برند چیست؟ برندینگ چیست؟

برند چیست؟ برندینگ چیست؟

تجاری‌سازی

معنی برند چیست؟ آیا در فهم معنای واقعی برندینگ مشکل دارید؟

این مشکلی عادی است؛ چون برندینگ یا تجاری‌سازی که یکی از مفاهیم بازاریابی است، که کمی مبهم بوده و حتی برای افرادی که در رشته‌ی بازاریابی(مارکتینگ) تحصیل کرده‌اند، می‌تواند گیج کننده باشد.

ما امروز در این مطلب قصد داریم نگاهی به این سؤال که “برند چیست؟” بیاندازیم و سعی کنیم پاسخ صریح با کلمات و مثال‌های ساده را ارائه کنیم.

برای درک مفهوم رندینگ، ابتدا باید تعریف محصولات و نام‌های تجاری را بشناسیم. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت مسیر ثروت همراه باشید.

تعریف محصول

به طور گسترده، محصول هر چیزی است که می‌تواند به بازار عرضه شود تا بتواند نیاز یا فقدان را برآورده کند. از جمله محصولات فیزیکی، خدمات، تجارب، حوادث، افراد، مکان‌ها، خواص، سازمان‌ها، اطلاعات و ایده‌ها

این بدان معنی است که محصول می‌‌تواند از اقامت در هتل، پرواز، دوره‌ی آموزش زبان گرفته تا لباس، غذا، مسواک و غیره باشد.

برای نشان دادن تعریف یک محصول و نقش آن در تعیین برندینگ، ما از مثال آب استفاده خواهیم کرد:

آب یک منبع آزاد است که هر انسان برای زندگی و زنده ماندن به آن نیاز دارد.

حال که آب یکی از محصولات مورد استفاده‌ی روزانه‌ی هر انسانی است، شرکت‌ها شروع به فروش آن کردند. برای مثال از طریق فروش آب معدنی در بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی.

اما آب همیشه یکسان به نظر می‌رسد، درسته؟ مایع و شفاف است. بنابراین چگونه شرکت‌های مختلف می‌توانند همان محصول را به فروش برسانند در حالیکه هنوز هم مردم را متقاعد می‌کنند که آب بطری خود را به جای رقیب از آنها خریداری کنند؟

جواب این است: با ایجاد یک نام تجاری یا همان برند.

تعریف برند

انجمن بازاریابی آمریکا می‌گوید: برند یا نام تجاری یک نام، اصطلاح، طراحی، نماد و یا هر ویژگی دیگری است که یک کالا یا خدمات فروشنده را متمایز از فروشندگان دیگر مشخص می‌کند.

شما می‌توانید یک برند را به مثابه یک ایده یا تصویر در نظر بگیرید که مردم وقتی که در مورد محصولات خاص، خدمات و فعالیت‌های یک شرکت فکر می‌کند، به ذهنشان می‌آید. چه به روش عملی به عنوان مثال “کفش سبک وزن است” و چه به روش عاطفی به عنوان مثال “کفش باعث احساس قدرتمندی می‌شود.”

بدین ترتیب نه فقط ویژگی‌های فیزیکی، بلکه احساساتی که مصرف کنندگان به این شرکت یا محصول پرورش می‌دهند نیز یک برند را ایجاد می‌کنند. هنگامی که این ترکیب از نشانه‌های فیزیکی و احساسی در معرض نام، لوگو، هویت بصری یا حتی پیام قرار می‌گیرد، باعث تجاری‌سازی می‌شوند.

یک محصول به راحتی می‌تواند توسط سایر رقیبان در یک بازار کپی شود، اما یک نام تجاری همیشه منحصر به فرد خواهد بود. به عنوان مثال، پپسی و کوکا کولا طعم بسیار شبیه هم دارند، اما به دلایلی برخی افراد احساس وابستگی بیشتری به کوکاکولا و دیگران به پپسی دارند.

این موضوع را دوباره با مثال آب می‌توانیم نشان دهیم. محصول فروخته شده آب است، اما برای متقاعد کردن مردم برای خرید یک آب خاص، شرکت‌ها نام‌های تجاری مختلف آب مانند Evian، Perrier، Fiji یا Volvic را تولید کردند. هر کدام از این نام‌های تجاری معنای دیگری به کالای آب می‌دهند:

 • Evian به شما احساس جوانی می‌دهد.
 • Perrier طراوت دهنده و حباب‌دار است.
 • Fiji Water خالص، سالم و طبیعی است.

تجاری‌سازی

در نهایت، یک نام تجاری احساس روحی فرد در مورد محصول یا شرکت خاص است. هر شخصی نسخه خود را از آن ایجاد می‌کند و برخی از نام‌های تجاری به دلیل اینکه احساسی که مصرف کنندگان در مورد آنها دارند، محبوبیت خود را افزایش می‌دهند یا کاهش می‌دهند.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چرا چت‌ زنده می‌تواند کسب و کار شما را رشد ‌دهد؟

تعریف برندینگ

برندینگ چیست؟

بنا به تعریف کوتلر و کولر(نویسنده، مشاور و استادان بازاریابی آمریکایی): برندینگ جان بخشیدن به محصولات و خدمات با قدرت برند است.

برندینگ فرایند دادن معنی به یک شرکت، محصولات یا خدمات خاص در ذهن مصرف کنندگان از طریق ایجاد و شکل دادن یک برند است.

این استراتژی طراحی شده توسط شرکت‌ها برای کمک یا سرعت دادن به شناخت محصولات و سازمان‌های خود و دادن دلیل برای انتخاب محصولات آنها از بین رقیبان با واضح کردن ویژگی‌های این برند یا همان نام تجاری است.

هدف اصلی جذب و حفظ مشتریان وفادار با ارائه‌ی محصولی که همیشه با آنچه که در برند وعده داده شده هماهنگ است.

چه کسانی از برندینگ تأثیر می‌گیرند؟

 1. مصرف کنندگان: همانطور که در بالا توضیح داده شد، زمانی که مشتریان در مورد یک محصول از شرکت‌های مختلف احساس ناامنی دارند، یک نام تجاری به آنها امکان تصمیم گیری میانبر را فراهم می‌کند.
 2. کارکنان / سهامداران / شخص ثالث: علاوه بر کمک به مصرف کنندگان برای تشخیص محصولات مشابه، همچنین استراتژی‌های موفق تجاری‌سازی به شهرت شرکت اضافه می‌کنند. این دستاورد با ارزش می‌تواند طیف وسیعی از افراد، از مصرف کنندگان گرفته تا کارمندان، سرمایه گذاران، سهامداران، تأمین کنندگان و توزیع کنندگان را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال، اگر شما برندی را دوست ندارید یا به یک نام تجاری خاصی وابسته نیستید، احتمالاً نمی‌خواهید از آن استفاده کنید. با این حال اگر شما احساس می‌کنید که یک نام تجاری شما را درک می‌کند و محصولاتی را ارائه می‌دهد که به شما الهام بخش هستند، احتمالاً مایل هستید که از آن استفاده کنید و بخشی از جهان آن باشید.

چگونه می‌توان تجاری‌سازی را انجام داد؟

شرکت‌ها تمایل به استفاده از ابزارهای مختلف برای ایجاد و شکل دادن به یک نام تجاری دارند. به عنوان مثال، تجاری‌سازی می‌تواند از روش‌های زیر به دست آورده شود:

 • تبلیغات و ارتباطات
 • طراحی محصول و بسته بندی
 • تجربه کردن و دیدن در فروشگاه
 • قیمت
 • ضمانت کردن و مشارکت
 • هویت بصری نام تجاری(لوگو، وب سایت و رنگ‌ها فقط چند نمونه از آن است).

در مثال ما از تجاری‌سازی آب، طراحی بسته بندی و تبلیغات شاید ابزار قدرتمند مورد استفاده توسط بازاریابان باشد:

 • طراحی بسته بندی فروشندگان ساکتی هستند که توجه مصرف کنندگان مشغول در فروشگاه را جذب می‌کند. بسته بندی به مصرف کنندگان در مورد خواص محصول اطلاع می‌دهد و به لحاظ بصری نام تجاری را از رقیبان موجود در قفسه متمایز می‌کند. یک نمونه‌ی موفق به نظر می‌رسد آب فیجی است که موفق به ایجاد یک طراحی بطری زیبا شده است که کاملا ارزش‌های نام تجاری را نشان می‌دهد: خالص بودن از طریق اثرات شفاف منعکس می‌شود و طبیعت از طریق تصویر گل و برگ‌های استوایی در پس زمینه درک می‌شود.
 • تبلیغات یک ابزار قدرتمند برای ایجاد و شکل دادن به یک جهان نام تجاری است. زیرا بسیار بصری است. و یک داستان در مورد محصول و یا شرکت می‌گوید.

نتیجه‌گیری:

با کلمات کاملاً ساده می‌توان گفت یک محصول چیزی است که شما می‌فروشید. یک برند تصویر محصولی است که شما می‌فروشید. و برندینگ استراتژی ایجاد این تصویر است.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا ایده‌ای واضح از آنچه تجاری‌سازی بدان معنی است، داشته باشید.

منبع: thebrandingjournal

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بالاترین امتیاز
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
حسین طاهری
حسین طاهری
2 سال پیش

باورم نمیشه مطالب سایتتون تا این حد دست اول باشه
متوجه شدم که خیلی از مقالات برای اولین بار توسط خودتون ترجمه میشه! درسته؟!
اگه اینجوره چقدر بی سر و صدا و بی ادعا 🙂

1
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x