هنر و علم به رسمیت شناختن: ۵ روش برتر برای برنامه‌های شناخت کارکنان

هنر و علم به رسمیت شناختن: ۵ روش برتر برای برنامه‌های شناخت کارکنان

به رسمیت شناختن

منظور ما از به رسمیت شناختن کارکنان چیست و چرا مهم است؟

به رسمیت شناختن کارکنان، پذیرش باز و قدردانی از مشارکت کارکنان در سازمان خود است و تعدادی از مزایای کسب و کار، اجتماعی و سلامتی را برای تیم فراهم می‌آورد.

در حالی که علاقه به پرداختن به رسمیت شناختن کارمندان در محل کار ممکن است اخیراً رایج شده باشید، تحقیقات روانشناختی مستلزم شواهد مستند از نیاز ما به قدردانی، احترام و تأیید است. این دانش باعث توسعه برنامه‌های شناخت کارکنان در سازمان‌های سراسر جهان شده است.

یک راه برای درک تأثیر برنامه‌های شناخت، از طریق سلسله مراتب نیازهای Maslow است. اساساً، پس از نیازهای فیزیولوژیکی پایه (غذا، آب، استراحت)، ما می‌توانیم به ترتیب بر نیاز به پناهگاه و امنیت و متعاقب آن همبستگی، عزت نفس و خودکفایی در این جهت تمرکز کنیم.

به رسمیت شناختن کارکنان مدرن، از همبستگی و عزت نفس در محل کار را پشتیبانی می‌کند. به رسمیت شناختن یک نکته در ایجاد یک محیط روانشناختی محسوب می‌شود که کارکنان احساس می‌کنند که می‌توانند بازخورد ارائه دهند، اشتباه کنند و نظرات متفاوتی را به اشتراک بگذارند.

با به دست آوردن خطرات استراتژیک از طریق شناخت، تیم‌ها می‌توانند رفتار خلاقانه و نوآورانه را بدون احساس ناامنی یا خجالت تقویت کنند. اما حتی فراتر از بقا و نیازهای ما، قدردانی شدن به ما احساس خوبی می‌دهد.

و دلیل دیگری وجود دارد: به رسمیت شناخته شده جریان اکسی توسین را آزاد می‌کند، ماده‌ی شیمیایی که بدن ما زمانی ایجاد می‌کند که با دیگران ارتباط برقرار کرده و احساس دوست داشتن و شدن می‌کنیم. این احساس می‌تواند به اندازه یک یادداشت ” متشکرم” یا یک جایزه‌ی کوچک ایجاد شود. هرچقدر کارکنان بیشستر احساس ارزشمندی و سپاسگزاری می‌کنند، احساس خوبی خواهند داشت. با این مقدمه در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

مزایای به رسمیت شناختن

تعدادی از مزایای اثبات شده وجود دارد که ناشی از شناخت افراد در تمام سطوح در محل کار است. برای شروع، اثبات شده است که:

 • افزایش روحیه و انگیزه: ۴۰ درصد از کارمندان می‌گویند که اگر آنها بیشتر به رسمیت شناخته شوند، تلاش بیشتری در کار خود انجام می‌دهند.
 • افزایش بهره وری و هدایت به بهبود بخشیدن به خط پایین: هنگامی که روحیه‌ی شما بهتر می‌شود، بهره وری، عملکرد و کیفیت کار نیز افزایش می‌یابد، در نهایت بر خط پایین شما نیز تأثیر می‌گذارد.
 • کمک می‌کند تا کارمندان برتر را حفظ کنید: برای افراد مهم است که بدانند کار آنها تأثیر دارد. اگر احساس کنند که قدردانی نمی‌شوند و ارزش حضورشان درک نمی‌شود، انتظار نداشته باشید که همچنان تلاش خود را ادامه دهند. شرکت‌هایی که بالاترین رتبه را برای ساختن یک فرهنگ “به رسمیت شناختن غنی” به دست می‌آورند، نسبت به همتایان خود ۳۱ درصد کمتر از سایرین تغییر و تعدیل کارکنان را دارند. به غیر از هزینه‌های مستقیم، با از دست دادن کاراکترهای برتر، هزینه‌های غیرمستقیم زیادی مانند دانش و روابط سازمانی را از دست می‌دهید.
 • شناسایی کارمندان ضعیف قبل از اینکه خیلی دیر شود: هنگامی که شما یک برنامه شناخت در محل کار دارید، قادر خواهید بود به سرعت ببینید که کارمندان ضعیف چه کسانی هستند و آنها را از طریق توسعه‌ی مهارت‌ها، محیط تیم بهتر و غیره حمایت خواهید کرد.
 • هدایت به مشارکت: انگیزه و بهره وری فقط یک قطعه از پلت فرم مشارکت است. شناخت همچنین با درک احساس ارزش و موفقیت به درگیر کردن تعامل کارکنان کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که به رسمیت شناختن باعث افزایش مشارکت کارکنان تا ۶۰٪ می‌شود.

به رسمیت شناختن

ویژگی‌های شناخت مؤثر

قبل از اجرای یک برنامه به رسمیت شناختن کارمند، مهم است که ویژگی‌های شناخت عالی را درک کنید. به رسمیت شناختن مؤثر، خاص و به موقع است. این تفاوت بین ” متشکرم، شما کار خوبی در این گزارش انجام دادید” و “متشکرم برای گزارش، من از تصاویر بصری که استفاده کردید قدردانی می‌کنم. نمودارهای صفحه ۱۴ به ویژه در نشان دادن منظور شما مؤثر بودند.کارتان عالی بود. ” است. به طور طبیعی، این نوع قدردانی باید هر چه زودتر پس از تحویل گزارش انجام شود، نه زمانی که ۸ ماه بعد از تحویل بازبینی می‌شود.

همچنین به رسمیت شناختن باید مکرر، قابل مشاهده، وابسته به ارزش‌های سازمانی و همه جانبه باشد. به رسمیت شناختن آشکارا و در ملاء عام، مثبت بودن را هم برای کارمند شناخته شده و هم دیگران در اطراف او تقویت می‌کند؛ و به رسمیت شناختن فراگیر، به کارکنان اجازه می‌دهد که بدانند مشارکت و عقاید آنها مورد توجه است.

بهترین شیوه‌های برنامه‌های به رسمیت شناختن

اکنون که تیم شما مزایای شناخت و ویژگی‌های شناخت مؤثر را درک می‌کند، وقت آن است که برنامه‌ی خود را بررسی کنید. آیا شما بهترین شیوه‌های به رسمیت شناختن کارمندان را دنبال می‌کنید؟

مدیریت برنامه‌ی به رسمیت شناختن با استفاده از پنج توصیه زیر به شما کمک خواهد کرد که بیشترین قدردانی را از تیم خود به عمل آورید:

 1. اهداف و معیارهای برنامه‌ی به رسمیت شناختن روشن را تعریف کنید

کارفرمایان باید در مورد رفتارها یا اقداماتی که می‌خواهند از برنامه‌های به رسمیت شناختن و تأثیر در اهداف تجاری کسب کنند، روشن باشند. در حالی که شما شروع به یک برنامه‌ی جدید شناخت کارمند می‌کنید یا یک برنامه‌ی موجود را به روزرسانی می‌کنید، تیم خود را برای پاسخ به سؤالات زیر دعوت کنید:

 • کدام نوع رفتارها پاداش می‌گیرند؟

اهداف کسب و کارتان را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که کدام رفتارها انگیزه‌دار هستند و به یاد داشته باشید که به رسمیت شناختن مؤثر با ارزش‌های سازمانی مرتبط باشد!

اگر دیرکرد باعث چالش می‌شود، پاداش‌ها را به موقع تکمیل کنید. اگر سازمان شما در سیلوها کار می‌کند، همکاری متقابل اداری را تحسین کنید.

 • چگونه باید رفتار مطلوب پاداش داده شود؟

مهم است که تیم خود را بشناسید و رفتارهای درست را پاداش دهید. به طور کلی، تحسین باید عمومی باشد و می‌تواند فرصتی عالی برای تمام تیم باشد. پیوند دادن تحسین به پاداش یا تجربه ملموس، می‌تواند دستاوردهای کارکنان را مدت‌ها پس از تحسین به آنها یادآوری کند.

 • چند وقت یکبار باید به رسمیت شناختن رخ می‌دهد؟

تحسین مؤثر مکرر است، بنابراین مهم است که تیم خود را به طور منظم به رسمیت بشناسیم. به رسمیت شناختن در محل، یک عادت خوب است و تأیید می‌کند که تحسین در جلسات تیم، مخصوصا برای دستاوردهای ویژه، می‌تواند اثرات شناخت را تقویت کند.

 • به چه ترتیبی باید به رسمیت شناختن انجام شود؟
شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۳ روش ساده برای هر هفته الهام بخشیدن به تیم خود

به رسمیت شناختن به طور سنتی توسط مدیران از بالا به پایین انجام می‌شود، اما به رسمیت شناختن هم رده‌ها و ۳۶۰ درجه حتی مؤثرتر خواهد بود.

به رسمیت شناختن

 1. از یک برنامه پاداش و شناخت چند منظوره استفاده کنید

بسیاری از کارفرمایان تصور می‌کنند که کارکنان همیشه به جای پاداش غیر مادی، پول می‌خواهند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که این درست نیست. برای مثال، تحقیق Deloitte دو نوع به رسمیت شناختن را تعریف کرد: ۱) تشویق و تحسین نمادین و (۲) تشویق و پاداش‌های مالی.

آنها دریافتند که هر دو نوع شناخت برای کارکنان مهم هستند، زیرا “این روش متنوع به طور مداوم و مکرر به تقویت رفتارهای کارمند مورد نظر کمک می‌کند.”

این موضوع ممکن است در ابتدا به نظر شهودی نرسد، اما تصور کنید که یک جایزه را بدون هیچ یادداشت یا توضیحی دریافت کنید. چگونه می‌توانید بدانید که چگونه رفتارهایی را که منجر به جایزه می‌شوند، تکرار کنید؟ شما نمی‌دانید که چه کاری را خوب انجام داده‌اید که برای آن جایزه کسب کرده‌اید و چگونه باید از انجام کاری اشتباه اجتناب کنید!

به طور مشابه، درک تفاوت بین انگیزه‌های بیرونی و درونی در محل کار مفید است. در واقع تحسین یا پاداش پولی شکل اصلی شناخت است و هر دو رویکرد یکدیگر را تکمیل می‌کنند.

 1. به کارمندان حق اظهار نظر و انتخاب دهید

فکر نکنید که شما آنچه را که هر کس می‌خواهد، می‌دانید؛ کارکنان خود را درگیر کنید تا بتوانید انواع پاداش‌هایی را که بیشترین علاقه را جذب می‌کنند، درک کنید. این روش حتی برای پاداش‌های پولی خوب جواب می‌دهد، که آیا یک کارت هدیه به مواد برند شرکت ترجیح داده می‌شود؟

به عنوان مثال، اگر کارکنان را با کارت‌های هدیه پاداش دهید، اطمینان حاصل کنید که کارکنان از محصولات و خدمات مورد استفاده در آن کسب و کار استفاده می‌کنند.

هنگامی که شما ایده‌هایی را برای پاداش‌های بالقوه تهیه کرده اید، می‌توانید از طریق ارسال یک نظرسنجی و پرسیدن، همه‌ی گزینه‌ها را رتبه بندی کنید. دادن حق نظر به کارکنان به منظور خریداری پاداش‌ها می‌تواند سرمایه گذاری شخصی شما را در برنامه افزایش دهد و باعث شود که به رسمیت شناختن حتی بیشتر لذت بخش شود.

به رسمیت شناختن

 1. از پیاده سازی مؤثر و گسترده شدن مطمئن شوید

هنگام معرفی یک سیستم یا رویکرد جدید، مهم است که ارتباطات در مورد برنامه ریزی روشن بوده و اجرای آن تا جایی که ممکن است بدون دردسر باشد. هر تیمی که در یک برنامه جدید مشارکت می‌کند باید در هدف برنامه، نحوه استفاده از آن و زمانی که تأثیر می‌گذارد، درگیر شود.

در ادامه سه عامل وجود دارد که باید در هنگام اجرای یا به روز رسانی برنامه‌ی به رسمیت شناختن در مورد آن فکر کنید:

هماهنگی

مدیریت باید بر اساس اهداف برنامه هماهنگ شود، به ویژه هنگامی که آنها منجر به اجرای برنامه می‌شود. تیم‌ها و کارکنان اگر کسی آن را جدی نگیرد ممکن است شروع به احساس ناراحتی کنند.

تصور کنید که در تیمی باشید که مدیر آن اهمیتی برا به رسمیت شناختن قائل نیست. در حالی که وقتی به تیم بعدی نگاه می‌کنید، می‌بینید که آنها این پاداش را به دنبال پاداش قبلی دریافت می‌کنند. این امر باعث تخریب خواهد شد.

شناخت باید با اهداف و برنامه‌ی سازمان هماهنگ شود. ایجاد برنامه‌های به رسمیت شناختن در اطراف رفتارهایی که برای کسب و کار ارزش نداشته باشند منجر به سردرگمی می‌شود و ممکن است اثر منفی در هدایت انرژی به سمت اهداف شرکت‌ها داشته باشد. می‌توانید آن را تقویت اولویت‌های موجود در نظر بگیرید.

در دید عموم بودن

مدیران باید برای به رسمیت شناختن در دید عموم، مخصوصاً در ابتدای هر برنامه‌ی به رسمیت شناختن تلاش کنند. کارکنان باید بتوانند ببینند که چه زمانی همسالانشان به رسمیت شناخته می‌شوند، و بدین ترتیب فرهنگ به رسمیت شناختن پرورش یابد. داده‌ها از این شناخت باید برای تیم‌ها برای کمک به بهبود ارتباطات قابل مشاهده باشد.

تحویل

با تکنولوژی فعلی، چگونگی تحویل به رسمیت شناختن نیز برای تصمیم گیری تعیین کننده است. به رسمیت شناختن یا پاداش چگونه در سازمان شما تحویل داده می‌شود؟

کارکنان خود را در جایی که هستند (در اتاقشان پشت میزشان) ملاقات کنید. از جلسات گروهی موجود برای تکرار شناخت در جای مناسب استفاده کنید و یک سیستم خودکار برای تحویل دادن پاداش در نظر بگیرید.

به رسمیت شناختن

 1. اثربخشی برنامه به رسمیت شناختن‌تان را اندازه گیری کنید

برنامه‌های به رسمیت شناختن مناطق مختلف یک سازمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. استفاده از یک سیستم اندازه گیری می‌تواند یک روش مفید برای اندازه گیری اثر شناخت بر روی عواملی مانند مشارکت کارکنان و روحیه‌ی آنها باشد.

برنامه‌های به رسمیت شناختن موفق باید به طور مثبت بر سایر عوامل مانند عملکرد، بهره وری و گردش مالی تأثیر بگذارد. شما می‌توانید از روش‌هایی برای تجزیه و تحلیل تغییرات در آن مناطق، مانند ابزارهای بررسی، مصاحبه‌های کوتاه و یا جلسات بازخورد و نرم افزار مدیریت عملکرد استفاده کنید.

سعی کنید بازخوردها را به صورت منظم جمع آوری کنید و از آن برای تنظیم برنامه خود در صورت لزوم استفاده کنید. برای یک قدم فراتر رفتن، از داده‌های برنامه شناخت خود برای اطلاع از تصمیمات تجاری دیگر استفاده کنید. رفتارها را برای تعیین اینکه آیا هر تیم یا فرد منزوی شده است یا نه تحقیق کنید، چگونگی اتصال تیم‌ها را بررسی کنید و در صورت لزوم همکاری را تسهیل کنید. آیا تیم‌هایی با رفتار برجسته وجود دارد؟ آنها را مطالعه کنید تا بدانید که چگونه این آموخته‌ها را به بخش‌های دیگر می‌توانید انتقال دهید.

نتیجه گیری

فراتر از معیارهای بهره وری و عملکرد، کارفرمایان می‌توانند از به رسمیت شناختن به عنوان یک کاتالیزور برای تغییرات سازمانی گسترده با مشارکت کارکنان، ارتباط تیم‌ها و تقویت فرهنگ قدردانی استفاده کنند.

تقریباً هر شرکت می‌تواند از اجرا یا بهبود شیوه های شناخت موجود خود بهره مند شود. فارغ از این که آیا شما یک برنامه به رسمیت شناختن جدید ایجاد می‌کنید یا ایجاد یک برنامه موجود را به روز رسانی و اصلاح می‌کنید، شناسایی مؤثر می‌تواند یک نیروی مثبت بسیار قدرتمند باشد.

منبع: bonus.ly

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x