چگونه یک عادت را ترک کنیم و حلقه‌ی عادت را بشکنیم؟

چگونه یک عادت را ترک کنیم و حلقه‌ی عادت را بشکنیم؟

عادت

آیا چیزی وجود دارد که شما آنرا خیلی دوست دارید یا نمی‌توانید انجام روزانه‌ی آنرا متوقف کنید؟ به عنوان شاید شما عادت دارید روز خود را با یک قهوه یا چایی شروع کنید و بدون آن قادر به انجام هیچ کاری نخواهید بود. یا شما باید هر شب به دویدن و ورزش بروید.

یا شاید عادت کوچکتر و ضعیفتری باشد. مثلاً وقتی که به فکر عمیق فرو می‌روید با موهای خود بازی می‌کنید. و یا هنگامی که احساس بی قراری می‌کنید انگشتان دست خود را می‌شکنید.

همین حالا درباره حرکت و یا رفتار خاصی فکر کنید که همیشه انجام می‌دهید و آن کار برایتان عادت شده است. این عادت چگونه شکل گرفته است؟ آیا این عادت چیزی است که دوست دارید ادامه دهید یا چیزی است که می‌خواهید آنرا ترک کنید؟ و مهمتر از همه، این عادت چگونه زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

هنگامی که صحبت از عادات و رفتارهای تکراری و روتین می‌شود، اکثر افراد دوست دارند یاد بگیرند که چگونه آنها را تحت کنترل خود درآورند.

فرقی نمی‌کند که این آیا تلاش برای ترک سیگار، حفظ رژیم غذایی سالم و یا رفتن به رختخواب زودهنگام باشد، به طور کلی بیشتر مواقع کنترل عادت‌ها می‌تواند سخت باشد. این عادت‌ها بسیار فریبکار هستند، زیرا رفتارهایی هستند که به طور ناخودآگاه توسعه می‌یابند.

با این حال آنها همچنین در نتیجه‌ی موفقیت‌های ما بیشترین تأثیر را دارند، چه متوجه شویم و چه نشویم.

عادت‌ها به زندگی شما حکومت می‌کنند!

بسیاری از مردم عادت را به عنوان عامل اصلی موفقیت شخصی خود در نظر نمی‌گیرند، چرا که به سادگی آنها را به عنوان یک روال می‌بینند. عادت‌ها می‌توانند خوب یا بد باشند. بنابراین آنها لزوماً ارتباطی با موفقیت شخصی ندارند.

این موضوع به این علت است که اکثر افراد هنگام جستجوی موفقیت بر عوامل خارجی تأکید دارند. آنها ممکن است هنگام رفتن به دنبال موفقیت فاکتورهای شانس، تحصیل یا خانواده را در نظر بگیرند. در حالی که عادتها عمدتاً داخلی هستند و اغلب آنها نادیده گرفته می‌شوند.

حقیقت این است که عادتها یک عامل اصلی هستند که تقریباً در هر جنبه‌ای از زندگی ما حاکم هستند. آنها اکثریت اعمال ما را به صورت روزانه از بزرگ تا کوچک تنظیم می‌کنند: روال معمول صبحانه، جایی که شما معمولاً ناهار می‌خورید یا حتی مسیری که به سر کار می‌روید و به خانه باز می‌گردید. همه‌ی اینها عادت هستند!

اگر فردی هستید که دارای اراده قوی یا آستانه بالایی از دیسیپلین هستید، عالیه! شما ممکن است دریابید که ترک یک عادت بد یا ایجاد یک عادت خوب جدید خیلی سخت نیست. اما برای اکثریت قریب به اتفاق ما، این موضوع می‌تواند یک مشکل واقعی باشد.

خوشبختانه، عادت‌ها تنها به اراده‌ی یک فرد تکیه نمی‌کنند. افراد موفق می‌توانند عادت‌های خود را به طور فعال هدایت کنند و از آنها به عنوان ابزاری برای ایجاد ورودی‌ها یا اقدامات سازگار و منظم برای رسیدن به خروجی یا نتیجه‌ای که می‌خواهند دست یابند، استفاده کنند.

پس چگونه یک عادت را ترک کنیم؟

آنالیز ساختار یک عادت

خوشبختانه، عادت‌ها می‌توانند رام باشند. و هنگامی که شما یک بار به طور کامل آنها را تحت کنترل خود درآورید، خواهید توانست پتانسیل واقعی آنها را در جهت گیری زندگی شما نسبت به پیشرفت و دستاوردهای بزرگتر بدست آورید.

در ادامه، یک عادت را برای شما آنالیز و تحلیل می‌کنیم. شیوه‌ای که عادت در آن شکل می‌گیرد می‌تواند به عنوان حلقه‌ی عادت توصیف شود. حلقه‌ی عادت چرخه‌ای است که هر گونه عادت را شکل می‌دهد و عمل می‌کند.

این حلقه شامل سه جزء کلیدی است:

  1. سرنخ
  2. روال
  3. پاداش

سرنخ

سرنخ چیزی است که عادت شما را تحریک می‌کند. سرنخ ممکن است یک رویداد، یک عمل، یک احساس، فرد یا حتی حالت عاطفی باشد.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   بایدها و نبایدهای برخورد و صحبت با رهبران شرکتتان به عنوان کارمند تازه وارد

 

روال

یک روال رفتاری است که پس از اینکه عادت شما تحریک شد، شروع می‌شود. از آنجا که عادات در حالت اتوماتیک هستند، یک روال معمولاً دنباله‌ای از اقدامات است که هر بار و هر زمان انجام می‌شود.

پاداش

پاداش تقویت مثبت شناسایی مغز شما با روال است که شما قبلاً ایجاد کرده‌اید. پاداش روال را با سرنخ مرتبط می‌کند؛ بنابراین، مغز شما یادآوری می‌کند که دوباره رفتار را تکرار کنید تا بتوانید همان پاداش را در آینده دریافت کنید.

با نگاهی به این حلقه‌ی ساده، می‌توانید ببینید که هر عادت بد از سرنخ شروع می‌شود. سرنخ همان چیزی است که شروع حلقه‌ی عادت را تحریک می‌کند.

عادت

بیایید یک مثال محبوب از یک عادت بد را بررسی کنیم: سیگار کشیدن.

شما بعد از یک جلسه طولانی در محل کارتان ممکن است احساس تنش (سرنخ) داشته باشید؛ بنابراین تصمیم می‌گیرید استراحت کوتاهی به خود بدهید و یک سیگار را روشن کنید (روال). در حال سیگار کشیدن، از اثر نیکوتین شما شروع به احساس آرام شدن و راحتی می‌کنید. بنابراین این عادت به به شما احساس جسمی رضایت (پاداش) می‌دهد. در نتیجه، شما هر بار که احساس تنش می‌کنید یا تمایل به استراحت و فراموش کردن مشکلات دارید، به این روال ادامه می‌دهید.

در این مثال می‌توانید ببینید که سرنخ‌ها نقطه‌ی شروع برای هر باری است که شما وارد یک حلقه عادت می‌شوید، هستند. بنابراین به لحاظ تئوری، بدون سرنخ برای تحریک عادتتان، عادت و روال شما دنبال نخواهد شد. و در نتیجه به پاداش دست نخواهید یافت.

هنگامی که هر بخشی از حلقه عادت شکسته شود، این نقطه ضعف بالقوه است که می‌توانید از آن برای کمک به شکستن و ترک عادت خود استفاده کنید.

پس وقت آن رسیده است تا سرنخ‌هایتان را کنترل کند

این جمله به این معنی است که اولین قدم برای کنترل عادت‌هایتان این است که کنترل سرنخ‌هایتان را کنترل کنید. به عادت خاصی که در اول مقاله از شما خواسته بودیم به آن فکر کنید برگردید. آیا می‌توانید سرنخ‌هایی را که شروع عادت شما را تحریک می‌کنند شناسایی کنید؟

حالا، به عادت دیگری که داشته‌اید فکر کنید. از ۲ عادتی که شما شناسایی کرده‌اید، کدام یک در زندگی روزمره‌ی شما برجسته تر هستند؟ حالا ۲ سرنخ پتانسیل برای هر عادت را مقایسه کنید. آیا آنها در ذات خود متفاوت هستند؟

از آنجا که سرنخ‌ها شروع به ایجاد جرقه برای هر گونه عادت می‌کنند، یکی از دلایل اصلی عادت‌های نابرابر، این است که سرنخ هر کدام از آنها کیفیت‌های مختلفی را دارند. برخی از سرنخ‌ها از برخی دیگر تأثیرگذارتر هستند.

عادت

هر چقدر یک سرنخ به طور منظم اتفاق افتد، بیشتر احتمال خواهد داشت که عادت شکل بگیرد. هر چقدر یک سرنخ پایدارتر باشد، در صورتی که به ندرت تحت تأثیر عوامل خارجی قرار گیرد، بیشتر احتمال خواهد داشت که عادت شکل بگیرد.

همچنین در حالی که ما در مورد منظم بودن و پایداری صحبت می‌کنیم، زمان نقش اساسی دارد. هر چقدر چارچوب زمانی که یک سرنخ تکرار می‌شود کوتاه تر باشد، اثربخشی یک سرنخ بیشتر خواهد بود. چارچوب زمانی بیش از یک هفته به این معنی است که یک سرنخ کمتر کارا خواهد بود.

آیا برای شکستن حلقه‌ی عادت خود آماده هستید؟

پس از مطالب بالا، حتماً می‌توانید ببینید که هر عنصر در حلقه‌ی عادت دیگری را تغذیه و تقویت می‌کند و یک اثر گلوله‌ای را ایجاد می‌کند. هر بار که شما یک عادت را تکرار می‌کنید، قویتر می‌شود.

با درک و شناخت و مقابله با بخش اول حلقه‌ی عادت یعنی سرنخ، شما در حال حاضر یک گام به کنترل عادات خود نزدیکتر هستید!

منبع: lifehack

 

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x