چگونه یک فرهنگ متعادل برای همه کارمندان ایجاد کنیم؟

چگونه یک فرهنگ متعادل برای همه کارمندان ایجاد کنیم؟

فرهنگ متعادل

شما به فرهنگ شرکت خود افتخار می‌کنید. غالباً رویدادهایی را برای کارمندان برنامه ریزی می‌کنید، یک روز در هفته هزینه‌ی ناهار را می‌پردازید، با طرح صندلی‌های باز (بدون اتاق) در دفتر کار مشارکت را ترویج می‌دهید و تیم را تشویق می‌کنید تا هر چه زودتر ارتباط برقرار کنید. این کارهای ممکن است عالی به نظر برسد، اما یه چیزی کم است. چیزی که کم است: فرهنگ متعادل نام دارد.

این نوع از فرهنگ به برخی از کارمندان کمک می‌کند: کسانی که می‌توانند در یک اتاق با صدای بلند تمرکز کنند، از گفتگوی مکرر با همکاران لذت می‌برند و از به اشتراک گذاری ایده‌هایشان در مقابل یک جمعیت نمی‌ترسند. با این حال، این شرایط ممکن است برای دیگران مفید نباشد. و ممکن است متضاد این حالت یعنی محل کاری که توسط کابین و دفاتر خصوصی جدا می‌شود، درست باشد.

چرا یک محیط کاری متعادل در محل کار مهم است؟

داشتن فرهنگ نامتعادل در محل کار، کارمندان را از بازی کردن با نقاط قوت خود منع می‌کند. به عنوان مثال، در سناریوی پیشین، افرادی که دوست ندارند در جلسات سخنرانی کنند یا به فضای آرام برای تمرکز نیاز داشته باشند، کاملاً خارج از ائتلاف مسلط قرار می‌گیرند.

منظور ما از “ائتلاف مسلط” چیست؟

مرید هانت (Meredith Hunt)، متخصص بنیاد Forte، توضیح می‌دهد که یک “ائتلاف مسلط”یک اصطلاح فانتزی برای الگوی جمعیت شناختی است که درون یک فرهنگ سازمانی غالب می‌شود: برای مثال، جنسیت، قومیت و یا ملیت.

در بسیاری از سازمانها، ائتلاف مسلط از کارمندانی تشکیل شده که در یک محیط باز، برون گرا و دارای ظرفیت وقفه رشد می‌کنند.

فرهنگ متعادل

هانت ادامه می‌دهد: افرادی که خارج از ائتلاف مسلط هستند نیازمندی‌هایی دارند که باید به عنوان بخشی از ساختار سازمان شناخته شوند. به طور خلاصه، آنها می‌خواهند احساس کنند که بخشی از تیم هستند، بدون به خطر انداختن اینکه چه کسی هستند یا چه تغییری می‌کنند.

در این نوع فرهنگ نامتعادل، کارمندان ممکن است احساس کنند که نمی‌توانند خودشان باشند، به این معنی که احساس امنیت روانی نمی‌کنند. آنها ممکن است از چیزی که می‌خواهند بپرسند (زمان گروهی کمتر، زمان فردی بیشتر) بترسند یا در مورد به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود برای ترس از قضاوت نگران باشند.

وقتی این اتفاق می‌افتد، کارمندان شما می‌توانند برای برقراری ارتباط کشمکش کنند. برخی از آنها ممکن است در این نوع محیط اعتماد به نفس داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است عصبی باشند یا بهره‌وری آنها کاهش یابد. زیرا محیط زیست از نیازهای آنها پشتیبانی نمی‌کند.

چگونه می‌توان فرهنگی متعادل را پرورش داد؟

با یک فرهنگ متعادل، هر کارمند می‌تواند از نظر روان شناختی بی‌خطر باشد، به این معنی که با خودشان احساس راحتی داشته باشند، ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و احساس کنند که بخشی از فرهنگ هستند.

بر اساس یک مطالعه‌ی علمی : در واقع صحبت کردن، باعث می‌شود آنها مانند تیمی باشند که اعضای آن احتمال بیشتری دارند که در مورد اشتباهات بحث کنند، ایده‌ها را به اشترک بگذارند، درخواست کنند و بازخورد و تجربه را بشنوند. این نوع فرهنگی است که می‌خواهید، درست است؟ در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به رزو «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

پس چگونه یک فرهنگ متعادل را ایجاد کنیم، یک محیط کاری که فراگیر است و هر کارمند را با آنچه که برای موفقیت نیاز دارد فراهم می‌کند. فرقی نمی‌کند که این نیاز به یک اتاق آرام یا یا جلسه‌ی طوفان مغزی گروهی باشد؟

فرهنگ متعادل

ارائه‌ی امکان برنامه‌های کار انعطاف پذیر

بعضی از کارمندان وقتی که تنها هستند، بهترین کارشان را انجام می‌دهند. یک برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر، راهی ساده برای ایجاد یک فرهنگ متعادل‌ است. یک برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر می‌تواند به کارمندان این امکان را بدهد که دیر به محل کار بیایند یا دیر از دفتر خارج شوند، یک روز در هفته از خانه کار کنند یا زمانی که می‌خواهند در دفتر باشند را انتخاب کنند.

بسته به اینکه چگونه شرکت شما کار می‌کند، چند راه برای تسهیل برنامه‌ای مانند این وجود دارد. ایده‌های زیر را در نظر بگیرید:

کار در خانه یک روز در هر هفته: هر هفته، دفتر (یا تیم فردی) گزینه‌ای برای کار در خانه دارد. بسیاری از شرکت ها این کار را در اواسط هفته انجام می‌دهند و در زمان بین شروع و پایان هفته، به کارمندان مقداری زمان بهره وری در خانه می‌دهند.

ساعت اداری انعطاف پذیر: به جای مجبور کردن کارمندان به حضور در دفتر از ساعت ۵-۹، ساعت‌های کاری انعطاف پذیری را پیشنهاد دهید. به طوری که همه کارمندان باید در همان زمان حضور داشته باشند، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ بعد از ظهر. اما می‌توانند زود بیایند و زود دفتر را ترک کنند. یا دیر بیایند و دیر بروند.

انعطاف پذیری کامل: در این مورد، همه کارمندان می‌توانند انتخاب کنند که چه زمانی می‌خواهند وارد دفتر شوند و چه زمانی خارج شوند. شما ممکن است یک روز خاص یا مجموعه‌ای از روزها را برای کار در خانه تعیین نکنید. و در این مورد کارمندان تصمیم می‌گیرید گه چه زمانی می‌خواهند از خانه کار کنند.

درک قدرت‌های کارمندان

یک فرهنگ سازمانی عالی و متعادل اجازه می‌دهد تا هر کارمندی به نقاط قوت خود برسد. طبق نظر سایت گالوپ (Gallup) : افرادی که هر روز از نقاط قوت خود استفاده می‌کنند، شش برابر احتمال تعهد بیشتری در کار خود دارند.

اگر شما نیاز به درک بهتر از نقاط قوت کارمندان خود دارید، با تشویق رهبران تیم و مدیران به اختصاص زمان بیشتری برای جلسات یک به یک شروع کنید. و آنها را با به موقع بودن، امکان بیرون رفتن از دفتر یک بار هر وقت که می‌خواهند و قرار دادن اسم آنها در اول تقویم، مؤثرتر کنید.

هر چقدر زمان بیشتری را با تیم خود صرف کنید، آنها بیشتر به درک آنچه آنها را علامت‌دار (خاص) می‌کند، شروع می‌کنند.

روش دیگری برای شناختن نقاط قوت کارمندان شما با آزمونهایی مانند StrengthsFinder ،CliftonStrengths یا Myers Briggs است. این آزمایشات نوع شخصیتی در طی سالیان در محیط کار برای شناسایی جنبه‌ها و خصوصیاتی‌ که هر کارمند به سازمان می‌دهد، استفاده می‌شوند.

دانستن این اطلاعات باعث ایجاد یک فرهنگ متعادل در دو روش می‌شود. نه تنها شما قادر به بازی کردن به نقاط قوت کارمندان می‌باشید، بلکه شما می‌توانید با درک دینامیک‌ها و شخصیت‌ها تیم بهتری را ایجاد کنید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چگونه می‌توانید یک مدیر خوب بوده و تیم‌های کارآمد را رهبری کنید

طبق نظر زاپیر (Zapier) : تصور کنید یک تیم پر از افرادی است که بسیار تحلیلی هستند و هیچ کسی وجود ندارد که در عمل در حال رشد باشد. یا یک تیمی پر از افرادی را که می‌خواهند بلافاصله وارد عمل شوند بدون اینکه به جزئیات بیشتر و عمیقتری فکر کنند، تصور کنید. تیم‌ها باید در تعادل از شخصیت‌ها موفق باشند.

فرهنگ متعادل

به حداقل رساندن تعداد جلسات اجباری

آیا می‌دانستید که تعداد جلسات در محل کار در ۵۰ سال گذشته دو برابر شده است؟ جلسات در محل کار مدرن ما بسیار رایج است، بنابراین ارتباط بیش از حد بسیار ستودنی است.

کارمندان روزهای خود را از یک جلسه به جلسه‌ی دیگر صرف می‌کنند که می‌تواند مانع بهره وری شود. این محیط نه تنها می‌تواند کارایی را کاهش دهد، بلکه می‌تواند استرس‌های غیر ضروری را ایجاد کند، به خصوص برای کسانی که در حال حاضر مضطرب هستند.

این نوع فرهنگ ممکن است به اشتراک گذاری بینش و بازخورد در مقابل گروه بزرگی از مردم را دشوار کند و اشتراک در میان برخی از شرکت کنندگان را سست کند.

به گفته انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، در واقع ۴۶ درصد از افرادی که با اضطراب مبارزه می‌کنند، می‌گویند که جلسات موجب اضطراب آنها می‌شود. و ۴۳ درصد آنها می‌گویند که اضطراب آنها موجب اجتناب از مشارکت در جلسات می‌شود.

خوشبختانه، لازم نیست که همه‌ی جلسات را حذف کنید تا یک فرهنگ متعادل ایجاد کنید. در عوض، سه گزینه‌ی زیر را برای ایجاد جلسات لذت بخش‌تر و سازنده‌تر را در نظر بگیرید:

  • در حالی که برخی جلسات ضروری است، برخی دیگر می‌توانند حذف شوند. جلسات بازرسی را برگزار کنید؛ کدام جلسات مهم هستند و کدام یک از آنها را می‌توان حذف کرد و یا کاهش داد؟
  • جلسات کوتاهی که در موضوع خود باقی می‌مانند، می‌توانند به همان اندازه‌ی جلسات طولانی مدت، مؤثر باشند. کدام جلسات می‌تواند سازمان شما را نظم دهد؟ به جای ۶۰ دقیقه، می‌تواند ۳۰ دقیقه باشد؟ حتی ۵ دقیقه باشد بهتر است. برخی از جلسات حتی می‌توانند با به روز رسانی وضعیت جایگزین شود.
  • نباید هر عضو کارمند یا بخش باید در هر جلسه حضور داشته باشد. تنها در مورد اعضای تیم انتقادی تمرکز کنید. محدودیت عمومی شرکت کنندگان در هر جلسه را تعیین کنید.

شما همچنین می‌توانید جلسه‌های یک به یک یا جلسه‌ی طوفان مجازی را به جای یک جلسه‌ی بزرگ امتحان کنید. این کار نه تنها باعث ایجاد یک فرهنگ متعادل‌ می‌شود، بلکه به افراد اجازه می‌دهد تا با حضور کامل شرکت کنند، همچنین هزینه‌های مرتبط با جلسات نیز کاهش می‌یابد.

فرهنگ متعادل

تنظیم مرزها یا ایجاد مناطق

افراد دررونگرا می‎‌تواند به ویژه در در فرهنگ دفتر مدرن، که اغلب جشن‌های مختلف برگزار می‌شود و افراد با هم به عنوان یک تیم وقت صرف می‌کنند، زمان سختی بگذرانند.

النا کارستویو(Elena Carstoiu) از Hubgets می‌گوید:

امروزه یکی از شایع‌ترین چالش‌های درونگرایان این است که اکثر محل‌های کاری برای تحریک همکاری ایجاد شده‌اند. و به نظر می‌رسد که برای برون گرا ها طراحی شده‌اند. محل کارهایی که شامل فضاهای باز بزرگ، تا وقفه‌های ثابت هستند که تمرکز درون گراها را در کار متزلزل می‌کنند.

برای ایجاد یک فرهنگ متعادل، رهبران باید هر کارمند را قادر سازند تا بهترین کارشان را انجام دهند. Carstoiu پیشنهاد می‌کند یک راه برای انجام این کار: ایجاد یک فرهنگ که در آن” جریان شخصی “مورد احترام است.

این کار وقتی که دفتر شما دارای یک طرح طبقه باز است، کار سختی است. زمانی که هر کسی می‌تواند در هر لحظه‌ای، قطار فکر و یا جریان کاری کسی را متوقف کند.

بدتر از همه، یک طرح طبقه باز ممکن است متضاد انتظارات شما باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که کارمندان در محیط دفتر باز ۷۳ درصد کمتر رو در رو می‌شوند.

خبر خوب این است که شما نیازی به تغییر دفتر و یا حتی محل کار خود ندارید تا جریان شخصی بهتر شود. در عوض، ایده‌های زیر را امتحان کنید:

  • سیستم “چراغ راهنمایی” را اجرا کنید. هر کارمند یک چراغ راهنمایی در جلوی میز خود داشته باشد. هنگامی که چراغ سبز است، افراد می‌توانند با آنها صحبت کنند. زرد به این معنی است که آنها ترجیح می‌دهند که تمرکزشان قطع شوند. قرمز یعنی: “منو بعداً پیدا کنید، فعلاً در این منطقه نیستم”.

شما می‌توانید همان نتیجه را با یک قانون هدفون به دست آورید. هر وقت هدفون‌های خود را روشن می‌کنم، یعنی در دسترس نیستم.

  • یک سیستم رزرو اتاق را برای استفاده‌ی کارمندان تنظیم کنید، به طوری که آنها بتوانند زمان تنهایی برای خود و “بدون سر و صدا” در روزهای مورد نیاز برنامه ریزی کنند.
  • اگر اتاق‌های جدا ندارید، از جدا کننده‌های اتاق استفاده کنید تا یک منطقه تمرکز ایجاد کنید که کارمندان بتوانند از حواس پرتی دور شوند. تغییرات طراحی ساده مانند این می‌تواند راهی طولانی برای ایجاد فضای بیشتر برای “جریان شخصی” در فرهنگ تازه و متعادل شما داشته باشد.

یک فرهنگ متعادل برای همه ایجاد کنید

ایجاد یک فرهنگ متعادل، طول می‌کشد. به ویژه اگر شما دارای یک فرهنگ شرکت قوی تأسیس شده هستید. از کارمندان خود در مورد چالش‌هایشان با فرهنگ فعلی شرکت نظرسنجی کنید. این نظرسنجی را به صورت ناشناس و ترجیحاً آنلاین برگزار کنید. بنابراین همه احساس راحتی می‌کنند تا شرکت کنند.

برای درک اطلاعات از داده‌ها استفاده کنید: آیا آنها نیاز به فضای بیشتری برای جریان شخصی دارند؟ آیا آنها احساس می‌کنند اغلب تمرکزشان به هم می‌خورد؟ آیا آنها تجربه‌ی از دست دادن شانس برای صحبت در جلسات دارند؟

این کار به شما ایده‌ی خوبی از آنچه برای ایجاد فرهنگ متعادل نیاز دارید تا تغییر دهید، خواهد داد. بنابراین شما می توانید ایده‌هایی را که در نظرسنجی خواهنده‌اید، پیاده سازی کنید. هر آنچه که لازم است، هدف یکسان است: فرهنگی را ایجاد کنید که کارمندان شما را قادر می‌سازد تا بهترین کار خود را انجام دهند و سپس به شکوفایی کسب و کار نگاه کنید.

منبع: bonus.ly

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x