توسعه‌ی شخصی چیست؟

توسعه‌ی شخصی چیست؟

توسعه‌ی شخصی

توسعه‌ی شخصی فرآیندی برای تمام طول عمر یک فرد است. توسعه‌ی شخصی راهی برای افراد برای ارزیابی مهارت‌ها و کیفیت آنها، در نظر گرفتن اهداف خود در زندگی، تعیین اهداف به منظور تحقق بخشیدن به آنها و به حداکثر رساندن پتانسیل خود است.

در این مطلب به شما کمک خواهیم کرد تا مهارت‌های لازم برای تعیین اهداف زندگی‌تان را شناسایی کنید. این کار می‌تواند چشم انداز فرصت‌های شغلی‌تان را افزایش داده و اعتماد به نفس بیشتری را به همراه داشته باشد. در نتیجه منجر به زندگی بهتر و با کیفیت‌تر شود.

توسعه‌ی شخصی

برای داشتن انتخاب‌ها و تصمیمات مؤثر، مناسب و مثبت در زندگی برنامه‌ریزی کنید تا برای آینده، خود را برای توانمند سازی شخصی آماده کنید.

در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت کارآفرینی و موفقیت فردی «مسیر ثروت به روش دکتر مجید صدر» همراه باشید.

اگر چه پیشرفت اوایل زندگی و تجربیات اولیه‌ی در حال شکل‌گیری در خانواده، مدرسه و غیره می‌تواند به شکل دادن شخصیت ما به عنوان یک فرد بزرگسال کمک کند. اما توسعه‌ی شخصی بعد از آن نیز نباید در زندگی متوقف شود.

این مطلب حاوی اطلاعات و مشاوره‌هایی برای کمک به شما در مورد تفکر به توسعه شخصی و راه های آن طراحی شده و شامل راه‌هایی است که شما بتوانید به سوی اهداف و پتانسیل کامل خود گام بردارید.

چرا توسعه‌ی شخصی اهمیت دارد؟

ایده‌های زیادی در مورد توسعه شخصی وجود دارد که یکی از آنها فرایند خود کفایی ابراهیم ماسلو(Abraham Maslow) است.

خود کفایی

ماسلو (متوفی۱۹۷۰) نشان می‌دهد که همه‌ی افراد دارای یک نیاز داخلی برای توسعه شخصی هستند که از طریق فرآیندی به نام خودکفایی رخ می‌دهد.

تعداد افرادی که قادر به توسعه هستند، وابسته به داشتن نیازهای خاصی است و این نیازها سلسله مراتب را تشکیل می‌دهند.

تنها زمانی که یک سطح نیاز می‌تواند رضایت بخش باشد، یک نیاز در رده‌ی بالاتر می‌تواند توسعه داشته باشد. در حالی که تغییر در طول زندگی رخ می‌دهد، سطح نیاز به انگیزه‌ی رفتار فردی در هر زمان نیز تغییر خواهد کرد.

توسعه‌ی شخصی

 • در سطوح پایین سلسله مراتب نیازهای فیزیولوژیکی اساسی برای غذا، نوشیدن، رابطه جنسی و خواب است، یعنی اصول اولیه برای بقا.
 • در سطح دوم، نیاز به ایمنی و امنیت در هر دو جنبه‌ی فیزیکی و اقتصادی است.
 • در سطح سوم، پیشرفت می‌تواند منجر به احساس رفع نیاز به عشق و تعلق خاطر باشد.
 • سطح چهارم نیاز به عزت به نفس و ارزش به خود دیده می‌شود. این سطح، سطحی است که بیشتر مرتبط با “توانمندسازی خود” است.
 • سطح پنجم مربوط به نیاز به درک است. این سطح شامل ایده‌های انتزاعی بیشتری از قبیل کنجکاوی و جستجو برای درک یک معنای یا هدف و درک عمیق‌تر از همه چیز است.
 • سطح ششم مربوط به نیازهای وابسته به زیبایی است. مانند زیبایی، تقارن و نظم.
 • در نهایت، در بالاترین سطح سلسله مراتب ماسلو نیاز به خودکفایی است.
شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   کارآفرین برتر ایرانی دکتر صدر هاشمی نژاد

ماسلو می‌گوید که همه افراد نیاز دارند خود را شایسته و مستقل ببینند. همچنین هر فردی دارای فضای بدون محدودیت برای رشد است.

خودکفایی به تمایل همه‌ی افراد برای ” تبدیل شدن به همه چیزهایی که قادر به تبدیل شدن هستند” اشاره می‌کند. به عبارت دیگر به خودکفایی و نیاز به دستیابی به پتانسیل کامل به عنوان یک انسان منحصر به فرد اشاره دارد.

برای ماسلو، مسیر خودکفایی شامل در ارتباط بودن با احساسات شما، تجربه‌ی زندگی به طور کامل و با تمرکز کامل است.

مدیریت توسعه شخصی شما

تعدادی مراحل برای مدیریت توسعه‌ی شخصی شما وجود دارد که به شرح زیر است:

 • ایجاد یک چشم انداز شخصی

توسعه شخصی به سادگی می‌تواند سرگرم کننده باشد. با این وجود اگر بسیاری از ما از انجام این کار هدفی داشته باشیم، می‌توانیم خودمان را به یادگیری و بهبود تشویق کنیم. توسعه‌ی چشم انداز شخصی شما (یک ایده‌ی واضح از این که در عرض چند ماه یا چند سال می‌خواهید کجا باشید و چرا؟) بخش مهمی از توسعه‌ی این هدف است.

 • برنامه ریزی توسعه‌ی شخصی شما

هنگامی که شما در مورد جایی که می‌خواهید باشید مطمئن شدید، می‌توانید برنامه ریزی کنید که چگونه به آنجا برسید. تهیه‌ی یک برنامه‌ی توسعه شخصی ضروری نیست، اما روند برنامه‌ریزی را واقعی‌تر می‌کند.

 • شروع فرایند توسعه

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید آنها را بیاموزید و توسعه دهید. برخی از روش‌های یادگیری عبارتند از:

 • انتقال دانش تخصصی
 • بهبود مهارت‌های خود را با تقویت ضعف‌هایتان
 • یادگیری از اشتباهات

انتقال دانش تخصصی چیست؟

انتقال دانش تخصصی، فرآیند طراحی بر روی زمینه‌های تخصص شما و یادگیری روش‌های مختلفی اعمال آنها است. در واقع این یک روش برای شناخت چالش‌های شما با استفاده از چیزی است که شما از محیط دیگری می‌دانید.

 • ثبت توسعه‌ی شخصی شما

اغلب ایده خوبی است که یادداشتی از توسعه‌ی شخصی خودتان را ثبت کنید. با نوشتن تحولات کلیدی در یادگیری و توسعه‌تان زمانی که آنها رخ می‌دهند، می‌توانید در موفقیت‌های بعدی خود در آینده از آنها استفاده کنید.

این بازتاب ممکن است به شما کمک کند تا مهارت‌های بیشتری در آینده کسب کنید. سعی کنید یک دفتر یادداشت تهیه کنید و چیزهایی که یاد می‌گیرید را ثبت کنید تا مهارت و دانش خود را توسعه دهید.

 • بررسی و اصلاح برنامه‌های توسعه‌ی شخصی

انواع سبک‌های یادگیری از چرخه‌ی یادگیری تجربی کُلب (Kolb) استفاده می‌کند تا نشان دهد که یادگیری یک چرخه است. برای داشتن یادگیری مؤثرتر بهتر است که تجربیات خود را بازتاب دهید و آنچه را که از آن یاد گرفته‌اید، در نظر بگیرید.

بررسی منظم برنامه‌های توسعه‌ی شخصی شما و فعالیت‌های توسعه‌ی شما، اطمینان خواهد داد که از آنچه انجام داده‌اید یاد می‌گیرید. همچنین اطمینان حاصل خواهد شد که فعالیت‌های شما همچنان شما را به سمت اهدافتان هدایت می‌کند و اهداف و دید شما برای شما اهمیت دارند.

منبع: skillsyouneed

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x