چگونه تشخیص دهیم که از طرف شریک رابطه‌مان تحت کنترل و تعقیب هستیم و چه کاری باید انجام دهیم؟

چگونه تشخیص دهیم که از طرف شریک رابطه‌مان تحت کنترل و تعقیب هستیم و چه کاری باید انجام دهیم؟

رفتار کنترل کننده

یک رابطه‌ی تحت کنترل برای هر کدام از زوجین خوشایند نیست. اما بخش شگفت انگیز موضوع این است که اکثر افراد متوجه نمی‌شوند که آنها در یک رابطه تحت کنترل هستند. رفتار کنترل کننده‌ی شریک زندگی اغلب با “مراقبت”، “محافظت”، “حسادت” یا “سبک قدیمی” اشتباه گرفته می‌شود.

در این مقاله، در مورد چگونگی برخورد با زمانی که یک شریک کنترل می‌شود و هنگامی که او فقط “شما را دوست دارد ” است، بحث خواهیم کرد. همچنین در مورد آنچه شما می‌توانید انجام دهید اگر شریک زندگی‌تان، شما را کنترل می‌کند، بحث خواهیم کرد. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

علائمی که شریک زندگی‌تان شما را کنترل می‌کند

آنها سعی می‌کنند همه‌ی زمان‌ها با شما در ارتباط باشند.

رفتار کنترل کننده

شما باید تفاوت بین یک شریک زندگی کنترل کننده و کسی که واقعاً دلتنگ شما می‌شود و می‌خواهد در طول روز با شما ارتباط برقرار کند را درک کنید.

کسی که واقعاً دلتنگ شما می‌شود و می‌خواهد در تمام طول روز با شما صحبت کند، اغلب به طور متنی (با پیام) با شما ارتباط برقرار می‌کند و هر زمان که بتواند، تماس تلفنی می‌گیرد. او به عنوان اولین کار در صبح روز (اگر شما با هم ملاقات نکنید) پیام می‌دهد و روز خود را با سلام صبح بخیر گفتن به شما آغاز می‌کند.

آنها از روز پر مشغله خود زمان می‌گیرند تا با شما ارتباط داشته باشند و از شما بپرسند که چطور هستید. آنها در پایان روز زمانی که با شما ملاقات می‌کنند هیجان زده و خوشحال خواهند شد.

در مقابل، یک شریک کنترل کننده طوری عمل می‌کند که انگار می‌خواهد هر لحظه‌ی زندگی را با شما به اشتراک بگذارد. همچنین او به جای تمایل به تعامل با شما، با ترس و ناامنی عمل خواهد کرد. تعامل با شما مانند دارویی برای اوست که به طور مداوم اطمینان می‌دهد که هنوز هم شما را دارد.

یک شریک زندگی دارای توجه و علاقه، وقتی شما مشغول کارتان یا با دوستان خود هستید، شما را راحت می‌گذارد. اما یک شریک کنترل کننده وقتی که احساس می‌کند که در وضعیتی قرار دارید که رابطه را تهدید می‌کند، بیشتر پیام می‌دهد و شما را کنترل می‌کند؛

یک همسر کنترل کننده کنترل زیر احساسات دلتنگ شدن برای شما پنهان خواهد شد. اما یک روش آسان برای فهمیدن اینکه آیا او شما را کنترل می‌کند یا نه این است که به او چیزی شبیه به جمله‌ی زیر بگویید:

“دل منم برات تنگ شده. من الان مشغول هستم و نمی‌تونم صحبت کنم. می‌تونیم بعدًا صحبت کنیم؟ “

او به احتمال زیاد موافق خواهد بود. اما اگر هدفش کنترل شما باشد، بعد از صحبت کردن با شما ناراحت خواهد شد. یک شریک مهربان و احساساتی موقعیت شما را درک خواهد کرد و خونسردانه با این موضوع برخورد خواهد کرد.

اساساً، یک شریک کنترل کننده سعی خواهد کرد رفتار شما را با تقویت منفی تحت تأثیر قرار دهد. هر زمانی که به آنها توجه کامل نکنید، ناراحت می‌شوند و به احتمال زیاد منجر به دعوا یا مشاجره خواهد شد. شریک زندگی مهربان و احساساتی ، به احتمال زیاد به جای انجام آن به طور غیر مستقیم با تقویت منفی، نسبت به نگرانی‌هایش صادقانه تر خواهد بود.

 

اگر شریک زندگی‌تان شما را کنترل می‌کند، چه کاری باید انجام دهید؟

  1. مراقب نشانه‌های اولیه باشید و همه چیز را آهسته کنید.

بهترین راه برای مقابله با یک شریک کنترل این است که زودتر متوجه هدف و مقاصد او شوید. بسیاری از افراد تا زمانی که در رابطه احساس امنیت می‌کنند، طبیعت واقعی خود را پنهان می‌کنند.

به همین دلیل مهم است که هر زمان که یک رابطه جدید را شروع می‌کنید، سرعت همه چیز را کم کنید. قبل از دادن هر گونه تعهد بزرگ، وقت زیادی را برای شناختن طرف مقابل خود صرف کنید.

اگر نشانه‌هایی از رفتارهای کنترل کننده وجود دارد، وقت خود را برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می‌توانید با او زندگی کنید و اینکه چقدر شدید است صرف کنید.

  1. شدت رفتار کنترل کننده را کشف کنید و اگر می‌توانید با آن کنار بیایید.

مانند همه چیز در زندگی و روابط، رفتار کنترل کننده فقط سیاه و سفید نیست. کسی که دارای رفتار کنترل کننده است در صورت تمایل به یادگیری و سازگاری با شما، می‌تواند به یک شریک زندگی خوب تبدیل شود. هیچ کسی را فقط به دلیل اینکه برخی رفتارهای کنترل کننده دارد، بلافاصله رد نکنید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۰ درمان طبیعی برای رفع مشکل بی خوابی

مهم است بدانید که در یک رابطه چه چیزی برای شما مهم است. بیشتر مشکلات در یک رابطه، از جمله رفتار کنترل کننده، می‌توانند با ارتباط و درک مناسب حل شوند. حتی اگر شریک زندگی شما برخی از علائم رفتار کنترل کننده را نشان می‌دهد، اگر مایل به برقراری ارتباط و درک باشد، شما می‌توانید یا بگیرید که با آن برخورد کنید.

به عنوان مثال، ممکن است شریک زندگی شما از رابطه‌ی قبلی‌اش شکست‌ها یا یک شکاف بد داشته باشد. یکی از مسائل رایج این است که آنها قبلاً با خیانت روبرو شده‌اند و یا همسر سابقشان آنها را فریب داده است.

زخم‌های آن خیانت می‌تواند دلیل تلاش آنها برای کنترل شما باشد. به همین دلیل است که شاید هر زمانی که شما با دوستان خود بیرون می‌روید او احساس ناامنی می‌کند.

این دلیل لزوماً دلیل خوبی برای شکاک بودن آنها نیست. زخم‌های آنها را می‌تواند خوب شود. اگر با آنها در مورد این موضوع صحبت کنید، می‌توانید به نتیجه معقولی دست یابید. به طوری که شما می‌توانید آزادانه زندگی کنید و هیچ گونه عامل محرکی را انجام ندهید که موجب وحشت و کنترل کنندگی آنها شود.

رفتار کنترل کننده

  1. مایل باشید بدون توجه به چگونگی سرمایه گذاری بر رابطه با او، از او دور شوید.

هنگامی که فقط چند ماه است که یک رابطه را شروع کردید و در مرحله‌ی آشنایی هستید، ترک رابطه آسان است. اما اگر سال‌ها با همسرتان بوده‌اید، چه می‌شود؟ اگر تازه متوجه شدید که کنترل آنها در تمام این سال‌ها وجود داشته است، چه می‌شود؟ شنا قبلاً از عشق او کور بودید، اما حالا دیگر نمی‌توانید آن را بپذیرید. در عین حال شما نمی‌توانید خودتان را راضی به ترک کنید، زیرا به آنها وابسته هستید. پس باید چه کاری انجام دهید؟

باز هم، زندگی همیشه سیاه و سفید نیست. اما شما نیازمند به کشف مرزهای خود و آنچه که شما در یک رابطه‌ی عاشقانه نیاز دارید، هستید. ممکن است ایده خوبی باشد که هنگامی که به همه چیز فکر می‌کنید، استراحت کوتاهی داشته باشید.

پس از اینکه خودتان، مرزهایتان، نیازهایتان، انتظاراتتان و اهدافتان را درک کردید، باید با همسرتان ارتباط برقرار کنید و سعی کنید در مورد این مسائل با او صحبت کنید. به او توضیح دهید که چگونه رفتار کنترل کننده‌ی او سمی بوده است و شما از او برای ادامه‌ی رابطه چه چیزهایی می‌خواهید.

اگر آنها فکر می‌کنند که می‌توانند این کار را انجام دهند، اگر مایل به یادگیری و رشد باشند، دوباره امتحان کنید. اما این بار همه چیز را کند کنید. درست مثل اینکه یک رابطه‌ی جدید را شروع می‌کنید.

مراقب پرچم‌های قرمز باشید و سعی کنید درک کنید که آنها صادقانه تلاش می‌کنند تا آن را بهبود ببخشند و یا فقط آن را جعل می‌کنند. کسی که صادقانه بخواهد یاد بگیرد و بهبود یابد، برای شنیدن و درک بهتر باز و خوش رو خواهد بود.

آنها سعی خواهند کرد تغییرات جدی در زندگی شان ایجاد کنند، مانند رفتن به مشاور یا خواندن کتاب‌های بهبود شخصیت. آنها با شما در مورد همه چیز موافق نخواهند بود و به هر چه شما می‌گویید عمل نخواهند کرد.

برعکس، کسی که فقط می‌خواهد نقش بازی کند، به احتمال زیاد کارهایی را انجام می‌دهد که فکر می‌کند شا می‌خواهید از او ببینید. آنها با آنچه که می‌بینید موافقت می‌کنند و در بعضی موارد اجازه می‌دهند همه‌ی آنها را بپوشانید.

افکار نهایی

یک شریک رابطه‌ی کنترل کننده همیشه غیرقابل تحمل و مذاکره نیست. در بسیاری از موارد، رفتار کنترل کننده می‌تواند نتیجه آسیب‌های گذشته یا مسائل مربوط به دوران کودکی باشد. و در اکثر موارد، اگر فرد کنترل کننده مایل به پذیرش آن باشد و بر روی خود کار کند، این مشکل قابل حل است.

یادگیری این رفتارها و برقراری ارتباط با شریک زندگی‌تان می‌تواند به شما در جلوگیری از یک رابطه‌ی سمی و یک زندگی طولانی مدت پر از بدبختی و نارضایتی کمک کند. اما اگر آنها از نوع افرادی نیستند که مایل به یادگیری و رشد هستند، باید قطعاً آنها را ترک کنید و به راه خود ادامه دهید.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x