیوب پیدا شود.

مرحله‌ی توجه

 • کتابهای الکترونیکی برای نسل امروزه‌ی سرعتی عالی هستند، زیرا آنها عموماً جامع تر از پست وبلاگ یا اینفوگرافیک هستند، به این معنا که فرد بیشتر احتمال دارد که اطلاعات تماس خود را برای دریافت آن مبادله کند.
 • گزارش‌های تحقیقاتی باز هم یک قطعه‌ی محتوا با ارزش بالا است که برای جذب نسل جدید مناسب است. گزارش‌های تحقیقاتی و داده‌های جدید برای صنعت شما می‌تواند برای مرحله آگاهی هم کار کند. زیرا آنها اغلب توسط مطبوعات رسانه‌ها یا صنعت مورد توجه قرار می‌گیرند.
 • سمینارهای اینترنتی. همانطور که آنها یک فرم دقیق‌تر و تعاملی از محتوای ویدئویی هستند، سمینارهای اینترنتی یک فرمت محتوای مؤثر برای مرحله‌ی توجه جامع تر از یک پست وبلاگ یا ویدیو کوتاه هستند.

مرحله تصمیم گیری

مطالعات موردی. مطالعه‌ی دقیق موارد در وب سایت شما می‌تواند یک شکل مؤثر محتوا برای کسانی باشد که آماده تصمیم‌گیری خرید هستند، زیرا این امر به شما کمک می‌کند که به طور مثبت بر تصمیم آنها تأثیر بگذارید.
نظرسنجی‌ها. اگر مطالعات موردی مناسب برای کسب و کار شما نباشد، توصیفات کوتاه در اطراف وب سایت شما یک جایگزین خوب است. برای برندهای B2C، نظر سنجی‌ها را کمی بیشتر در نظر بگیرید. اگر شما یک نام برند لباس هستید، ممکن است داشتن فرمی در این مورد که چگونه دیگران پیراهن یا لباس را طراحی می‌کنند، از یک هشتگ مارکدار که مردم می‌توانند نظر دهند، استفاده کنید.

چه مدت طول خواهد کشید تا نتایج حاصل از محتوای خود را مشاهده کنید؟

با دیجیتال مارکتینگ، اغلب می‌توانید احساس کنید که شما می‌توانید نتایج را بسیار سریعتر از آنچه که ممکن است در بازاریابی آفلاین مشاهده کنید، ببینید. دلیل این واقعیت است که اندازه گیری با ROI آسان‌تر است. با این حال، در نهایت به مقیاس و کارآیی استراتژی دیجیتال مارکتینگ بستگی دارد.
اگر وقت خود را صرف شناخت شخصیت خریداران برای شناسایی نیازهای مخاطبان خود کنید، و شما برای ایجاد یک محتوای آنلاین با کیفیت به منظور جذب و تبدیل آنها تمرکز می‌کنید، احتمالاً در شش ماه اول نتایج قوی خواهید یافت.
اگر تبلیغات پولی بخشی از استراتژی دیجیتالی شما باشد، نتایج حتی سریعتر خواهند بود. اما توصیه م‌شود که برای رسیدن به ترافیک ارگانیک (یا «رایگان») با استفاده از محتوا، سئو و رسانه‌های اجتماعی برای موفقیت درازمدت و پایدار تمرکز کنید.

آیا برای دیجیتال مارکتینگ به بودجه‌ای بزرگ نیاز داریم؟

همانند همه چیز، آن واقعاً بستگی به عناصر دیجیتال مارکتینگ شما دارد که می‌خواهید به استراتژی خود اضافه کنید. اگر شما بر تکنیک‌های ورودی مانند سئو، رسانه‌های اجتماعی و ایجاد محتوا برای یک وب سایتی که از قبل وجود دارد تمرکز کنید، خبر خوبی است که شما به هیچ وجه نیازی به بودجه زیادی ندارید. با بازاریابی ورودی، تمرکز اصلی در ایجاد محتوای با کیفیت بالا است که مخاطبان شما می‌خواهند مصرف کنند، مگر اینکه شما قصد دارید که این کار را با منابع خارجی انجام دهید، تنها سرمایه‌ای که به آن نیاز دارید، وقت‌تان است.
با تکنیک های خروجی مانند تبلیغات آنلاین و لیست‌های خرید ایمیل، بدون شک هزینه‌هایی وجود خواهد داشت. آنچه که هزینه می‌کنید، به دنبال چه نوع دیدی است که می‌خواهید به عنوان یک نتیجه از تبلیغات دریافت کنید. به عنوان مثال، برای پیاده سازی PPC با استفاده از Google AdWords، شما در برابر سایر شرکت‌های صنعت خود، در بالای نتایج جستجوی گوگل برای کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان، نمایش داده می‌شوید.
با توجه به رقابت کلمات کلیدی، این می‌تواند به طور منطقی مقرون به صرفه و یا بسیار گران قیمت باشد، به همین دلیل است که باید بر ساختن دستاوردهای ارگانیک خود نیز مناسب تمرکز کنیم.

چگونه بازاریابی موبایل در استراتژی دیجیتال مارکتینگ قرار می‌گیرد؟

یکی دیگر از مؤلفه‌های کلیدی بازاریابی دیجیتال بازاریابی گوشی همراه است. در واقع، استفاده از گوشی‌های هوشمند به طور کلی ۶۹٪ زمان صرف رسانه‌های دیجیتال در ایالات متحده است، در حالی که مصرف رسانه های دیجیتال مبتنی بر دسکتاپ کمتر از نصف است.
اما ایالات متحده هنوز هم بزرگترین طرفدار گوشی همراه در مقایسه با سایر کشورها نیست. این بدین معنی است که بهینه سازی آگهی‌های دیجیتال، صفحات وب، تصاویر رسانه‌های اجتماعی و سایر دارایی‌های دیجیتال برای گوشی‌های همراه ضروری است.
اگر شرکت شما دارای یک برنامه‌ی گوشی همراه است که کاربران را قادر می‌سازد تا با نام تجاری شما ارتباط برقرار کنند یا محصولات شما را خریداری کنند، برنامه‌ی شما نیز زیر چتر دیجیتال مارکتینگ قرار می‌گیرد. کسانی که با شرکت شما به صورت آنلاین از طریق دستگاه‌های گوشی همراه ارتباط برقرار می‌کنند باید تجربیات مثبت بر روی دسکتاپ نیز داشته باشند.
این به معنای اجرای یک طراحی وب سایت برای موبایل و یا پاسخگو برای مرور صفحات کاربر پسند برای کسانی که در دستگاه‌های گوشی همراه هستند. این ممکن است به معنای کاهش طول فرمهای سربسته شما برای ایجاد یک تجربه بدون دردسر برای افرادی که محتوای خود را در حال دانلود در جریان قرار دهند.
همانطور که برای تصاویر رسانه‌های اجتماعی شما مهم است همیشه در هنگام ایجاد آنها به عنوان یک کاربر تلفن همراه در نظر داشته باشید که ابعاد تصویر در گوشی‌های همراه کوچکتر است، به این معنی که متن می‌توان برش داده شود.
راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید دارایی دیجیتال مارکتینگ خود را برای کاربران گوشی همراه بهینه سازی کنید. هنگام اجرای هر استراتژی دیجیتال مارکتینگ، بسیار مهم است که در نظر بگیرید چگونه این تجربیات در دستگاه‌های گوشی همراه ترجمه خواهند شد.
با اطمینان از این است که همیشه ذهن شما جلوتر فکر می‌کند، شما تجربه‌های دیجیتالی را برای مخاطبان خود ایجاد خواهید کرد و در نتیجه نتایجی را که به آنها امیدوار بودید به دست خواهید آورد.
منبع: hubspot

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x