CRM تحلیلی چیست؟

CRM تحلیلی چیست؟

CRM تحلیلی

همانطور که در مقالات قبلی در مورد انواع CRM بحث کردیم، می‌دانیم که سه نوع اپلیکیشن برای CRM وجود دارد: CRM عملیاتی، CRM تحلیلی و CRM مبتنی بر همکاری.

در مطالب قبلی ما درباره‌ی CRM عملیاتی صحبت کردیم. در این مطلب در مورد CRM تحلیلی، ویژگی‌های کلیدی و مزایای آن صحبت خواهیم کرد. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

بحث خود را با یک مثال شروع می‌کنیم. تصور کنید که یک شرکت قبل از شروع راه اندازی محصول می‌داند که مشتریان چه چیزی می‌خواهند بخرند. اگر چه این حالت تنها در سناریوی ایده آل اتفاق می‌افتد، اما تقریباً نتیجه‌ای مشابه می‌تواند با استفاده از CRM تحلیلی به دست آید.

CRM تحلیلی چیست؟

CRM تحلیلی یک رویکرد سیستماتیک برای تجزیه و تحلیل داده‌های مشتری و تعاملات برای بهبود فرآیندهای کسب و کار مختلف در فروش، بازاریابی و خدمات است.

هدف اصلی CRM تحلیلی جمع آوری اطلاعات مشتری از کانال‌های مختلف و به دست آوردن دانش در مورد رفتار مشتریان و الگوی خرید تا آنجا که ممکن است، است. این نوع CRM به سازمان کمک می‌کند تا استراتژی بازاریابی جدید، مدیریت کمپین، به دست آوردن و حفظ مشتری را توسعه دهد.

تفاوت بین CRM عملیاتی و CRM تحلیلی:

CRM عملیاتی به خودکار سازی فرایندهای فروش، بازاریابی و خدماتی که شامل تعامل مستقیم با الزامات مشتریان می‌شود، می‌پردازد. در حالی که CRM تحلیلی، آن دسته از عملیات را انجام می‌دهد که به طور مستقیم با مشتریان ارتباط ندارد. CRM تحلیلی داده‌های مشتری را تجزیه و تحلیل می‌کند تا توانایی تصمیم‌گیری یک سازمان را افزایش دهد.

CRM تحلیلی

ویژگی‌های کلیدی CRM تحلیلی:

 1. جمع آوری تمام اطلاعات مربوط به مشتریان از کانال‌های مختلف یا منابع و ایجاد یک پایگاه دانش برای یک سازمان
 2. تجزیه و تحلیل داده‌های مشتری بر اساس قوانین و روش‌های تعیین شده توسط کسب و کار و تهیه گزارش برای بهبود روابط مشتری و تعامل
 3. کمک به کسب و کار برای بخش بندی مشتریان و اجرای بیشتر بازاریابی مشتری محور برای افزایش فروش
 4. تصمیم می گیرد که چه سناریوهایی وجود دارد. احتمالاً یک مشتری که یک محصول را خریداری می‌تواند یک محصول دیگر را خریداری کند.
 5. بر رویدادهایی نظیر اینکه مشتری ممکن است هدایایی را در سالگرد ازدواج خود خریداری کند، نظارت می‌کند
 6. کمک به کسب و کار برای پیش بینی احتمال فرار مشتری و گام‌های لازم
 7. کمک به مدیریت ارشد برای پیش بینی و برنامه ریزی مالی بهتر

مزایای استفاده از CRM تحلیلی:

 1. نرخ تبدیل سرنخ به خریدارِ بالاتر
 2. تجربه‌ی مشتری بهتر با توجه به نیازهای مشتریان به طور مؤثر و کارآمد
 3. تجزیه و تحلیل بازار بهتر قبل از اجرای یک کمپین
 4. افزایش وفاداری و رضایت مشتری
 5. پیش بینی دقیق تر مالی و برنامه ریزی
شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   استراتژی ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیل (با مثال‌های واقعی)

CRM تحلیلی

CRM تحلیلی داده‌ها را از هر جنبه‌ای از کسب و کار تجزیه و تحلیل می‌کند و گزارش تولید می‌کند.

 1. گزارش تجزیه و تحلیل مشتری:

این گزارش اصلی بر اساس تجزیه و تحلیل پایگاه دانش مشتری است. این گزارش دیدگاه ۳۶۰ درجه‌ای از مشتری را می‌دهد که به شرکت کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد نیازها و ترجیحات مشتری به دست آورد.

 1. گزارش تجزیه و تحلیل فروش:

این نوع گزارش‌ها روند فروش سازمان را برای یک دوره مشخص نشان می‌دهد، ماهانه، سه ماهه، سالانه یا هر زمانی که برای کسب و کار مهم است. این گزارش‌ها پشتیبانی را برای بهینه سازی تمام فرصت‌های فروش با بهبود چرخه‌ی فروش فراهم می‌کنند. این کار کمک می‌کند تا مدیران فرصت‌های بازار را شناسایی کنند و حجم فروش و سود را با تجزیه و تحلیل داده‌های فروش مبتنی بر تاریخ پیش بینی کنند.

 1. گزارش تجزیه و تحلیل بازاریابی:

این نوع گزارش‌ها با به حداکثر رساندن نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI)، برای کشف فرصت‌های بازاریابی جدید و بهبود عملکرد بازاریابی کمک می‌کنند. این گزارش‌ها عملکرد بازاریابی را بر اساس پارامترهای مختلفی مانند منطقه، کانال، نفوذ سیاسی تصمیم می‌گیرند. همچنین بر برنامه ریزی و اجرای کمپین‌ها و تحلیل محصول تمرکز دارند.

 1. گزارش تجزیه و تحلیل خدمات:

خدمات تجزیه و تحلیل یک بخش عمده در CRM تحلیلی است. این گزارش‌ها بینشی را در مورد رضایت مشتری، کیفیت خدمات و زمینه‌های بهبود خدمات ارائه می‌دهد. همچنین فرصت‌هایی را برای فروش سطح بالاتر یا فروش محصولات به دست می‌آورد. این کمک به پیگیری عملکرد و بهره وری کارمندان، به مدیریت می‌گوید تا آموزش‌های لازم برای کارمندان را بدهند.

 1. گزارش تجزیه و تحلیل کانال:

گزارش تجزیه و تحلیل کانال به کسب و کار کمک می‌کند تا رفتار مشتریان را در سراسر کانال‌ها مانند ایمیل، تماس تلفنی، رسانه‌های اجتماعی یا تعاملات و روابط رو در رو درک کند. این نوع دانش می تواند برای برقراری ارتباط مؤثر و کارآمدتر با مشتریان مورد استفاده قرار گیرد.

برای یک سازمان، مجموعه داده‌های مشتری و تجزیه و تحلیل آن یک فرایند پیوسته و تکراری است. با به کارگیری CRM تحلیلی تصمیم گیری بر اساس اطلاعات مشتری و بازخورد در طول زمان بهتر و دقیق تر می‌شود.

CRM تحلیلی همچنین از تکنیک‌های مختلف داده کاوی مانند مدل سازی پیش بینی و مدل سازی نظارت استفاده می‌کند. ما در مقاله‌ی دیگری در مورد داده کاوی در CRM بحث خواهیم کرد.

منبع: techonestop

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x