چگونه در روابط و گفتگوی روزمره اعتماد هر روز ایجاد شده و از بین می‌رود؟

چگونه در روابط و گفتگوی روزمره اعتماد هر روز ایجاد شده و از بین می‌رود؟

اعتماد در روابط

صدای ترس: احساسات ناخوشایند ناشی از اعتقاد به این که کسی یا چیزی خطرناک بوده، احتمالاً موجب درد و یا تهدید است.

صدای صمیمت: دقیقاً بر عکس صدای ترس

خوب، اما هیچ کدام از آنها کامل نیست. ترس از واقعیت مریام وبستر (Merriam-Webster) گرفته شده، در حالی که صمیمیت از واقعیت روابط انسانی گرفته شده است. وقتی ما از عواقب اعتماد می‌ترسیم، نمی‌توانیم به شریک زندگی‌مان اعتماد کنیم که به حرف ما گوش دهند یا ما را کامل حمایت کنند.

هنگامی که ما در مورد پذیرش اعتماد به آنها مضطرب هستیم و به آنها اعتماد نداریم، به نظر می‌رسد که ابراز عمیق ترین احساسات، امیدها و آرزوها غیر ممکن باشد.

اعتماد در روابط

و چرا زمانی که می‌ترسیم، خودمان را کاملاً آسیب پذیر می‌کنیم؟

سیستم دفاعی احساسات داخلی ما برای جلوگیری از باز کردن قلب ما به کسانی که می‌ترسیم به ما عاطفی آسیب می‌رساند، روحیه‌ی ما را پایین بیاورد یا ما را ترک کند، تمام تلاش خود را می‌کند. و این ویژگی به زبان روانشناسی تکاملی، ممکن است به عنوان یک ویژگی سازگار شناخته شود! این احساس کاملاً طبیعی است. ما باید از خودمان محافظت کنیم!

دکتر گتمن (Dr. Gottman) این احساس را درک می‌کند و در این مورد کتابی نوشته است. کتاب او در مورد اعتماد به ما می‌گوید که به این احساسات گوش فرا دهید، اما همچنین روش‌های فوق العاده مهم را برای تشخیص چگونگی عملکرد (یا سوء عملکرد) اعتماد در روابط ما فراهم می‌کند.

او به هسته این مسئله عمیق می‌شود و معتقد است: اعتماد با همسویی عاطفی شروع می‌شود. روابط انسانی اغلب در روش‌هایی که ما با یکدیگر صحبت می‌کنیم ریشه دارد. در واقع اعتماد در مکالمات روزمره‌ی ما ساخته و شکسته می‌شود.

در جهان بی پایان دارای محرک‌های بیش از حد و در زندگی با سرعت بالای امروزه، ما مجبور می‌شویم که به دلیل پر بودن ذهنمان از اتفاقات روزمره بدون فکر کردن کلمات را به صورت مسلسل وار بر زبانمان جاری کنیم که عواقب متعددی از خود برجای می‌گذارد.

دکتر گتمن طنز و دلیلی برای نگرانی در کاربرد عجیب و غریب از یافته‌های ژان پیاژه در مورد ” تک صدایی جمعی ” با مکالمات روزمره ما پیدا می‌کند. این موضوع در اصل در کودکان پیش دبستانی پیدا شده است، اما این روزها ممکن است در بزرگسالان نیز مشاهده شود: در دور میز شام، ما اغلب از یکدیگر بیگانه شده و حتی متوجه آنچه که اطرافیانمان انجام می‌دهند، نمی‌شویم.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   با مدل آیدا همسفر شوید!

ما مانند کودکان نوپا رفتار می‌کنیم. ما کوچکترین چیزها را فراموش می‌کنیم و بعد تعجب می‌کنیم که چرا همدیگر را به طور کامل از دست می‌دهیم.

اعتماد در روابط

به مکالمه‌ی زیر بین مریم و علی در میز شام را دقت کنید که پس از رسیدن علی به خانه پس از یک روز طولانی در محل کار و مدرسه‌ی شبانه، و پس از اینکه مریم تمام روز خود را صرف بردن و آوردن بچه‌ها برای فعالیت‌های مختلف کرده است، اتفاق می‌افتد:

علی: مریم نمی‌دونی اِنقدر کار دارم برای انجام دادن که حتی وقتی فکرش رو می‌کنم سرم سوت می‌کشه! من نمی‌فهمم که چرا این کلاس‌ها انقدر تکالیف زیادی به ما می‌دن، آیا نمی‌دونند که ما شاغل هستیم ؟!

مریم: بچه‌ها امروز منو دیوونه کرده بودن. کیان دوست نداشت به کلاس‌های شنا بره و به صحبت در مورد نجات غریق شدن ادامه می‌داد. شاید بهتره باشه ما نفرستیمش کلاس شنا، چون واقعاً کلاس‌ها ارزان نیستن.

علی: من یه رئیس احمق دارم که پدر منو درآورده. متوجه نمی‌شه که من مجبور نیستم شیفت اضافه کاری رو بمونم.

مریم: البته این به آن معنا نیست که کیان در مورد نجات غریق شدن بیشتر صحبت می‌کنه. این روزها همه‌اش درباره دایناسورها حرف می‌زنه.

علی: مریم اگر من اخراج بشم چه اتفاقی میوفته؟

مریم: چی؟ چی میگی تو؟!

همانطور که در مکالمه‌ی بالا می‌بینید آنها جدا از یکدیگر صحبت می‌کنند. به مکالمات اخیر خود فکر کنید آیا شما هم اینگونه صحبت کرده‌اید؟

هنگامی که ما در یک شرایط استرس زا در حال تلاش برای ارتباط با شریک زندگی‌مان هستیم، ما ناخواسته پیام‌های اشتباه را به یکدیگر می‌دهیم. پیام‌هایی مانند «من به تو و احساساتت اهمیت نمی‌دهم» یا «من خیلی خسته‌تر از آن هستم که به روابطمان به عنوان یک خیابان دو طرفه رفتار کنم».

این روزها به نظر می‌رسد که ما باید اصول اولیه را دوباره یاد بگیریم تا تجدید نظر کنیم که حتی صحبت‌های صمیمانه چگونه هستند. به گفته دکتر گتمن، بسیاری از ما تحت برخی از تصورات غلط جدی مشغول به کار هستیم، که ممکن است توضیح دهد که چرا مکالمات صمیمی معمولاً باعث اضطراب می‌شوند.

مکالمه صمیمی به معنی دستپاچگی دائمی نیست که به طور مداوم به موضوعات مضطرب و بحث‌های درگیرکننده وارد می‌شود؛ در حقیقت، غرق شدن بیش از حد، پتانسیل روابط را از بین می‌برد. مکالمه صمیمی به معنی به اشتراک گذاری و تقویت پیوندهای احساسی شما با عزیزانتان است.

منبع: gottman

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x