انواع CRM: عملیاتی، تحلیلی، مبتنی بر همکاری

انواع CRM: عملیاتی، تحلیلی، مبتنی بر همکاری

انواع CRM

در بازار رقابتی به طور مداوم در حال رشد، برای یک کسب و کار بسیار مهم است که اطلاعات درست به فرد مناسب در زمان مناسب به اشتراک گذاشته شود، در غیر این صورت کسب و کار فرصت‌های خود را برای فروش محصولات یا خدمات از دست خواهد داد. نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) تنها راهکاری است که می تواند به یک کسب و کار برای برقراری ارتباط با مشتریان موجود و مشتریان احتمالی آینده کمک کند. به این منظور در این مقاله به انواع CRM خواهیم پرداخت. در ادامه‌ی مطلب لا ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

برای هر اپلیکیشن CRM هدف اصلی این است که یک سازمان را قادر سازد تا نیاز و رفتار مشتریان را درک کند و کیفیت خدمات بهتری را فراهم کند. این اپلیکیشن‌ها کمک می‌کنند تا مشتریان موجود را حفظ کرده و فرصت‌های جدید را با ایجاد رابطه قوی بین سازمان و مشتریان به دست آورید.

CRM می‌تواند داده‌ها را تجزیه و تحلیل کند و هر زمان که لازم باشد گزارشات را تولید کند. منظور از انواع CRM این است که به طور عمده برای انجام تمام این فعالیت‌ها سه نوع اپلیکیشن CRM وجود دارد: عملیاتی (Operational)، تحلیلی (Analytical) و همکاری (Collaborative).

انواع CRM

انواع CRM:

  1. CRM عملیاتی

CRM عملیاتی فرایند کسب و کار را ساده می‌کند که شامل اتوماسیون فروش، اتوماسیون بازاریابی و اتوماسیون خدمات می‌شود. هدف اصلی این نوع CRM، تولید سرنخ، تبدیل آنها به مخاطبین، ثبت تمام جزئیات مورد نیاز و ارائه خدمات در سراسر چرخه‌ی زندگی مشتری است.

اتوماسیون فروش:

اتوماسیون فروش به یک سازمان کمک می‌کند تا فرآیند فروش را خودکار کند. هدف اصلی از اتوماسیون فروش این است که مجموعه‌ای از استانداردها در درون سازمان برای به دست آوردن مشتریان جدید و کنار آمدن با مشتریان موجود تنظیم شود.

اتوماسیون اطلاعات را به گونه‌ای سازماندهی می‌کند که کسب و کار بتواند نیازهای مشتریان را برآورده کند و فروش را به طور مؤثر افزایش دهد. اتوماسیون شامل ماژول‌های مختلف فروش CRM مانند مدیریت سرنخ، مدیریت تماس، مدیریت اعلام قیمت به سفارش و پیش بینی فروش است.

اتوماسیون بازاریابی:

هدف اصلی اتوماسیون بازاریابی یافتن بهترین روش برای ارائه محصولات و نزدیک شدن به مشتریان بالقوه است. ماژول عمده در اتوماسیون بازاریابی مدیریت کمپین است.

این امر کسب و کار را قادر می‌سازد تا کانال‌های مؤثر (مانند ایمیل، تماس تلفنی، دیدار رو در رو، تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی) را برای دستیابی به مشتریان بالقوه انتخاب کنند.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اتوماسیون خدمات:

اتوماسیون خدمات، کسب و کار را قادر می‌سازد تا مشتریان را با ارائه بهترین کیفیت خدمات و ایجاد روابط قوی حفظ کنند.

اتوماسیون خدمات شامل مدیریت مشکل برای حل مشکلات مشتریان، مدیریت تماس مشتری برای رسیدگی به تماس‌های ورودی / خروجی، مدیریت برچسب خدمات برای نظارت بر کیفیت خدمات بر اساس شاخص‌های عملکرد کلیدی است.

  1. CRM تحلیلی

CRM تحلیلی به پرسنل ارشد مدیریت، بازاریابی، فروش و پشتیبانی کمک می‌کند تا بهترین روش برای خدمت به مشتریان را تعیین کند. تجزیه و تحلیل داده ها، عملکرد اصلی این نوع نرم افزار CRM است.

این اپلیکیشن داده‌های مشتری را که از نقاط مختلف لمسی می‌آید، برای درک بهتر در مورد وضعیت فعلی سازمان تجزیه و تحلیل می‌کند.

این اپلیکیشن کمک می‌کند تا مدیران بالا دست بهترین تصمیم را بگیرند، مدیران بازاریابی اثربخشی کمپین را درک کنند، مدیران فروش، فروش را افزایش دهند و پشتیبانی از پرسنل کیفیت پشتیبانی و ایجاد ارتباط قوی با مشتری را بهبود بخشند.

ویژگی های CRM تحلیلی:

  • جمع آوری اطلاعات مشتری، از کانال های مختلف و تجزیه و تحلیل داده ها به روش ساختار یافته
  • کمک به سازمان‌ها برای ایجاد روشهای کسب و کار در فروش، بازاریابی و پشتیبانی برای بهبود ارتباطات مشتری و وفاداری
  • بهبود کارایی سیستم CRM و تجزیه و تحلیل شاخص‌های عملکرد کلیدی، تعیین شده توسط کسب و کار
  1. CRM مبتنی بر همکاری

CRM مبتنی بر همکاری که گاهی اوقات به عنوان CRM استراتژیک نامیده می‌شود، سازمان را قادر می‌سازد تا اطلاعات مشتریان را در میان واحدهای تجاری مختلف مانند تیم فروش، تیم بازاریابی، تیم فنی و پشتیبانی به اشتراک بگذارد.

به عنوان مثال، بازخورد از یک تیم پشتیبانی می‌تواند برای تیم بازاریابی مفید باشد تا مشتریان هدف را با محصولات یا خدمات خاصی مرتبط سازد.

در دنیای واقعی، هر واحد کسب و کار به عنوان یک گروه مستقل کار می‌کند و به ندرت داده‌های مشتریان با تیم‌های دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود که اغلب باعث تلفات تجاری می‌شود.

انواع CRM

CRM مبتنی بر همکاری کمک می‌کند تا همه گروه‌ها متحد شوند تا فقط یک هدف را مورد هدف قرار دهند. و از تمام اطلاعات برای بهبود کیفیت خدمات مشتری برای رسیدن به وفاداری مشتری و به دست آوردن مشتریان جدید برای افزایش فروش استفاده کنند.

انواع مختلف اپلیکیشن‌های CRM دارای ویژگی‌ها و مزایای مختلفی هستند. بنابراین قبل از اجرای سیستم انواع CRM برای یک کسب و کار، تصمیم گیری در مورد هدف و استراتژی آینده بسیار مهم است.

منبع: techonestop

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x