۴ درس کسب و کار از مرحوم استیو جابز بزرگ بنیانگذار شرکت اپل

۴ درس کسب و کار از مرحوم استیو جابز بزرگ بنیانگذار شرکت اپل

استیو جابز

هنگامی که صحبت از کسب و کار می‌شود، تعداد کمی از افراد وجود دارند که مانند مرحوم، استیو جابز بزرگ تأثیر گذار بودند. زندگی و کسب و کار او نشانه‌های غیر قابل انکاری در همه‌ی ما به جا گذاشته است. امروز ما راه خود را برای هدایت کسب و کاری ادامه می‌دهیم که نتیجه‌ی تلاش این نابغه است.

استیو جابز

از ترک تحصیل از دانشگاه تا شروع ابتکارهایش در گاراژ خود، جابز همیشه به دنبال زدن طبل خود رفته است. او یک کارآفرین ذاتی بود که صدها درس کسب و کار را به جا گذاشت. در ادامه چهار درس از آنها را که شما از دانستن آن بهره مند خواهید شد، گردآوری کرده‌ایم. در ادامه با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

مسری باشید

استیو جابز قطعاً یک آتش شور و اشتیاق داشت. هیجان او برای همه چیزهایی که او ایجاد کرد، از اولین ایده‌اش تا آخرین، مسری بود. این یکی از دلایلی است که او چنین موفقیتهایی را به دست آورد.

در هر تلاشی در کسب و کار و یا در زندگی، ضروری است که حرکتی ایجاد کنید. برای گرفتن توپی که غلت می‌خورد، ابتدا باید خودتان را متقاعد کنید که بهترین فروشنده‌ی خودتان شما هستید.

هر ایده عالی در ابتدا، نیاز به تشویق کمی دارد. با این حال در طول زمان، عدم اعتماد به نفس و ناامنی می‌تواند ایجاد شود. برای حفظ سطح هیجان بالا، مطمئن شوید که آن را مسری کنید. هنگامی که شما به طور کامل به آنچه انجام می‌دهید و جایی که کسب و کار شما در حال رفتن است اعتقاد دارید، انرژی شما کسانی را که اطراف شما هستند را تحریک می‌کند. به زودی اطافیان شما خواهند خواست که بخشی از آن باشند.

جاستین باریسو (Justin Bariso)، مؤسس Insight می‌گوید:

جابز به عنوان یک استاد عالی شناخته شده بود، و مهارت‌هایش در سخنرانی مقدماتی وی به طور کامل نمایان بود. او از تکرار خوب استفاده می‌کرد. او مشتاق بود. او طبیعی بود. اما مهمتر از همه، او به آنچه که می‌گفت معتقد بود، و نمی ترسید که خودش را در خارج از سخنانش جا بگذارد. اگر شما در مورد ایده‌ی خود نگران نباشید، هیچ کس دیگر نخواهد بود.

نمایندگی دادن

به عنوان یک کارآفرین، شما همه‌ی کارها را خودتان انجام می‌دهید. به همین دلیل است که شما در جایی که هستید، هستید. اما گاهی اوقات، هیئت کمی لازم است. به منظور رشد کسب و کارتان، باید کمی از حاکمیت پایین آیید و به اطرافیانتان اعتماد کنید تا به اجرای کسب و کارتان کمک کنند. در واقع، ارزیابی ورودی کارکنان شما، از نشانه‌های یک لیدر واقعی است.

جابز همیشه به نظرات کارکنانش باز نمی‌گشت، اما در نهایت آموخت که چگونه باید قدم به عقب بگذاریم و به آنها اجازه دهیم کارهایی را که برای انجام آنها استخدام شده‌اند انجام دهند.

اریک جکسون (Eric Jackson)، مؤسس و مدیر عامل شرکت Ironfire Capital، LLC یادآوری می‌کند که:

بین اولین استیو جابز در اپل و آخرین او تفاوت زیادی بود. او تبدیل به مدیر بسیار بهتری برای افراد شده بود. او هنوز هم می‌تواند اشک‌هایش را از کسی پنهان کند، اگر فکر نمی‌کرد آنها کارشان را انجام دهند، اما طغیان او در زندگی نسبت به قبل به مراتب کمتر خصومت آمیز بود. او آموخته است که شما نمی‌توانید این کار را در زندگی حرفه‌ای خود انجام دهید، حداقل اگر شما بخواهید کار خود را در مقیاس وسیع به موفقیت برسانید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۰ نقل قول انگیزشی برای تشویق یک کارآفرین تازه کار

استیو جابز

اگر بخواهید بروید و تماشا کنید که دیگران ایده شما را چگونه ادامه می‌دهد، چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد.

رهبری کنید و آنها پیروی خواهند کرد

ممکن است متناقض به نظر برسد، اما به همان اندازه که نمایندگی دادن مهم است، رهبری نیز مهم است. برجسته کردن تعادل بین رهبری راه کسب و کار شما و از بین بردن حاکمیت، یک چالش برای هر صاحب کسب و کار است. این یک مبارزه‌‎ی دائمی بین کنترل و هرج و مرج است. آیا دلیل اینکه چرا کسب و کار خود را آغاز کرده‌اید به یاد می‌آورید؟ به آن غریزه‌ها اعتماد کنید.

کارآفرینان به طور کلی افرادی هستند که از سیستم استفاده می‌کنند، به صورتی که از قوانین خود لذت می‌برند. این شهودی است که کسب و کار شما بر اساس آن است. رهبری باشید که کارمندانتان انتظار دارند. آنها روی شما حساب می‌کنند تا راه را برای آنها نشان دهید.

گای کاوازاکی (Guy Kawasaki)، رئیس اناجیل کانوا (Chief Evangelist of Canva)، نویسنده و سخنگوی، با علاقه از ویژگی‌های رهبری استثنایی استیو جابز یاد می‌کند و می‌گوید:

استیو جابز به کارشناسان گوش نداد. کاملاً برعکس، کارشناسان به او گوش دادند.

اعتقاد به خود و به احساس خودتان به شما این امکان را می‌دهد که این نوع رهبر باشید.

کاری را که دوست دارید انجام دهید

استیو جابز اغلب با افتخار این واقعیت را اذعان می‌داشت که او از کالج خارج شد، او می‌گفت: ترک تحصیل باعث شد من درگیر کار شوم. در تمام کلاس‌های من واقعاً می‌خواستم به این نقطه برسم. در آن زمان، والدینش از اینکه از کلاس های کالج خود را ترک می‌کرد خوشحال نبودند. در عوض چرخش مثبت او، کل چیز جالبی بود که به جای مطالب کلاس‌ها یاد گرفت.

با نگاهی به عقب، می‌توانیم ببینیم که چگونه طرح او کار می‌کند. در آن زمان، او احتمالاً تصور می‌کرد که یک جوان، تنبل و اخراجی است. شاید او بود. بسیاری از کارآفرینان موفق هستند، زیرا آنها با یافتن کارهایی که زندگی آنها را ساده‌تر می‌کند، انگیزه می‌گیرند.

طبق نوشته‌های سایت FreshYoungMillionaire.com، استیو جابز یک جوان تنبل فاسد نبود. او در محوطه دانشگاه ماند و شروع به حضور در کلاس‌هایی کرد که جالب بودند. او به طور مداوم آموزش دید، به طور مداوم یاد گرفت و به طور مداوم در چیزهایی که او دوست داشت کار کند کار کرد. او از دانشگاه به زندگی بازگشت.

جالب اینجاست که با حذف کلاس‌های ثبت شده‌اش، او احتمالاً میزان بار خود را با مقدار کلاس‌هایی که گرفته بود دو برابر کرد. بسیاری از کارآفرینان رؤیای مالکیت کسب و کار خود را دنبال می‌کنند، و از مکعب جهان ساعت ۹ تا ۵، فقط برای کار دو برابر سخت برای خودشان فرار می‌کنند. زمانی که شما رئیس خود هستید، ساعت ها به نظر می‌رسد به طور متفاوتی می‌گذرند. کاری را که دوست دارید انجام دهید و بدین ترتیب حتی یک روز در زندگی خود کار نخواهید کرد.

استیو جابز همه‌ی چیزهایی را که ما باید در مورد کسب و کار بدانیم، به ما آموخته است. او این درسها را از طریق تجربه‌ی خود آموخت. ما دریافت کنندگان خوش شانس از تمام تجارب سخت کوشی‌های او بوده‌ایم و همچنان خواهیم بود.

منبع: exceptionalmag

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x