چگونه می‌توانید تصمیمات شغلی بگیرید که در آینده پشیمان نشوید؟

چگونه می‌توانید تصمیمات شغلی بگیرید که در آینده پشیمان نشوید؟

تصمیمات شغلی

همه‌ی ما روز به روز به سرعت در زندگی پیشرفت می‌کنیم تا به اهداف شغلیمان دست یابیم و سعی می‌کنیم تا جایی که می‌توانیم از انجام هر حرکتی که زندگی‌ شغلی ما را از مسیر درست منحرف کند، اجتناب کنیم. اما مشکل این است که اجتناب از هر گونه تصمیمات شغلی که ما از پشیمانی بعد از آن می‌ترسیم، در واقع مانع توانایی ما در رشد و یادگیری است.

با خیلی مراقب بودن و ماندن در یک جاده‌ای که تمام مراحل پیشرفت حرفه‌ای مان را در آن پیاده کردیم، ما توانایی‌های بالقوه‌ی خود را به طور کامل تمرین نمی‌کنیم و از آنها آگاه نیستیم. در واقع ما سرعت پیشرفتمان را آهسته می‌کنیم، چرا که ما سعی داریم که به گارد ریل‌های کنار مسیر نزنیم.

برای اینکه هرگز یک تصمیم حرفه‌ای که بعداً پشیمان نشوید بگیرید، نیاز به تغییرات ساده و در عین حال قابل توجه در دیدگاهتان ایجاد کنید. تمامی چیزی که مورد نیاز است تمایل به نگاه به درون و انجام تعدادی تنظیمات است.

تصمیمات شغلی

آیا آماده هستید که با هم به این بحث‌ها بپردازیم؟ پس در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

 1. با یک مشاور شغلی کار کنید و خود کارآیی شغلی‌تان را تعیین کنید

خود کارآیی شغلی سطح اعتقاد شما به توانایی‌هایتان برای انجام رفتارهایی است که تعریف شما از توسعه‌ی شغلی را برآورده می‌کند. این سطح اعتقاد به انتخاب‌های خوب و انجام معیارها و انتظارات مورد نیاز در گام بعدی که انتخاب می‌کنید، تأثیر زیادی بر اینکه آیا شما کار خود را به خوبی انجام می‌دهید یا نه دارد.

این که آیا شما کارتان را به خوبی انجام می‌دهید یا نه، به نوبه‌ی خود بر اینکه از تصمیمات شغلی خود پشیمان می‌شوید یا نه تأثیر می‌گذارد.

بررسی خودکارآمدی شغلی با مشاور یا روانشناس شغلی نه تنها به شما کمک می‌کند تا درک کنید که چه میزان اعتماد به نفس در تصمیم گیری هوشمندانه دارید، بلکه همچنین خواهید آموخت که چرا شما به روشی که دارید تصمیم می‌گیرید.

توجیه کلامی، دریافت مشاوره از افرادی که به آنها احترام قائلید، عوامل محیطی و میزان رضایت احساسی و شخصی که پیش بینی می‌کنید دریافت خواهید کرد، همه عواملی هستند که بر روی روشی که پیروی می‌کنید تأثیر می‌گذارد.

مقیاس خودکارآمدی تصمیم گیری شغلی یکی از رایج ترین ارزیابی‌های روان سنجی مبتنی بر شواهد بوده است که به افراد کمک می‌کند که در زندگی هنگام عبور از تقاطع چند مسیره، به آن مراجعه کنند. اثبات شده که ترکیب این ابزار همراه با مهارت اعتماد به نفس تأثیرات مثبت قوی در کمک به افراد در تصمیم گیری یک مسیر شغلی که بعداً پشیمانی به دنبال نداشته باشد دارد.

شما با ترکیب بینش از طریق این ابزار با دیدگاه‌های حرفه‌ای آموزش دیده در این زمینه، تضمین می‌کنید که اعتماد به نفس بیشتری در خودتان ایجاد کنید تا تصمیم‌هایی بگیرید که نه تنها به اهداف فعلی خود برسید، بلکه به اهداف آینده تان نیز کمک کنید.

 1. مالکیت و تعیین نقاط عطف حرفه‌تان

آیا شما منتظر می‌مانید تا موج شغلی آینده را برای رسیدن به ساحل به دست بیاورید؟ اگر چنین است، شما مسئول تعیین جایی که در نهایت خواهید بود نیستید. شما تحت شفقت تصمیم گیری شخص دیگری هستید و وقت آن است که به صندلی خلبان بنشینید.

هنگامی که دکتر گلن ریچاردز (Dr. Glenn Richards)، دامپزشک و بنیانگذار Greencross Vets در سال ۱۹۹۳ در سن ۲۶ سالگی از لندن به استرالیا برگشت، او یک هدف ثابت برای متوقف کردن کارمندی و داشتن مکانی واحد برای کار داشت. در سفر به خانه با قطار در مسیر سیبری به چین، با معدنچیان ساخت و ساز اوکراین در مورد رؤیاهای بزرگ برای ترک معادن وارد بحث شد، طرز فکر خود را تقویت کرد.

او به آنها ایده‌هایی برای استفاده از درآمد معادن برای شروع کسب و کار برای خانواده‌هایشان و ترک معدن به صورت دسته جمعی داد و آنها دکتر ریچارد را به نام متفکر بزرگ نامیدند. یک سال بعد، برند Greencross Vets متولد شد.

در ۱۳ سال گذشته، Greencross Vets اولین شرکتی بود که به طور عمومی در بورس اوراق بهادار استرالیا فهرست شده بود. امروزه، ۱۳۰ کلینیک در سراسر استرالیا با همکاری شرکای مراقبت از حیوان خانگی تحت شرکت Greencross Limited گسترده شده است.

با راه اندازی تدریجی نقاط عطف زندگی شغلی با شروع یک کلینیک، سپس ۱۰، ۵۰ و فراتر از آن، موفقیت دکتر ریچارد تصادفی نبود. او میراثی بزرگ از “هیچ” ایجاد کرد.

صرف نظر از اینکه شما یک کارمند یا صاحب کسب و کار هستید، منتظر دستورالعمل‌هایی که به شما دیکته می‌شود، نمانید. این که آیا شما موفق هستید یا نه، به خودتان بستگی دارد. پرش به اعتماد به نفس از طریق حس مالکیت برای سفر خود، فوق العاده رضایت بخش خواهد بود. بدین ترتیب پشیمانی در این سفر به سختی اتفاق خواهد افتاد.

 1. یاد بگیرید که اشتباهاتتان را به عنوان پیشرفت ببینید نه چیز مهم دیگری

توصیه‌های بسیار مشهور در زمینه توسعه و پرورش اندیشه‌های رشد کارول دوک (Carol Dweck)،که عبارتند از ده دستور تصمیم گیری شغلی‌تان می‌تواند برای شما مفید باشد. با تمرین و یادگیری هر تصمیم شغلی بد، شما به سختی از هر حرکت شغلی آینده‌تان پشیمان خواهید شد.

آگاهی از این که چگونه تصمیمات شغلی بد شما را از نظر ذهنی، احساسی و جسمی به پایین می‌کشد، می‌تواند بزرگترین سلاح شما باشد تا انتخاب‌های بسیار خوبی داشته باشید.

این درس می‌تواند یک ضربه‌ی سریع و سخت باشد که در بسیاری از زمینه‌های زندگی و نه تنها حرفه‌ی شما تأثیر بگذارد. اما پس از صرف زمان برای پردازش هوشمندانه‌ی ضربه شما مقابله با آن را یاد می‌گیرید.

از یک روانشناس یا درمانگر کسب و کار یاد بگیرید که چگونه خشم، سرخوردگی، ناامیدی و ضربه را به رسمیت شناخته و با پردازش فعالانه‌ به اعتماد به نفس تبدیل کنید. همانطور که از طوفان بیرون آمده‌اید، به عقب برگردید و از خودتان بپرسید:

 • از این اتفاق چه چیزی درباره‌ی خودم یاد گرفتم؟
 • چه چیزی را از دست دادم؟
 • حالا چقدر قدرت گرفته‌ام؟
 • چطور می‌توانم کارهایم را متفاوت انجام دهم که بار دیگر با چالشی مشابه مواجه نشوم؟
 1. برای خودتان تیمی از مربیانی مورد قبولتان را ایجاد کنید و بینش مناسبی را کسب کنید

شما احتمالاً در میان افرادی هستید که توصیه‌های خوبی دارند اما در کوتاه مدت مفید هستند. کسانی که هرگز یک کسب و کار (یا یکی از موفق ترین آنها) را اجرا نمی‌کنند، همیشه سریع به شما می‌گویند که چه کار باید بکنید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چگونه یک فرهنگ متعادل برای همه کارمندان ایجاد کنیم؟

ضروری است که شما به دنبال مربیان، گروه‌های متفکر و افرادی که حرفه‌ای در هیئت مدیره شما دنبال می‌کنند، برای گرفتن مشاوره و بازخورد دقیق باشید.

سؤالات خود را بپرسید. پیشنهاد داوطلب شدن در پروژه‌ها را بدهید. آنها را دعوت به ارزیابی شما در مورد شایستگی و عملکرد خود کنید. بدین ترتیب به زودی محدودیت‌های خود را یاد می‌گیرید، تصمیم گیری‌های حرفه‌ای بیشتری را در هر مرحله‌ای می‌گیرید و روابط باور نکردنی ایجاد می‌کنید که فرصت‌ها و پاداش‌هایی را که فکرش را نمی‌توانید بکنید، به دست می‌آورید.

انتظار می‌رود در برخی از تصمیماتی که می‌گیرید ممکن است دوستان و خانواده شما فکر کنند که شما دیوانه هستید. اما شما در قلب و ذهن خود می‌دانید که این گام درست است، زیرا شبکه اعتماد مغز شما می‌تواند هوش واقعی را در مورد مسیری که پیش از شما قرار دارد فراهم کند.

تصمیمات شغلی

 1. برای هر نقشی آماده باشید

به عنوان یک صاحب کسب و کار و یا کارمند، جایی برای فرصت‌های غیر منتظره‌ی رشد و فضایی برای خطا در نظر بگیرید.

اگر چه در طول روند استخدام و مصاحبه با مدیر جدید ممکن است احساس کنید که سیندرلایی هستید که در نهایت شاهزاده‌ی جذاب خود را ملاقات کرده، برای پذیرش هر گونه احتمال اتفاقات غیر منتظره پنهان باز باشید. نقش بعدی شما می‌تواند شامل فعالیت‌ها و مسئولیت‌هایی باشد که شما باید با ده دست و ده پا آنها را انجام دهید!

دانستن اینکه شما یک تیم کوچک برای رهبری دارید، حتی اگر فرض کنیم که فقط یک تکنسین متخصص در صنعت خود باشید، ممکن است برای ایجاد لرزش در ستون فقراتتان کافی باشد. با این وجود چنین چالشی احتمالاً بزرگترین فرصت رشد شماست.

شما شاید اشتباهات زیادی را مرتکب شوید، اما در عین حال احتمالاً از کشف مهارت‌ها و استعدادهای پنهانی خود به عنوان یک رهبر تعجب کنید!

 1. تجدید نظر بر نقشه شغلی خود را ادامه دهید

کسب و کار موفق در نوآوری و تحول رشد می‌کند. به نظر می‌رسد که این امر می‌تواند تأثیر جدی در تصمیم گیری شغلی شما داشته باشد.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ۶۰ درصد از جوانان برای شغل‌هایی که به دلیل افزایش اتوماسیون و جهانی شدن در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده از بین می‌روند، آموزش دیده‌اند. شما هرگز به حوادثی که می‌تواند شما را مجبور به تغییر مسیر شغلی کند، ایمنی ندارید.

همچنین در نظر داشته باشید که شما ممکن است فقط در حرفه‌ی انتخابی خود به سطح خاصی برسید و هرگز در سطح بالایی قرار نگیرید و یا برعکس.

جرمی بلوم (Jeremy Bloom) پس از پیروزی در مسابقات جام جهانی، برای برنده شدن در مسابقات آزاد قهرمانانه مردان، به عنوان جوان ترین مدعی قهرمانی در سن ۱۹ سالگی بسیار زحمت کشید. او در سال ۲۰۰۲ در بازی‌های المپیک زمستانی Salt Lake City Winter، ۹ بازی ناامید کننده را به پایان رساند. پس از برنده شدن در ۶ فینال جام جهانی، بلوم بار دیگر در المپیک زمستانی در تورینوی ایتالیا در سال ۲۰۰۶، برای برنده شدن طلا تلاش کرد. او فینال ششم را شگفت آور به پایان رساند.

 1. داشتن یک تجارت جانبی به عنوان یک سپر را در نظر داشته باشید

داشتن یک کسب و کار جانبی درآمد شما را تقویت می‌کند بلکه می‌تواند سلامت روان شما را تضمین کند، تا بدون شغل اصلی جهان شما متوقف نشود. توسعه‌ی یک نیروس جانبی به شما کمک می‌کند تا حرکت در راستای یک طرز فکر کاری را حفظ کنید.

با شغل جانبی شما در فعالیت‌های هدفمند مشارکت دارید و با اقتصاد کار در ارتباط هستید. دقت کنید که چگونه می‌توانید به طور جداگانه دامنه خدمات (و محصولاتی) را که می‌توانید در صنعت خود ارائه دهید، گسترش دهید.

یک محصول یا خدمات مربوط به کار و صنعت خود را که می‌توانید کار بر روی آن را در کنار کار روزانه‌ی تمام وقت خود ادامه دهید، انتخاب یا ایجاد کنید.

به عنوان مثال اگر شما یک بازاریاب دیجیتال موفق هستید، ممکن است به دنبال یادگیری نحوه راه اندازی یک تجارت الکترونیک، کسب و کار حمل و نقل باشید که نیازی به نگهداری یا مدیریت موجودی ندارد. این کسب و کار می‌تواند علاوه بر خدمات بازاریابی دیجیتال شما برایتان ایجاد درآمد کند. همچنین می‌توانید همانطور که از مهارت‌های موجود خود استفاده می‌کنید، ادامه تحصیل و گسترش مهارت در زمینه تخصص بازاریابی خود را ادامه دهید.

هنگامی که به مراحل خاصی در حرفه‌ی خود رسیده‌اید، درخواست‎های نوع دوستانه شروع می‌شود. افراد تازه کاری وجود خواهند داشت که تشنه‌ی یادگیری مهارت‌ها و تجربه‌های اندوخته‌ی شما خواهند بود.

فرقی نمی‌کند که آیا یک دوره آنلاین ایجاد کنید، سخنرانی در مراسم‌ها یا تدریس در یک کالج یا سازمان آموزشی را انتخاب کنید، هر کدام از اینها واقعاً می‌تواند یک گام قدرتمند در جهت بهبود مهارت‌های شما و ادامه یافتن وضوح بیشتری در مورد تصمیمات حرفه‌ای بعدی شما باشد.

این حالت یک مزیت باور نکردنی برای ایجاد و توسعه یک پلتفرم جانبی است که به شدت امکان پشیمانی از انتخاب شما را کاهش می‌دهد.

سخن آخر

تصمیماتی در حرفه شما وجود خواهد داشت که به شما در ترفیع زندگی‌تان کمک خواهد کرد.

شما باید بر اساس ارزش‌ها، اخلاق و اصولی که در زمان تصمیم گیری خود دارید، تصمیم بگیرید. همیشه به یاد داشته باشید که از هر گونه منابع، دانش و بینشی که در آن زمان برای انتخاب درست در دسترس ارید، استفاده کنید. در این شرایط هرگز از تصمیمی که گرفته‌اید در آینده پشیمان نخواهید شد.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x