کارآفرینی که فقط با ۵۰۰ دلار امپراطوری جواهر فروشی میلیارد دلاری ساخت!

کارآفرینی که فقط با ۵۰۰ دلار امپراطوری جواهر فروشی میلیارد دلاری ساخت!

کارآفرین

طراح شرکت جواهر فروشی کندرا اسکات (Kendra Scott) با دو کودک کوچک در هنگام بحران اقتصادی بزرگ طلاق گرفت. اما او یک همت عظیم کرد: باز کردن فروشگاه برند خود.

کندرا اسکات می‌گوید: وقتی این کار را شروع کردم، مردم به من می‌گفتند که برای تبدیل شدن به یک برند مد شناخته شده باید از Austin (شهری در آمریکا) بیرون بروم و به لس آنجلس یا نیویورک حرکت کنم. اما یه صدای درونی به من می‌گفت بمون.

این حرکت هوشمندانه‌ای بود. شرکت جواهرات و سبک زندگی اسکات در حال حاضر ۱ میلیارد دلار ارزش دارد و هنوز مالکیت اکثریت بازار را در دست دارد. برای خواندن داستان زندگی این کارآفرین موفق در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

این نوع موفقیت در سال ۲۰۰۹ برای اسکات غیر قابل تصور بود، زمانی که بحران مالی تقریباً شرکتش را از بین برد. او کسب و کار را در سال ۲۰۰۲ شروع کرد، طراحی جواهرات از اتاق خواب او را به بوتیک‌های جواهر فروشی همراه با کودک ۳ ماهه‌اش کشید تا جواهرفروشان را متقاعد سازد که گوشواره‌های بیش از حد ارزان قیمت و زیبای او را بخرند.

جواهر فروشی

بالاخره او موفق به داشتن توزیع در بیشتر فروشگاههایجواهر فروشی مستقل در سراسر کشور شد و تا زمانی که به خط پایین اقتصاد سقوط کرد و بسیاری از آن کسب و کارها تعطیل شدند. حتی شرکای عمده فروشی‌اش و خریداران، سفارشات خود را از متوقف یا لغو کردند.

او از این دوره‌ی زمانی چنین می‌گوید: کسب و کار در یک سال ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد. این شرایط هرج و مرج کامل بود.

او از راه پیش رو ناامید بود و در آن زمان، با دو کودک کوچک از همسر خود طلاق گرفته بود. ناگهان اسکات تصمیم گرفت که ریسک کند و تصمیم بزرگی بگیرد: فروشگاه خود را باز کند. او تصمیم گرفت که اگر او قصد ساخت یک نام تجاری (برند) را داشته باشد، او نیاز به برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان خود، هم به صورت شخصی و هم آنلاین دارد.

اما یک بانک پس از دیگری او را برای گرفتن وام رد می‌کردند. تا زمانی که بانکی در تگزاسِ پایتخت فرصتی به او داد. اسکات در این مورد می‌گوید: من همیشه با آنها کار کردم و خواهم کرد. آنها به من نه به عنوان یک شماره وام، بلکه به عنوان یک انسان نگاه کردند.

به هر ترتیبی که بود بالاخره اسکات فروشگاه جواهر فروشی خود را در خیابان کنگرۀ جنوبی Austin، افتتاح کرد. اما فروشگاه او از سایر فروشگاه‌های طلا و جواهر فروشی متفاوت بود و این موضوع به طور کلی او را وحشت زده می‌کرد. زیرا نمای فروشگاه با شیشه‌ها محصور شده بود و فقط در قفل می‌شد.

او می‌گوید: من از رفتن به فروشگاه‌های طلا و جواهر متنفر بودم. من دوست داشتم فروشگاه من متفاوت باشد. می‌خواستم مشتریان با محصول ارتباط برقرار کنند و از آن لذت ببرند، قطعات را لمس و احساس کنند و آنها را، مانند نحوه‌ی خرید برای لباس امتحان کنند.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۲ ترفند مؤثر ویژه‌ی کارآفرینان برای موفقیت در سرمایه گذاری جدید

بنابراین او طرح‌های معمولی را کنار گذاشت و به جای آن یک مکان پرو رنگی را ایجاد کرد. در آنجا خریداران می‌توانستند مواد را برای شخصی سازی و سفارشی سازی قطعات خود ترکیب و مطابقت دهند.

اگرچه اولین فروشگاه جواهر فروشی اسکات او را به عنوان پیشخدمت خرده فروشی معرفی کرد، اما فروشگاه دوم به او درسی داد که با آنها ریشه‌های حضور خود در Austin را معتبر کرد.

در سال ۲۰۱۱، اسکات فروشگاه دوم خود را در Rodeo Drive در بورلی هیلز باز کرد. و تازه کشف کرد که هیچکدام از مردم آنجا در مورد نام تجاری‌اش نمی‌دانستند و جواهرات را دوست نداشتند. فروشگاه شکست خورد و او تصمیم گرفت فروشگاه بعدی خود را در تگزاس باز کند.

هنگامی که اسکات نخستین دور ریسک سرمایه گذاری خود را در سال ۲۰۱۴ برپا کرد، سرمایه‌ی او در فروشگاه‌های افتتاحیه در سراسر جنوب و غرب میانه دو برابر شد. و او دریافت که به یک مشتری چند نسلی که از نخبگان مد در نیویورک و لس آنجلس بود آذوقه‌ی جواهرات تا حد زیادی نرسیده بود.

او می‌گوید: دور بودن از آن شهرهای بزرگ یک دیدگاه منحصر به فردی در مورد آنچه که در مد اتفاق می‌افتد، به من داد. و پس از آن من استراتژی خود را بر روی آن قرار دادم.

در اواخر سال ۲۰۱۶، اسکات سهم عمده اقلیت سهام شرکت خود را به شرکای سهام خصوصی Berkshire Partners، با ارزش گذاری ۱ میلیارد دلار فروخت. پس از آن زمان، با داشتن نام تجاری جواهر فروشی خود را با شرایط خاص خود، او آماده است تا در صنعت کسب و کار خود سواحل را طوفانی و فراتر از آن کند.

جواهر فروشی

او اکنون دارای یک تجارت الکترونیک پرطرفدار و ۹۲ فروشگاه است. از جمله یک مغازه در داخل مغازه لوستر لندن Selfridges، و اولین پایگاه مرکزی او در نیویورک، یک فروشگاه ۱،۷۰۰ متر مربع در SoHo.

اما اسکات همچنان به فروشگاه جواهر فروشی اصلیش در Austin که در رشد او اهمیت زیادی دارد اعتبار می‌دهد و از جامعه‌ی کسب و کار متقابل در Austin حمایت می‌کند.

در حین اینکه که بوتیک‌های محلی به او یک شروع داده بود و تگزاس پایتخت به او زندگی داده بود، دیگر کارآفرینان در Austin به عنوان مربیان گام برداشتند. کلایتون کریستوفر (Clayton Christopher)، که چای شیرین برگ را تأسیس کرده و به فروش می‌رساند، اسکات را هنگامی که اولین سرمایه‌ی خود را به دست آورد، نصیحت کرد. استیو هیکس (Steve Hicks)، کارآفرین رادیویی، اولین سرمایه گذار اسکات بود.

در حال حاضر اسکات به شرکت‌های جوانتر در Austin سرمایه گذاری کرده و مشاوره می‌دهد. مانند چکمه‌های Helm و کارد و چنگال Darbie Angell.

او می‌گوید: Austin نوعی ذهنیت بیگانه را حفظ کرده است، و این باعث شده که کارآفرینان شهر با هم متحد شوند. در راهی که ما انتخاب می‌کنیم، با یکدیگر رقابت نمی کنیم، بلکه ما با جهان رقابت می‌کنیم. پس چرا یکدیگر را بلند نکنیم؟

منبع: inc

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x