۱۰ درمان طبیعی برای رفع مشکل بی خوابی

۱۰ درمان طبیعی برای رفع مشکل بی خوابی

بی خوابی

همه‌ی ما می‌دانیم که این یک واقعیت است: هر چه بیشتر زندگی ما طبیعی باشد، سلامتی کلی و احساس سر زندگی و شادی بیشتر خواهد بود. بی خوابی مشکلی است که حدود ۶۰ میلیون نفر در کل دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد و احتمالاً شما جزو این دسته هستید و به همین دلیل این مقاله را مطالعه می‌کنید. احتمالاً شما نیز به درمان‌های طبیعی برای بی‌خوابی علاقه مند هستید. ما در این مقاله مطالبی را برای کمک به شما گردآوری کرده‌ایم. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

تعریف بی خوابی (Insomnia) دقیقاً چیست؟

بی خوابی اساساً ناتوانی در به خواب رفتن و در خواب ماندن است. اما این مشکل کمی عمیقتر از آنچه به نظر می‌رسد است. محققان شروع به تشخیص کرده‌اند که بی خوابی به عنوان یک مشکلی است که مغز قادر به متوقف کردن خود برای بیداری نیست.

همچنین تعدادی از عوامل وجود دارند که ممکن است در ناتوانی شما در خواب دخیل باشند. از جمله:

 • شرایط روانپزشکی و پزشکی
 • مواد خاص
 • عوامل بیولوژیکی
 • غذا (الکل، کافئین، نیکوتین، وعده‌های غذایی دیر در شب و غیره)
 • افسردگی و اضطراب

چرا خواب خیلی مهم است؟

خواب زمانی است که بدن خود را تعمیر و جوانسازی می‌کند. همچنین خواب زمانی است که ذهن شما اساساً همه‌ی اتفاقات روز را که باعث ایجاد خاطرات شما می‌شود، بایگانی می‌کند.

حتی اگر شما خواب باشید، بدن شما برای انجام میلیون‌ها فرآیند مختلفی که برای زنده و سالم نگه داشتن شما حیاتی است، وارد عمل می‌شود. اما وقتی خواب شما کافی نیست، یک مشکل بزرگ وجود دارد.

هنگامی که شما خود را از خواب محروم می‌کنید، می توانید هورمون استرس خود را (عمدتاً کورتیزول) بالا ببرید. هورمون‌های استرس واقعاً نقش مهمی در بدن ایفا می‌کنند. آنها درگیر مبارزه با سیستم پرواز بدن ما هستند. بدین ترتیب که آنها به ما کمک می‌کنند تا از جو یک ماشین‌ پر سرعت که در داخلش هستیم خارج شویم. و یا در یک مکان شلوغ مثل یازار یا استگاه اتوبوس از استرس و تنش وارد شده توسط جمعیت رها شویم.

مشکل با کورتیزول

بنابراین هورمون استرس کمی برای بدن در واقع مورد نیاز است. اما زمانی که چیزی مانند کورتیزول به طور مداوم در طولانی مدت بالا می‌رود، بدین معناست که شما با مشکلی مواجه شده‌اید.

سطح هورمون کورتیزول با کمبود خواب بالا می‌رود. زیرا بدن شما فکر می‌کند که با نوعی آسیب روبرو است. در غیر اینصورت چرا نباید بخوابید؟

بدن شما نمی‌داند که آیا شما با قحطی یا فاجعه‌ی زیست محیطی مواجه هستید یا فقط تمام شب در و دیوار اتاق خود را تماشا می‌کنید. تنها چیزی که می‌داند این است که حتماً باید موضوع مهمی وجود داشته باشد که شما را از خواب باز می‌دارد. در نتیجه بدن همه‌ی کورتیزول خود را آزاد می‌کند.

با گذشت زمان، این هورمون استرس بالا که در هنگام بی خوابی بالاتر است، می‌تواند منجر به بسیاری از مشکلات نامطلوب شود. مانند:

 • سردرد و سرگیجه
 • اضطراب
 • اختلالات هراس
 • بیماری قلبی
 • فشار خون
 • دیابت
 • IBS
 • افزایش وزن و چاقی
 • اختلال سیستم ایمنی

۱۰ درمان طبیعی برای بی خوابی

مطمئن باشید که مشکل بی خوابی قابل حل است. شما باید عللی را که شما را از به خواب رفتن باز می‌دارد را شناسایی کنید. در این صورت متوجه می‌شوید که چطور با بیخوابی دردناک برخورد کنید؟ در ادامه ما عواملی را که می‌توانند به درمان بی خوابی کمک کنند را نام برده توضیح خواهیم داد.

 1. زود به رختخواب بروید

شاید این موضوع بسیار ساده و کم اهمیت به نظر برسد. اما سعی کنید که این را در برنامه‌ی خود بگنجانید و هر روز ۱ ساعت زودتر از روال معمول‌تان به رختخواب بروید.

شما ممکن است احساس کنید که به دلیل بی خوابی شما بهتر است دیر به رختخواب بروید. اما شما باید به بدن خود فرصتی برای مبارزه بدهید. و این بدان معنی است که شروع به تغییر برنامه کنید و زودتر به رختخواب بروید.

 1. برنامه‌ی روتینی را در آخر شب دنبال کنید

کارشناسان خواب می‌گویند این کار مهم ترین عامل برای کمک به بدن شما در خواب رفتن است. بدن شما روشهای روتین را دنبال می‌کند و می‌سازد و مهمترین روالی که در شب بدن تشخیص می‌دهد این است که خواب می‌خواهد اتفاق بیافتد.

بنابراین ممکن است یک حمام گرم، سپس خواندن یک مجله و گوش دادن به موسیقی آرامش بخش باشد. نکته اصلی این است که هر روش روتینی که هر شب شما با آن سر و کار دارید را هر شب در همان ساعات تکرار کنید.

 1. در ساعات آخر شب نور چراغ و وسایل الکتریکی را کم کنید

بی خوابی

این عامل ممکن است در بسیاری از مشکلات خواب مردم از جمله شما ریشه داشته باشد. وسایل الکترونیکی شما از جمله گوشی، تبلت، تلویزیون و غیره، یک نور آبی را که واقعاً برای مغز مضر است از خود ساطع می‌کند.

نور آبی ریتم شبانه‌ی شما را به هم می‌ریزد و مانع از آزاد شدن ملاتونین مغز که برای خواب مهم است، می‌شود. هنگام استفاده از وسایل الکترونیکی و چراغ‌های روشن در اواخر شب، مغز شما فکر می‌کند که در ظهر یک روز آفتابی در بیرون ایستاده‌اید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چگونه از پیامدهای مشاجره در زندگی مشترک برای تعمیر رابطه‌مان استفاده کنیم؟

۱ تا ۲ ساعت قبل از اینکه مایل به رفتن به رختخواب هستید، شروع به حذف یا کاهش استفاده از صفحه نمایش بکنید.

 1. ورزش کنید

این گزینه یکی از بهترین درمان‌های بی خوابی بوده و رایگان است. ورزش بهترین چاره برای هر مشکلی می‌تواند باشد!

افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنند، خواب بهتر را گزارش می‌دهند. همچنین ورزش زیادی لازم نیست. حتی فقط ۳۰ دقیقه ۳ تا ۴ بار در هفته می‌تواند برای مبارزه با بی خوابی کافی باشد و به بهبود خواب کمک کند.

به نظر می‌رسد که ورزش در ساعات اولیه‌ی صبح نیز کمک می‌کند. هنگامی که صبح زود ورزش می‌کنید، به طبیعی بودن ریتم روزانه‌ی شما کمک می‌کند. و این بدین معنی است که بدن شما بعداً در آخر روز کمک خواهد کرد تا راحت بخوابید.

 1. در اوایل روز نور خورشید بگیرید

این مورد همان تأثیری را دارد که ورزش صبح زود دارد. خورشید باعث می‌شود تا شما از خواب بیدار شوید و بدنتان درک کند که چه ساعتی از روز است. این کار هورمون ها را از خواب بیدار می‌کند و اجازه می‌دهد که ساعت بدن شما به درستی تنظیم شود و بعداً در ساعات خواب شب هنگام نیاز، ملاتونین بهتر آزاد شود.

در واقع نور روزانه به شما می‌گوید که چه زمانی بدنتان باید بیدار باشد و چه زمانی باید در خواب فرو رود؟

 1. اتاق خود را تا جایی که می‌توانید تاریکی نگه دارید

این چند نکته آخر همگی با هم مرتبط هستند. در بالا در مورد کم کردن نور الکترونیکی در اواخر شب صحبت کردیم. شما می‌توانید با عواملی که تاریکی محل خواب را به هم می‌زنند مبارزه کنید.

در حالت ایده آل، یک ساعت یا بیشتر قبل از خواب، نور را از روی صفحه نمایش بردارید. و سپس اتاق خواب خود را تا جایی که می‌توانید تاریک کنید. از آنجایی که اکثر مردم تا وقتی که تاریک نشود به خواب نمی‌روند، تاریک نگه داشتن اتاق به بدن شما می‌گوید که روز به پایان رسیده است.

تاریکی همچنین کمک می‌کند تا ملاتونین ترشح شود. چون زمانی که همیشه نور از چشم شما می‌شکند، نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

 1. مراقب کافئین باشید

مطمئناً شما از اثرات کافئین آگاه هستید. اما شما ممکن است ندانید که کافئین در بدن می‌تواند خیلی طولانی‌تر از آنچه شما فکر می‌کنید بماند. اثرات قابل توجهی از کافئین در طی ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ایجاد می‌شود و می‌تواند ۲ تا ۳ ساعت در بدن بماند.

کافئین دارای ماده‌ای است که نیمه‌ی عمر نامیده می‌شود و می‌تواند اثرات آن بر جریان خون شما افزایش دهد. حتی ۶ و یا چند ساعت بعد هم ممکن است بر بدن تأثیر داشته باشد.

بنابراین اگر شما در ساعت ۵-۴ بعد از ظهر قهوه می‌خورید، ممکن است به همین دلیل است که نمی‌توانید در همان شب ساعت ۱۱ به خواب فرو روید. شاید را قطع کافئین کمی مشکل به نظر برسد، اما در عوض مجبور نیستید تا ساعت ۳-۲ نصف شب بیدار بمانید.

 1. چای گیاهی بنوشید

بی خوابی

چای بابونه

وقتی که ما در مورد چای صحبت می‌کنیم، چند نوع از آنها هستند که می‌توانند به مبارزه با بی خوابی کمک کنند.

چای بابونه برای مدت زمان طولانی به منظور گرفتن آرامش استفاده شده است. این چای می‌تواند به آرام کردن اعصاب و مبارزه با اضطراب کمک کند و همچنین مانند آرام بخش آرام کند.

سنبل کوهی

همانند بابونه، سنبل کوهی نیز از قدیم برای درمان بی‌خوابی مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه به نظر می‌رسد برای به مردم برای به خواب رفتن سریع تر و خواب طولانی تر کمک می‌کرده است. شما می‌توانید برای استفاده‌ی طولانی مدت از آن با پزشکتان صحبت کنید، زیرا ممکن است استفاده‌ی مدت طولانی آن مضر باشد، حتی اگر طبیعی باشد.

 1. یک دوش آب گرم را امتحان کنید

این کار باز هم، در مورد دادن سیگنال هایی به بدن شما است که زمان خواب است. دوش گرم به طور طبیعی کمک می‌کند تا سیستم عصبی بدن شما استراحت کند و شما را به احساس خواب آلودگی تشویق کند.

شما می‌دانید چگونه یک دوش گرم در صبح می‌تواند موجب خواب آلودگی شما می‌شود، وقتی که شما باید از خواب بیدار شوید؟ پس قبل از خواب دوش بگیرید تا احساس خواب شما را دو چندان کند.

 1. اتاق خود را خنک نگه دارید

زمانی که شما می‌خوابید دمای بدن کاهش می‌یابد. بنابراین خنک نگه داشتن محیط می‌تواند بدن شما را به خواب رفتن و خوابیدن سریع تر تشویق کند. خنک بودن بهتر است در حدی باشد که وقتی بدنتان با ملافه‌های رختخواب تماس می‌گیرد احساس سرما کند.

سخن آخر

اگر از بی خوابی رنج می‌برید، مطمئن باشید که قطعاً تنها نیستید. این مشکل ناامید کننده است اما می‌تواند مدیریت شود. بسیاری از درمان‌های مؤثر طبیعی برای بی خوابی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بدن خود را به خواب رفتن و در خواب ماندن بکشید.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x