بایدها و نبایدهای برخورد و صحبت با رهبران شرکتتان به عنوان کارمند تازه وارد

بایدها و نبایدهای برخورد و صحبت با رهبران شرکتتان به عنوان کارمند تازه وارد

رهبران

رهبران شرکت‌ها مسن تر هستند. آنها پر مشغله بوده و اغلب، سرنوشت شرکتی که در حال کار کردن در آنجا هستید بستگی به تصمیم گیری آنها دارد. بنابراین، به عنوان یک کارمند تازه وارد، چرا شما در اولین فرصت با رهبر شرکت‌تان صحبت ‌کنید؟

رهبران

مری رایان (Mary Ryan)، مدیرعامل مرکز رهبری Hodges برای برنامه‌های MBA در دانشکده مدیریت UNC Kenan-Flagler می‌گوید: “به این دلیل که آنها به احتمال زیاد در حال انجام کاری هستند که شما در تلاش برای انجام آن در آینده هستید.”

در این مطلب چند باید و نبایدها در هنگام گفتو با مدیریت برای اطمینان از اینکه شما را با نشانه‌های خوبی به خاطر می‌سپارند، برایتان گردآوری شده است. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به سبک مجید صدر» همراه باشید.

باید: زمانی که وقت داشتید، خودتان را معرفی کنید

نباید: قبل از این که آنها این کار را انجام دهند، خودتان را معرفی کنید

این که آیا رئیس بخش باشید و یا حتی یک عضو رده پایین شرکت، فرقی نمی‌کند. شما در نهایت برای یرهبر شرکت کار می‌کنید که باید با او صحبت کنید. برخوردهای تصادفی در واقع فرصتی فوق العاده برای سلام دادن و معرفی خودتان است. البته به شرطی که آنها مشغول و یا در اواسط گفتگو نباشند!

Deborah Scaramastra، مشاور شغلی در شرکت Discovered in Seattle می‌گوید: “اگر یک رهبر شرکت را دیدید و می‌خواهید خودتان را معرفی کنید، باید توصیفی ۳۰ ثانیه‌ای از اینکه چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید داشته باشید. اگر به نظر می‌رسد رهبرتا وقت آزاد برای گفتگو دارد، از او سؤالاتی بپرسید و اگر به طور خاص به دنبال اطلاعاتی هستید، از او ۱۵ دقیقه وقت بگیرید تا اطلاعات بیشتری را درخواست کنید.”

مجبور کردن به یک تعامل می‌تواند نتیجه‌ی معکوس بدهد، بنابراین به هیچ قیمتی صحبت آنها را قطع نکنید. سعی کنید به طرز غیر عادی و نامطلوبی جلوی آنها سبز نشوید. مثلاً در راهرو در اثنای صحبت با دیگران یا جلوی سرویس بهداشتی!

باید: قدردانی خود برای کار در شرکت و آنچه که در مورد شغل خود را دوست دارید را بیان کنید

نباید: از شرکت انتقاد کنید یا از شغل خود ابراز نارضایتی کنید

اگر شما در یک دفتر با فضای کوچک کار می‌کنید و اغلب اعضای تیم رهبری را در محیطهای مشترک می‌بینید، خودتان را معرفی کنید و اولین تأثیر را به دست آورید.

آلینا باسینا (Alina Basina)، رئیس استعدادها و منابع انسانی در Jobbatical، نحوه‌ی معرفی خود را اینطور توضیح می‌دهد:

“من وقتی در اوایل دهه‌ی ۲۰ سالگی بودم، در Google کار می‌کردم. و واقعاً دوست داشتم با سرگئی برین (Sergey Brin)، بنیانگذار گوگل، دیدار کنم. اما من در دریایی از هزاران کارمند با استعداد فوق العاده یک ذره بودم. تا اینکه یک روز، سرگئی را دیدم که از کنار من رد شد و من سریع به دنبالش رفتم! خودم معرفی کردم و در مورد سپاسگزاری‌ام از فرصت‌هایی که گوگل به من پیشنهاد کرده بود صحبت کردم. از آن به بعد، می‌دانستم که همیشه می‌توانم یک سلام دوستانه به سرگئی بفرستم و او حداقل می‌داند که من چه کسی هستم.”

از آنجا که زمان رویارویی شما با رهبری شرکت محدود شده است، اولین تأثیرها واقعاً مهم است. اگر فرد مثبتی هستید، مطمئناً تأثیر مثبتی را از خود برجای خواهید گذاشت. اگر شما درمورد بار کاری یا چیز دیگری شکایت دارید، با خطر گرفتن نمره منفی مواجه خواهید شد.

باید: اگر رهبران و یا مدیرانتان می‌خواهند درباره شما بیشتر بدانند، مایل باشید با آنها ملاقات کنید

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۵ نکته مهم برای داشتن انتخاب های درست در زندگی

نباید: برای داشتن یک جلسه یا دیدار آنها را تحت فشار قرار دهید

اگر تمایل دارید که با رهبران شرکت نشست و برخاست کنید، احتمالاً حرف‌های زیادی دارید که بگوئید. مثلاً ممکن است بخواهید تغییراتی را در سرمایه گذاری‌های تکنولوژیکی که شرکت انجام می‌دهد پیشنهاد دهید، پیشنهاداتی برای ویژگی محصول جدید ارائه دهید و همچنین بخواهید بپرسید که چگونه آنها به جایی که در شغل خود هستند، رسیده‌اند.

ممکن است بخواهید از او برای یک جلسه وقت بگیرید کنید و سپس بلافاصله او را در راهروی بیرون اتاق ببینید، بهترین رفتار این است که علاقه مند و انعطاف پذیر باشید. مثلاً چیزی شبیه به این می‌توانید بگویید: “اگر براتون مقدوره، من برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد X دوست دارم چند دقیقه وقت شما رو بگیرم.” این جملات نشان می‌دهد که شما انعطاف پذیر بوده و به وقت و پر مشغله بودن او ارزش قائلید.

باید: مختصر و پیام دهنده صحبت کنید
نباید: همه چیز را در یک مکالمه پوشش دهید

رهبران

هنگامی که یک جلسه‌ی یک به یک با یکی از رهبران شرکت برگزار می‌کنید، موضوعی را انتخاب کنید که مختصر باشد. رهبران شرکت‌ها افراد پر مشغله‌ای هستند و ممکن است فقط چند دقیقه در هر جلسه برای شما زمان صرف کنند، بنابراین هر چقدر مختصر و مفید صحبت کنید از شما قدردانی خواهند کرد.

الیزابت فریدمن (Elizabeth Freedman)، مربی اجرایی در Bates Communications، یک شرکت مشاوره جهانی می‌گوید: “برای غلبه بر تمایل به پرحرفی و مضطرب یا نگران به نظر رسیدن، بسیار مهم است که یک نسخه سه دقیقه‌ای برای هر موضوعی که در نظر دارید، آماده کنید. مخاطبان در تمام سطوح با اطلاعات غرق می‌شوند، بنابراین توانایی ساده، روشن و کوتاه نگه داشتن مسائل تأثیرات بسیار بیشتری دارد. ”

روش ساده برای شروع جلسه چیست؟

سوزان گیلسل استی، مربی اجرایی شرکت Leadership Compound در Mountain Lakes، نیوجرسی، می‌گوید: “داشتن یک سوال از پیش آماده شده است که شما به راحتی می‌توانید از آن برای آب کردن یخ‌ها و شروع گفتگو جریان استفاده کنید.”

چه نوع سوالاتی باید بپرسید؟

بن فریدمن (Ben Friedman)، یکی از بنیانگذاران All Set، توصیه می‌کند:

اگر جلسه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت باشد، دو مثال از این سؤالات عبارتند از: “چرا ما فلان کار را به این صورت انجام می‌دهیم؟” و یا و “چگونه شرکت تصمیم گرفت تا این استراتژی را اجرا کند؟”

باید: به دنبال فرصتی برای دیدار حضور باشید

نباید: درخواست دیدار رهبر خود را رد کنید

کارکنان ارشد روزانه صدها ایمیل دریافت می‌کنند و تقریباً در تعداد زیادی جلسه شرکت می‌کنند. احتمالاً آنها در اوایل شروع به کار شما، وقتی نداشته باشند که در اختیار شما قرار دهند. اما اشکالی ندارد.

اسکاراماست (Scaramastra) می‌گوید: “او ممکن است مشغول باشد و یا نتواند برای شما وقتی جدا کند. این شرایط قطعاً منحصر به شخص شما نیست.”

در اینگونه موارد می‌توانید از منشی او برنامه‌ی چند هفته‌ی او را بپرسید تا بدانید که چه زمانی وقتش آزاد می‌شود. اگر منشی بگوید که در چند هفته‌ی آینده وقت ندارد، دلسرد نشوید. به دلیل مشغله‌ی کاری حتی اگر رهبر ارشد هم از او وقت ملاقات بخواهد ممکن است که رد کند.

اسکاراماست می‌گوید: “بدترین چیزی که فردی می‌تواند بشنود نه است، و به طور بالقوه درگیر شدن با رهبران ارشد ارزش رد شدن را دارد.”

دقت کنید که حتی اگر رهبرتان جلسه با شما را رد کند، شما الان در رادار رهبرتان قرار دارید.

منبع: monster

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x