چگونه با احساس ناامنی و حسادت در روابط برخورد کنید؟

چگونه با احساس ناامنی و حسادت در روابط برخورد کنید؟

حس حسادت در روابط

شاید همه‌ی ما در مقاطعی از زندگی‌مان نسبت به عزیزانی که دوستشان داریم و جایگاه مهمی در زندگی‌مان دارند حس حسادت و ناامنی را تجربه کرده باشیم.

همه‌ی ما می‌دانیم که این احساسات تأثیر منفی در زندگی روزمره دارند و هیچ کس دوست ندارد این احساسات را داشته باشد، پس چگونه می‌توانیم بر این احساسات ناسالم غلبه کنیم و رابطه‌ای موفق، شاد و سالم داشته باشیم؟

شاید آسان نباشد، اما خبر خوب این است که بر حسادت در روابط قطعاً می‌توان غلبه کرد.

چه چیزی باعث ناامنی و حسادت در یک رابطه می‌شود؟

علل متعددی برای ناامنی و حسادت در روابط می‌تواند وجود داشته باشد، اما همه‌ی آنها در یک مسئله اساسی ریشه دارند: احساس خوبی در مورد خودتان ندارید.

مطمئناً استثنائاتی وجود دارد که شما ممکن است عزت نفس بالایی داشته باشید و اتفاق افتاده است که یک بازنده را که از شما تقلب می‌کند، انتخاب کنید. خوب، می‌تواند رخ دهد. اما به طور معمول، افرادی که به خودشان ارزش بالایی قائلند، شرکای رمانتیکی را که با آنها بدرفتاری خواهند کرد، انتخاب نمی‌کنند.

حس حسادت در روابط

یکی از دلایل اصلی عزت نفس پایین (و ناامنی و حسادت ناشی از آن)، دوران کودکی مشکل‌دار یا آسیب دیده است.

هنگامی که یک کودک متولد می‌شود، مغز او همانند یک کامپیوتر خالی است. هیچ چیزی در آن برنامه ریزی نشده است. اما با گذشت سالها، همه‌ی چیزهایی که به او گفته می‌شود و همه‌ی کارهایی که برای او انجام می‌شود، با روح و روان او ترکیب شده و شخصیت او را ایجاد می‌کند.

این یک واقعیت است که “صدای” والدین به “صدای” فرزند خود در زندگی آینده تبدیل می‌شود. به عبارت دیگر، اگر والدین شما به شما بگویند که شما ضعیف، تنبل و ناسالم هستید، پس شما نیز این صفات را باور خواهید کرد. اما اگر آنها به شما بگویند که چقدر شما را دوست دارند، به شما افتخار می‌کنند و شما هر کاری را در زندگی می‌توانید انجام دهید، پس این را باور خواهید داشت.

همانطور که می‌بینید، اگر شما در یک خانواده با والدینی که همدیگر را دوست ندارند و پیام‌های مثبتی را در مورد شما به شما نمی‌گویند بزرگ شوید، خوب پس شما ناخودآگاه شرکای عاشقانه‌ای را برای مطابقت با این تصویر خودخواهانه خودتان انتخاب خواهید کرد.

در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

چگونه با ناامنی و حسادت در روابط برخورد کنید؟

فقط به این دلیل که شما در مورد روابط خود حسادت دارید، به این معنا نیست که شما محکوم به این شده‌اید که تمام زندگی خود را با این احساس زندگی کنید.

شما می‌توانید در تلاش برای غلبه بر این احساسات ناامن کارهایی را انجام دهید، بنابراین می‌توانید یک رابطه سالم داشته باشید. بیاید در ادامه با هم به این کارها بپردازیم.

  1. افکار و رفتارهای حسودانه‌ی خود را نظارت کنید

قبل از هر چیزی شما نمی‌توانید اخلاقی را که تشخیص نمی‌دهید و نمی‌شناسید تغییر دهید. شما ممکن است فکر کنید که حسادت و ناامنی احساسات واضحی هستند. در حالی که معمولاً هستند، فقط دانستن اینکه شما آنها را دارید باعث نمی‌شود که به طور خودکار آنها را تغییر دهید.

آنچه شما باید انجام دهید این است که کاری که باید انجام دهید این است که به افکار خود تا جایی که می‌توانید بی طرفانه نگاه کنید. و بدین ترتیب، به طور موقت آنها را بپذیرید.

وانمود کنید که شما دوستی هستید که به دوستتان کمک می‌کنید. مشاوره دادن به دیگران نسبت به خودتان خیلی راحت است، درسته؟ اگر شما بتوانید افکار خود را از دیدگاه منطقی بازنویسی کنید، این اولین قدم برای تغییر آنها است.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۷ روش برتر برای بهبود زندگی مشترک شما

حس حسادت در روابط

  1. گذشته را بررسی کنید و سعی کنید بدانید کجا این احساسات ایجاد می‌شوند

این احساسات از بعضی جاها می‌آید. آنها به طرز جادویی در ذهن شما بدون هیچ دلیلی ظاهر نمی‌شوند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند در دوران کودکی‌تان ریشه داشته باشند.

شاید پدر شما برخی اخلاق‌ها را در مورد مادرتان داشته و بنابراین شما آنها را دیده‌اید. اگر این چنین است، طبیعی است که شما فکر کنید که “همه مردان تقلب می‌کنند.”

یا شاید احساسات ناامنی از تجربیات خودتان باشد. شما ممکن است توسط اولین عشق‌تان خود ضربه خورده‌اید و به همین علت، به دیگران سخت اعتماد می‌کنید.

مهم نیست که این افکار از کجا آمده، اما اگر بتوانید علت اصلی را دقیقاً مشخص کنید، به شما کمک خواهد کرد.

  1. فکر نکنید که فقط به این خاطر که شما این افکار را دارید، این افکار درست هستند

یکی از مشکلات اصلی افراد در زندگی، اعتقاد به هر اندیشه‌ای است که از ذهن آنها می‌گذرد.

فقط به خاطر اینکه شما به چیزی فکر می‌کنید، آن افکار درست نیست! به عنوان مثال، شما ممکن است بر این باور باشید که دولت جاسوسی شما را می‌کند، اما این بدان معنا نیست که واقعاً این موضوع وجود دارد.

بنابراین شما باید اعتراف کنید که این افکار ناامنی و حسادت ممکن است در واقع نادرست باشند. سعی کنید آنها را بررسی کنید و ببینید آیا می‌توانید بر اساس آن نظریه هر یک از آنها را حذف کنید.

  1. همیشه به احساسات خود جامه‌ی عمل نپوشانید

بسیاری از مردم “فیلتر” ندارند. به عبارت دیگر، اگر آنها به موضوعی فکر می‌کنند، بلافاصله از دهان آنها خارج می‌شود. یا اگر آنها احساسات منفی داشته باشند، بدون این که به فکر منطقی برسند، به آن عمل می‌کنند.

حتماً این جمله را شنیده‌اید که ” قبل از صحبت کردن اول باید فکر کنید.” واقعاً جمله‌ی آموزنده‌ای است.

قبل از صحبت کردن فکر کنید و بعد عمل کنید. سعی کنید به اندازه کافی کنترل خود را داشته باشید تا چیزی نگویید و یا کاری نکنید که بعداً پشیمان شوید، چرا که اگر این کار را انجام دهید، می‌توانید وضعیت را بدتر کنید.

  1. به یاد داشته باشید که عدم اطمینان در روابط عادی است

همه‌ی ما انسان هستیم. همه‌ی ما احساسات ناامنی داریم و به همین دلیل، این احساسات به طور ناگهانی گاه به گاه به روابط ما نیز کشیده خواهند شد. این موضوع کاملاً طبیعی است.

عدم قطعیت روشی برای زندگی است زیرا ما نمی‌توانیم همه چیز را کنترل کنیم. تنها چیزی که ما می‌توانیم کنترل کنیم خودمان هستیم.

با این حال، همیشه یک سری عدم اطمینان‌ها وجود دارد. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که سطح عدم اطمینان شما در صورت امکان در سطح پایین تر باشد.

سخن آخر

همانطور که ممکن است در حال حاضر مشکوک باشید، از بین بردن ناامنی و حسادت در رابطه، بسیار کمی با شخص مقابل ارتباط داشته و کاملاً با شما ارتباط دارد.

شما باید خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان ارزش قائل شوید. اگر چنین باشید، به احتمال زیاد افراد با کیفیت بالاتر که به طور طبیعی قابل اعتماد هستند را جذب خواهید کرد.

و حتی اگر این کار را نکنید، شما از هرکسی که با شما احترام قائل است رفتار نمی‌کند نخواهید ترسید.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x