۱۱ نکته در مورد چگونگی حل هرگونه اختلاف در محل کار

۱۱ نکته در مورد چگونگی حل هرگونه اختلاف در محل کار

اختلاف

رهبری کردن افرادی که علاقه، رویا و بینش مشابهی ندارند، می‌توان گفت سخت است. حتی تغییر و تحول در افرادی که عمیقاً در سنت متمرکز شده‌اند و روش تفکر سختگیرانه‌ای دارند، بسیار چالش برانگیز است. در نتیجه به دلیل تفاوت در نظرات و سبکهای ارتباطی، اختلاف در محل کار رخ می‌دهد.

با این حال، همه‌ی اختلاف‌ها در محل کار بد نیستند. اختلاف‌های سالم خوب هستند.

عدم وجود مناقشات نشان دهنده این است که تفکر انتقادی و تلاش برای پرسیدن پروسه‌های موجود در سازمان از بین رفته است. این یک پرچم عظیم قرمز است که نشان می دهد هر فکر و یا رفتاری به شدت توسط کسی یا برخی از افرادی که انتقاد از هر نوع انتقاد نفرت دارند، تعدیل می‌شود.

اما چه اتفاقی می‌افتد زمانی که همه چیز بد شکل به نظر برسد و هیچ کس به حرف کسی گوش ندهد؟ چگونه می‌توانید مسیر را پیگیری کنید، روابط تضعیف شده را تقویت کنید و اختلاف‌ها را حل کنید قبل از اینکه آنها به کل سازمان فاجعه ببخشند؟

اختلاف

در ادامه برای شما ۱۱ راهنمایی در مورد چگونگی حل تقریباً هر گونه درگیری در محل کار وجود دارد. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

 1. شناسایی نتیجه برای حل اختلاف

اولین چیزی که شما نیاز دارید تا یک جلسه حل و فصل منازعه را رهبری کنید، چیزی است که می‌خواهید به دست آورید. بر خلاف بسیاری از روابط، تمام راهکارهای حل مربوط به درگیری‌ها در محل کار با در آغوش گرفتن، دست دادن و گرفتن عکس سلفی پایان نمی‌یابد. با این توضیح، درمورد درگیریها رویکرد شما با توجه به نتایجی که میخواهید به دست آورید و یا نوع شخصیت شما، متفاوت است.

روش‌های مختلفی برای حل اختلاف وجود دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • مشارکتی: در رویکرد مشارکتی، هر دو طرف پل‌ها را خراب نمی‌کنند. در عوض، آنها با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بهترین شیوه‌ها و راه حل‌هایی را برای مشکلاتی که تجربه می‌کنند، بیابند.
 • نادیده گرفتن: این روش بسیار بی نیاز از توضیح است. با استفاده از این رویکرد، شما پچ پچ‌ها، ناله‌ها، نظرات و هر چیزی که توهین آمیز است نادیده می‌گیرید. اگرچه رویکرد طفره رفتن توصیه نمی‌شود، بهتر است از آن زمانی که مقادیراختلاف بسیار کم است و روابط بین هر دو طرف رو به کاهش است، استفاده کنید.
 • تطابق: با استفاده از این رویکرد، شما در حال حاضر نیازهای حزب دیگر را مهم تر از خود می‌دانید. و مایل هستید که برای رسیدن به یک راه حل صلح آمیز به آنها اجازه‌ی “برنده” شدن بدهید. همانطور که این رویکرد پیشنهاد می‌دهد، یک طرف اختلاف در تلاش است تا طرف دیگر را خوشحال کند.
 • مصالحه: مصالحه به این معنی است که هر طرف می‌تواند امتیازات متقابل را به دست آورد و مایل به همکاری با یکدیگر برای دستیابی به نتایج متقابلاً خشنودی برای هر دو طرف است. با این روش، بازنده ای وجود ندارد به طوری که افراد یا شرکت‌ها در تلاش برای تعادل خواسته‌های آنها باشند.

بنابراین، نتایج راه حل‌های شما واقعاً بستگی به درجه درگیری، نوع درگیری و نتیجه مورد نظر شما دارد.

اختلاف بین کارکنان شرکتی که متعلق به یک اتحادیه و مدیریت شرکت هستند، از یک درگیری بین فردی بین دو کارمند در همان اداره، رویکرد دیگری پیدا می‌کند. مقادیر و نتایج متفاوت است. به این معنی که ممکن است ترکیبی از دو یا چند سبک رویکرد برای حل اختلاف وجود داشته باشد.

 1. تنظیم برخی قوانین

یک ضرب المثل قدیمی که می‌گوید: “سال‌ها برای ایجاد روابط طول می‌کشد، اما چند لحظه برای از بین بردن آنها” درست است.

در نتیجه، قوانینی مربوط به نحوه‌ی برخورد با حل اختلافات وجود دارد. مهم نیست که اختلافات چقدر جزئی هستند. شما باید برخی از قوانین را برای نحوه حل و فصل آنها تنظیم کنید.

قوانین به معنای محدودیت نیستند؛ بلکه آنها به شما کمک می‌کنند تا در مرزهای قوت برخورد کنید که اغلب منجر به نتایج مطلوب می‌شود. هنگام مدیریت درگیری در میان همکاران، داشتن مجموعه‌ای از استانداردهایی که همه به آن پایبند هستند کمک می‌کند. فقط این نیست. قوانین یک حس امنیتی و اطمینان از عدالت را فراهم می‌کنند، چیزی که در وهله اول، تضاد اختلاف است.

نمونه‌هایی از چنین قوانینی (بسته به نوع درگیری) عبارتند از: از کارمندان خواسته شود تا موقتا از موضع خود دور شوند، محدود کردن اختیارات داده شده به کارمندان، یا همه طرفین اختلاف به یک روند رسمی و خطی در جهت حل و فصل وارد شوند.

 1. سرمایه گذاری در مهارت‌های ارتباطی و شنیداری شما

حل و فصل اختلاف نه تنها بستگی به توانایی شما برای شنیدن آنچه که گفته شده است دارد، بلکه به تفسیر تفاوت‌های ظریف کلمات، زبان بدن، آه‌ها و حتی سکوت شما دارد. با اضافه کردن چندین متغیر مانند دین، زمینه‌های فرهنگی، قومیت، جنسیت و تفاوت‌های اقتصادی، شما یک پرونده‌ی پیچیده از سوء تفاهم حماسی دارید.

این به این معنی است که آنچه برای یک کارمند متولد شده در ایالات متحده متقاعد کننده است، می‌تواند برای کسی که در کشور دیگری متولد و بزرگ شده، کاملاً نامناسب باشد.

مهارت‌های ارتباطی و شنیداری عالی شما را قادر می‌سازد تا از هنجارهای اجتماعی دور شوید. از الگوهایی که مهارت‌های تصمیم گیری شما را از بین می‌برند دور شوید. و شما را به دیدگاه‌های مختلف باز می‌گرداند به طوری که شما می‌توانید سرنخ‌هایی برای تعمیر روابط کدر شده شناسایی کنید.

 1. جلسات چهره به چهره (رو در رو) برگزار کنید

همیشه هر زمان که می‌توانید، برای یک جلسه رو در رو را تشکیل دهید. اگر احساسات را در ایمیل بفرستید چالش برانگیز است، زیرا اثر ارتباط غیر کلامی در پشت صفحه نمایش کامپیوتر و تلفن همراه از بین می‌رود.

هنگامی که زمان حل و فصل اختلافات می‌آید، ما فقط صحبت نمی‌کنیم و امیدواریم که بهترین اتفاق بیافتد. ما تمام جنبه‌های ارتباطات غیر کلامی را درگیر می‌کنیم. چیزهایی مانند تن صدا، محدوده‌ی صوتی، عبارات کوچک و زبان بدن می‌توانند بیش از متن ساده‌ی “من عذرخواهی می‌کنم” در قالب یک ایمیل، ارتباط برقرار کنند.

 1. از حملات شخصی اجتناب کنید

در حالی که ممکن است پاسخ عاطفی شدید به شنیده نشدن وجود نداشته باشد، مهم است که حملات شخصی در دوران حل و فصل اختلافات متوقف و اجتناب شود. به جای اینکه احساسات شما به حملات تبلیغاتی منجر شود، باید یک راه بهتر برای ارتباطات احساسی خود داشته باشید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۵ حرکت ساده‌ی مؤثر برای مدیریت رسانه‌های اجتماعی

مثال‌هایی از چگونگی انجام این کار شامل تأکید بر استفاده از «پیام‌های من» می‌باشد. با استفاده از پیام‌های من، شما کنترل گفتگو و رفتار خود را احساس می‌کنید. بنابراین، هنگام رسیدگی به اختلاف، یک راه بهتر برای ابراز نارضایتی خود را بدون کاهش بیان اینکه چگونه احساس می‌کنید این است که به جای گفتن: شما خیلی بی ادب هستید، می‎گویید: وقتی که من در کلاس درس می‌دهم و شما آدامس خود را با صدای بلند می‌جوید، احساس می‌کنم به من بی احترامی شده است.

پیام‌های من نه تنها به نیازهای عاطفی شما را تأمین می‌کند، بلکه شما را تشویق می‌کند تا مسئولیت خود را با پذیرش اینکه چگونه اعمال شما می‌تواند به شکست در رابطه کمک کند، به عهده بگیرید.

اختلاف

 1. از اختصاص سرزنش کنید

همانطور که در بالا اشاره شد، تخصیص سرزنش یا پیروی از طرف ها یک روش مطمئن برای حل یک رابطه سریع تر از ترمیم آن است. همه‌ی انسان‌ها به دنبال یافتن تقصیر در چیزی یا کسی غیر از خود هستند. با این حال، هدف حل مناقشات این است که احتمال وقوع فوری مسابقه‌هایی که سرزنش می‌کنند را کاهش دهید و این امر با اتخاذ مسئولیت آغاز می‌شود.

دو نوع داستان در هر اختلاف شناسایی می‌شوند:

یکی داستانهایی است که ما خودمان را برای توجیه آنچه که اتفاق می‌افتد،‌ می‌گوییم. و داستان دوم داستانی که شما در مورد دیگران به خودتان بگویید.

این داستان‌ها می‌توانند شما را به یک نقطه‌ی بی گناه قرار دهند یا دیگران را در یک نور منفی برچسب گذاری کنند. اما برای حل و فصل اختلاف، اختصاص سرزنش یک گزینه نیست.

 1. یک واسطه‌ی خارجی استخدام کنید

گاهی اوقات اختلاف به قدری شدید است که به نظر می‌رسد هر دو طرف یک زمین میانی پیدا نکرده‌اند. درست است. در این موارد، استخدام یک واسطه خارجی ارزش دارد. یک واسطه شخصی است که در حوزه مدیریت اختلافات و مذاکره آموزش دیده است. و برای بسیاری از موارد تسهیل کننده‌ی ماهری است.

به گفته انجمنBar آمریکا (American Bar Association)، زمانی که شهرک‌ها در محاصره قرار می‌گیرند، اغلب واسطه مورد نیاز است. نه تنها یک واسطه اغلب توسط دادگاه نیز مورد نیاز است، بلکه ارزان تر نیز است و فرآیند پیچیده‌ای را به وجود نمی‌آورد تا محاکمه عادی باشد.

 1. زمینه‌ی مشترک بیابید

پیدا کردن زمینه‌ی مشترک به معنی جستجوی ایده ها، منافع و باورهایی است که بین طرفین مخالف به اشتراک گذاشته شده است. و از این زمینه‌‌‌های مشترک برای باز کردن خطوط ارتباط برای مذاکره بیشتر استفاده می‌شود.

این کار آسان به نظر می‌رسد. اما عملی کردن آن واقعاً چالش برانگیز است. اگر این کار آسان بود، هیچ گزارشی از اختلاف بین مردم، شرکت‌ها و ملت‌ها وجود نداشت.

با این حال زمانی که همه چیز با شکست مواجه می‌شود، پیدا کردن زمینه‌ی مشترک می‌تواند همان چیزی باشد که طرف‌های مخالف را به میز مذاکره بیاورد تا برای یافتن یک راه حل متقابل مفید مذاکره کنند.

 1. به واقعیت‌ها بچسبید

در تلاش برای تغییر سرزنش به یک طرف متفاوت، افتادن به دام حوادثی که روزها، ماه ها یا سال های گذشته رخ داده است آسان است. اما این کار فقط باعث می‌شود همه چیز بدتر شود.

مهم نیست که چقدر وسوسه انگیز است تا بر اینکه چگونه رفتار نادرستی باعث احساس شما شد، تأکید کنید. هدف حل و فصل اختلافات تمرکز بر حقایق به جای تفسیر آنها است.

به عنوان مثال، اگر کسی بر روی انگشتان پای شما برود، وقتی که در راه او قرار دارید، باید گفت “سارا بر روی انگشتان پای من ایستاد” نه “سارا سعی کرد امروز صبح خشم خود را بر من خالی کند”. این کلمه‌ی خشم یک پاسخ احساسی است، احساسی که شما کنترل می‌کنید، نه سارا.

 1. موانع جلوگیری از تغییر در اتفاق افتادن حوادث را شناسایی کنید

با توجه به نظر HR Daily Advisor، شناسایی موانع تغییر، به شما کمک می‌کند تا تعریف کنید که چه چیزی تغییر می‌کند، چه چیزی نمی‌تواند تغییر کند و چطور می‌توانید از این موانع عبور کنید.

سازمانها می‌توانند بهترین واسطه‌ها یا کارشناسان توسعه‌ی شخصی را استخدام کنند، اما تا زمانی که موانع پیشگیری از تغییر را تشخیص داده و به آن پاسخ ندهند، تمام تلاش‌ها برای حل و فصل اختلافات شکست خواهد خورد.

درست مانند اینکه شما بدون نیاز به تشخیص پزشکی نمی‌توانید درمان کنید و یا داروها را اداره کنید. بدون کشف دلیل اختلاف بین دو طرف، شما نمی‌توانید شروع به تغییر فرآیندها و اید‌ه‌ها کنید.

 1. یک سیاست مدیریت اختلافات را آغاز کنید

هر گونه درگیری نباید به یک مسأله مهم روزنامه نگاری تمام صفحه تبدیل شود. اما برای حفظ فضای احترام و درک متقابل در محل کار، نیاز به مستند سازی رفتار قابل قبول است. و در مراحل لازم برای انجام آن باید درگیری‌های بین فردی کنار گذاشته شوند.

این پیش بینی رفتارها یا انتظارات معمولاً در اسناد موجود است که همچنین به عنوان سیاست‌ها یا کتابچه‌ی راهنمای کارمندان شناخته می‌شود. سیاست مدیریت اختلافات یک فانوس دریایی است که به شما کمک می‌کند تا اختلاف نظر در سطوح و مقادیر مختلف را هدایت کنید و هیچ یک از سازمان‌ها نباید بدون این سیاست باشند.

سخن آخر

کاملا طبیعی است که شما نیز اختلاف را تجربه کنید. اختلاف سالم الهام بخش رشد و نوآوری است در حالی که به شخصیت درون شما هدایایی را طراحی می‌کند. کلید این است که تغییر از سلامتی به ناسالمی را تشخیص دهید. و به انجام مراحلی برای بازگرداندن تعادل به روابط موجود آغاز کنید.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x