CRM مشارکتی چیست؟ چگونه به ایجاد استراتژی مشارکتی کمک می‌کند؟

CRM مشارکتی چیست؟ چگونه به ایجاد استراتژی مشارکتی کمک می‌کند؟

CRM مشارکتی

در مقالات قبلی درباره‌ی CRM عملیاتی و CRM تحلیلی بحث کردیم. در این مطلب در مورد نوع سوم از اپلیکیشن‌های CRM یعنی CRM مشارکتی و اهمیت آن برای ساخت یک استراتژی مشارکتی بحث خواهیم کرد.

ابتدا بیایید ببینیم منظورمان از استراتژی مشارکتی چیست و چرا برای یک سازمان مهم است. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

استراتژی مشارکتی چیست؟

استراتژی مشارکتی روشی است که در آن یک شرکت پلت فرمی مشترک برای ایجاد همکاری بین همه‌ی ذینفعان برای بهبود فرایند کسب و کار، نوآوری محصول و قیمت گذاری، حفظ مشتری یا کارمند فراهم می‌کند.

CRM مشارکتی

مراحل ساخت یک استراتژی مشارکتی موفق:

  • درک هدف کسب و کار:

یک شرکت ممکن است استراتژی مشارکتی برای نیازهای مختلف کسب و کار داشته باشد. به عنوان مثال: استراتژی برای بهبود فرآیند کسب و کار ممکن است از استراتژی حفظ کارمندان متفاوت باشد. بنابراین کسب و کار باید هدف خود را که می‌خواهد با استفاده از استراتژی مشارکتی به دست بیاورد، تعریف کند.

  • شناسایی ذینفعان:

این عامل یکی دیگر از اهداف مهم برای یک شرکت برای تعیین این است که چه کسی می‌تواند به اطلاعات کسب و کار دسترسی پیدا کند. قوانین دیده شدن اطلاعات باید برای حفاظت از اطلاعات از دزدیده شدن یا نشت شدن تنظیم شود.

  • تکنولوژی را بر اساس نیازهای کسب و کار انتخاب کنید:

بسیاری از اپلیکیشن‌های کاربردی فانتزی موجود در بازار وجود دارد، اما همه‌ی آنها ممکن است دارای قابلیت‌های مشابهی برای پاسخگویی به نیازهای شما نباشند. علاوه بر نیاز کسب و کار، شما باید عوامل دیگری همچون هزینه‌ی نرم افزار و مقیاس پذیری، مدت زمان توسعه، تلاش تعمیر و نگهداری را در نظر بگیرید. اینجا دقیقاً جایی است که CRM مشارکتی به استراتژی مشارکتی می‌رسد.

  • اندازه گیری اثربخشی استراتژی:

کسب و کار باید دارای برخی از KPI ها باشد که نشان می‌دهد چگونه استراتژی مؤثر است، آیا می‌توانید با همان استراتژی ادامه دهید یا نیاز به تغییر دارد.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   بازاریابی پارتیزانی یا Guerrilla Marketing | قسمت اول

CRM مشارکتی چیست؟

CRM مشارکتی یک روش در مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) است که در آن بخش‌های مختلف (مانند فروش، بازاریابی، خدمات، مالی) در یک سازمان اطلاعات مشتری را به منظور به حداکثر رساندن سودآوری، افزایش رضایت و وفاداری مشتری به اشتراک می‌گذارند. هدف از مشارکت افزایش کیفیت خدمات و رضایت مشتری است.

به عنوان مثال: بازخورد مشتریِ جمع آوری شده توسط تیم پشتیبانی فنی می‌تواند به تیم بازاریابی کمک کند تا محصولات یا خدمات مناسبتری را برای مشتری پیشنهاد کند.

مدیریت تعامل و مدیریت کانال دو بخش عمده در CRM مشارکتی هستند.

مدیریت تعامل:

این فرایند مسئول مدیریت همه تعاملات بین سازمان و مشتریانش است. برخی از مشتریان ممکن است ارتباطات با کاغذ کمتر مانند ایمیل و یا تماس تلفنی و یا رسانه‌های اجتماعی را ترجیح دهند. برخی ممکن است روابط رو در رو و یا نامه‌ی فیزیکی را ترجیح دهند.

CRM مشارکتی

کانال ارتباطی هر چه باشد، برای یک سازمان مهم است که تنها با کانال‌های مورد نظر خود به مشتریان برسد. سیستم مدیریت تعامل همه این ارتباطات را در کانال‌های مختلف اداره می‌کند.

مدیریت کانال:

این مدیریت کمک می‌کند تا به طور مؤثر با استفاده از کانال‌های تعامل ترجیحی خود، به مشتریان کارآمدتری دست یافته شود. این کار باعث بهبود تعامل کانال برای به حداکثر رساندن رضایت مشتری و وفاداری می‌شود.

مزایای CRM مشارکتی:

  • تعاملات مشتری در سراسر کانال‌ها را بهبود می‌بخشد
  • هزینه‌ی خدمات را با استفاده از همکاریهای اینترنتی یا آنلاین کاهش می‌دهد
  • اطلاعات مشتری با مرکز تماس را همگام می‌کند تا به تعاملات چند کانال اجازه دهد

هدف نهایی CRM مشارکتی این است که مشتریان، فرآیندهای کسب و کار و واحدهای سازمانی را برای دستیابی به حداکثر رضایت مشتری و وفاداری به ارمغان بیاورد.

منبع: techonestop

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x