آگهی جنجالی نایک با چهره‌ی چالش برانگیز اینترنت: کولین کاپرنیک

آگهی جنجالی نایک با چهره‌ی چالش برانگیز اینترنت: کولین کاپرنیک

نایک

کمپین تبلیغاتی که جهان را تکان داد:

در ۳ سپتامبر سال ۲۰۱۸، نایک (Nike) یک آگهی با حضور “چهره‌ی جدید نایک” منتشر کرد. نایک با انتخاب کولین کاپرنیک (Colin Kaepernick) به عنوان چهره‌ی جدید تبلیغاتی خود تعجب مردم را برانگیخت.

کولین کاپرنیک بازیکن فوتبال آمریکایی در تیم ۴۹ers در شهر سانفرانسیسکو است.

شرکت نایک پوستری از قیافه‌ی جدی کاپرنیک منتشر کرده که حاوی جمله‌ی “به چیزی ایمان داشته باش، حتی اگر به معنی به خطر انداختن همه چیز باشد،” است. همراه با یک فیلم تبلیغاتی به نام “رویای دیوانه” که توسط کاپرنیک نقل شده است.

نایک

کولین کاپرنیک، بازیکن سابق سان‌فرانسیسکو که در سال ۲۰۱۶ در زمان پخش سرود ملی به‌ نشانه‌ی اعتراض به کشته شدن چندین سیاهپوست توسط پلیس آمریکا زانو زده بود همچنان بدون تیم است.

برای بازیکنی مانند کاپرنیک که عملکرد بسیار خوبی در تیمش داشت بدون تیم ماندن بسیار عجیب و باورنکردنی است و بسیاری معتقدند نحوه اعتراض سال گذشته وی علت اصلی بیکاری اخیر او به شمار می‌رود.

اقدامات او هم تمسخر و هم تحسین را در مجراها و رسانه‌های خبری دریافت کرده است. و نه تنها توجه ملی، بلکه توجه جهانی را به خود جلب کرده است. برخی او را برای شجاعت و تعهد خود به اعتراض علیه خشونت پلیس ستایش می‌کنند. دیگران او را به عنوان یک خائن وطن فروش به ملت می‌شناسند و استدلال می‌کنند که او به کشور و ارتش بی احترامی کرده است. با این وجود، کاپرنیک یک روند را برای ورزشکاران سراسر کشور آغاز کرده است.

پس از این رویداد، قرارداد او با تیمش متوقف شده و از زمانیکه یک نماینده آزاد باقی مانده است، قراردادی امضا نکرده است.

برخی معتقدند که عدم مهارت او در فوتبال آمریکایی مانع از امضای قراردادهای دیگر او شده است. اما به احتمال زیاد، پاسخ این است که هیچ باشگاه فوتبالی به اندازه کافی شجاع نیست تا شهرت خود را با این بازیکن بسیار بحث برانگیز همراه کند.

نایک

بسیاری از مردم معتقدند که اعتراضات او، در آینده و یا حتی در حال حاضر باعث مرگ او خواهد شد.

تبلیغ نایک توجه جهانیان را به خود جلب کرده و میلیونها نفر را به چالش کشانده است، به ویژه مشتریان نایک که خبر ندارند نایک کاپرنیک را اسپانسر مالی کرده است.

در اینترنت فیلم‌هایی از مشتریان عصبانی در حال سوزاندن یا نابود کردن لباس‌های نایک خود پخش شده است. تهدید به تحریم برند شده و برخی افراد گفته‌اند که برای عدم حمایت از کاپرنیک از فروشگاه‌های نایک هیچ چیز خریداری نخواهند کرد.

برخی دیگر واکنش کاملاً مخالف داشته‌اند. آنها نایک را نه تنها برای انتخاب کاپرنیک تحسین کردند، بلکه برای مبارزه با خشونت پلیس وسط دعوا ایستادند. بسیاری از آنها قول داده‌اند که تنها از نایک به دلیل این پیام برجسته خریداری کنند.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۲ ترفند کاربردی از ۱۲ کارآفرین برای افزایش درآمد شما به عنوان یک آژانس تبلیغاتی تازه کار

می‌توان تصور کرد که چطور چنین حرکتی به طور واقعی از نظر فروش و سهام بر روی اقتصاد شرکت نایک تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، این شرکت تغییر قابل ملاحظه ای در طول زمان نداشته است.

در ابتدا در تاریخ انتشار آگهی، فروش آنلاین افزایش یافت، در حالی که ارزش سهام کمی کاهش یافت. اما با گذشت زمان، قیمت‌ها به نقطه‌ای متعادل شدند که به نظر می‌رسد هیچ اثر بزرگی در این شرکت وجود نداشته باشد. مشخص نیست که نایک چه پیش بینی کرده یا حتی چه قصدی داشته که این تبلیغ را در رسانه‌ها پخش کرده است. با این حال، اکنون به نظر می‌رسد که آنها قادر به رها کردن پیام خود بدون تفکر به هیچ گونه عواقب جدی بودند.

همچنین جالب است که ببینید چگونه شرکت‌های دیگر به این “حرکت قوی” ساخته شده توسط نایک واکنش نشان می‌دهند. اگرچه هیچ شرکت بزرگی بیانیه‌های مستقیمی را در حمایت یا مخالفت با نایک منتشر نکرده است، تنها سؤالی که می‌تواند پرسیده شود این است که آیا در حال حاضر به شرکت‌ها برای تبلیغات سیاسی راهی باز شده است. این موضوع می‌تواند یک روند جدید و قطعاً مهمی را در صنعت آغاز کند.

اگر چه ممکن است تمام شرکت‌ها به نام شناخته شده، بودجه‌ی بزرگ و یا شهرت قابل ملاحظه‌ای در اختیار نداشته باشند، اما هر شرکت باید از پلت فرم خود برای ارسال یک پیام مهم برای کسب درآمد استفاده کند.

این وظیفه‌ی مدنی است و امیدواریم که نایک تغییری را به سوی نوع جدیدی از تبلیغات آغاز کند، که الهام بخش بحث‌های فرهنگی است.

نایک با قرار دادن کاپرنیک به عنوان چهره‌ی تبلیغات خود که چهره‌ای متضاد و بحث برانگیز بود، ریسک بزرگی کرد.

اقدامات نایک تعهد خود را به مبارزه برای متوقف کردن خشونت پلیس نشان می‌دهد و تنها می‌توان تصور کرد این چیزی است که آنها در تلاش برای نشان دادن آن به جهان بودند.

نایک یک پلت فرم و صدای کاپرنیک را بازسازی کرد و پیامی که آنها مطرح کردند و از طریق میلیونها نفر شنیده شد. بدون تردید، منتظر دیدن کمپین‌های آینده نایک خواهیم بود و جالب خواهد بود که چگونه شرکت‌های دیگر به حرکت قوی ساخته شده توسط این نام تجاری فوق العاده تأثیر گذار واکنش نشان خواهند داد.

منبع: businesstoday

 

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x