چگونگه سبک مدیریت‎‌تان را اصلاح کنید و مشارکت کارمندانتان را افزایش دهید؟

چگونگه سبک مدیریت‎‌تان را اصلاح کنید و مشارکت کارمندانتان را افزایش دهید؟

سبک مدیریت

در واقع، براساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ میلادی “وضعیت کار در آمریکا” در سال ۲۰۱۳ میلادی، ۵۱ درصد بزرگسالانی که در حال حاضر مشغول به کار بودند، در جستجوی کارهای جدید یا منتظر فرصت‌های شغلی جدید بودند. برخی از این نارضایتی‌ها ناشی از سبک‌های مدیریتی خاص است. این بدان معنا نیست که یک سبک مدیریت خاص برای نیروی کار شما مضر خواهد بود؛ در عوض، نشان می‌دهد که سبک‌های مدیریتی خاصی با نیروی کار خاصی خوب تطبیق نمی‌یابد.

رایج است که گفته می‌شود که افراد شرکت‌ها را ترک نمی‌کنند، آنها مدیران را ترک می‌کنند.

هدف نهایی که همه ما باید تلاش کنیم تا به آن برسیم، اتخاذ یک سبک مدیریتی است که باعث تقویت و افزایش مشارکت کارمندان می‌شود.

یکی دیگر از مطالعات Gallup نشان می‌دهد که ۷۰ درصد از کارکنان آمریکایی بدون انگیزه هستند و هزینه‌های بهره وری از دست رفته در ایالات متحده بیش از ۵۵۰ میلیارد دلار در سال است. با انگیزه نگه داشتن کارمندان بررسی دقیق نیروی کار و فرآیندهای کاری برای تعیین اینکه چه چیزی می‌تواند بهبود یابد، تغییر کند یا به سادگی حذف شود، نیاز دارد.

بسیاری از مناطق، مانند توانمندسازی، محیط کاری و فرایندهای پاداش، باید به طور منظم تحلیل شوند. اما یک نگرانی که می تواند بلافاصله با نتایج فوری حل شود، سبک مدیریت است.

سبک مدیریت شما چگونه است؟

سبک مدیریت

زمان و مکان برای همه نوع سبک‌های مدیریت وجود دارد. هیچ یک از سبک‌ها لزوماً خوب یا بد نیستند، اما مسئله این است که رهبران چگونه و چه زمانی از آنها استفاده می‌کنند. این مسئله موفقیت یا شکست را تعیین می‌کند.

درک سبک مدیریت‌تان و اینکه این سبک چگونه بر تعامل و انگیزه‌ی کارکنان‌تان تأثیر می‌گذارد (و اجتناب از اشتباهات رهبری)، برای موفقیت شرکت شما حیاتی است.

در این مطلب، ما پنج سبک مدیریتی که معمولاً با رهبران کسب و کار ارتباط دارند، پوشش می‌دهیم. بسیاری از این سبک‌ها را می‌توان در برخی از مراحل در هر سازمان پیدا کرد. در حالی که برخی دیگر با نام‌های مختلف شناخته می‌شوند. برای آشنایی با این سبک‌ها در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

  1. دیکتاتوری و استبدادی

سبک مدیریت دیکتاتوری ، سبکی سنتی است که برای مدت‌های بسیار طولانی وجود داشته است. این شیوه‌ای است که در آن رهبر دارای ذهنیت “چون من به شما گفتم” است.

در محیط هایی که نیاز به نتایج بدون خطا وجود دارد (به عنوان مثال ارتش و آتش نشانی)، سبک مدیریت استبدادی می‌تواند مفید باشد، اما این سبکی نیست که بخواهید به صورت تمام وقت اتخاذ کنید.

مدیران مستبد معتقدند که قوانین بسیار مهم هستند، همه روش‌ها و فرآیندها را دیکته می‌کنند و از دیگران چیزی تقاضا نمی‌کنند. یک مثال از یک سبک مدیریت استبدادی، این است که چگونه سام والتون (SamWalton) رشد امپراتوری Walmart خود را مدیریت کرد. در این مثال این سبک به این برند کمک کرد تا فرآیندهای خود را ساده کرده و پایگاه مشتریان خود را رشد دهند.

کارایی سبک مدیریت دیکتاتوری در مدیریت کارخانه یا کارکنان غیرماهر اثبات شده است، اما این سبک از بین می رود زیرا این نوع سازمان‌ها تمرکز خود را برای ارتقای رهبران آینده از درون سازمان تغییر می‌دهند. این سبک در دوزهای (مقادیر) کوچک مفید است. اما، مانند اضافه کردن زیره سبز به یک ظرف، فقط باید کمی استفاده شود. استفاده‌ی بیش از حد نتیجه را خراب می‌کند.

در نتیجه از آنجایی که یک سبک مدیریتی کاملاً دیکتاتوری باعث افزایش مشارکت کارکنان نمی‌شود، توصیه می‌شود از آن فقط در صورت لزوم استفاده کنید.

  1. مربیگری

با سبک مدیریت مربیگری، مدیران به کارمندان خود با فراهم آوردن ابزار و منابعی برای رشد، انگیزه می‌دهند. مربیگری سبک مدیریتی مورد علاقه برای بهبود مشارکت کارکنان است، زیرا مدیران تمرکز خود را روی کمک به اعضای تیم خود در توسعه نقاط قوت آنها و بهبود عملکردشان متمرکز می‌کنند.

مدیر مربی همیشه می‌گوید: “اجازه بدهید به شما نشان دهم که فلان کار چطور انجام می‌شود.”

برای به دست آوردن قدرت مدیریت مربیگری خود، ابتدا باید روابط خود را با اعضای تیم خود بسازید. مطابق بررسی‌های Harvard Business Review ، شما باید «درک کنید که قبل شروع به مربیگری، باید فرهنگ اعتماد و روابط قوی را برقرار کنید و رابطه‌ی خوبی با افرادی که برای آنها مربیگری می‌کنید داشته باشید.

به رغم اهداف خوب شما، اگر کسانی که در حال تلاش برای مربیگری آنها هستید، به نوعی با شما رابطه‌ی خوبی نداشته باشند، تمام تکنیک‌های موجود در جهان تفاوت کمی را ایجاد می‌کنند.»

  1. دوستانه

یک مدیر دوستانه که در سال ۲۰۰۲ توسط دانیل گولمن (Daniel Goleman) شناسایی شده است، تلاش می‌کند هماهنگی در محل کار ایجاد کند، نه فقط بین کارمندان و مدیران، بلکه همچنین بین کارکنان.

سبک مدیریت دوستانه افراد را در اولویت اول و کارها را در اولویت دوم قرار می‌دهد. این امر در ایجاد محیط‌های هماهنگ کار بسیار مفید است و در نتیجه راه‌های بیشتری برای مشارکت و انگیزه دادن به نیروی کاری باز می‌کند.

این سبک مدیریت در حالی که به نظر می‌رسد کمتر از سبک مدیریت دیکتاتوری تنش زا است، در زمانیکه عملکرد کارکنان پایین می‌آید یا مهلت‌های پایان پروژه را برآورده نمی‌کند، نقاط ضعف خود را دارد.

سبک مدیریت

هنگامی که سود کاهش پیدا می‌کند، نگرش دوستانه، دادن اولویت اول به افراد بدون مسئولیت، سخت است. یکی از راه‌های افزایش اثربخشی شیوه مدیریت دوستانه، تشویق اعضای تیم‌تان به ایجاد روابط کاری است که نیازهای آنها را تأمین می‌کند در حالی که کار خود را نیز انجام می‌دهند.

  1. مشارکتی

با سبک مدیریت مشارکتی، رهبران کارکنان را تشویق می‌کنند تا با تجزیه و تحلیل مشکلات در استراتژی راهکارها مشارکت داشته باشند. از آنجایی که مدیران مشارکتی احساس مالکیت برای همه را ایجاد می کنند، می توانند احساس غرور و افتخار در کارکنان خود را به وجود آورند و انگیزه همه را برای افزایش بهره وری آنها در جهت دستیابی به اهدافشان فراهم کنند.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   بهترین سؤالات مصاحبه که کارفرمایان هنگام استخدام نخبگان باید بپرسند

با شیوه مدیریت مشارکتی، کارکنان تمایل بیشتری به مشارکت در کار خود دارند. هنگامی که کارمندان احساس می‌کنند بخشی از یک تیم با یک هدف مشترک هستند، عزت نفس آنها رشد می‌کند و بدین ترتیب باعث افتخار و وفاداری می‌شود. اگر می‌خواهید واکنش اتمی را در مشارکت کارکنان خود ایجاد کنید، سبک مدیریت مشارکتی را دنبال کنید.

برای انجام این کار با موفقیت، باید در موقعیت خود ایمن باشید و مایل باشید برخی از کنترل‌ها را به کارکنان خود محول کنید. این کار به اندازه‌ای که از دور به نظر می‌رسد ساده نیست. به ویژه اگر مدت زمان طولانی مسئولیت‌های خود را نزدیک قفسه سینه خود داشته باشید. با ذهنیت باز و اعتماد به اعضای تیم خود، ارزش امتحان کردن را دارد.

هنگامی که استیو جابز در سال ۱۹۸۵ از اپل اخراج شد، او سبک رهبری دیکتاتوری را دنبال می‌کرد. پس از گذشت زمان، جابز در اواسط دهه ۱۹۹۰ به اپل بازگردانده شد. و او این بار سبک مدیریت مشارکتی را دنبال کرد. رهبران با تجربه را استخدام کرده و آنها را به منابع و آزادی عملی که برای درخشیدن نیاز داشتند، مجهز کرد.

با سبک رهبری مشارکتی، کارکنان توانایی تصمیم گیری را داشتند و اپل با سرعتی بالاتر از قبل پیشرفت کرد.

  1. پیشاهنگی و ضربتی

سبک مدیریت پنجم، همانطور که در کتاب دانیل گولمن به نام Leaderhip Primal اشاره شده، سبک مدیریت ضربتی است. وقتی مدیر یک شیوه مدیریت ضربتی را اجرا می‌کند، کارکنان لحن و آهنگ کار را برای دنبال کردن سرعت تنظیم می‌کنند.

به طور معمول، کارکنان انگیزه دارند تا برای برآوردن انتظارات مدیران پیش ضربتی خود، به افزایش عملکرد و خروجی خود ادامه دهند.

گولمن می‌نویسد: “رهبر (ضربتی ( بالاترین استانداردهای عملکرد را به کارکنان خود نشان می‌دهد. او وسواس در مورد انجام کارها بهتر و سریعتر است و از همه موارد یکسان را سؤال می‌کند. او به سرعت عاملان ضعیف را شناسایی می‌کند، از آنها خواسته‌های بیشتری را می‌طلبد و اگر آنها نتوانند خواسته‌ها را برآورده کنند، خود را از آنها نجات می‌دهند.”

این سبک به عنوان یک انگیزه بزرگ برای همه به جز کسانی هست که عقب می‌مانند. به همین دلیل، سبک مدیریت ضربتی با توجه به افزایش مشارکت کارکنان، طول عمر کوتاهی دارد.

اثرات درازمدت یک شیوه مدیریت ضربتی می‌تواند کارکنان را خسته کرده و احساس کنند که به سختی تحت فشار بوده‌اند. به همین دلیل یک سبک مدیریتی است که در جهش کردن مفید است و بستگی به فرهنگ یک سازمان و محصولات یا خدمات آن دارد.

مدیران باید این سبک را به صورت محتاطانه و فقط زمانی که شرایط مناسب برای یک سرعت کلی است، اجرا کنند.

سبک مدیریت خود را ترکیب کنید

بدیهی است، روابط مدیران با کارکنانشان با مشارکت کارکنان بسیار مرتبط است. نشانگر خوبی برای استحکام این روابط، این است که چگونه کارمند با هر نوع سؤال به مدیر خود نزدیک می‌شود و احساس راحتی می‌کند. تنظیم هدف منطقه‌ای است که این همبستگی به ویژه در آن نقطه قوی است.

یک نظرسنجی Gallup نشان داد که وقتی از کارمندان خواسته شد احساسات خود را در این بیانیه ارزیابی کنند، “مدیر من به من کمک می‌کند تا اهداف عملکرد را تعیین کنم،” ۶۹ درصد از کارکنانی که “کاملاً موافق” بودند، افرادی بودند که در کار خود مشارکت داشتند. از سوی دیگر، تنها ۸ درصد از کارکنانی که “مخالف” یا “کاملاً مخالف” بودند به نظر می‌رسید در کار خود مشارکت داشتند.

به نظر می‌رسد بهترین مدیران باید ویژگی‌های مختلف هر سبک مدیریتی را ترکیب کرده و رویکرد خود را بسته به شرایط تغییر دهند. اما سبک‌های مدیریت هر لحظه شکل نمی‌گیرد. مدیران، مدیر متولد نشده‌اند، بنابراین آموزش مدیریت ثابت قدم، کلید توسعه‌ی مدیران عالی است.

به گفته انجمن مدیریت منابع انسانی (SHRM)، مدیران متوسط باید نقش خود را آموزش ببینند، آنها باید توانایی مسئولیت‌های بزرگتر و تصمیم گیری‌‎های استراتژیک را داشته باشند. اگر مدیران و متخصصان منابع انسانی می‌خواهند مدیران مسئولی را برای مشارکت کارکنان حفظ کنند، آنها باید:

  • مدیران و کارکنان را با ابزارهایی که لازم است تا کار خود را به درستی انجام دهند، تأمین کنند.
  • به طور مداوم به مدیران تکالیف بزرگتر و نقش‌های هیجان انگیزتر تعیین کنند.
  • به مدیران مقدار مناسب اقتدار بدهند.
  • به تلاش‌های رهبری توسعه سرعت دهند.
  • برای کمک به ارتقاء سازمان از مدیران بخواهید که مأموریت و چشم انداز شرکت‌ را به کارکنان انتقال دهند.

هدف تعامل و مشارکت است

شما باید تشخیص دهید که کدام سبک مدیریت برای نیروی کار شما بیشتر قابل پذیرش است و برای موفقیت شرکت یا سازمان شما حیاتی است.

خلبان موفق سابق Brent Gleeson SEAL اخیراً در یک مقاله‌ی Forbes می‌نویسد: “مدیران بزرگ اطمینان حاصل می‌کنند که استعدادهای بزرگ خود را به دست آورده و توسعه می‌دهند. آنها افراد مناسب را در اتوبوس می‌گیرند و اطمینان حاصل می‌کنند که آنها در صندلی‌های مناسب هستند. آنها فعالانه مشارکت را اولویت بندی می‌کنند. فعالیت‌های تیم آنها کاملا پشت صحنه‌ی اجرای هدف سازمان است. ”

سبک مدیریتی که شما استفاده می‌کنید باید بسته به شرایطی باشد که شما و تیم خود در همان لحظه با آن مواجه می‌شوید. آیا لازم است که بیشتر دیکتاتور باشیم زیرا بحران پشتِ درِ شرکت است؟ آیا زمانِ تنظیم سرعت است یا وضعیتی است که مربیگری مناسب تر است؟

منبع: bonus.ly

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x