چگونه اهدافی را در زندگی تعیین کرده و با موفقیت به آنها برسیم؟

چگونه اهدافی را در زندگی تعیین کرده و با موفقیت به آنها برسیم؟

اهداف

در آغاز هر سال، بسیاری از ما اهداف جدیدی را برای سال نو تعیین می‌کنیم. در مورد کارهایی که سال گذشته انجام دادیم یا ندادیم فکر می‌کنیم و امید و آرزوهای جدیدی را برای سال آینده ایجاد می‌کنیم.

متأسفانه، همه نمی‌دانند که تفاوت بین یک نیت و یک هدف چیست. و تعداد کمی از مردم می‌دانند که چگونه می‌توان اهداف را تعیین کرد و آنها را با موفقیت به دست آورد.

با توجه به آمار مؤسسه‌ی تحقیقات مغز (Statistic Brain Research Institute)، تنها ۹٫۲ درصد از همه‌ی مردم همیشه احساس می‌کنند که در رسیدن به اهداف سال نوی خود موفق هستند. و ۴۲٪ پس از ماه اول اهداف خود را رها می‌کنند.

ولی اگر شما مانند بسیاری از ما به دنبال این هستید که در سال جاری پول پس انداز کنید یا به سطح خوبی از شخصیتتان برسید، یک راه هست. ما می‌توانیم این نیت‌ها را به اهداف تبدیل کنیم و آنها را با موفقیت به پیش ببریم.

در این مقاله در مورد چگونگی تعیین اهداف و دستیابی به آنها با موفقیت بحث شده است. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

هدف چیست (و چه چیزی نیست)؟

هدف می‌تواند بسیاری از چیزهای مختلف باشد. اما یک هدف یک رؤیا یا یک امید است. به عنوان مثال من آرزو دارم خانه‌ی خودم را بخرم. من امیدوارم مراقبت بیشتری از سلامتی‌ام داشته باشم. اینها رؤیاهای بزرگ و قابل تحسینی هستند. اما اینها اهداف نیستند.

یک هدف خاص و قابل اندازه گیری است. بازنشاندن آن رؤیاها به اهداف مانند این است: من در پنج سال آینده ۴۰،۰۰۰ دلار پس انداز کرده و پول کافی برای خرید یک خانه را خواهم داشت. یا، در عرض ۳ ماه آینده، ۱۰ کیلو لاغر خواهم کرد.

برای اینکه چیزی واقعاً یک هدف باشد، باید بدانید که کیِ به دنبال آن می‌‎روید. و چه زمانی به آن می‌رسید. اینها عواملی هستند که شما را برای موفقیت آماده می‌کنند.

چه زمانی باید هدف تعیین کرد: رؤیای بزرگ اما شروع کوچک

یکی از بهترین راه‌های تعیین هدف، انتخاب یک نقطه عطف کوچک و ملموس است.

اهداف

برای مثال اگر رؤیای شما پس انداز پول برای خرید یک خانه در دراز مدت باشد، اولین هدف شما می‌تواند پس انداز ۱۰۰۰ دلار در سه ماه آینده باشد.

اگر رؤیای شما احساس سلامتی باشد، تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مهم است. شاید این بدان معنی است که باید هر روز تا ماه بعد ۲ عدد سبزیجات بخورید. یا باید ۵ بار در هفته به پیاده روی بروید.

رؤیاهای بزرگ داشته باشید. اما با هدف رسیدن به یک مرحله‌ی واقع بینانه که نزدیکتر است شروع کنید.

تعیین یک هدف واقعی باید کوچک و ملموس باشد. هنگامی که اولین موفقیت را به دست آوردید، می‌توانید یک هدف دیگر را ایجاد کنید که شما را در مسیر رسیدن به رویاهایتان پیش ببرد.

چگونگی دستیابی به اهداف

 1. از بین بردن افکار ترسناک

بیایید برای یک دقیقه واقع بین باشیم. آیا هدف شما ترسناک است. آیا شما خودتان به هدفتان شک دارید. شما نمی‌دانید که آیا می‌توانید این کار را انجام دهید یا نه. قبلاً سعی کرده‌اید و شکست خورده‌اید. همچنین، اگر ناراحت کننده باشد، چه؟ اگر شما مجبور به انجام کارهایی هستید که قبلاً انجام نداده‌اید چه؟

در مورد آنچه که در ذهن شما اتفاق می‌افتد واقع بین باشید. هنگامی که برای ایجاد هدف خود می‌نشینید، افکار ترسناک خود را نیز بنویسید. نگاهی به آنها بندازید. و یک تفکر کوچک و واقع گرایانه را انتخاب کنید که به شما کمک می‌کند که آنچه را که صدای منفی به شما می‌گوید تغییر دهید.

اگر صدای درونتان به شما می‌گوید: “من پول خوبی ندارم” در مورد این جمله فکر کنید: آیا واقعاً درست است؟ این جمله به چه معناست؟ شاید شما همیشه در گذشته اهداف خود را ندیده‌اید، اما همواره گام‌هایی در زندگی خود داشته‌اید.

در عوض، این تفکر منفی را اصلاح کنید. شما می‌توانید سعی کنید که فکر کنید: گاهی اوقات من باید پول خود را مدیریت کنم. یا شاید من بتوانم پولم را مدیریت کنم.

در این حالت از آنجا که بدن شما در یک جهت قرار دارد و ذهن شما در جهت دیگری، شما هرگز نمی‌توانید جایی که می‌خواهید بروید.

 1. شکستن تمام مراحل برای رسیدن به آنجا

بیایید به مثال هدف پس انداز ۱۰۰۰ دلار در سه ماه آینده برگردیم. شما چگونه آنرا انجام خواهید داد؟ در واقع بسیاری از مراحل وجود دارد. بیایید یک نمونه از نحوه برخورد با آن را بیاموزیم:

 • همه‌ی جاهایی را که شما در یک دوره‌ی یک ماهه (و یا چند ماهه) پول خرج می‌کنید بنویسید.
 • مقدار پولی را که دقیقاً هر ماه پس از کسر مالیات کسب می‌کنید بنویسید.
 • به منظور پس انداز ۱۰۰۰ دلار در سه ماه، شما باید ۳۳۳ دلار در هر ماه پس انداز کنید.
 • به تمام مکانهایی که پول هزینه می‌کنید نگاه کنید و کشف کنید که کجاها می‌توانید کمتر خرج کنید.
 • اگر این امکان وجود دارد، تعیین کنید که آیا در چند ماه آینده می‌توانید پول بیشتری کسب کنید.
 1. برنامه زمانبندی همه کارها را برنامه ریزی کنید

هنگامی که لیست کامل خود را دارید، با تقویم خود مشورت کنید. زمانی را در نظر بگیرید و همه‌ی کارها را برنامه ریزی کنید. مثلاً روز سه شنبه در ساعت دوازده ظهر شما به هزینه‌های خود نگاه خواهید کرد. روز پنجشنبه در ساعت ۷ بعدازظهر شما منابع درآمد خود را بررسی خواهید کرد. با برنامه حرکت کنید و گام‌های خود را طبق برنامه بردارید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۱ توصیه‌ی هوشمندانه برای کمک به پیشرفت یک مادر تنها جدا شده از همسر خود

برنامه ریزی هر کار یک روش عالی برای مدیریت لیست‌های کاری بلند بالا است. مثلاً روز چهارشنبه در حدود ساعت ۲ بعدازظهر شما باید فلان کار را انجام دهید. شما لازم نیست که در مورد مراحل دیگر نگران باشید. شما زمانی که هر یک را انجام خواهید داد، قبلاً برنامه ریزی کرده‌اید.

برنامه ریزی هر گام به سمت هدف شما برای دستیابی به موفقیت بسیار مهم است. و پس از همه‌ی این تحلیل‌ها، روش واقعی رسیدن به هدف شما می‌تواند به یک تغییر کوچک در عادت‌های شما برسد. به عنوان مثال:

شما متوجه شده‌اید که هر روز هفته از دفتر خود خارج می‌شوید و از استارباکس قهوه می‌خرید. شما معمولاً این کار را دو بار در روز انجام می‌دهید. هنگامی که محاسبه می‌کنید، به نظر میرسد شما ۱۵ دلار در هر روز ۲ قهوه از «استارباکس» می‌خرید. پس ماهانه به مقدار ۳۰۰ دلار برای شما هزینه دارد.

اگر یک تغییر در عادات خود انجام دادید و هر روز صبح قهوه را در خانه بخورید، می‌توانید پیشرفت قابل ملاحظه ای نسبت به هدف پس انداز خود داشته باشید.

 1. از خود بپرسید: هنگامی که زندگی در روال عادی پیش می‌رود، چه کاری انجام خواهید داد؟

دکتر پیتر گولتیزر (Peter Gollwitzer) استاد روانشناسی در دانشگاه نیویورک است. او تحقیقات شگفت انگیزی درباره توانایی برنامه ریزی برای غلبه بر موانع انجام داده است. او آنها “برنامه‌ی اگر و پس از آن” می‌نامد.

او پس از تحقیقات زیاد متوجه شده است که اگر مردم عکس العمل خود پیش از وقوع حوادث نادرست را برنامه ریزی کنند، احتمال بیشتری برای رسیدن به هدف دارند. و واقعیت این است که زندگی در حال پیشروی است.

شما به عادت جدید برای آوردن قهوه خود از خانه هر روز صبح متعهد می‌شوید. سپس یک روز شما هنگامی که می‌خواهید به سر کار بروید پسرتان قهوه‌ی شما را بر روی اپن آشپزخانه دوران می‌دهد. شما زمان کافی برای درست کردن یک قهوه‌ی دیگر ندارید و شما به دلیل عادت روزانه به قهوه نیاز دارید و بدون قهوه سردرد می‌گیرید. پس چه کاری انجام خواهید داد؟

چندین گزینه وجود دارد. شما می‌توانید یک قهوه فروشی ارزان قیمت پیدا کنید که در مسیر کار شما هم باشد. یا می‌توانید صبر کنید و هنگامی که به دفتر رسیدید با استفاده از قهوه ساز موجود در اتاق استراحت اولین فنجان خود را بنوشید.

به همین دلیل است که شما نیاز دارید تا زمانی که زندگی در مسیر خود پیش می‌رود، برنامه‌ای تهیه کنید. یکی از گزینه‌های بالا را برای زمان‌هایی انتخاب کنید که نمی‌توانید قبل از سر کار در خانه قهوه بخورید. شما می‌دانید که این اتفاق خواهد افتاد. پس چرا برای آن برنامه ریزی نمی‌کنید؟

بدین ترتیب هنگامی که اتفاقی می‌افتد که روال هر روز شما را به هم می‌ریزد در آن لحظه، مجبور نیستید فکر کنید. شما لازم نیست که نا امید و خشمگین و شوید. شما این برنامه را می‌شناسید. شما فقط باید آن را دنبال کنید. و با دنبال کردن آن نآنبه اهداف خود نزدیکتر خواهید شد.

 1. به خودتان بخاطر تلاش‌هایتان پاداش دهید

شما متوجه شدید که کلید دستیابی به هدف شما برای پس انداز ۱۰۰۰ دلار در طول سه ماه یک تغییر کوچک در عاداتان است. تغییر در محل خرید قهوه‌ی هر روزتان.

اما تحقیقات نشان می‌دهد که اگر به خاطر تغییر این عادت به خودتان پاداش بدهید، احتمال بیشتری برای رسیدن به هدف خود خواهید داشت.

چارلز دوهیگ (Charles Duhigg)، نویسنده‌ی کتاب «قدرت عادت»، در مورد آنچه که حلقه‌ی عادت نامیده می‌شود، صحبت می‌کند. از نظر او سه مرحله برای حلقه وجود دارد:

 • نشانه
 • روال
 • پاداش

در این مثال، نشانه صبح است. روالی که شما سعی در ایجاد آن دارید، خوردن قهوه در خانه یا بردن قهوه از خانه است. اما برای محکم کردن روال جدید، شما باید این عادت جدید را رضایت بخش کنید. شما باید پاداشی فراهم کنید.

اهداف

شاید پاداش شما این باشد که قهوه‌ای با عطر و طعم خاص در خانه بخورید. یا از لیوان فانتزی بزرگی که واقعاً دوستش دارید، استفاده کنید. شاید شما با این لیوان کمی بیشتر قهوه‌ از زمانی که از استارباکس می‌خریدید بخورید.

انتخاب باشماست. اما تحقیق روشن است. اگر به دنبال پاداش مناسب برای مراحل کوچکتر هستید موفقیت بیشتری در به دست آوردن اهداف بزرگتر خواهید داشت.

 1. اگر پس از چند بار تلاش نتوانستید عادتان را تغییر دهید، خودتان را ملامت ندهید

تغییر عادات سخت است. رسیدن به اهداف جدید دشوار است. شما از خودتان کشش، رشد، تلاش برای امتحان چیزهای جدید بخواهید. مطمئناً زمان‌هایی خواهد بود که گام به عقب بردارید.

شما بعد از ظهرها فقط قهوه استارباکس مورد علاقه خود را می‌خواهید و بس. اما اگر شما با خودتان مهربان باشید و متوجه شوید که هیچکس کامل نیست، تلاش بیشتری برای ادامه حرکت و در نهایت جایی که می‌خواهید بروید، خواهید داشت.

افکار نهایی

هنری دیوید تورائو (Henry David Thoreau) می‌گوید:

در بلندمدت، مردان به اهداف شان اهمیت می‌دهند. بنابراین، هدف آنها در مورد چیزی بالاتر خواهد بود.

به جای اینکه به راحتی در حال واکنش به آنچه زندگی شما برایتان به ارمغان می‌آورد باشید، اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام دهید تا آینده‌ای را که می‌خواهید ایجاد کنید.

اگرچه ما نمی‌توانیم همه‌ی اتفاقاتی را که در زندگی برای ما می‌افتد کنترل کنیم، می‌توانیم زندگی خودمان را با تعیین اهداف برای رسیدن به رؤیاهای بزرگمان برنامه ریزی کنیم.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x