چگونه یک کسب و کار کوچک پر رونق راه اندازی کنیم؟(از صفر تا ۱۰۰)

چگونه یک کسب و کار کوچک پر رونق راه اندازی کنیم؟(از صفر تا ۱۰۰)

کسب و کارهای کوچک

برای اکثر ما، فکر راه اندازی کسب و کار کوچک با یک ایده شروع می‌شود. شاید این ایده برای رهایی از دنیای کارمندی به وجود آید. برای اینکه خودتان رئیس خودتان شوید و برای خودتان کار کنید. از بودن یک چرخ دنده در یک ماشین نجات یابید و در واقع تغییری در زندگی‌تان ایجاد کنید.

یا می‌تواند خاص‌تر باشد. ساخت اولین و یا بهترین موضوع در جهان باشد.

ایده شروع یک کسب و کار کوچک است. ساخت چیزی جدید با نام جدید. خشت به خشت.

اگر شما یک ایده دارید، جرقه وجود دارد. اما در مرحله‌ی بعدی به قلب و ذهن خود رجوع کنید. و با خودتان فکر کنید: دقیقاً چگونه شروع کنم؟ برای اجتناب از برخی از اشتباهاتی که دیگران مرتکب شده‌اند، برای ایجاد یک کسب و کار که رشد می‌کند؛

در ادامه چگونگی شروع یک کسب و کار کوچکی که رونق می‌یابد از سطح پایه مرحله به مرحله توضیح داده شده است. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

  1. بدانید که چرا

سیمون سینک (Simon Sinek) یکی از محبوب ترین سخنرانان و همچنین نویسنده‌ی پر فروش‌ترین کتاب با نام «با چرا شروع کنید Start With Why» است.

او در این کتاب درباره اینکه چقدر مهم است بدانید که چرا شما انگیزه دارید کاری را انجام دهید صحبت می‌کند. و به همین این جواب این چرا نباید “برای درآوردن یک میلیون دلار” یا “چون می‌خواهم مادرم به من افتخار کند” را شامل شود.

این چرا در مورد درک روشهایی است که شما می‌خواهید بر جهان تأثیر بگذارید. و برای هر شخص متفاوت و منحصره به فرد است.

داشتن یک پایه‎ی محکم در مورد اینکه چرا شما می‌خواهید یک کسب و کار کوچک را شروع کنید، باعث ایجاد تفاوت‌های زیادی می‌شود.

هنگامی که مشکلات و موانعی پیش می‌آید، می‌توانید به این درک اساسی و به یادآوری اینکه چرا شما می‌خواهید به جلو حرکت کنید، رجوع کنید.

سینک می‌گوید:

کار سخت برای چیزی که ما به آن اهمیت نمی‌دهیم استرس نامیده می‌شود؛ کار سخت برای چیزی که دوست داریم اشتیاق نامیده می‌شود.

پس از خودتان بپرسید: چگونه می‌توانم کسب و کار کوچکی را که با چراهای من منطبق است، آغاز کنم؟

کسب و کارهای کوچک

  1. یادگیرنده‌ای محترم باشید

موفقترین مؤسسین و مدیر عاملان به طور مداوم سؤالاتی را مطرح می‌کنند. آنها در مورد آنچه می‌دانند اعتماد به نفس دارند اما آگاه هستند که همیشه می‌توانند بیشتر یاد بگیرند. این یادگیری می‌تواند در چند روش اصلی مطرح شود:

قبل از شروع کسب و کار خود، در مورد بازار کسب و کارتان تحقیق کنید.

سپس بیشتر تحقیق کنید. هرگز فکر نکنید که شما قبلاً همه چیز را در مورد افرادی که ویجت‌ها را در بازار خریداری می‌کنند می‌دانید.

سؤالات خود را بپرسید. بازهم کمی بیشتر بپرسید. افراد باهوش‌تر و با تجربه‌تر از خودتان بیابید و به آنچه که به شما می‌گویند گوش کنید.

قبول کنید که همه چیز را نمی‌دانید.

این موضوع یک عامل مهم دیگر برای اجرای یک کسب و کار موفق است. بارها دیده شده که یک مؤسس مغز فرد دیگری را که راه او را قبلاً رفته طلب می‌کند. آنها یک شخص درخشان را به عنوان بخشی از تیم استخدام می‌کنند. یک متخصص بازاریابی یا اقتصاد. و سپس آنچه که متخصصین می‌گویند را نادیده می‌گیرند. یا به به جای آن که از متخصصین بخواهند بهترین راه را برای انجام کارها ارائه دهند، مؤسسین به متخصصین می‌گویند که چه باید بکنند.

مدیر عاملان هنگامی که از مزایای اعضای تیم متخصص بهره‌مند نمی‌شوند، فرصتی مهم را از دست می‌دهند. مدیرعاملان نمی‌توانند به خود بقبولانند که یک عضو تیم متخصص به آنها درس دهد. این موضوع همچنین نیروی اعضای تیم را خنثی می‌کند.

  1. آستین‌های خود را بالا بزنید

شما ممکن است عنوان شغلی فانتزی داشته باشید: مدیر عامل، مؤسس یا لیدر. اما زمانی که یک کسب و کار کوچک را شروع می‌کنید، شما همچنین مسئول ثبت و ورود اطلاعات هستید.

در ابتدا، شما باید مایل به انجام همه کارهای ریزی که به کسب و کار شما وارد می‌شود، باشید. شما در انجام هر نوع کاری نمی‌توانید بیش از حد خوب باشید. وظایف ممکن است در محدوده‌ی نبوغ شما نباشد. و دیر یا زود، شما قادر به استخدام و محول کردن بسیاری از کارهای کوچکتر خواهید شد.

اما اگر شما تمام جزئیاتی که کسب و کارتان را بزرگ می‌کنند را درک نکنید، نمی‌دانید که چگونه کسب و کار را اندازه گیری کنید و در زمان مناسب رشد کنید.

  1. همه‌ی جزئیات را کنکاش کنید

بسیاری از مدیران اجرایی، بنیانگذاران و کارآفرینان یک ویژگی مشترک دارند:

آنها فکرگرا هستند و تصویر بزرگی را در ذهن مجسم می‌کنند.

آنها کسانی هستند که رؤیاها و ایده‌های بزرگ دارند. اجرا؟ نه زیاد

بنابراین، اگر می‌خواهید به یک کسب و کار کوچک شروع کنید که رشد می‌کند، باید جزئیات را کنکاش کنید. نگاهی به جزئیات بیاندازید:

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چگونه می‌توانید یک مدیر خوب بوده و تیم‌های کارآمد را رهبری کنید

چرا آبی بهترین رنگ برای ویجت شماست؟ چه کسی سفارشات را از خارج از ایالات متحده می‌گیرد؟ دقیقاً چطور، محصولات خود را به افرادی که آنها را خریداری می‌کنند، ارسال می‌کنید؟

به این دلیل که ایده‌های تصویر بزرگ سرگرم کننده‌تر هستند، از جزئیات کسب و کار خود غفلت نکنید.

وقتی شروع به کسب و کار می‌کنید، رؤیاها و ایده‌های بزرگ بسیار مهم هستند. اما اگر هیچ اطلاعاتی از جزئیات را نداشته باشید، نمی‌توانید رؤیاها را به واقعیت تبدیل کنید. و در نهایت، کسب و کار شما مانند یک خانه‌ی بی پایه و اساس فرو می‌ریزد.

  1. برنامه‌ای که شامل بودجه، هزینه‌ها و سود است، بسازید

هنگامی که در حال کنکاش جزئیات هستید، باید تعدادی از ارقام واقعی، تحقیقاتی و آگاهانه را کنار هم قرار دهید.

کسب و کارهای کوچک

تصور نکنید که ۵۰٪ از بازار فعلی را از آنِ خود خواهید کرد. زیرا ایده‌ی شما عالی است. باید طرحی تهیه کنید که هر هزینه‌ای را که در ۶ ماه تا یک سال آینده انتظار می‌رود را مشخص کند.

شما باید یک جدول زمانی واقع بینانه برای معرفی و عرضه‌ی محصول‌تان ایجاد کنید. و برآورد کنید که چه مقدار درآمد و چه زمانی از محصول شما حاصل خواهد شد.

بدون داشتن برنامه‌ای که شامل ارقام است، شما بیشتر وقت خود را به جای حرکت به جلو با هدف، به واکنش نسبت به آنچه که در اطراف شما اتفاق می‌افتد صرف می‌کنید.

دیو رامزی (Dave Ramsey) یکی از بزرگترین کسب و کارهای تجاری و مالی شخصی است. او در کتاب پرفروشش EntreLeaders در این مورد چنین می‌گوید:

تجارت واقعاً سخت نیست. شما نیاز به انجام اصول اولیه را دارید. وگرنه برنده نخواهید شد.

برای رهایی از بدهی بودجه بندی و حسابداری کنید. برای رسیدن به سود و صرفه جویی در هزینه چیزهایی که مورد نیاز نیست را نخرید.

و شما نیاز به پاسخ خوب به مهم ترین سؤال دارید: چه زمانی کسب و کار شما به سود خواهد رسید؟

  1. از سندرم شیء براقی اجتناب کنید

شما طرح خودتان را برنامه‌ریزی کرده و بازار کسب و کارتان را تحقیق کرده‌اید. می‌دانید که مثلاً می‌خواهید ویجت‌های ۲ اینچی را در یک سایه زرق و برق دار آبی ایجاد کنید. شما هر ویجت را به قیمت ۱ دلار خواهید فروخت. طراحی به نام باب قرارداد ساخت آنها را امضا کرده است. شما در ماه ژوئن محصول خود را به بازار عرضه خواهید کرد. اما ناگهان …

بتسی همسایه مدیرعامل به او می‌گوید که وی ویجت سبز را دوست دارد. آیا باید رنگ محصول را به سبز تغییر دهیم؟ معلم مایکل می‌گوید که می‌توانید از ویجت ۳ اینچی استفاده کنید. بیایید اندازه ویجت را تغییر دهیم!

این مسائل بسیار رایج است. ما یک ایده داریم. اما اگر یک ایده بهتر وجود داشته باشد چی؟

تحقیقات خود را انجام دهید و تصمیمات آگاهانه بگیرید. و سپس کارها را ادامه دهید. اگر ایده‌ی شما جواب نداد، شما می‌توانید بعدها آنرا عوض کنید.

اما اگر شما سر خود را به سمت هر شی براقی بچرخانید، به هدفی که درست در مقابل شماست نمی‌رسید.

  1. به تیم خود اعتماد کنید

یک کسب و کار کوچک ممکن است یک بنیانگذار داشته باشد. اما افراد به ندرت یک کسب و کار کوچک را به تنهایی شروع می‌کنند. اغلب یک همفکر، یک شریک یا یک هیئت همراه وجود دارد. و سپس مشاوران، حسابداران و کارشناسان بازاریابی اضافه می‌شوند.

هیچ فرد “نابغه” نمی‌تواند تمامی مناطق را پوشش دهد. بنابراین یکی از بهترین ایده‌ها در مورد چگونگی شروع یک کسب و کار کوچک، یافتن یک تیم عالی برای کمک به بلند کردن ایده‌ی شما از زمین است.

زمان کافی را برای بررسی و استخدام اعضای تیم توانا صرف کنید. پس از استخدام اجازه دهید که آنها کار خود را به بهترین نحو انجام دهند.

شرکت‌هایی که به ندرت موفق می‌شوند آنهایی هستند که همه‌ی حرفها را مدیرعامل شرکت می‌زند. یا شرکت‌هایی که وقتی اعضای تیم می‌خواهد مشکلات و کاستی‌ها را تشخیص داده و اقدامی انجام دهد، سرکوب می‌شوند.

اگر این اتفاقات افتاد، این بدان معناست که در این شرکت یکی از این دو مورد وجود دارد: ۱) مدیرعامل به نقطه نظرات و افکار تمام افراد باهوش دیگر در شرکت گوش نمی‌دهد. ۲) مدیرعامل به تیم خود اعتماد ندارد.

هر دو گزینه قبلاً دستورالعمل برای شکست بوده‌اند.

خودتان را باور کنید

تلاش برای شروع کسب و کار کوچک می‌تواند فوق العاده دشوار باشد. ما در مورد احتمالات رؤیاپردازی می‌کنیم اما با واقعیت‌ها در هم می‌شکنیم.

چراهای خود را بشناسید و به توانایی‌های خود اعتقاد داشته باشید. سعی نکنید بهترین در جهان باشید یا بی‌وقفه اجرا و مدیریت کنید. یاد بگیرید و رشد کنید و به تلاش ادامه دهید.

اگر همه موارد فوق را انجام دهید، به هر نحوی که کلمه‌ی «موفقیت» را تعریف می‌کنید، موفق خواهید شد.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x