۸ دلیل برای مفید بودن خواندن کتاب برای بچه‌ها

۸ دلیل برای مفید بودن خواندن کتاب برای بچه‌ها

خواندن کتاب

خواندن کتاب یکی از مهمترین فعالیتهایی است که می‌توانید فرزندان خود را برای انجام آن تشویق کنید. خواندن سرگرم کننده، محرک فکر و کاملاً حیاتی برای موفقیت در زندگی آینده است.

یک خواننده‌ی ماهر یک عامل جدایی ناپذیر در موفقیت آتی کودک است. خواندن برای بچه‌ها فقط زمان گذراندن سرگرم کننده نیست. بلکه یک دروازه برای یادگیری در مورد افراد، مکان‌ها و ایده‌های مختلف با امکانات بی حد و حصر است.

چرا خواندن کتاب برای کودکان مهم است؟

مهارت‌های واژگان و زبان را توسعه می‌دهد

قبل از اینکه بچه‌ها بتوانند خودشان بخوانند، مهم است که در اوایل عشق به کتاب‌ها را در وجود آنها پرورش دهید. خواندن با صدای بلند به آنها در سن کوچک یک روش عالی برای ارتقاء مهارت‌های ارتباطی کلامی بین والدین و کودک است.

همانطور که بچه ها بزرگتر می‌شوند، ما با آنها به طور روزانه صحبت می‌کنیم. اما واژگان و موضوعاتی که در معرض آنها قرار دارند اغلب محدود و تکراری هستند. خواندن کتاب‌ها واژگان فرزند شما را بهبود می‌بخشد و آنها را با انواع مختلف ساختار جمله، سبک نوشتن و شیوه‌ی بیان خودشان آشنا می‌کند.

نه تنها درک خواندن فرزندان شما در طول زمان بهبود می‌یابد، بلکه تأثیر مثبتی بر مهارت‌های نوشتاری و ارتباطات آنها خواهد داشت. برای کودکان دو زبانه یا یادگیری زبان دوم، خواندن جزء مهمی برای رسیدن به هدف یا حفظ روحیه است.

تشنگی برای دانش را تشویق می‌کند

در مورد هر موضوع قابل تصور، کتابهای زیادی در سطوح گسترده‌ی خواندن نوشته شده است. هنگام خواندن کتاب، بچه‌های شما با موضوعات، فرهنگ‌ها و ایده‌های مختلف آشنا خواهند شد.

آنها متوجه خواهند شد که چقدر دانش وجود دارد تا کشف شود و به موضوعاتی که به آنها بیشتر علاقه دارند، خواهند پرداخت. در بسیاری از موارد، آنها از محتوای کتاب لذت می‌برند در حالی که حتی نمی‌فهمند که اطلاعات زیادی در مورد موضوعی خاص به دست می‌آورند.

همدلی را افزایش می‌دهد

کودکان درک بسیار دقیقی از جهان اطرافشان دارند. این به خاطر تعداد محدود تجربیاتی است که بر اساس شرایطی که در آن رشد کرده‌اند، با آن مواجه بوده‌اند.

خواندن کتاب‌هایی در مورد انواع مختلفی از افراد که طیف وسیعی از تجربیات را داشته‌اند، به بچه‌ها اجازه می‌دهد که نه تنها تنوع را درک کنند، بلکه همچنین بتوانند درک کنند که چطور ممکن است به جای دیگران باشند.

انجام این کار به آنها کمک می‌کند تا با افرادی که با آنها وجه مشترک دارند، احساس همدلی و همدردی کنند.

بهترین نوع سرگرمی است

در عصر حاضر، فناوری تبدیل به سرگرمی برای بزرگسالان و بچه‌ها شده است. اگر چه برنامه‌های تلویزیونی و اپلیکیشن‌های بچه‌ها می‌توانند منبع خوبی برای یادگیری باشند، اما کتاب‌ها همیشه انتخاب بهتری هستند.

به جای صرف ساعت‌ها در مقابل صفحه‌ی تلویزیون یا گوشی، بچه‌ها را تشویق کنید که کتاب‌ها را به عنوان منبع پیش فرض سرگرمی‌ها در نظر بگیرند.

مطالعات نشان می‌دهد که در خانواده‌هایی که خواندن تأکید شده است، کودکان بیشتر به طور مستقل مطالعه می‌کنند و در طولانی مدت علاقه‌ای به کتاب توسعه می‌یابد.

پیوند ایجاد می‌کند

روش‌های متعددی وجود دارد که خواندن یک پیوند میان والدین و کودک ایجاد می‌کند. از دوران کودکی، خواندن با صدای بلند، نزدیکی و صمیمت را از طریق گذراندن وقت با هم و نزدیکی فیزیکی ایجاد می‌کند.

همانطور که فرزند شما بزرگتر می‌شود، می‌توانید به خواندن با صدای بلند ادامه دهید یا همان کتاب را به طور جداگانه بخوانید و در مورد قسمت‌هایی که بیشتر از آن لذت می‌برید صحبت کنید.

از خواندن به عنوان یک فرصت برای تعامل با فرزندتان استفاده کنید. از آنها درباره اندیشه‌هایشان در مورد موضوعاتی که در کتاب آمده است یا از ارتباط داستان با زندگی روزمره بپرسید.

مغز بچه‌ها را ورزش می‌دهد

خواندن نیاز به قدرت مغز بیشتری نسبت به تماشای تلویزیون دارد. وقتی بچه‌های ما کتاب می‌خوانند، از بخشی از مغز خود استفاده می‌کنند که با ادغام چند حس، ارتباط بین کلمات و تفکر بصری را برقرار می‌کند.

برای خوانندگان مبتدی، تصاویر می‌توانند ابزار مفید برای کمک به آنها در درک روایت و رسیدن به فهم بهتر باشند. در مورد خوانندگان پیشرفته تر، آنها از مغز خود هنگام جمع آوری سرنخ‌های متنی استفاده می‌کنند تا به آنها کمک کند تا کلمات یا عبارات نا آشنا را تشخیص دهند.

خواندن همچنین تفکر انتقادی را برانگیخته، بچه‌ها را به ایجاد ارتباط بین کتاب و زندگی واقعی و تشکیل نظرات در مورد داستان تحریک می‌کند.

تمرکز را بهبود می‌بخشد

خواندن یک کتاب نیاز به تمرکز و حواس جمع دارد، که مهارت‌های ضروری برای کار کردن هستند، حتی برای کودکان نوپا که هنوز نشسته‌اند و نمی‌توانند کامل راه بروند.

خواندن کتاب

خواندن کتاب پیوسته به بچه‌هایتان کمک می‌کند تا آرامش ذهن و بدن خود را برای تمرکز بر یک کار برای یک دوره زمانی مشخص تمرین کنند.

با دور کردن حواس پرتی و دادن فضا برای خواندن و درک آن، توجه آنها و توانایی تمرکز در طول زمان بسیار بهبود خواهد یافت.

بچه‌ها را برای موفقیت در مدرسه و زندگی آماده می‌کند

مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد کتاب خواندن برای کودکان در سنین کوچک تأثیر پایدار بر موفقیت آنها در مدرسه دارد که اغلب به طور مستقیم با موفقیت در محل کار ارتباط دارد. اما مزایا فقط به موفقیت آکادمیک محدود نیست.

خواندن یک تجربه یادگیری طولانی مدت است که باعث رشد و پیشرفت می‌شود که باعث می‌شود فرزندان شما به طور کلی به عنوان همسران، کارفرمایان و دوستان بهتر بیشتر مؤثر باشند.

خلاقیت و تخیل را ترویج می‌دهد

هنگام خواندن یک داستان، کودکان ما تصویری از داستان را که در ذهن خود درک می‌کنند، با استفاده از خلاقیت و تخیل ایجاد می‌کنند. هر فرد یک تصویر متفاوت را در ذهن خود می‌بیند و هربار که یک کتاب را می‌خواند، ممکن است تغییر کند.

خواندن همچنین دنیاهای جدید را، چه حقیقی و چه داستانی معرفی می‌کند، که ما هرگز بخشی از آن نبوده‌ایم. غوطه ور شدن در کتاب اجازه می‌دهد تا بچه‌ها تجارب و سناریوهای جدیدی که هرگز فکر نمی کرد ممکن است، تصور کنند.

آنها می‌توانند این ایده‌ها را به زمان بازی خود بیاورند و از خلاقیت خود استفاده کنند تا از محدودیت‌های زندگی روزمره خود بیرون بیایند.

از کجا باید شروع کنیم؟

اکنون که شما از مزایای زیادی که خواندن می‌تواند برای بچه‌هایتان فراهم کند، آگاه هستید، قدم بعدی چیست؟

اگر فرزند شما هنوز خواندن را دوست نداشته باشد، برای شروع خیلی دیر نشده است. در ادامه با هم در مورد روش‌هایی را برای علاقه مند کردن بچه‌ها به خواندن بحث خواهیم کرد. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

  1. خواندن را به یک انتخاب تبدیل کنید، نه یک کار سخت و طاقت فرسا

خواندن را به وظیفه اجباری و یا تمرین اختصاصی تبدیل نکنید. بچه‌ها را تشویق کنید و یادآوری کنید که بخوانند، اما اجازه دهید آنها تصمیم گیری نهایی را در مورد خواندن و مدت زمان آن داشته باشند. دادن این احساس که آنها مجبور به خواندن هستند ناگزیر لذت تجربه را از بین می‌برد.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۴ اختلاف ارتباطی قابل حل میان زوج‌ها و راهکارهای آنها

اگر شما یک خواننده‌ی بی میل دارید، سعی کنید دریابید که علت اصلی بی میلی چیست. اگر بچه‌های شما با کلمات مبارزه می‌کنند، چند کتاب زیر سطح خواندن آنها را پیدا کنید تا اعتماد به نفس را در شناخت واژه‌هایی که آنها می‌دانند به آنها القا کنید.

سپس به تدریج به کتاب‌های سخت تر منتقل شوید تا زمانی که آنها بیشتر مایل به خواندن داوطلبانه باشند.

جایگزین دیگر امتحان کردن کتاب‌های صوتی است. شنیدن شخص دیگری که با اطمینان می‌خواند، روشی عالی برای رسیدن به روان خوانی است و آنها قادر خواهند بود از کتاب لذت ببرند بدون آنکه در درک آن مشکلی داشته باشند.

اگر محتوا سخت است و آنها خواندن را خسته کننده می‌دانند، به آنها انواع مختلفی از مواد خواندن را معرفی کنید (به ادامه‌ی نگاه کنید).

خواندن کتاب

  1. انواع مواد خواندن را پیشنهاد دهید

خواندن می تواند در بسیاری از فرم‌ها صورت بگیرد و هر نوع مزایایی را برای خواننده فراهم می‌کند. اگر بچه‌های شما در لذت بردن از خواندن مشکل دارند، ممکن است به این دلیل باشد که آنها یک دسته و نوعی را که متناسب با علاقه‌ی آنها باشد، پیدا نکردند.

کتاب‌های سنتی در بسیاری از دسته‌ها، از جمله رمز و راز، تاریخ، بیوگرافی، فانتزی، علمی تخیلی و غیره وجود دارند. برخی از کتاب‌ها در سبک‌های منحصر به فرد و سرگرم کننده نوشته شده‌اند، از قبیل کتاب‌های ماجراجویی فردی، رمان خاطرات روزانه یا رمان فکری.

اگر شما به دنبال خواندن کتاب‌هایی هستید که بیشتر تحریک بصری دارند، یک رمان ، مجله یا کتاب سفر گرافیکی را امتحان کنید. کتاب‌ها همچنین منابع عالی برای یادگیری مهارت‌های جدید هستند. کتاب‌های جوک، کتاب‌های شعبده بازی و تردستی و کتاب‌های آشپزی نمونه‌های بزرگی از این دستع کتاب‌ها هستند.

فراموش نکنید که جنبه‌های عملی خواندن را نیز به بچه‌های خود نشان دهید. از کمک آنها در خواندن لیست مواد غذایی در فروشگاه استفاده کنید یا یا از آنها بخواهید هنگام آشپزی در آشپزخانه از روی دستورالعمل دستور العمل بخوانند.

  1. تجربه‌ی کتاب‌های خوانده شده

همانطور که بچه‌های شما کتاب‌های بیشتری را می‌خوانند، ممکن است شروع به تصور کنند که اگر آنها شخصیت‌های داخل کتاب بودند چه اتفاقی می‌افتاد؟ یک روش عالی برای حمایت از عشق به خواندن، کمک کردن به مجسم کردن بخش‌های مورد علاقه آنها از کتاب است.

نگاهی به یک دستور العمل برای butter beer (هری پاتر) و یا Turkish Delight (شیر، جادوگر و کمد لباس) کنید و آنها را با هم انجام دهید. پس از خواندن کتاب باغ راز، شروع به پرورش یک باغچه با هم کنید.

یکی دیگر از روش‌های جالب برای جشن گرفتن پایان یافتن خواندن یک کتاب، تماشای تفسیر فیلم آن است. مشاهده‌ی شخصیت‌های محبوب که بر روی صفحه نمایش زندگی می‌کنند، یک راه آسان برای افزایش لذت بردن از خواندن است.

  1. یک نمونه بودن

شما شخص اصلی هستید که بچه‌هایتان از شما الگوبرداری می‌کنند. بچه‌ها عاشق کپی کردن والدین خود و انجام کارهایی هستند که پدر و مادرشان هر روز انجام می‌دهند. فقط زباناً بچه‌های خود را تشویق به خواندن نکنید؛ با انجام این کار به آنها نشان دهید. همانطور که ضرب المثل قدیمی می‌گوید: دو صد گفته چون نیم کردار نسیت.

هنگامی که شما عشق خود را به خواندن و کتاب‌ها مدل می‌کنید و به آنها شادی که به زندگی شما می‌بخشد نشان می‌دهید، آنها تمایل دارند احساس مشابهی داشته باشند.

  1. جدا کردن زمان

برای یک کودک با یک برنامه پر مشغله و بسیاری از فعالیت‌های سرگرم کننده روی صفحه نمایش، شاید رزرو وقت به طور هدفمند برای خواندن کمی دشوار باشد.

این تصمیم را با ایجاد زمان اختصاصی که فقط برای خواندن است، کمی ساده تر کنید. این زمان می‌تواند درست قبل از خواب باشد، درست بعد از تکالیف و یا هر زمان که برای برنامه‌های شلوغ خانواده‌تان بهترین است. این زمان می‌تواند برای خواندن با صدای بلند با کودک یا خواندن مستقل مورد استفاده قرار گیرد.

  1. آوردن کتاب‌ها به زندگی

پیدا کردن ارتباطات زندگی واقعی با کتاب‌هایی که بچه‌های شما می‌خوانند، لذت تجربه‌ی خواندن را دو چندان می‌کند.

آیا بچه‌های شما به تازگی یک کتاب در مورد زندگی در مزرعه را به پایان رسانده‌اند؟ آنها را به بازدید از یک مزرعه محلی ببرید و آنچه را که در مورد مزرعه خوانده‌اند را تجربه کنید.

خواندن یک کتاب درباره سیاره ها و فضا می‌تواند به سفر به منظومه شمسی تبدیل شود. به عنوان گردش به یاد ماندنی، به یک سفر خانوادگی خارج از کشور مانند بازدید از لندن پس از اتمام سری هری پاتر بروید.

  1. کتاب‌ها را در دسترس داشته باشید

یکی از فعالیت‌های مورد علاقه‌ی بچه‌ها به عنوان یک کودک، رفتن به کتابخانه است. تعداد زیادی کتاب که در اختیار کودک باشد باعث می‌شود که او بخواهد که بخواند.

یک کتابخانه عالی در منطقه‌ی خود پیدا کنید تا فرزندانتان را ببرید و اجازه دهید سحر و جادوی امکانات بی حد و مرز را تجربه کنند. مجموعه‌ای کوچک از کتاب خانه را در خانه‌ی شروع به ایجاد کنید تا بچه‌هایتان همیشه کتاب در دستری داشته باشند.

بازدید از کتابفروشی را در برنامه‌ی ماهانه‌ی خود قرار دهید، کتاب‌های تازه منتشر شده را آنلاین جستجو کنید یا برای اشتراک ماهانه ثبت نام کنید. دستیابی به کتابهای جدید به صورت منظم، خواندن را هیجان انگیز و سرگرم کننده خواهد کرد.

  1. باشگاه کتاب بسازید

داشتن افراد دیگر به شما کمک می‌کنند، انگیزه‌ی زیادی برای خواندن بیشتر و کشف کتاب‌های جدیدی است که ممکن است شما آنها را نداشته باشید.

بچه‌های خود را تشویق کنید تا به ایجاد یک باشگاه کتاب با همسالان خود یا با شما، شروع کنند. یک کتاب را انتخاب کنید که همه از آن لذت ببرند و مهلتی را برای با هم بودن و بحث در مورد آنچه که هر فرد از کتاب یاد گرفته است، تعیین کنید.

تاریخ تحویل ملموس انگیزه زیادی برای ادامه‌ی مسیر و خواندن به صورت منظم ایجاد می‌کند.

سخن آخر

پرورش عشق برای خواندن در کودکان شما یکی از بزرگترین هدایایی است که می‌توانید به آنها بدهید. خواندن کتاب‌ها می‌تواند آنها را هر جا که می‌توانند تصور کنند حمل کند و مزایایی که برای آنها در کوتاه مدت و درازمدت فراهم می‌کند بی شمار است.

از نکات گفته شده در بالا استفاده کنید تا به طور فعال به خواندن تشویق کنید که یک بخش لذت بخش از زندگی آنها باشد و مطمئن باشید که ارزش تلاش را خواهد داشت.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x