بازار یابی ویروسی یا Viral Marketing | قسمت دوم

بازار یابی ویروسی یا Viral Marketing | قسمت دوم

در قسمت اول بازاریابی ویروسی، بیان کردیم کردیم که بازار یابی ویروسی که اغلب همان بازاریابی دهان به دهان است یک روش بازاریابی کم هزینه و درعین حال بسیار موثر برای بازار محصولات و خدمات در اینترنت است .

بازار یابی ویروسی بوسیله قدرت ارتباطات گسترش می یابد و درحال حاضر مراحل تکامل خود را می گذراند.

در این نوع بازاریابی به سرعت ((فعالیت و بازاریابی)) شما همچون ویروسی پخش می شود و دیگران از فعالیت شما آگاه می شوند.

قدرت اصلی بازار یابی ویروسی توانایی‌اش در بدست آوردن گروه بزرگی از افراد علاقمند با هزینه کم است . سخت‌ترین ماموریت برای هر شرکتی بدست آوردن و نگه داشتن گروه بزرگی از مشتریان اصلی است. در ادامه اطلاعات کاملتری از بازار یابی ویروسی به شما ارائه خواهیم داد.

بازار یابی ویروسی

روشهای موثر برای بازار یابی ویروسی

بازار یابی ویروسی به مردم این امکان را می‌دهد تا از محصولات و سرویس‌های شما به صورت رایگان استفاده کنند.

این امکان در جهت چند برابر کردن و سرعت بخشیدن به فروش شما در اینترنت بسیار موثر خواهد بود.

ایده پنهان در بازاریابی ویروسی این است که شما تبلیغ خود را به همراه جایزه‌ای در اختیار دیگران برای استفاده یا هدیه آن به دیگران، قرار می‌دهید.

۱- به دیگران اجازه دهید از مقاله‌های شما برای استفاده در وب‌سایت، مجله الکترونیکی، خبرنامه‌ها و کتب الکترونیکی خود بهره‌مند شوند. منبع و امکان چاپ مجدد مقاله را در انتهای آن قرار دهید.

۲- اجازه دهید دیگران از هر هدیه رایگان شما به عنوان جایزه برای فروش محصول یا معرفی خدمات شما استفاده کنند.

۳- اجازه دهید دیگران از صفحه تبادل نظر online شما روی وب‌سایت خود استفاده کنند. بعضی افراد این صفحه را در اختیار ندارند، می‌توانید در ازای اجازه استفاده دیگران از این صفحه، بنر خود را در بالای صفحه اضافه کنید.

۴- به دیگران اجازه دهید بر روی سرور شما وب‌سایتی به رایگان ایجاد کنند. به ازای فضای رایگانی که در اختیار آنها قرار می‌دهید، از فضای تبلیغاتی وب‌سایتهای آنان استفاده کنید.

۵- به دیگران اجازه دهید لینک سایت خود را در دفترچه راهنمای رایگان وب‌سایت سایت شما قرار دهند و در مقابل از آنها بخواهید لینک وب‌سایت شما را در وب‌سایت خود قرار دهند.

۶- سرویسهای online رایگانی مانند: Email رایگان، ثبت رایگان در موتورهای جستجوگر و … در وب‌سایت خود ارایه نمایید. به دیگران اجازه دهید از این سرویسها در وب‌سایت یا مجله الکترونیکی خود بهره گیرند.

۷- به دیگران اجازه دهید نرم‌افزارهای رایگان شما را به دوستان خود هدیه دهند. فراموش نکنید تبلیغات خود را در داخل برنامه‌ها قرار دهید.

۸- امکان بهره‌گیری از نمونه طرحهای گرافیکی وب‌سایت و یا خبرنامه را برای دیگران فراهم آورید تا از آنها استفاده نموده یا به دیگران هدیه دهند، شما فقط تبلیغات خود را در آنها بگنجانید.

۹- اگر کتاب الکترونیکی دارید، به دیگران اجازه دهید تبلیغات خود را به رایگان در آن اضافه کنند. به یاد داشته باشید با این کار، آنها کتاب الکترونیکی شما را در اختیار بازدیدکنندگان وب‌سایت خود یا مشترکین مجله الکترونیکی خود قرار می‌دهند.

۱۰- امکان استفاده از کتاب الکترونیکی خود را برای دیگران فراهم آورید. اجازه دهید دیگران کتاب الکترونیکی شما را به بازدیدکنندگان خود ارایه نمایند. بازدیدکنندگان جدید نیز باید بتوانند کتاب را در اختیار دیگران بگذارند. ادامه این کار موجب پخش شدن ویروسی کتاب الکترونیکی شما و در حقیقت تبلیغ شما و محصولات و خدمات شما در اینترنت می‌شود.

 

بازاریابی ویروسی چیست

استراتژی بسیار موثر در بازاریابی ویروسی

ارایه این امکان که افراد از مجموعه محصولات و خدمات در سایت به طور مجانی استفاده کنند، این در واقع قوی‌ترین استراتژی بازاریابی ویروسی است. ایده‌ای که در پس بازاریابی ویروسی قرار دارد، این است که شرکت تبلیغ خود را با ارایه یک کالا یا خدمت مجانی به افراد عرضه کند.

نوشتن مقالاتی که موضوعات آن مرتبط با محصول یا خدمت مورد نظر نیز هست. در این ارتباط، باید به افراد اجازه استفاده مجدد از این مقالات را در وب‌سایتشان یا جای دیگر داد، چرا که آنها با معرفی مرجع و منبع مقاله و اشاعه محتویات آن به طور غیر مستقیم و ناخودآگاه اقدام به بازاریابی به نفع شرکت می‌کنند.

امکان ارسال هر یک از صفحات یا متون موجود در وب‌سایت شرکت به وسیله بازدیدکنندگان به دوستان و اطرافیانشان، به طوری که افراد تنها با وارد کردن نام و نشانی ایمیل مورد نظر خود بتوانند متن مورد علاقه‌شان را به فرد دیگری ارسال کنند.

ایجاد امکان عضویت بازدیدکنندگان در سایت شرکت و همچنین ایجاد امکان ارسال خبرنامه به ایمیل کاربران و ارایه فضای کافی به آنها برای ساخت سایت شخصی به طور رایگان و در زیرمجموعه سایت اصلی شرکت، تا از این طریق هم آنها به فضایی برای ارایه مطالب خود و رسیدن به اهدافشان دست یابند و هم شرکت امکان تبلیغ برای کالا و خدمات خود را در آن فضا داشته باشد.

در نظر گرفتن تالارهای گفتگو به منظور تماس و گفتگو با افراد و نیز برقراری ارتباط میان آنها با یکدیگر به صورت online به این ترتیب تبادل اطلاعات و ارتباطات میان افراد با هم و با شرکت بسیار آسان می‌شود.

انواع روش های بازاریابی ویروسی

انتشار یک کتاب الکترونیک (Ebook) و دادن این اجازه به افراد که تبلیغات مورد نظر خود را ضمیمه این کتاب کنند که به آنها انگیزه لازم را جهت انتقال کتاب مورد نظر به سایرین می‌دهد. به این ترتیب پیام یا تبلیغ مورد نظر شرکت به آسانی انتقال می‌یابد.

به علاوه حتی محتوا و موضوع کتاب در صورت جذابیت می‌تواند مورد توجه و علاقه خوانندگان قرار گرفته و انگیزه لازم را برای فرستادن آن به دیگران در آنها ایجاد کند.

بازار یابی ویروسی، در عصر ظهور و شکوفایی یوتیوب و شبکه های اجتماعی ، کلمه شیرینی است که هر بازاریابی همواره از دستیابی به آن به لذتی فراوان دست می یابند!

توصیف این عبارت برای کسب و کارها ، در تبلیغات دهان به دهان ( که به آن همهمه هم می گویند، Word Of Mouth ) و به اشتراک گذاری و تبلیغات مردمی برند خلاصه می شود.

جدا از اینکه محتوای تولیدی ما ، ویدیو ، عکس ، متن یا هر محتوای دیگری باشد ، باید پذیرفت که تولید و دستیابی به تبلیغات ویروسی ، آسان نیست. اما کسی که به این مهم دست می یابد ، مسلما از ابزارهای در دسترسش به درستی استفاده کرده است. ابزارهایی که در زیر معرفی می کنیم.

محرک‌های ویروسی

۱-فکاهی: آسانترین روش مستدل برای سرگرم کردن مردم خنداندن آنهاست.

یک جوک خوب، شانس بسیار زیادی دارد که برای تعداد بیشتری از افراد ارسال گردد. علاوه براین، در دنیای امروز یک حس شوخی داشتن بعنوان یک خصوصیت اخلاقی،ضروری بنظر می رسد.

۲- تبریکات: ارسال کارتهای الکترونیکی به دوستان و فامیل میتواند ترافیک برای وب سایت را علاوه بر آگاهی از مارک، افزایش دهد.

۳- بازی : بازی‌ها یا بصورت رقابت با یکدیگر یا قیمتهای اعلام شده یا بخاطر شهرت، همیشه محرکهای بسیار خوبی بوده‌اند.

۴- هیجان: قدیمی‌ترین و نیرومندترین احساس بشر ترس است، قدیمی‌ترین و نیرومندترین ترس، ترس از ناشناخته‌هاست .

۵- جایزه: کاربرد هدایا بعنوان محرک،یک روش بسیار امیدبخش بازاریابی ویروسی است ولی درعین حال روشی است که میتواند اندکی حیله‌گرانه می‌باشد. اساس این رویکرد ،توجه به نیاز مردم برای امنیت مادی است .

میزبانهای ویروسی

۱- ایمیل: در یک ایمیل ،محرک ویروسی یا در بدنه ایمیل گنجانده میشود یا به شکل ضمیمه در می‌آید.

۲- وب سایت: هدف اصلی آن است که کاربران با دیدن وب سایت تلاش کنند و از آن بعنوان یک ابزار لازم در ارتباطات بازاریابی برای هوشیار نمودن کاربران، استفاده گردد.

۳- موبایل و PDA : :تلفن‌های همراه و PDA ها در پیکارهای ویروسی خیلی کم به کار برده می شود. یک دلیل اصلی برای این محدودیت های آشکار در اندازه و ظرفیت نمایش (موبایل ) علاوه بر نفوذ و دسترسی ناکافی بازار می باشد .

تهدیدات بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی در خلا شکل نمی گیرد و نیروهای بیرونی از قبیل رقابت در صنعت و تغییرات در رفتار مشتری علاوه بر نیروهای درونی میتواند اجرای موفقیت‌آمیز آن را به مخاطره بیاندازد. بهرحال تهدیدات به چند روش میتواند ایجاد شود که به شرح ذیل اعلام می‌گردد.

۱- ضمایم آلوده به ویروس: شرکت‌ها با بکارگیری ضمایم در پیکارهای ویروسی خود به ناچار با احتمال یک کامپیوتر آلوده به ویروس مواجه هستند. این با دو روش روی میدهد.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۰ ترفند زبان بدن که شما را ستاره‌ی خدمات مشتری می‌کند

یا ویروس یک فایل ضمیمه در زمانی که پیکار انجام میشود فایل ضمیمه را آلوده نموده یا کاربران پیامهای ویروسی را در دیسکهایی که شدیداً مبتلا به ویروس شده‌اند رد و بدل میکنند که ممکن است به آلوده شدن ضمیمه منجر گردد.

دومین حالت کنترل اندک برای یک شرکت است. همیشه خط ابتلای یک ویروس، در طول ارجاعات و ارسال پیام به دیگری وجود دارد.

۲- پیام ناخواسته : پیام ناخواسته در اکثر موارد اشاره به یک ایمیل ناخواسته میشود که معمولاً بدون درخواست، به تعداد زیادی از دریافت کنندگان ارسال میگردد.

۳- کنترل: چون مشتریان بدون استثنا مشتاق پیام خواسته‌اند پیامهای بازاریابی را باز میکنند و این خطر پیامهای نا خواسته را ایجاد میکند بعلاوه در مقایسه با تبلیغات سنتی، دریافت کنندگان در بازاریابی ویروسی بطور نظری نمی توانند پیامها یا محتوا را قبل از اینکه رد و بدل شوند بررسی و پیامهای ناخواسته را شناسایی کنند.

۴- بی نظمی ویروسی: بازاریابی ویروسی باید همراه با بی نظمی باشد. مشکل وقتی ایجاد می شود که بازاریابی ویروسی را بطور منظم بکار بریم.

بنابر این ضرورت دارد که شرکتها بصورت مداوم در ایده های خلاقی سرمایه گذاری کنند که مناسب بوده و به نظر مخاطب مورد نظر شان جذاب باشد.

علاوه بر این ،با ایجاد و عمیق کردن مداوم ارتباط با مشتری از طریق پیکارهای ویروسی، بازاریابان باید بدنبال راه‌هایی باشند تا برای مشتریان متفاوت بوده و موجب گردد تا مشتریان به مارکهای شرکتهای رقیب رو نیاورند .

ابزار بازاریابی ویروسی

ابزارهای رایگان برای بازار یابی ویروسی

۱- محتوای رایگان

قدرت محتوای ارزشمند و رایگان، قابل اندازه گیری نیست. به خصوص وقتی که آن محتوا ، چیزی باشد که کاربر به آن نیاز دارد.

یک مقاله تحقیقی، یک ویدیو ، یک پادکست و هر محتوای دیگری، در صورتی که ارزش آفرین باشد، بازدید های پی در پی و مداوم را در پی خواهد داشت. چرا؟ واضح است.

چون افراد ، داشته های خود را با دیگران به اشتراک می گذارند و در مباحثه‌ها به کار می برند.

در صورتی که محتوای به کار رفته ارزشمند باشد ، افراد حاضر در آن جمع نیز به سمت آن جلب می شوند و این توپ بزرگ و بزرگتر می شود و خوشبختانه ترکیدن آن هم آسیبی به کسی نمی رساند. (البته ما از جنبه تبلیغات و مثبت آن می نگریم!)

وقتی که قصد ارایه محتوای رایگان دارید، هدفتان باید از ابتدا، بخشیدن چیز های زیاد در قبال دریافت کم باشد. پس خسیس بازی به خرج ندهید و صادقانه و درست عمل کنید.

۲- نرم افزار های خوب و مفید

انفجار اپلیکیشن‌ها در دنیای این روزها ، به ما نشان می دهد که برنامه‌ها چه تاثیر فوق‌العاده‌ای بر زندگی روزمره ما دارند.

جدا از اینکه یک نرم افزار برای گوشی های هوشمند، تبلت‌ها و یا کامپیوتر طراحی شده‌اند، حرف‌های مطرح شده در برنامه‌ها با سرعت بسیار زیادی جابجا می شوند.

شما می توانید نرم افزار خود را به صورت کاملاً رایگان و یا به صورت آزمایشی یا بخشی از برنامه را به صورت رایگان ارایه کنید.

اما مهم‌ترین نکته این است که نه تنها برنامه شما به درستی کار کند ، باید بتواند ارزش ملموسی به کاربر بیافزاید. کاربر محور بودن، به انتقال سریع حرف های ما کمک می کند.

۳- خبرنامه ماهانه

در میان ابزارهای بازاریابی ویروسی، خبرنامه از مواردی است که بسیار دست کم گرفته شده است.

با وجود قابلیت‌هایی که برای فرستادن ایمیل برای دیگران وجود دارد (فوروارد کردن) و امکاناتی که می توان در قالب خبرنامه قرار داد تا بتوان در شبکه های اجتماعی مختلف آن را به اشتراک گذاشت، می توان بر بستر ایمیل به سرعت یک پیام را در میان تعداد بسیار زیادی از افراد منتشر کرد.

نکته مهم در خبرنامه ، علاوه بر با کیفیت بودن ، طراحی آن به نوعی است که بیننده را به انجام عملی که از او درخواست شده است ، ترغیب کند. (Call To Action)

۴- تالار های گفتگو

بسیاری از تالار های گفتگو در وب، منابع پویا و به روز موضوعات مختلف هستند.

این سطح از فعالیت، تالار های گفتگو را به یکی از بهترین ابزار های بازاریابی ویروسی تبدیل کرده است.

شما می توانید یک تالار گفتگوی اختصاصی بسازید و افراد متخصص و مرتبط با حوزه فعالیت آن را به فعالیت در آن دعوت کنید و یا اینکه شروع به فعالیت در تالارهای موجود کنید.

جدا از تصمیمی که در این مورد می گیرید، باید کاری کنید که نظر افراد حاضر در این تالارها به شما جلب شده و موضوع مطرح شده‌تان برایشان جذابیت کافی جهت به اشتراک گذاری و انتشار را داشته باشد.

۵- شبکه اجتماعی TOUT

شاید آسان تر باشد که یک کلیپ ویدیویی کوتاه را به عنوان یک ابزار بازاریابی ویروسی معرفی کنیم. اما ما فکر می کنیم که ارزش های این سیستم، چیزی فراتر از تنها اشتراک گذاری یک ویدیو است.

TOUT به شما این امکان را می دهد تا به عنوان به روز رسانی استاتوس خود، یک ویدیو ۱۵ ثانیه ای آپلود کنید و بلافاصله در شبکه های دیگر همچون فیس‌بوک و توییتر به اشتراک بگذارید.

این قابلیت به اشتراک گذاری در شبکه های مختلف و همچنین مدت زمان کوتاه ویدیوها که دیدن آن را آسان می کند، ترکیب بسیار خوبی است که سرویس TOUT را به یکی از بهترین ابزار های بازاریابی ویروسی تبدیل کند.

۶- Instagram / Pinterest

محتوای بصری ( Visual Content ) در دنیای وب این روزها ، قدرتی فراتر از تصور پیدا کرده است.

این قابلیتی است که به سرویس‌هایی که برای نشر و به اشتراک گذاری محتوای بصری یا دیداری طراحی شده اند ، ارزش فوق العاده ای در جهت اهداف بازاریابی ویروسی می دهد.

دو تا از بهترین سایت هایی که این روز ها در بورس هستند ، پینترست و اینستاگرام هستند.

پینترست هنوز در میان ایرانیان جای خود را پیدا نکرده است. اما اینستاگرام ، با فیلتر های متنوع و قابلیت های ویرایشی که برای کاربران دستگاه های همراه ایجاد کرده است، در میان ایرانیان نیز طرفداران خاص خود را پیدا کرده است.

البته نباید از این نکته چشم پوشی کرد که استفاده راحت آن برای دستگاه های همراه ، نقطه قوت و برتری آن نسبت به بسیاری از سرویس های دیگر است.

بی دلیل نیست که فیس بوک ، چندی پیش آن را به مبلغ ۱ میلیارد دلار خریداری کرد!

۷- ابزارهای وطنی!

طی سال های اخیر، وب فارسی پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است و علاوه بر افزوده شدن به تعداد کاربران ، وب سایت های متنوع و مفید بسیاری فراهم آمده اند.

سایت کلوب ، از حدود ۹ سال پیش در حوزه شبکه های اجتماعی فعالیت داشته و هم اکنون چند میلیون کاربر دارد. (متاسفانه مطابق معمول آمار دقیقی موجود نیست.)

هم میهن، فیس نما، آپارات، لنزور و… از دیگر شبکه های اجتماعی ایرانی هستند که شاید بتوان مشابهات بسیاری بین این سایت ها و سایت های خارجی دیگر مشاهده کرد.

اما به هر حال این سایت ها ایرانی هستند و همین مزیت بزرگی برای افرادی است که بازار اختصاصی ایران دارند.

نتیجه گیری

سخن آخر، درک این موضوع ضروری است که اگر چه ممکن است شرکتی مهارت و زبردستی خاصی در ارائه پیامهای مهم را داشته باشد و همه قوانین و مقررات مربوط به پست الکترونیک را نیز در نظر داشته باشد، ولی مهمترین مسئله این است که اگر مصرف کننده از سایت بازدید کند و چیزی کمتر از انتظار خود را مشاهده کند، شرکت در امر بازاریابی ویروسی موفق نخواهد شد و بایستی جدی تر به این قضیه نگاه کند.

در واقع، شناسایی و بر آورده ساختن خواست مصرف کننده به عنوان مهمترین عامل موفقیت در این نوع بازاریابی محسوب می‌شود.

در صورت بهره گیری مناسب از امکانات گسترده این روش بازاریابی الکترونیکی، شما قدمی بزرگ رو به جلو برداشته اید.

این روش بازاریابی برای شما ارزان و با صرفه و برای مشتریانتان متنوع و جذاب می باشد.

این روش بازاریابی همان روش قدیمی و معروف Word-of-mouth Marketing می باشد، بنحوی که سرویس های خوب از طریق مردم دهان به دهان میگردد و باعث می شود که یک سرویس و یا شرکت از این طریق بر تعداد مشتریان خود بیافزاید.

بازاریابی ویروسی یا Viral Marketing | قسمت اول

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x