هنر ایجاد روابط برای موفقیت در حرفه‌تان

هنر ایجاد روابط برای موفقیت در حرفه‌تان

ایجاد روابط

قدرت ایجاد روابط را نمی‌توان بیش از حد تعریف کرد. در حالی که مفهوم ” ایجاد روابط” یک کلمه‌ی کلیدی کسب و کار فانتزی به نظر می‌رسد، در حقیقت چیزهای زیادی وجود دارد.

بسیاری از افراد در مورد کسب و کارشان با پایین نگه داشتن سر خود خوب پیش می‌روند. آنها سر خود را به کارشان گرم نگه می‌دارند و به اتفاقاتی که در اطرافشان می‌افتد، مثبت و یا منفی بی تفاوت هستند. آنها فقط در مورد تعامل با افرادی که آنها به طور روزانه نیاز دارند نگران هستند.

متأسفانه، این افراد کار حرفه‌ای خود را کوتاه می‌کنند. در این مقاله، ما به هنر ایجاد روابط که برای موفقیت در شغل حرفه‌ای هرکس مورد نیاز است، خواهیم پرداخت. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

به خاطر داشته باشید که شما مدیر عامل حرفه‌ی خود هستید. برای رفتن به سمت دستیابی به اهدافی که برای حرفه‌ی خود نیاز دارید، چقدر مسئولیت به طور مستقیم بر روی شانه‌های شما قرار می‌گیرد. از هنر ساخت روابط برای کمک به موفقیت قدرت در شغل‌تان استفاده کنید.

بیایید نگاهی به این موضوع داشته باشیم که چرا ایجاد روابط برای حرفه شما بسیار مهم است و چطور باید انجام شود.

چگونه ایجاد روابط به شغل شما کمک می‌کند

ایجاد روابط اغلب به عنوان یکی از محرک‌های کلیدی برای اجرای یک حرفه‌ی موفق به شمار می‌رود. این کار یک مأموریت کاملاً حیاتی است. ایجاد روابط به شیوه‌های مختلف به حرفه‌ی شما کمک می‌کند.

اگر شما فروشنده هستید، هنگامی که تلاش می‌کنید روابطی را با مشتریان خود برقرار کنید، نشان می‌دهد که شما در واقع آنها را به عنوان مشتریان در نظر می‌گیرید.

اگر شما کارمند هستید، ایجاد روابط مثبت و حمایتی با همکاران شما کمک خواهد کرد که کار خود را بهتر انجام دهید. هنگامی که آنها می‌بینند که شما عضو مهمی از تیم هستید، آنها تمایل پیدا می‌کنند که با شما کار کنند و به دنبال تعامل با شما هستند.

همانطور که گفتگوهای معنی داری با رئیس خود انجام می‌دهید و رابطه را تقویت می‌کنید، او خواهد دید که می‌تواند به شما اعتماد کند. آنها شما را به عنوان فردی می بینند که هر آنچه می‌‎گوید می‌خواهد انجام دهد و این موضوع ایجاد اعتماد می‌کند. ایجاد اعتماد و ارتباط با رئیس‌تان می‌تواند به شما در زندگی حرفه‌ای‌تان بسیار کمک کند.

ایجاد روابط

همانطور که در این مقاله خواهیم دید، برخی از افراد کلیدی وجود دارند که شما باید با آنها روابط خارج از کار ایجاد کنید که می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد. شما از هر زاویه‌ای که نگاه کنید، ارزش ایجاد روابط قوی برای به جلو راندن حرفه‌ی خود را خواهید دید.

با چه کسانی باید ایجاد روابط کنید؟

در حالت ایده آل، شما می‌خواهید روابط خود را در داخل و خارج از شرکت خود ایجاد کنید. شاید این جمله کمی عجیب و غریب به نظر برسد، بنابراین اینگونه توضیح می‌دهیم که:

افراد داخل شرکت شما در واقع می‌توانند از جنبه‌های روزمره کار و حرفه‌ی شما به شما کمک کنند. این کمک‌‌ها می‌تواند در مورد کارفرما یا کارفرماهای شما، همکاران شما و یا فروشندگان احتمالی که ممکن است با آنها کار کنید باشد.

خارج از شرکت شما، گروه‌های دیگری از افرادی هستند که باید برای ایجاد روابط عالی با آنها کار کنید. این افراد شامل مشتریان، مربیان و افراد کلیدی در صنعت شما می‌شود.

بیایید نگاهی عمیق تر به این گروه‌ها بیاندازیم:

در داخل محل کار

رئیس شما

این رابطه باید فوراً وارد ذهن شما شود. فوق العاده مهم است که رابطه‌ی خوبی با رئیس یا کارفرمایان خود داشته باشید.

بسیاری از افراد یک رئیس دارند. اما شما شاید در سازمان های متعددی کار کنید که کارفرمایان متعددی داشته باشید و مجبور باشید روابط خوبی را با آنها برقرار کنید. در هر صورت، ایجاد این ارتباط مهم است.

اطمینان حاصل کنید که شما ارتباط دائمی و راحتی با رئیس خود دارید. در اهداف و اولویت‌هایتان صادق بمانید. می‌دانید که چه مناطقی بیشترین تأثیر را برای ناظر شما (و در نتیجه شما) ایجاد می‌کنند.

ابتکارات استراتژیک طراحی کنید به طوری که بتوانید به شکل دادن و تأثیر آن هر زمان که ممکن باشد، کمک کنید. همه‌ی اینها زمانی که شما و رئیس‌تان در یک فاز مشترک با روابطی خوب کار می‌کنید امکان پذیر می‌شود.

همکاران شما

این روابط نیز بسیار شگفت انگیز است. شما به احتمال زیاد می‌توانید مزایای روابط کاری پایدار را با افرادی که با آنها به طور منظم در محل کار ارتباط برقرار می‌کنید را مشاهده کنید.

این حس فوق العاده است که شما بدانید کسی که با شما کار می‌کند، هوای شما را داشته و شما همچنین هوای او را داشته باشید. این حالت نتیجه‌ی مستقیم ایجاد و ساخت روابط عالی با همکارانتان است.

همیشه با همکاران خود خوشرو و باز برای گفتگو باشید و تا جاییکه ممکن است حس کار گروهی و شوخی را ایجاد کنید.

مشتریان شما

این دسته در واقع می‌تواند در جزو روابط داخل یا خارج از محل کار گنجانده شود. برخی از ما با مشتریان داخلی و برخی دیگر با مشتریان خارجی کار می‌کنیم.

اگر شما هر روز با قشر مشتری روبرو هستید، باید بتوانید روابط دوستانه و مشاوره‌ای با آنها ایجاد کنید. از آنها بخواهید شما را به عنوان یک منبع عالی در هر ظرفیتی که به شما و یا شرکت شما پرداخت می‌کنند، ببینند. این نشانگر ارزش شما به آنهاست. این حالت از ایجاد روابط اعتماد کننده و معنی دار ایجاد می‌شود.

اگر مشتریان شما در داخل شرکت شما باشند، بسیار مهم است که روابط کاری خوبی با آنها ایجاد کنید.

خارج از محل کار

مربیان

شما می‌توانید مربیانی در داخل و خارج از محل کار داشته باشید. بهترین سناریو داشتن مربیان در هر دو مورد است.

بهتر است یا مربیان مورد علاقه‌تان همیشه در تماس باشید. با این کار گاه به گاه می‌توانید از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های آنها بهره مند شوید. آنها ممکن است از شغل‌های قبلی شما باشند، بنابراین در واقع خارج از محل کار روزمره‌ی شما محسوب می‌شوند.

همچنین شاید مربیان متعددی داشته باشید که کاری مشابهی با آنچه شما انجام می‌دهید، انجام دهند. اما ارشدتر باشند و بنابراین با تجربه بوده و بیشتر عاقل باشند. حفظ این روابط تلاش می‌خواهد، اما ارزش تلاش را دارد.

قشر کلیدی صنعت

فرض کنید در بخش کارگزینی کار می‌کنید. افراد دیگری در شرکت‌های دیگر وجود دارند که بر دستگاه‌های استخدام بزرگ نظارت می‌کنند. شما دوست دارید روابط قوی با برخی از این افراد داشته باشید و با آنها همراه و همگام باشید. در صورت داشتن این روابط شما می‌توانید گاه به گاه به یکدیگر مشاوره ارائه دهید. بدین ترتیب اگر شما با یک چالش جدید روبرو شدید، می‌توانید گوشی تلفن یا موبایل را بردارید و با آنها تماس بگیرید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   افسردگی پس از زایمان چیست و علائم و روش‌های درمان آن چه هستند؟

همچنین برخی از افراد وجود دارند که شما در طی سالها با روابط خاصی با آنها روبرو شده‌اید و در یک حوزه‌ی خاصی تخصص دارند. وقتی که شما نیاز به مشاوره در تخصص آنها دارید، آنها گزینه‌های بسیار جذابی هستند. برعکس، شما نیز می‌توانید گاه به گاه به آنها با تخصصتان کمک کنید.

همکاران فروشنده

همه‌ی ما با فروشندگان در مسئولیت‌های کاری روزمره‌ی خود کار نمی‌کنیم. اگر شما این کار را می‌کنید، ایجاد روابط قوی با مهمترین شرکای فروشنده‌ی شما ارزش دارد.

همه‌ی فروشندگان عالی نیستند. کسانی که واقعاً در کمک به موفقیت شرکت شما مؤثر هستند ارزش صرف زمان برای ایجاد روابط معنی دار را دارند.

در صنعت مُد یا برخی صنعت‌های دیگر ما همه فروشندگان به کسی هستیم. همه‌ی ما مشتریانی داریم. افرادی که به شما کمک می‌کنند تا با مشتریان خود موفق شوید را شناسایی کنید و متقابلاً با آنها به همان شکل رفتار کنید.

ایجاد روابط

هنر ایجاد روابط

ایجاد روابط بخشی از علم و هنر است. برای ایجاد روابط سازنده‌ی مؤثر، باید واقعاً به دیگران علاقمند باشید. در ادامه برخی از استراتژی‌هایی وجود دارد که به شما در ایجاد روابطی برای کمک به شما در شغل و حرفه‌تان می‌تواند کمک کند. ما به گروه‌های کلیدی افرادی که شما باید روابطی را با آنها ایجاد کنید نگاه کرده‌ایم.

  1. سپاسگزار باشید

یکی از پایه‌های ایجاد روابط، قدردانی از همه‌ی کسانی است که در کار با شما همکاری می‌کنند. این افراد می‌تواند شامل مشتریان شما، رئیس یا کارفرمایان شما و همکارانتان شود.

برای گفتن متشکرم وقت بگذارید و واقعاً از آنچه که برای شما انجام داده‌اند سپاسگزاری کنید. کارهایی که برای شما انجام داده‌اند ممکن است در قالب درآمد حاصل از یک مشتری باشد یا می‌تواند راهنمایی و هدایت رئیس شما به شما باشد. ممکن است گزارش یا ارائه‌ی همکار به شما باشدکه کمک کند یک مشتری جدیدی را جذب کنید.

همیشه از اینکه دیگران چگونه با کسب و کار شما ارتباط برقرار می‌کنند و به شما کمک می‌کنند قدردانی کنید.

  1. وقت خود را عاقلانه صرف کنید.

حتماً برای شما هم پیش آمده که سعی کردید به طور همزمان در جهت‌های مختلف کار کنید. وقتی این کار را می‌کنید، در هر یک از آنها خیلی مؤثر نخواهید بود. اگر به مهم ترین موارد تمرکز کنید، بسیار مؤثرتر خواهید بود.

این موضوع در مورد روابط هم صادق است. روابط معنی دار را که باید هم برای شغل خود و هم دیگران ایجاد و حفظ کنید، شناسایی کنید. به یاد داشته باشید، این یک معامله یک طرفه نیست. شما باید فردی باشید که کسی بخواهد وقت خود را برای ایجاد یک رابطه‌ی جامع سرمایه گذاری کند.

  1. به همان اندازه که دریافت می‌کنید، بدهید

این واقعیت در تمامی روابط درست است و مطمئناً در اینجا نیز کاربرد دارد. شما باید قادر به ارائه ارزش برابر در رابطه باشید.

شاید شما مربی برای کسی هستید. به رئیس‌تان، چنان کار عالی را ارائه دهید که شما به عنوان رئیس و مربی از کارکنان و شاگردان خود انتظار دارید. فرقی نمی‌کند که آنها افراد داخلی یا خارجی باشند.

  1. اجتماعی باشید

روابط کاری تنها در محل کار ایجاد شده و توسعه نمی‌یابد. بیشتر مواقع این اتفاق بیرون از ساختمانی که در آن کار می‌کنید اتفاق می افتد. این روابط می‌تواند هنگام صرف ناهار، چایی، در باشگاه ورزشی و بسیاری از مکان‌های دیگر اتفاق افتد.
وقت خود را برای دعوت افرادی کلیدی که می‌خواهید روابط خود را با آنها ایجاد کنید به ناهار یا چایی و یا فعالیت دیگری که به نظرتان با خلق و خوی طرف مقابل سازگار است صرف کنید. شما همیشه نباید در مورد موضوعات کاری صحبت کنید.
پایه‌ی بعضی از بهترین روابط کاری، در خارج از دفتر کاری بدون صحبت در مورد مسائل کاری ساخته می‌شود.

  1. از منطقه‌ی آسایشتان خارج شوید

همانطور که گفتیم یکی از روش‌های ایجاد روابط دعوت همکار خود به ناهار است. روش دیگر این است که تلفن خود بردارید و به یک دوستی زنگ بزنید که تا به حال با او ملاقات نداشته‌اید. چرا که فکر می‌کنید او یک فرد کلیدی در صنعت کاری شما است.
خودتان را مجبور کنید از منطقه راحتی خود بیرون بیایید و روابطی را با افرادی که نمی‌شناسید توسعه دهید.

  1. به موفقیت دیگران کمک کنید

احتمالاً بهترین روش برای ایجاد روابطی که شما برای موفقیت در حرفه خود نیاز دارید، کمک به موفقیت دیگران باشد. این روش خیلی قدرتمند است و شما روابط فوری را برنده خواهید شد.
به آخرین باری که کسی با شما کار کرده فکر کنید و از روش او برای کمک به شما در لحظه‌ی کاری مهم استفاده کنید.
فرض کنید که اخیراً شروع به کار در یک شرکت کرده‌اید. شما در حال استخدام کسی هستید که به اعتقاد شما موفقیت بزرگ برای شرکتی است که در حال حاضر در آن کار می‌کنید. یکی از افراد پرنفوذ و با تجربه در صنعت شما دست کمک به سوی شما دراز می‌کند.
او ایمیلی دقیقاً با این کلمات به شما زده است: اگر کاری هست که بتوانم به شما کمک کنم به من بگویید. من بیش از همه خوشحال می‌شوم که بتوانم به این فرد کمک کنم.

نتیجه گیری

توانایی ایجاد روابط قدرتی دارد که به طرز باورنکردنی می‌تواند به شما کمک کند. هیچ تکنیک جادویی وجود ندارد که این روابط را ایجاد کند، اما چند روش و رویکرد متفاوت وجود دارد.
در این مقاله، نگاهی به هنر ایجاد روابط انداختیم که برای موفقیت در حرفه و شغل خود به آنها نیاز داریم. روش‌هایی را که برای شما کار می‌کند را به کار گیرید و آنها را اعمال کنید تا زندگی حرفه‌ای خود را به طور قابل توجهی بالا بکشید.
به یاد داشته باشید موفقیتی که در حرفه‌تان به دست می‌آورید، کاملاً به شما بستگی دارد. هنگامی که شما زمان و انرژی‌تان را برای ایجاد روابط مرتبط با کار به کار می‌برید، به شغل خودتان یک پیشرفت شگرفی می‌دهید.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x