افسردگی پس از زایمان چیست و علائم و روش‌های درمان آن چه هستند؟

افسردگی پس از زایمان چیست و علائم و روش‌های درمان آن چه هستند؟

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان (PPD) حدود ۱۵ درصد از زنان زایمان کننده را در معرض خطر قرار می‌دهد. علاوه بر این، این اختلال روحی تقریباً ۱ تا ۲۶ درصد از پدران جدید را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به نظر می‌رسد علل افسردگی پس از زایمان با تغییرات هورمونی، ژنتیکی، بیماری‌های روانی قبلی و تغییر آشکار در شرایط محیط مرتبط است.

نگرانی از سلامت روانی، با یا بدون حمایت از اعضای خانواده و متخصصان بهداشت، اغلب زنان را از جستجوی کمک به بیماری PPD خود منع می‌کند. در این مقاله، ۱۰ روش برای شروع PPD را برای شما گردآوری کرده‌ایم. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

تعریف افسردگی پس از زایمان و علائم آن چیست؟

افسردگی پس از زایمان به عنوان اختلال افسردگی تعریف می‌شود که هر زمانی در دوران بارداری تا اولین سال زندگی کودک شروع می‌شود. علائم افسردگی پس از زایمان مشابه افسردگی است.

افسردگی پس از زایمان

برای دریافت یک تشخیص از پزشک، ۵ نشانه باید در یک دوره دو هفته‌ای نشان داده شود. علائم و نشانه‌ها عبارتند از:

 • تقریباً هر روز احساس غم و اندوه، پوچی و یا ناامیدی، برای اکثر ساعات روز
 • از دست دادن علاقه یا لذت بردن از فعالیت‌ها
 • کاهش وزن یا کاهش اشتها
 • تغییرات در الگوهای خواب
 • احساس بی حسی
 • از دست دادن انرژی
 • احساس بی ارزش بودن یا گناه
 • از دست دادن تمرکز یا افزایش بی حسی
 • افکار مکرر مرگ، با یا بدون برنامه های خودکشی آن
 • عدم علاقه یا لذت در فعالیت‌های معمول
 • کمبود میل جنسی
 • خستگی، کاهش انرژی و انگیزه
 • خود مراقبتی ضعیف
 • خروج اجتماعی
 • بی خوابی یا خواب بیش از حد
 • توانایی کمتری برای تصمیم گیری و فکر کردن به روشنی
 • عدم تمرکز و حافظه ضعیف
 • ترس از نوزاد یا ترس از عدم کارایی در مراقبت از نوزادتان
 • نگرانی در مورد آسیب رساندن به خود، کودک یا همسر

اگر شما، دوست یا همسرتان هر کدام از این علائم را نشان دهید، توصیه می‌کنیم در جستجوی مشاوره‌ی پزشکی باشید.

علل افسردگی پس از زایمان

لازم به ذکر است که بین آنچه که معمولاً “افسردگی کودک” و افسردگی بعد از زایمان شناخته می‌شود تفاوت وجود دارد. این افسردگی پس از زایمان، معمولا به نام ” افسردگی کودک”، یک اختلال روحی پس از زایمان است که با نشانه‌های افسردگی خفیف‌تر از افسردگی پس از زایمان مشخص می‌شود.

این نوع افسردگی می‌تواند در ۸۰٪ مادرانی که بعد از زایمان قرار دارند، رخ دهد. افسردگی کودک باید در عرض ۱۴ روز اناپدید شود، وگرنه احتمالاً نشان دهنده‌ی مسئله‌ای عمیقتر است.

مشخص نیست که دقیقاً چه چیزی باعث افسردگی پس از زایمان می‌شود، اما برخی عوامل مرتبط وجود دارد.

این عوامل همبستگی نزدیک دارند و اثبات نشده است که باعث ایجاد PPD شود:

 • زایمان زود هنگام یا اضطراب
 • سابقه شخصی یا خانوادگی افسردگی
 • علائم متوسط تا شدید قبل از قاعدگی
 • حوادث زندگی استرس زا در طول بارداری
 • استرس مادر شدن
 • آسیب روانی مرتبط با تولد
 • آسیب فیزیکی مرتبط با تولد
 • تولد نوزاد یا سقط جنین قبلی
 • تغذیه با غذای کمکی به جای تغذیه با شیر مادر
 • سیگار کشیدن
 • عزت نفس پایین
 • مراقبت از کودکان یا استرس زندگی
 • حمایت اجتماعی کم
 • رابطه زناشویی ضعیف و یا وضعیت خانوادگی تنها
 • وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین
 • مشکلات خُلقی نوزاد / کولیک
 • بارداری ناخواسته / بدون برنامه ریزی
 • افزایش سطح پرولاکتین
 • کاهش اکسی توسین

یکی از قوی ترین پیش بینی کننده‌های PPD پدرانه، داشتن یک همسر با PPD است. در حالی که اگر پدران دارای PPD باشند، در ۵۰٪ موارد همسر آنها PPD دارند.

افسردگی پس از زایمان

روش‌های غلبه بر افسردگی پس از زایمان

 1. جستجوی کمک‌های پزشکی

همان طور که دانش PPD رشد می‌کند، پزشکان بیشتر و بیشتر از شاخص‌ها و عوامل خطر آگاه هستند. این به این معنی است که ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به دنبال علائمی در مراقبت‌های اولیه قبل از زایمان هستند.

اگر شما در معرض خطر هستید، اجازه دادن به پزشک خود برای تشخیص در اوایل بارداری کمک خواهد کرد که در طول فرآیند، حمایت و مراقبت بیشتری داشته باشید. سعی کنید در اسرع وقت به دنبال درمان باشید.

 

 1. درمان

این فاکتور اولین خط دفاع در برابر افسردگی پس از زایمان است و معمولاً در کنار دارو تجویز می‌شود. حدود ۹۰٪ موارد افسردگی پس از زایمان در زنان با ترکیب دو روش درمان می‌شوند.

شما لازم نیست کار خاصی را برای آماده سازی انجام دهید. مشاور شما سوالاتی در مورد زندگی شما خواهد پرسید و شما صادقانه جواب خواهید داد. شما برای حرفهایی که می‌گویید محاکمه نخواهید شد. و آنچه شما در مورد آن صحبت خواهید کرد فقط بین شما دو نفر خواهد ماند.

مشاور شما به شما می‌آموزد که چگونه به بعضی چیزها متفاوت نگاه کنید و چگونه عادت‌های خاصی را تغییر دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

 

 1. تجویز دارو

چندین مطالعه در مورد داروها برای درمان PPD وجود دارد، اما اندازه‌های نمونه‌ها کوچک بوده‌اند، بنابراین شواهد معمولاً ضعیف هستند.

برخی شواهد نشان می‌دهد که مادران مبتلا به PPD به طور مشابه به افراد مبتلا به اختلال افسردگی بزرگ پاسخ خواهند داد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد که مهارکننده‌های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs) درمان مؤثری برای PPD هستند.

اما یک مطالعه‌ی اخیر نشان داده است که اضافه کردن سرترالین SSRI، به درمان‌های روان به نظر نمی رسد که مزایای اضافی را ارائه دهد. بنابراین، کاملاً مشخص نیست که داروهای ضد افسردگی برای درمان PPD مؤثر هستند یا نه.

 1. رابطه با همسر

خود، شریک زندگی، دوستان نزدیک یا بستگان خود را سرزنش نکنید. زندگی در این دوره سخت است و خستگی و تحریک پذیری می‌تواند منجر به نزاع شود.

“ریختن ناراحتی خود” به شریک زندگی‌تان می‌تواند رابطه شما را تضعیف کند، دقیقاً زمانی که نیاز به قویترین رابطه با او دارید. صحبت کردن با کسی که شما را درک می‌کند، می‌تواند یک تسکین بزرگ باشد.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چگونه با احساس ناامنی و حسادت در روابط برخورد کنید؟

گذراندن وقت با شریک زندگی‌تان و انجام فعالیت‌هایی را که هر دو از آنها لذت می‌برید مانند رفتن به پیاده روی واقعاً می‌تواند کمک کند.

با همسرتان صادق باشید و راههایی را نشان دهید که می‌توانند در این دوره، شما را بهتر پشتیبانی کنند. حتی اگر فقط صحبت کردن یا وقت داشتن برای یک دوش گرفتن باشد.

 1. مراقبت از خود و استراحت

سعی نکنید “سوپرمن” باشید. سعی کنید کمتر کار کنید و مطمئن باشید که خسته نیستید. همانطور که می‌دانید شایع است که زنان کارشناسان مشغول کردن خود و انجام همه‌ی کارها هستند.

در حالی که کودک خواب استراحت کنید. از زمان برای اولویت دادن به خودتان استفاده کنید.

در طول زندگی، اگر شما به طور مداوم انرژی از دست دهید، احساس نارضایتی خواهید کرد. مهم است که از میزان انرژی خود آگاه باشید و مطمئن شوید که ابتدا انرژی خود را به دست آورید، قبل از دادن انرژی به دیگران.

 1. مکمل‌ها (به خصوص DHA)

داروی سنت جونز یک داروی گیاهی است که توسط داروسازان در دسترس است. شواهدی وجود دارد که این دارو در افسردگی خفیف تا متوسط مؤثر است.

به نظر می‌رسد به نحوی مشابه برخی داروهای ضد افسردگی نیز جواب می‌دهد. اما برخی افراد متوجه می‌شوند که آنها تعدادی عوارض جانبی دارند.

یک مشکل این است که سنت جونز می‌تواند با سایر داروها تداخل کند. اگر داروهای دیگرس مصرف می‌کنید، باید با دکتر خود در این مورد مشورت کنید. به ویژه اگر قرص ضد بارداری مصرف می‌کنید، این موضوع بسیار مهم است. سنت جونز ممکن است قرص بارداری شما را خنثی کند که می تواند منجر به بارداری ناخواسته شود.

 1. ورزش و تحرک

قبل از شروع هر برنامه‌ی ورزشی، شما باید با پزشک خود مشورت کنید و یک متخصص کامل پیش و پس از زایمان را پیدا کنید.

ورزش‌های زیادی مانند پیاده روی وجود دارد که می‌توانید بدون اینکه به ورزشگاه بروید، انجام دهید. نه تنها بیرون بودن بلکه همچنین ویتامین D به طور مثبت به درمان شما کمک می‌کند. همچنین برای کودک شما نیز این مسائل صادق است. به احتمال زیاد کودکتان با رفتن به بیرون بهتر خواهد خوابید.

ورزش، اندورفین‌های شما را می‌گیرد، که کمک می‌‎کند تا علائم افسردگی را کاهش دهد. همچنین می‌تواند شما را به چیزی در مورد خودتان متمرکز کند.

با تجزیه و تحلیل مطالعات از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶، محققان کشف کردند که مادرانی که بعد از زایمان از نظر جسمی فعال بودند، علائم افسردگی کمتری را تجربه کردند. برعکس در یک مطالعه زنانی که شیوه زندگی آرامتر را رهبری می‌کردند، به طور کلی احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان بیشتری داشتند.

نوع ورزش زیاد مهم نیست. یوگا، کشش و فعالیت‌هایی برای به تپش وا داشتن قلب، اساساً برای زنان باردار از لحاظ ایجاد احساس خوب بودن بهتر است.

 1. گروه‌های اجتماعی و پشتیبانی

برای پیوستن به گروه‌های جدید ویژه‌ی مادران جدید یا گروه‌های پشتیبانی پس از زایمان به گروه‌های محلی مراجعه کنید. معاینه کننده‌ی شما در سازمان بهداشت محل زندگی‌تان می‌تواند به شما در مورد گروه‌ها در منطقه‌ی شما اطلاعاتی دهد.

اگر شما افسرده هستید، ممکن است احساس کنید که دوست ندارید به این گروهها بپیوندید. ببینید اگر کسی بتواند با شما بیاید، ممکن است حمایت مادران جدید دیگر برایتان مفید باشد. شما در این گروه‌ها شاید بعضی از زنانی را که همانند شما احساس می‌کنند، پیدا کنید.

 1. کمک را قبول کنید

برخی از فرهنگ ها بر این باورند که از علائم افسردگی پس از زایمان یا بیماری‌های مشابه می توان از طریق مراسم‌های تشریفات مذهبی در دوره‌ی پس از تولد اجتناب کرد.

زنان چینی در یک مراسم معروف به “انجام ماه” شرکت می‌کنند که در آن ۳۰ روز اول پس از زایمان در رختخواب بسر می‌برند، در حالی که مادر زن یا مادر مرد وظایف داخلی و مراقبت از کودک را انجام می‌دهند.

اگرچه ممکن است افراطی به نظر می‌رسد، لازم به ذکر است که توانایی پذیرفتن کمک از دوستان، همسر و خانواده‌ی شما می‌تواند بسیار مفید باشد.

 1. اجتناب از سیگار کشیدن، الکل و مواد مخدر

از الکل یا مواد مخدر استفاده نکنید. آنها ممکن است برای یک مدت کوتاهی به شما احساس خوبی دهند، اما این حس زیاد دوام نمی‌آورد. الکل و مواد مخدر می‌توانند افسردگی را بدتر کنند. چرا که آنها نیز برای سلامت جسمی شما مضر هستند.

سخن آخر

اکثر زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان بدون هیچ درمانی در طول ۳ تا ۶ ماه بهبود می‌یابند. یکی از چهار مادر با PND، زمانی که فرزند آنها یک ساله است هنوز افسرده هستند. اما، این شرایط می‌تواند به معنای رنج زیادی باشد.

PND می‌تواند تجربه مادری جدید را خراب کند. این بیماری می‌تواند رابطه‌ی شما را با کودک و همسر خود تحت تأثیر قرار دهد. شما ممکن است از کودکتان و یا خودتان زمانی که حالتان خوب نیست، مراقبت نکنید.

PND حتی پس از افسردگی، می‌تواند بر رشد و رفتار فرزند شما تأثیر بگذارد. بنابراین هر چقدر کوتاه تر طول بکشد، بهتر است.

گاهی اوقات یک دلیل آشکار برای PND وجود دارد، اما نه همیشه. شما ممکن است احساس ناراحتی یا احساس گناه برای داشتن این بیماری را داشته باشید، در حالیکه انتظار داشتید که از داشتن یک کودک خوشحال باشید. اما، PND می‌تواند برای هر مادری اتفاق بیفتد و شما مقصر نیستید.

هرگز برای کمک گرفتن دیر نیست. حتی اگر مدت هاست که افسرده شده‌اید، باز هم می‌توانید خوب شوید.

کمکی که به شما می‌شود بستگی به این فاکتور دارد که بیماری شما چقدر شدید است. به درمان PND خفیف می‌توان با افزایش حمایت از خانواده و دوستان کمک کرد.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x