از روابط خطی تا مثلثی: باز تعریف کسب و کار در اقتصاد گیگ

از روابط خطی تا مثلثی: باز تعریف کسب و کار در اقتصاد گیگ

اقتصاد گیگ

تعریف اقتصاد گیگ:

اگر به‌صورت آزاد و مستقل کار می‌کنید و همواره از یک پروژه کوتاه‌مدت به پروژه بعدی می‌روید، در واقع بخشی از اقتصاد گیگ هستید. اقتصاد گیگ به شرکت‌های نوظهوری گفته می‌شود که که به‌جای به خدمت گرفتن کارکنان تمام‌وقت، به استخدام پیمانکاران، کارمزدبگیران یا فریلنسرهای مستقل اقدام می‌کنند.

در روابط کاری سنتی، کارفرما و کارمند به صراحت به هم مرتبط بودند. زحمت کارمند به ارزش محصول کارفرما اضافه می‌کرد؛ فارغ از اینکه کالا یا خدمات باشد. اما در نیروی کار امروز، تکنولوژی این رابطه خطی را دوباره مرتب و به مثلثی تبدیل کرده است. برای آشنایی بیشتر با این بحث در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

در حال حاضر در اقتصاد گیگ، کارگران به شرکت یا کارفرمای خود گره نخورده‌اند و آنها “برای او” کار می‌کنند. شرکت‌های موجود در بازار اقتصاد گیگ مانند Uber و Lyft (به طور فزاینده‌ای شرکت‌های شبکه حمل و نقل شامل اقتصاد گیگ هستند) بوده و سایر پلتفرم‌های خدماتی همچون Hand، کارفرمایان سنتی هستند. در عوض، این شرکتها نقش خود را به عنوان وصل کننده(ارتباط دهنده) برجسته می‌کنند.

این شرکت‌های مبتنی بر تکنولوژی، با ارتباط دادن مصرف کنندگان و ارائه دهندگان خدمات، با تسهیل ارتباط ساده و صرفه جویی در زمان سود می‌کنند.

این اقتصاد جدید جایگزین روابط خطی در معاملات تجاری سنتی با روابط مثلثی شده است. اگرچه این شرکت‌ها ارائه دهنده‌ها را به خریدار پیوند می‌دهند، با این حال برای هر دو نسبتاً غیر قابل مشاهده هستند.

این ساختار اقتصادی لزوماً بهتر یا بدتر نیست. هرچند منتقدان هر دو طرف، موارد مربوطه را مورد بحث قرار می‌دهند. در حمایت از این سیستم‌های فن آوری، علاقه مندان به کسب و کار، فریلنسرها و مصرف‌کنندگان، ادعا می‌کنند که اقتصاد گیگ فرصت ایجاد می‌کند.

کارگران و یا ارائه دهندگان خدمات می‌توانند به پایه ای از مصرف کنندگان دسترسی داشته باشند در غیر اینصورت پراکنده‌اند؛ مصرف کنندگان یا کاربران نهایی دسترسی به گستره وسیعی از ارائه دهندگان و گزینه‌ها دارند؛ و شرکت‌ها رسیدن به درآمد از هر دو ارائه دهنده و مصرف کننده را تسهیل می‌کنند.

هنوز اقتصاد گیگ و اصلاح آن در رابطه با اشتغال به هیچ وجه مورد موشکافی قرار نگرفته است. درست همانطور که کارگران در اقتصاد گیگ، انعطاف پذیری را برای انتخاب ساعت خود و کار در چندین شرکت در یک زمان به دست می‌آورند، برخی افراد ادعا می‌کنند که کارگران به طور همزمان مزایا و ثبات ارائه شده در روابط شغلی رسمی را از دست می‌دهند.

اقتصاد گیگ

شرکت هایی که در اقتصاد گیگ فعالیت می‌کنند، اغلب مسئولیت کمتری نسبت به کارگران خود دارند، به ویژه اگر بتوانید آنها را به عنوان پیمانکاران مستقل به جای کارمندان طبقه بندی کنید.

کارشناس لیدیا دپیلس از CNN Money می‌گوید: طبقه بندی پیمانکار مستقل، شرکت‌ها را اجبار به پرداخت جبران خسارت کارگران، بیمه‌ی بیکاری آزاد می‌کند. در عین حال آنها از استانداردهای کار فدرال و قوانین ضد تبعیض را آزاد می‌کند.

مزایای جمع شده در این طبقه بندی به نوبه‌ی خود باعث شده است که بسیاری از شرکت‌ها در اقتصاد گیگ فشار سیاستگذاران را به تصویب قانون بیشتر کنند که به اجازه می‌دهد تا آنها را به عنوان پیمانکاران مستقل طبقه‌بندی کنند.

کسانی که مخالف این طبقه بندی هستند، مانند سازمان مشارکت برای خانواده‌های کارمند(Partnership for Working Families)، این اقدامات را بخشی از طرح گسترده‌تر “دخالت دولت” می‌دانند.

در گزارشی که در ژانویه ۲۰۱۸ با عنوان “دخالت دولت: چگونگی خرید شرکت‌های شبکه‌ی حمل و نقل، Bully ، Bamboozle و روش آنها برای فرار از مقررات” شریکان چهار مورد مطالعاتی را از ایالت‌هایی که TNC ها با موفقیت قوانین را که مقررات اقتصاد گیگ را رد می‌کردند، تحت فشار قرار داده شدند.

در ماه مه ۲۰۱۸، دیوان عالی کالیفرنیا به نفع کارگران حکم کرد. در دادخواستی که توسط رانندگان تحویل توسط شرکت Dynamex Operations West تهیه شده است، دادگاه تعریف گسترده‌ای از “کارمند” را تصویب کرد. این حکم نه تنها Dynamex را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه دیگر شرکت‌هایی مانند Uber و Lyft را از طبقه بندی کارگران به عنوان پیمانکاران مستقل محدود کرد.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چگونه یک کسب و کار آنلاین موفق و دارای رشد شروع کنیم؟

در حالی که پرونده‌های مبتنی بر کالیفرنیا همچنان بر اساس یک پرونده اتخاذ می‌شود، طرفداران کارفرمایان این تصمیم را پیروزی بزرگ برای حقوق کارگران می‌دانند.

به طور مشابه بریتانیا نیز محدودیت‌هایی برای اقتصاد گیگ ایجاد کرده است. در سپتامبر ۲۰۱۷، شهر لندن از تمدید مجوزهای اوبر(Uber) به دلیل رفتار ناردست کارکنان و دیگر مشکلاتی که ایجاد شده بود امتناع کرد. اوبر به سرعت این تصمیم را مورد تجدید نظر قرار داد و پس از آن در طول پروسه‌ی اعتراضات در لندن کار کرد. با این حال، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، و با وجود اعضای مدیران ارشد اوبر، این شرکت شکست خورد و اعتراضات آنها رد شد.

اوبر بازهم در مبارزه با این تصمیم درخواست پرونده را به دادگاه عالی وست مینستر(Westminster Magistrates Court) دعوت کرد. در ماه ژوئن ۲۰۱۸، پس از یک محاکمه‌ی دو روزه، دادگاه دسترسی قانونی اوبر به بازار لندن را تمدید کرد. اوبر با پذیرفتن اشتباهات قبلی خود و موافقت برای پیروی بیشتر از مقررات حمایت از کارکنان، مجوز عملیاتی ۱۸ ماهه را دریافت کرد. در حالی که برخی بر این باور بودند که آیا این شرکت مستحق تمدید مجوز است، اوبر حدود ۶۰۰۰۰۰ نفر قوی از پایگاه متشکل از متحدان ساکن در لندن داشت.

بسیاری از ساکنان لندن که اتومبیل ندارند، به برنامه‌ی تاکسی سرویس(مانند اسنپ) متکی هستند و به همین دلیل تقاضای حمایت از این شرکت را امضا کردند.

از طرف دیگر، مدافعان کار در مخالفت با اوبر بحث کردند. در حالی که شرکت های حمل و نقل ثابت، این شرکت را برای نادیده گرفتن مقررات تاکسی و استانداردهای ایمنی مورد انتقاد قرار دادند.

در طول این دادگاه نبرد، که از سپتامبر ۲۰۱۷ تا کنون بود، سیاستگذاران در انگلستان یک دستور کار دیگری را پیش بردند. در ماه ژوئیه ۲۰۱۸، قانونگذاران انگلیس برای محافظت از “کارگران آسیب پذیر”، از جمله افرادی که در “اقتصاد انحصار” در “قراردادهای انعطاف پذیر” کار می‌کنند، “طرح کار خوب” را تنظیم کردند.

ابتکارات شایع در این طرح عبارتند از :فشار برای تعریف “زمان کاری”، حقوق کارگران را به حقوق معوقه ملی واگذار می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا به مرخصی با حقوق دسترسی پیدا کنند.

همه‌ی این پاسخ‌های متنوع توسط ایالت‌ها، دادگاه‌ها، شهرها، مصرف کنندگان، مدافعان کارگری و تبلیغ کنندگان تجاری نشان دهنده‌ی ترکیبی از مزایا، مشکلات و فرصت‌هایی است که در فضای جدید ایجاد شده توسط اقتصاد گیگ وجود دارد.

اقتصاد گیگ

در پاسخ به این تغییر از روابط کاری خطی به مثلثی، در معاملات مبتنی بر ارتباط دولت‌ها، دادگاه‌ها و کارشناسان حقوقی باید منافع همه‌ی طرف‌ها: شرکت‌ها، کارگران و مصرف کنندگان را درک کنند. هنگام ارزیابی چگونگی و در صورت پاسخ دادن به موارد اختلاف، تصمیم گیران باید از ادراکات پای ثابت تغییر کنند.

در عوض، آنها می‌توانند و باید راه حل‌های یکپارچه و متقابلاً مفید را ارائه دهند به عنوان مثال: برای رفع بی‌ثباتی درآمد رانندگان، شرکت‌ها می‌توانند الگوریتم‌های خود را در برنامه‌های خود توسعه دهند (مانند به حداکثر رساندن سود بر اساس قیمت‌های افزایش در ساعت عجله)، این کار به وضوح نمایش گردش کار پیش بینی شده مورد نیاز برای رسیدن به حداقل درآمد کل در روزانه است.

این تلاش منافع شرکت در حفاظت از رفاه کارگران در حالی که به طور قانونی به سود رانندگان است را نشان می‌دهد.

اگر چه برخی افراد اقتصاد گیک را ناموزون می‌بینند، بازار جدید تسهیل شده توسط تکنولوژی جدید می‌تواند به شدت برای شرکت‌ها، کارگران و مصرف کنندگان سودمند باشد.

منبع: businesstoday

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x