بایدها و نبایدهای برنامه‌‌ی کاری انعطاف پذیر!

بایدها و نبایدهای برنامه‌‌ی کاری انعطاف پذیر!

flexible-work-schedule

همانطور که می‌دانید پیدا کردن و جایگزین کردن یک تیم عالی گران و سخت است. علاوه بر پول از دست دادن بازیکنان کلیدی، بر روحیه تأثیر می‌گذارد. و در بدترین حالت، می‌تواند منجر به ترک کار گروهی شود که تمام بخش‌های شرکت را عاری از مدیریت و دیدگاه ارشد می‌کند. به همین دلیل مهم است که کارمندان را به روشی که معنادار و مطلوب است استخدام کنید. اما “معنادار و مطلوب” یعنی چه؟ و چه تأثیری در صف پایین کارمندان می‌گذارد؟ برای یافتن پاسخ این سؤالات و آشنایی با مفهوم برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

در اوایل سال جاری QuickBooks یک نظرسنجی پرداخت و مزایا را اجرا کرد. از ۱۰۰۰ کارمند در مورد رضایتشان و از مزایایی که آن‌ها از کارفرمایان انتظار دارند، پرسیده شد. یکی از سؤالات کلیدی که از پاسخ دهندگان پرسیده شد این بود که چه چیزی به آن‌ها انگیزه‌ی بیشتری می‌دهد؟ فکر می‌کنید جواب سؤال چه چیزی بوده است؟

پول بیشتر؟ زمان استراحت بیشتر؟ نه، جواب به طور شگفت آور هیچ کدام از اینها نیست.

در حالی که این انگیزه‌ها مهم بودند، ۷۶ درصد از پاسخ دهندگان برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر را به عنوان بهترین انگیزه‌ای که کارفرمایان می‌توانستند ارائه دهند انتخاب کردند. برنامه ریزی انعطاف پذیر در سازمان‌های جدید شایع تر است. و حتی جزو بهترین فاکتورها برای کار به شمار می‌روند.

چرا کارفرمایان برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر را ارائه نمی‌دهند و آنچه که آن‌ها از دست می‌دهند!

برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر نه تنها قابل تقدیر است، بلکه در حال حاضر بسیاری از متقاضیان شغل به ویژه کارمندان با کار از راه دور برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر را انتظار دارند. در سال ۲۰۱۴، دانشگاه بنتلی (Bentley University) نتیجه‌ی مشابهی دست پیدا کرد: ۷۷ درصد از هزاران نفر احساس می‌کردند که برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر، بهره وری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

با این حال، می‌توان گفت چهار سال بعد تنها ۱۸ درصد از کارکنان مورد بررسی در نظر سنجی QuickBooks برنامه کار انعطاف پذیر داشته‌اند. و آن‌ها از این وضعیت راضی نیستند. در حقیقت، ۴۴ درصد از کسانی که مورد بررسی قرار گرفتند اعلام کردند که قصد دارند در دو سال آینده شغل فعلی خود را ترک کنند.

بسیاری از کارکنان برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر می‌خواهند. چرا کارفرمایان برای وفاداری کارکنان، حفظ آن‌ها، تقویت روحیه و اعتبار شرکت برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر تهیه نمی‌کنند؟

ممکن است برخی از کارفرمایان این موضوع را درک نکنند که اعتبار یک شرکت بستگی به برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر برای کارکنان و نحوه‌ی اجرای چنین سیاستی دارد

برای کمک به کارفرمایان بهتر است بدانید کارفرمایان و کارکنانشان از یک برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر چه چیزی دریافت می‌کنند. در ادامه تجربه شخصی یک کارمند آورده شده است.

برنامه‌ی کاری

برنامه‌های انعطاف پذیر روز کاری را بهبود می‌بخشد و بهره وری را افزایش می‌دهد

تیفانی الیر (Tiffany Eller)، طراح گرافیک فریلنسر و دستیار بازاریابی گروه Higdon می‌گوید:

داشتن یک برنامه انعطاف پذیر، برای کار من، سلامتی من و خانواده‌ام، نعمت است. اولین شغل من بعد از دانشگاه، کار برای یک شرکت بازاریابی دیجیتال در سیاتل (Seattle) بود. برنامه‌ی کاری تنظیم شده برای من از ساعت ۷ تا ۴ بعد از ظهر با دو بار استراحت ۱۵ دقیقه‌ای در روز بود. که من تحمل آن را نداشتم. کار کردن در آن جا احساس ناخوشایندی داشت. روزهای کاری من با کارهای یکنواخت و خسته کننده می‌گذشتند و من به سرعت خسته شدم. راندمان کارآیی و خلاقیت من کم شد. و رفتار من تغییر کرد. و تنها من نبودم. نرخ تعویض کارکنان دپارتمان ما حدود سه تا شش ماه بود. گاهی اوقات مدیرمان می‌گفت که حتی نام برخی از افراد را در تیم ما نمی‌داند.

اما تیفانی می‌گوید همه چیز در کار فعلی او متفاوت است و او با برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر در منزل با گروه Higdon توانسته است از خانواده‌اش هم به لحاظ مالی و هم از لحاظ احساسی، پشتیبانی کند. او می‌گوید: من می‌توانم در زمان استراحتم در خانه کار کنم. این بدان معناست که هر زمان نیاز به استراحت داشته باشم می‌توانم استراحت کنم. و شوهر و دختر ۲ ساله‌ام را ببینم. این بدان معناست من زمانی که سلامت روان من نیاز به استراحت دارد می‌توانم استراحت کنم نه زمانی که به من گفته شده.

تیفانی می‌گوید برای اولین بار در زندگی اصطلاح “تعادل کار و زندگی” را درک می‌کند. او می‌گوید ریتم زندگی منظمی دارد. و بدون نگرانی در مورد گرفتن زمان مرخصی به برنامه‌های ملاقات و تعطیلات خود می‌رسد.

او می‌گوید: من می‌توانم در تعطیلات آخر هفته و یا هر شب زمان استراحت برای خودم تعیین کنم. و من هرگز منتظر نمی‌مانم تا روز مرخصی به من تعلق گیرد. من اوقات فراغت بیشتری را با خانواده‌ام می‌گذرانم. در اواسط روز زمانی که دیگر نمی‌توانم تمرکز کنم زمانم را به خانواده‌ام اختصاص می‌دهم. و زمانی که کارایی بالایی دارم با نقاط قوت خلاقیتم بازی می‌کنم. البته زمانی که آنها خود به خود در مغز من جاری شوند نه زمانی که به زور مجبور باشند فوران کنند.

تیفانی می‌گوید برنامه‌های انعطاف پذیر، منجر به بازخوانی “چه چیزی بدن و روح نیاز دارد” می‌شود. به افراد اجازه می‌دهد تا در طول روز حجم کاری خود را بهینه سازی کنند. تا کارایی بیشتری داشته باشند و علاوه بر آن سالم باشند. او می‌گوید: اگر ما به جای اینکه برای تولید محصولات بیشتر کارمندانمان را تحت فشارقرار دهیم، شروع به تمرکز بیشتر بر نیازهای ذهنی و سلامتی خودمان و کارمندانمان بکنیم، می‌توانیم با کسب و کارهای موفقتر، نوآوری معنی دار و جامعه‌ای شادتر را به سرانجام برسانیم.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   مدیریت عملکرد و KPI ها

برنامه‌ی کاری

انگیزه‌ی بعدی شرکتتان را ایجاد برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر قرار دهید!

وزارت کار ایالات متحده برنامه‌ی کاری انعطاف پذیری را جایگزین “کار ۴۰ ساعته در هفته یعنی از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر” تعریف می‌کند. و می‌گوید: وزارت کار این اجازه را می‌دهد تا کارکنان زمان ورود و یا خروج خود را تغییر دهند. تحت برخی سیاست‌ها، کارکنان باید مدت زمان معینی را به انجام کارها بپردازند. و در طول یک زمان مشخص، روزانه حضور داشته باشند.

ممکن است کارمندان هنوز به تعدادی از مقررات مربوط به برنامه ریزی وفادار باشند، و به مدیران کمک کنند تا گام‌های اول برای اجرای یک فرهنگ متعادل برای همه کارکنان در نظر بگیرند. و از آنجا، به سادگی موضوع تعیین اهداف و معیارهای واقع بینانه انجام می‌شود تا ببینیم آیا این انتظارات برآورده می‌شود یا خیر. به این ترتیب کارکنان از آزادی یک برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر لذت می‌برند.

آیا می‌خواهید این کار را امتحان کنید؟ در ادامه چند باید و نباید برای پیاده سازی برنامه‌ی کاری موفق انعطاف پذیر وجود دارد که می‌تواند برای کارفرمایان و کارمندان مفید باشد.

باید: کار را آهسته و به روش خود ادامه دهید

نیازی به رویکرد کار انعطاف پذیر شدیدی نیست. اگر برای شما تازه است، احساس راحتی کنید. برای داشتن یک روز جمعه‌ی راحت و بدون دغدغه تلاش کنید، سپس این انعطاف پذیری را به روزهای دیگر انتقال دهید.

با مجموعه‌ای از ساعت‌هایی که انتظار می‌رود کارکنان سر کار باشند (و کارگران خود را در مناطق مختلف زمانی فراموش نکنید) شروع کنید. از آنجا با توجه به اینکه کارکنان باید به موقع در جلسات یا سایر حوادث کلیدی حضور داشته باشند، در صورت نیاز برای چند ماه آینده برنامه‌ای تنظیم کنید.

نباید: بی نظمی کارکنان در رسیدن به شرکت چند دقیقه بعد از “زمان اصلی”

به یاد داشته باشید، بحث در مورد برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر است نه اثبات اینکه چه کسی دارای قدرت بیشتری است. هیچ چیز نمی‌تواند “انگیزه” جدید شما را سریعتر از احساس غم و اندوه و خشم در مورد آنچه که قرار است باعث شود فرهنگ شرکت شما جذاب تر شود از بین ببرد.

باید: با تیم خود مکالمات محکمی داشته باشید

اگر برنامه‌های کاری انعطاف پذیر جدید هستند، انتظار نداشته باشید ۱۰۰ درصد با موفقیت انجام شود. معیارهای مورد توافق را با تیم خود تعیین کنید. و افراد باید در صورت عدم رعایت این معیارها پاسخگو باشند. اما قبل از انجام هر چیز اشتباهی، با کارکنان خود صحبت کنید تا چگونگی بهبود نتایج را بدست آورید.

نباید: دپارتمان‌های خاصی را بدون دلیل خاص محروم نکنید

برخی از بخش‌های هر کسب و کار وجود دارد که بودن آنها در سر کار کاملاً ضروری است. اما این بدان معنا نیست که فرصتی برای انعطاف پذیری وجود ندارد. در صورت امکان، یک برنامه در نظر بگیرید که بعضی از اعضای تیم می‌توانند در روزهای خاص در خانه کار کنند. اگر این امکان وجود نداشته باشد، به اعضای تیم خود انگیزه‌های سرگرم کننده برای کاهش خستگی بدهید.

باید: شناخت دستاوردهای تیم

به آسانی می‌توانید بدانید که چرا همتایانتان در حال پیشرفت هستند و چندین قدم از شما جلوتر هستند. چون هر روز یک ساعت بیشتر از شما کار می‌کنند. با این حال، زمانی که برنامه‌های کاری مختلفی دارید، باید تلاش‌های دقیقتری برای شناخت دستاوردهای کارمندان خود انجام دهید. توانمند ساختن همه برای به رسمیت شناختن کارکنان، یک راه عالی برای شفاف بودن در مورد موفقیت تیم، افزایش قدردانی، ایجاد هدف و بهبود روحیه‌ی تیم است. برنامه‌های کاری انعطاف پذیر، بهره وری را بهبود می‌بخشند. بنابراین مطمئن شوید که هر کس در تیم مزایای برنامه‌ی انعطاف پذیر را به رسمیت می‌شناسد!

برنامه‌ی کاری

انگیزه‌ای که می‌تواند همه چیز را تغییر دهد

نگهداری و اشتغال کارکنان به عوامل مختلفی وابسته است از جمله: حقوق منصفانه، افزایش سالانه بر اساس عملکرد، پاداش‌های آگاهانه، و مدیران عالی و همکاران. کارکنان امروز خواهان تعادل کار و زندگی سالم هستند. آنها شغلی را می‌خواهند که برنامه‌ی انعطاف پذیری برای قرار ملاقات‌های دکتر در طول ساعات کاری و در صورت نیاز بردن بچه‌های بیمارشان به دکتر ایجاد کند.

اگر شما راز افزایش بهره وری و وفاداری به شرکت را بدانید، آیا تغییرات لازم برای دستیابی به آن نتایج را انجام نخواهید داد؟ راز برنامه‌ی کاری انعطاف پذیر ممکن است این باشد.

منبع: bonus.ly

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x