۵ نکته‌ی مدیریت زمان در استارت آپ‌ ها

۵ نکته‌ی مدیریت زمان در استارت آپ‌ ها

استارت آپ

کارآفرینان کاردان می‌دانند که چگونه از منابع موجود خود با روش‌های هوشمندانه برای سرعت بخشیدن به غلبه بر مشکلات و دستیابی به موفقیت استفاده کنند. در حالی که پول رایج ترین منابع است که به ذهن می‌آید، اما زمان اغلب برای استارت آپ‌ ها و بنیانگذاران آن تنگ است.

در این مطلب، ما بررسی خواهیم کرد که چرا مدیریت زمان مهم است و پنج استراتژی برای به دست آوردن کنترل زمان خود برای تبدیل شدن به مدیر موفق کاردان معرفی خواهیم کرد. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

چرا مدیریت زمان مهم است؟

تصور کنید که شما یک مهندس نرم افزار هستید و شغل خود را در یکی از شرکت‌های بزرگ فناوری برای شروع کسب و کار خود ترک کرده‌اید. شما ساعت‌های بی شماری را با مشتریان بالقوه در مورد مشکلات آنها صرف کرده‌اید و یک راهکار منحصر به فرد نرم افزاری به عنوان یک سرویس مطابق با نیازهای آنها ارائه کرده‌اید.

پس از یک برنامه‌ی نسخه‌ی بتای موفق، شما آماده‌ی معرفی یک محصول تجاری هستید. در این نقطه، شما احتمالاً شروع به احساس کمی استرس می‌کنید.

به نظر می‌رسد که شما یک محصول نیمه تمام با لیست بلند از اشکالات برای تعمیر و ویژگی‌های نیازمند توسعه دارید. در عین حال، شما ممکن است مسئولیت مدیریت موارد توسعه نیافته‌ی شرکت خود مانند بازاریابی، توسعه کسب و کار، حسابداری و منابع انسانی را داشته باشید.

حتی اگر شما هر روز ۱۲ یا ۱۴ ساعته کار کنید، تنها برای حل این مشکلات زمان زیادی وجود دارد، به خصوص اگر بخواهید از فرسودگی جلوگیری کنید.

کارآفرینان موفق در مدیریت زمان عالی هستند. آنها می‌دانند که چگونه اهداف درست را تعیین می‌کنند و از طریق تمرکز شدید و محول کردن وظایف کارآمد به آنها دست یابند.

۵ استراتژی مدیریت زمان

بیش از ۷۰،۰۰۰ کتاب مختلف در آمازون در مورد مدیریت زمان و بیش از ۵۳ میلیون نتایج جستجو در گوگل به تنهایی وجود دارد.

استارت آپ

در حالی که بسیاری از استراتژی‌های توصیه شده به منظور به حداکثر رساندن وقت شما وجود دارد، ما بر روی برخی از استراتژی‌های کمتر شناخته شده تمرکز کرده‌ایم که بیشترین سود را برای بنیانگذاران راه اندازی و کارمندان اولیه ارائه می‌دهند.

  1. کار بر روی هدف

یک میلیون وبلاگ مدیریت زمان وجود دارد که مزایای تنظیم اهداف را مشخص می‌کند و دلیل خوبی دارند. صدها مطالعات همبستگی و تجربی نشان داده‌اند که اهداف تنظیم شده، دستاورد را افزایش می‌دهند. به عنوان مثال، دانشجویان کالج در یک مطالعه از طریق مجموعه‌ای از اهداف خاص تنظیم شده و تعیین راهکارهای دقیق برای رسیدن به آن اهداف، رهبری می‌شوند.

پس از چهار ماه، دانشجویانی که موفق به انجام مداخله هدفگذاری شده بودند، بهبودی ۳۰ درصدی در عملکرد تحصیلی در مقایسه با گروه کنترل داشتند. مشکل این است که اکثر استارت آپ‌ ها اهداف اشتباهی را تعیین می‌کنند و یا هیچ استراتژی خاصی برای اندازه‌گیری و پیگیری اهداف ندارند.

به عنوان مثال، اریک ریس (Eric Ries) در یک پست وبلاگ در سال ۲۰۰۹ اشاره کرد که درآمد ممکن است بهترین هدف برای استارت آپ مرحله اولیه نباشد.

درآمد ۱ میلیون دلار ممکن است بهتر از ۳۰،۰۰۰ دلار باشد، با فرض اینکه هر چیز دیگری برابر است، اما این به ندرت در کسب و کار پیش می‌آید. یک کسب و کار با درآمد ۳۰،۰۰۰ دلاری با کشش قوی در یک بازار نیچ در موقعیت بسیار بالاتری قرار می‌گیرد تا یک شرکت با درآمد ۱ میلیون دلار با حاشیه‌های نازک در بازار رقابتی.

اریک ریس در نهایت چارچوب استارت آپ لین را توسعه داد تا به کارآفرینان کمک کند تا از طریق آزمایش های مبتنی بر فرضیه، انتشار محصولات تکراری و یادگیری معتبر، تمرکز کنند.

با سرمایه گذاری برای تکرار ساخت محصولات و خدمات برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان اولیه، استارت آپ‌ ها می‌توانند زمان و هزینه‌های مالی را برای راه اندازی محصولات گران قیمتی که شکست می‌خورند را از بین ببرند چرا که آنها با نیازهای مشتری منطبق نیستند.

کارآفرینان ممکن است بخواهند از چارچوب‌هایی نظیر Lean Startup استفاده کنند تا مطمئن شوند که زمان خود را به حداکثر می‌رسانند.

  1. تقریباً همیشه “نه” بگویید

مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که مردم به سادگی به یک درخواست “بله” خواهند گفت، چون گفتن “نه” باعث ناراحتی بیشتر آنها می‌شود.

با این که کارمند اداری متوسط بیش از ۱۲۰ ایمیل در روز دریافت می‌کند، هزینه‌ی گفتن «بله» برای تقریباً همه می‌تواند بسیار زیاد باشد، اما هزینه‌ی یک استارت آپ حتی بیشتر است.

کارآفرینان موفق اهمیت نادیده گرفتن حواس پرتی از اهدافشان و گفتن “نه” تقریباً به همه‌ی چیز که بر سر میز کارشان می‌آید را درک می‌کنند، اما اصول گفتن نه به مراتب فراتر از ایمیل و جلسات گسترش می‌یابد.

بزرگترین مشکلی که بسیاری از استارت آپ‌ های فن آوری با آن مواجه هستند، عدم توانایی برای گفتن “نه” به دامنه‌ی اضافه شده است. گفتن “بله” به هر ایده‌ی جدیدی که به شما می‌آید، می‌تواند به محصولی منجر شود که هرگز به پایان نرسد.

حتی بدتر از آن، اضافه شدن ناگهانی ویژگی‌های جدید بدون یک جدول زمانی طولانی، اغلب بدهی‌های فنی را به وجود می‌آورد که می تواند محصول را در طول زمان به طور افزایشی گرانتر کند. در ضمن، این ویژگی‌ها باعث می شود که محصول برای استفاده‌ی مشتریان سخت‌تر شود و یا نیاز به آموزش بیشتر برای فروش یا پشتیبانی پرسنل باشد.

بهترین راه گفتن “نه” به ویژگی‌های جدید این است که متعهد به حداقل محصول پایدار و یا MVP، که شامل حداقل تعداد ویژگی‌ها برای پاسخگویی به نیاز مشتری خاص است. پس از اینکه MVP اثبات شد، هر یک از ویژگی‌های جدید باید از طریق متخصصان، نه به درخواست تعداد کمی از مشتریان آزمایش شوند.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۴ روش بسیار مؤثر از کارآفرینان معروف برای ایجاد انگیزه در کارمندان

این اقدامات که همچنین بخشی از استارت آپ لین است، می‌تواند به شما در اجتناب از ایجاد محصولات ناموفق و به حداکثر رساندن استفاده از زمان همه کمک کند.

  1. محول کردن کارها در اوایل و به طور منظم

اکثر استارت آپ‌ ها به عنوان یک تیم کوچک و یک یا دو نفره آغاز می‌شود که هر فردی ساعت‌ها کار می‌کند، که منجر به حسی می‌شود که به عنوان تعصب خودمراقبتی شناخته می‌شود. هر چقدر که در توسعه‌ی محصول بیشتر درگیر خود هستید، ارزش آن را بیشتر ارزیابی می‌کنید.

هنگامی که احساس می‌کنید که دیگران با دقت کمتر از شما در مورد محصول کار انجام می‌دهند، محول کردن کارها سخت‌تر می‌شود. استخدام افراد مناسب کمک می‌کند، اما هنوز هم می‌تواند کنترل کردن حتی چیزهای کوچک بسیار مشکل باشد.

بهترین راه برای شروع محول کردن کارها، انتخاب چیزهای کوچک برای محول کردن است که حداقل تعصب خودمراقبتی دارند.

به عنوان مثال، استارت آپ‌ شما ممکن است یک برنامه نرم افزاری به عنوان یک سرویس داشته باشد و تصمیم بگیرد تا وظایف مربوط به سرور را با استفاده از یک سرویس مانند EuroVPS محول نماید. شما می‌توانید تلاش‌های خود را بر روی محصول نرم افزار تمرکز کنید بدون صرف زمان زیادی در مسائل سرور. شما همچنین تعصب خودمراقبتی را که ممکن است به سمت محصول نرم افزاری احساس می‌کنید، تجربه نکنید.

اگر شما یک مؤسس هستید، ممکن است همچنین نمایندگی وظایف منو مانند جلسات برنامه ریزی، مرتب کردن ایمیل و یا سایر موارد را به یک دستیار مجازی محول کنید.

این خدمات اغلب نسبتاً ارزان هستند و می‌توانند زمان زیادی را برای تمرکز بر روی وظایف با ارزش بیشتر مانند توسعه‌ی محصول آزاد کنند.

گفته می‌شود که کارهای دیگری مانند پشتیبانی از مشتری وجود دارد که به راحتی می‌تواند برون سپاری شود (به بیرون محول شود)، اما اگر کسب و کار شما بر اساس خدمات مشتری ساخته شده باشد، ممکن است بخواهید رویکرد شخصیتری را در اوایل به کار ببندید.

استارت آپ

  1. اجتناب از وقفه در هر هزینه‌ای

هیچ جای مخفی کردن ندارد که جلسات یک اتلاف وقت فراگیر است، مخصوصاً برای کارهای اولیه استارت آپ‌.

آتلیسین (Atlassian) متوجه شد که کارکنان متوسط در بیش از ۶۰ جلسه در هر ماه شرکت داشتند که بیش از ۳۰ ساعت از زمان بهره وری را می‌گیرد. تقریباً نیمی از افراد در این تحقیق معتقد بودند که تنها جلسات بزرگترین اتلاف وقت در دفتر بودند.

این باعث شد که تقریباً سه چهارم کارمندان کارهای دیگری انجام دهند، در حالی که حدود ۹۰ درصد آنها در حین جلسات حضور ذهنی و روحی نداشتند.

این جلسات همچنین می‌تواند از نقطه نظر منابع اجرایی بسیار تخلیه کننده باشد. استارت آپ‌ها باید بر جلسات کوتاه، مکرر و غیررسمی تمرکز کنند، نه جلسات طولانی و رسمی، تا بتواند یک پروژه در حال پیشرفت سریع را حفظ کند.

به عنوان مثال، شما ممکن است تیم استارت آپ‌ خود را برای یک جلسه کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای صبح که هر یک از اعضای تیم همه را به روز می‌کند، برسانید تا هر کس در مورد آنچه که برای استارت آپ‌ در روز قبل کار می‌کرد و کاری که در صفحه‌ی خود برای روز جاری دارد، و همچنین هر گونه تنگنایی که در حال حاضر با آن مواجه هستند، به روز رسانی کند.

خودشه.

علاوه بر جلسات، مهم است که افراد و به خصوص برنامه نویسان اجازه دهند بلوک های بزرگ از زمان بدون وقفه داشته باشند. اکثر مردم می‌دانند که چگونه ایمیل و یا تلفن خود را خاموش کنند تا از وقوع این وقفه جلوگیری شود، اما یک مطالعه ۲۰۱۱ در مجله سازمان تحقیقات منتشر شده نشان می‌دهد که وقفه‌های چهره به چهره موجب یک درگیری بیشتر از ایمیل و یا تماس تلفنی می‌شود.

اغلب هدفون‌های حذف کننده‌ی نویزها می توانند به همکاران شما نشان دهند که شما در منطقه هستید، اما برای صحبت با آنها در دسترس نیستید.

  1. وقت خود را در جعبه محصور کنید

محققان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا طی ۱۵ دقیقه در سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۳۰۰ دانش آموز در محیط طبیعی خود را مشاهده کردند. پس از اندازه گیری هر دقیقه، محققان دریافتند که دانش آموز متوسط تنها قادر به تمرکز به مدت سه دقیقه در یک زمان بود و تقریباً تمام حواس پرتی آنها از مداخله‌ی تکنولوژی بود.

این هزینه سوئیچینگ شناختی مرتبط با حواس پرتی می‌تواند بسیار وقت گیر باشد وقتی که به مدیریت زمان وارد می‌شود. در حالی که ما قبلاً از وقفه‌ها را پوشش داده‌ایم، محصور کردن زمان در جعبه یک استراتژی است که می‌تواند به اجتناب از وسوسه‌ی تغییر دادن وظایف بیش از حد کمک کند.

تکنیک‌های مختلفی برای محصور کردن زمان در جعبه وجود دارد، اما تکنیک Pomodoro یکی از مؤثر‌ترین‌ها و آزمایش شده با زمان است.

این تکنیک شامل یک فاصله کاری ۲۵ دقیقه‌‎ای است که با پنج دقیقه استراحت کوتاه جدا می‌شود و سپس در طول روز با یک دوره طولانی‌تر برای ناهار تکرار می‌شود. بسیاری از برنامه‌ها یا ابزار فیزیکی مانند تایمر وجود دارد که می‌تواند در اجرای این تکنیک به شما کمک کند. این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کند هزینه های سوئیچینگ شناختی را از بین ببرید و در نهایت کارایی کار خود را افزایش دهید.

نتیجه گیری

هزاران تکنیک مدیریت زمان مختلف وجود دارد، اما پنج مورد در این پست، برخی از تکنیک‌های پشتیبانی تحقیقاتی هستند که اغلب در هزاران پست وبلاگ مختلف مدیریت زمان و کتاب های منتشر شده جا انداخته شده‌اند.

منبع: eurovps

 

 

 

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x