بهترین سؤالات مصاحبه که کارفرمایان هنگام استخدام نخبگان باید بپرسند

بهترین سؤالات مصاحبه که کارفرمایان هنگام استخدام نخبگان باید بپرسند

مصاحبه

کریس مکپیک (Kris McPeak) استاد دانشگاه، نویسنده، مشاور شغل و تعادل کار و زندگی است. مقاله‌ی زیر در مورد تجارب مصاحبه از زبان او نوشته شده است.

۵ سال پیش وقتی که من در Campus Housing کار می‌کردم، من اغلب بخشی از یک تجربه‌ی مصاحبه سالانه شناخته شده به عنوان Placement بودم. دانشگاه Wisconsin-Osh Kosh هر سال یک رویداد شگفت انگیز (مانند سایر انجمن‌های حرفه‌ای) را اجرا می‌کند. آنها کل مرکز کنفرانس را به یک محل مصاحبه تبدیل می‌کنند.

کالج‌ها و دانشگاه‌ها با تیم مصاحبه‌ی خود به محوطه‌ی دانشگاه می‌روند. و آنها حدود سه روز برای هر کاندیدای احتمالی که می‌توانند برای هر موقعیت در دسترس جذب کنند مصاحبه می‌کنند.

تا زمانی که این رویداد اجتماعی به پایان می‌رسد و تیم‌های Placement با مینی ون به فرودگاه بازگردانده می‌شوند. پس از اتمام رویداد همیشه ۲۰ کاندیدا وجود دارد که به بالاترین سطح امتیاز رسیده‌اند. کاندیداهایی که همه می‌خواهند آنها را استخدام کنند.

مصاحبه

در زمان یکی از کارفرمای قبلی من، قبل از خروج از سایت کنفرانس جلسه‌ای را برگزار کردیم. هر یک از تیم‌های مصاحبه لیستی از کاندیداهای برتر ما را تشکیل دادند. و از آنجا که مدیر ما به هدر دادن زمان علاقه‌ای نداشت، او این نامزدها را در سایت کنفرانس بازبینی کرد. بنابراین دستیار مدیر ما دعوت‌نامه‌های مصاحبه های دانشگاهی را برای روز دوشنبه آماده کرد.

من مطمئن هستم که شرکت‌های آمریکایی هم دارای یک رویداد مشابه Placement دارند. به ویژه سازمان‌های بزرگ است که کارکنان سطح ورودی خود را از طریق کالج استخدام می‌کنند.

نهایتاً استعدادهای برتر شناسایی شدند و “هر کس” هرکاری که می‌تواند برای جذب این کاندیداها انجام می‌دهد.

به هر حال شما به عنوان کارفرما، به دنبال استخدام استعداد خوبی هستید. در این راستا سؤالات مصاحبه‌ای خاصی وجود دارند که می‌توانند پرسیده شوند.

با توجه به نظر شورای منابع انسانی فوربس (Forbes Human Resources Council):

راز جذب متقاضیان با کیفیت عالی این است که خود را از دیگر بازیکنان صنعت متمایز کنید. و نشان دهید که چگونه پیوستن به شرکت شما به استعدادهای برتر می‌تواند در دستیابی به اهداف شغلی‌شان کمک کند.

چگونه می‌توان با پرسیدن بهترین سؤالات مصاحبه، نخبگان را استخدام کرد؟

مصاحبه

پیام‌هایی که مهارت‌های سؤالات مصاحبه‌ای شما به آنها انتقال خواهند داد: شرکت شما منحصر به فرد، پیشگام و نوآور است و مشارکت آنها ارزشمند است.

ملیسا نلسن (Melissa Nelsen) از گروه خدمات جانسون (Johnson Service Group) موضوعات خاصی را درباره آنچه که کاندیداها در شغل جدید خود می‌خواهند، به اشتراک می‌گذارد. این خواسته‌ها شامل:

  • ثبات
  • امنیت
  • فرصت برای رشد
  • چشم انداز
  • فرهنگ
  • فواید
  • نوآوری

با داشتن این پیش زمینه، در ادامه‌ی مطلب برخی از سؤالات احتمالی که کارفرمایان می‌توانند از استعدادهای برتر بپرسند گردآوری شده است. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

ثبات

اگر ما ثبات شغلی را در مدت زمانی که یک فرد برای حفظ شغل جاری خود بدون دخالت عوامل خارجی تعریف کنیم، پس یک سؤال در مورد صنعت خود بپرسید.

از کاندیدای خود بخواهید تا یک پیش بینی در مورد صنعت یا شرکت شما انجام دهد.

«لطفا پنج روشی را که انتظار دارید این موقعیت در پنج سال آینده تغییر یابد، با توجه به رشد شرکت، پیشرفت صنعت و تغییرات تکنولوژی توضیح دهید.»

امنیت

امنیت شغلی زمانی وجود دارد که منابع انسانی نمی‌تواند به جای «من» شخص دیگری را جایگزین کند. “من” مهارت‌ها و استعدادهای منحصر به فردی را ارائه می‌دهم که لزوماً در یک کاندیدای جدید یافت نخواهد شد.

امنیت با ثبات متفاوت است. به طوری که کار شما در شرکت و صنعت پایدار است و شما نگران عدم پرداخت حقوق‌هایتان نیستید. از کاندیدای خود بپرسید که برای به اشتراک گذاشتن این استعدادهای منحصر به فرد به چه چیزی نیاز دارد.

« بسیاری از کاندیداهای دیگری که خواستار این موقعیت شغلی بوده و دارای مهارت‌های مشابه شما هستند، وجود دارد. با در نظر گرفتن این موضوع، سه عامل منحصر به فردی را که شما به سازمان ما می ‌آورید چیست؟»

فرصت برای رشد

آیا برای ارتقاءِ این کاندیدا در شرکت شما اتاقی وجود دارد؟ او ممکن است به دنبال جایی باشد که بتواند در آن شرکت مشارکت کند و چندین بار ارتقاء یابد.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   راز داشتن اعتماد بنفس در مصاحبه استخدامی

« شما ۵ سال بعد خودتان و یا شغلتان را در کجا می‌بینید؟»

یا این سؤال را امتحان کنید:

“اهداف شغلی بلند مدت شما چیست؟”

چشم انداز

کاندیداها می‌خواهند بدانند که شرکتشان ارزش‌هایی را به اشتراک می‌گذارد و دیدگاهی برای آینده دارد.

با پرسیدن این سؤال که از یک کارفرما چه چیزی می‌خواهید؟ نظر آنها را در این مورد جلب کنید.

شما خواهید دید که اگر پاسخ آنها با چشم انداز و اهداف شرکت شما هماهنگ باشد، استعدادهای برتر خواهند خواست که با شما باشند.

« چه ارزش‌هایی برای شما در محل کارتان مهم است؟»

یا اینکه:

«چگونه چشم انداز و اهداف ما با ارزش‌های شخصی شما هماهنگ می‌شود؟»

فرهنگ

سرانجام! به سؤال “متناسب” رسیدیم.

کاندیداها می‌خواهند بدانند که آیا محل کار جدید آنها جای مناسبی است؟ آنها متعلق به آنها خواهند بود و آیا از آمدن به سر کارشان لذت خواهند برد؟ زیرا آنها فقط دوست دارند آنجا باشند.

«سه چیزی را که در محیط کاری روزمره‌ی خود می‌خواهید چه چیزهایی هستند؟»

و یا اینکه:

«چگونه می توانیم مطمئن شویم که ما یک محیط کاری را ارائه می دهیم که راحت باشد و نیازهای شما را برآورده کند؟»

توضیح این سؤال از سایت tint.com جالب است:

ما می‌دانیم که شما حق انتخاب دارید، بنابراین اگر ما به شما پیشنهادی را ارائه دهیم، قطعاً می‌خواهیم که نیازهای شما را برآورده کند. و به این منظور نیاز داریم که بدانیم به چه عواملی (مثلاً حقوق، وظایف شغلی، داشتن تفاهم با مدیرتان، سطوح مسئولیت و غیره) برای تعیین اینکه آیا «کار ما» کار مناسبی برای شما است یا نه، نیاز دارید. بنابراین اگر میان انتخاب دو پیشنهاد برای کار بعدی خودتان ماندید، لطفاً پنج عامل برتری را که برای ارزیابی و پذیرش فرصت شغلی بهتر استفاده می‌کنید، ذکر کنید. لطفاً آنها را به ترتیب نزولی اهمیت لیست کنید.

فواید

در مورد فواید در مصاحبه سؤالی ارائه نمی‎دهم، زیرا من شخصاً معتقدم که مزایا نباید در مصاحبه‌ی اولیه مورد بحث قرار گیرد.

کاندیداها می‌توانند بسیاری از مزایای شرکت‌ها را در وب سایت شرکت بیابند.

نوآوری

کاندیداها می‌خواهند بدانند که برای شرکت یا سازمان‌هایی که در راستای پیشرفت و تکنیک‌های جدید و نوآورانه قرار دارند، کار خواهند کرد. آنها می‌خواهند بدانند که کارفرمای آنها به مأمویت‌های مختلف می‌رود؛ و بدیهی است که این شرکت این کار را از کاندیداهای خود خواهد خواست.

این سؤالات را برای دانستن این که چگونه کاندیدای شما می‌تواند از شیوه‌های نوآورانه بهره ببرد امتحان کنید.

«در مورد مثالی که مهارت یا تجربه‌ای را برای تکمیل یک پروژه یا تکلیف نداشتید، به من بگویید؟ چطور این مهارت را به خودتان اضافه کردید؟»

یا اینکه:

«یکی از محصولات (یا خدمات) ما را انتخاب کنید و با من سه روشی را که ممکن است بتوانید آنها را بهتر بسازید به اشتراک بگذارید.»

سخن آخر

با تأکید بر مناطق ارزش برای افراد جویای کار امروز، کارفرمایان می‌توانند استعدادهای برتری را برای صنعت خود جستجو و استخدام کنند و به تیم مدیریت خود افتخار کنند. و از درخواست توضیح بیشتر در مورد پاسخ‌های کاندیداهای موقعیت‌های جدید شرکت خود خجالت نکشید. سؤالات مصاحبه‌ای بالا سؤالات نسبتاً “غیر سنتی” هستند که می‌تواند کاندیدای شما را به دام بیاندازند. بنابراین به آنها اجازه دهید تا از طریق نشانه های غیر کلامی فکر کرده و تشویق شوند. اینها رمز موفقیت استخدام بهترین نخبگان به شرکت شما هستند.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x