ترفندهایی برای اجرای بهترین سخنرانی

ترفندهایی برای اجرای بهترین سخنرانی

سخنرانی

مرجی وارل (Margie Warrell) نویسنده‌ی پرفروش‌ترین کتابها و سخنران بین المللی در مورد تجارب سخنرانی‌ اش می‌گوید:

اولین تجربه‌ی سخنرانی من در مهد کودک بود. خیلی استرس داشتم. زانوهایم می‌لرزیدند و یادداشت‌های مختلفی که در سخنرانی می‌خواستم از آنها استفاده کنم از دستانم سر می‌خوردند. اصلاً تمرکز نداشتم و نمی‌توانستم به مخاطبان(۳ نفر) احساس خوبی از خودم انتقال دهم.

این یک آغاز کوچک بود. از آن موقع به بعد، من با هزاران نفر از مخاطبان صحبت کرده‌ام (بله، تعداد افزایش یافته است) و ماهرتر شده‌ام. از میان تمام سخنرانی‌هایم تا کنون یک لحظه‌ی فراموش نشدنی در کلمبوس، اوهایو اتفاق افتاد. وقتی به دلیل یک مشکل فناوری در مکان سخنرانی، من بدون اسلاید و یادداشت سخنرانی در وسط جلسه ماندم.

سخنرانی
Margie Warrell

از استرس مسخره شدن، به سرویس بهداشتی رفتم و دعا کردم: “خدایا خودت به من کمک کن”. یک زمزمه‌ی الهی از درون به من گفت: تو خودت همه چیز را می‌دانی و بلدی. به آن یادداشت‌ها نیازی نداری.

من به صدای درونم گوش دادم و بدین ترتیب آن سخنرانی بهترین ارائه‌ی من بود.

افراد بی شماری از من در مورد اینکه چگونه با اعتماد به نفس بیشتری در مقابل دیگران صحبت کنند توصیه می‌خواهند. آنها اغلب داستان‌هایی از اضطراب کامل را تعریف می‌کنند.

داستان مردی که قبل از شروع سخنرانی کنفرانس دانشگاه بالا آورد. داستان زنی که تعریف می‌کرد چگونه او روزی که مدیرش از او خواست که یک محدوده‌ی فروش بزرگ را به مشتری اصلی رهبری کند، برای مدیریت اضطرابش به سلامتی روانی نیاز داشت. یکی دیگر می‌گفت: من اگر کاری که تو انجام می‌دهی را انجام دهم از استرس می‌میرم.

در حالی که مطمئن هستم او می‌دانست که او واقعاً نمی‌میرد! حرف او نشان دهنده‌ی میزان ترس مردم در مورد اجرای سخنرانی است. ترس از ارائه، ترس از رد شدن. ترس از انتقاد، خیانت، تحقیر اجتماعی یا حرفه‌ای.

این ترس‌ها ممکن نیست منطقی باشند، اما آنها بسیار واقعی هستند و اغلب باعث آسیب پذیری حاد می‌شوند.

مشاوره‌‌ای که من برای سخنرانی عمومی می‌دهم همان توصیه‌هایی است که به کسی که می‌خواهد با قدرت، حضور و تأثیر بیشتر صحبت کند، می‌دهم. در ادامه تعدادی از این توصیه‌ها برای شما گردآوری شده است. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

در سخنرانی به جای تمرکز به خود به کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید.

البته اگر زانوهای شما شروع به لرزیدن کنند و فکر کنید که نیاز به حرف زدن با یک نفر دارید، یا از دست ندادن شغل خود را وابسته به انجام این کار می‌بینید، این ممکن است خیلی ساده به نظر نرسد. همه‌ی اینها درست است.

وقتی که شما چیزی را که در مورد خودتان می‌گویید انجام دهید، این کار باعث صحبت کردن به شیوه‌ای می‌شود که کلمات بهینه را به مردم جاری کنید. به عبارت دیگر وقتی صحبت می‌کنید کمتر به خودتان تمرکز کنید. بیشتر به کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید.

سخنرانیدر ادامه ترفندهایی برای کمک به شما در پیدا کردن شجاعت برای صحبت کردن در مقابل دیگران وجود دارد، به روشی که باعث کسب احترام، گسترش اقدامات و بهبود نتایج برای همه شود.

  1. بالاترین عزم خود را جمع کنید.

همانطور که ضرب المثل قدیمی می‌گوید: هر آنچه که از دل برآید بر دل نشیند. بنابراین صمیمیت خود را برای افرادی که به آنها صحبت می‌کنید و برای هر کسی که ممکن است به طور غیرمستقیم از آنچه که شما می‌گویید، تحت تأثیر قرار می‌گیرد، انتقال دهید.

به خاطر داشته باشید، صحبت کردن شما درباره‌ی اثبات درخشندگی‌تان، غریدن به طرفداران، درست نشان دادن خود و نادرست نشان دادن دیگران نیست. بلکه درباره‌ی بهتر کردن مسائل است. اگر کلمات شما صرفاً از تکبر، غرور و یا خودخواهی بیرون آیند، قطعاٌ موجب واکنش در دیگران می‌شوند که با دلایل شما موافق نیستند.

  1. پیام‌های اصلی خود را محدود کنید.

مردم فقط می‌توانند اطلاعات زیادی را هضم کنند. پیام اصلی که شما می‌خواهید مردم به یاد داشته باشند و اقدامات اصلی که می‌خواهید چه چیزهایی هستند؟ آنها را کم کنید و اغراق نکنید.

اگر از اسلایدها برای نشان دادن نکات یا انتقال اطلاعات خود استفاده می‌کنید، در برابر تمایل به پر کردن هر بیت فضا با تمام دانش موجود در سرتان مقاومت کنید. اگر اسلایدها و اطلاعات داخل هر کدام خیلی شلوغ باشد، شما تمرکز خود را از دست خواهید داد. همیشه کمترین اسلاید بهترین ارائه را نتیجه می‌دهد.

  1. گفته‌های خود را نشان دهید.

چند ماه پیش، من با شوهر دوست جدیدم آشنا شدم. او گفت: “اوه، ما قبلاً ملاقات کردیم. اما کوتاه. شما در کنفرانس فروش شرکت ما سخنران بودید. من داستان شما راجع به حادثه موتورسیکلت برادرتان را به یاد می‌آورم”. او در ادامه بیان کرد که این داستان به او آموخت که چگونه می‌تواند “اصلاح” شود، زمانی که همه چیز برنامه ریزی نمی‌شود.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   افسردگی پس از زایمان چیست و علائم و روش‌های درمان آن چه هستند؟

نتیجه گیری: مردم داستان‌ها را به خاطر می‌سپارند، نه جمله‌ها را.

اگر من فقط در مورد علم اصلاح صحبت کردم، او از مدتها پیش نکته‌ی کلیدی بحث من را فراموش کرده بود. بنابراین داستان‌هایی را از خود یا دیگران به اشتراک بگذارید، در صورت لزوم از در طنز وارد شوید.

  1. فروتن و قابل اعتماد باشید.

قبل از اینکه مردم تصمیم بگیرند به چه چیزی فکر ‌کنند و از چه چیزی باید بگویند، تصمیم می‌گیرند چه فکری در مورد شما بکنند.

مطمئن باشید. هیچ کس با کسی که خودخواه و پر ادعا به نظر می‌رسد گرم نمی‌گیرد. مردم می‌خواهند انسان بشناسند نه قهرمان. بر این اساس، بیشتر از طریق داستان‌های ما از اشتباهات و ناامیدی‌ها نسبت به داستان‌های در مورد افتخار از رها کردن در اولین تلاش، ما با دیگران عمیقاً ارتباط برقرار می‌کنیم؛

بنابراین داستان‌های خود را به اشتراک بگذارید، اما با برجستگی‌های کم نور، موفقیت با شکست، رسیدن به مدارج بالا با کار سخت و همت. این اهمیت داشتن به ارزش و اعتقاد به ارزش خود را نفی نمی‌کند. این فقط معنی صحبت کردن با فروتنی، کنجکاوی و اعتبار است.

  1. به شهود خود بپیوندید.

خواندن جو حاکم در اتاق سخنرانی مهارتی است که طول می‌کشد تا یاد بگیرید. شما خودتان را به جای مخاطبان بگذارید، به حس ششم خود تکیه کنید و خواهید دید که همه‌ی دنیا طوری خواهند بود که شما دوست دارید.

آیا شما احساس می‌کنید چه چیزی از ذهن مردم می‌گذرد؟ چه مکالمه‌ای رخ می‌دهد؟ با چه احساساتی در حال کشمکش هستند؟ چه نیازها، سرخوردگی‌ها و ترس‌هایی میان آنها و اقداماتشان ایستاده است؟

این ممکن است فقط یک افسانه باشد. اعتماد کنید و سپس آماده باشید که آنچه را که می‌خواهید در مورد نگرانی‌های ناگفته صحبت کنید تنظیم کنید. این می‌تواند یک سخنرانی خوب را به یک سخنرانی عالی تبدیل کند.

سخنرانی

  1. تجسم قدرت

سعی کنید با صدای بلند صحبت و کلمات خود را بیان کنید. بنابراین توجه خود را به دیگران نشان دهید. با حضوری که شما به سن یا اتاق می‌آورید. فیزیولوژی شما روانشناسی‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آیا می‌خواهید کسی باشید که ارزش آنچه را که می‌خواهد بگوید را حفظ می‌کند؟ این کار چیزی نیست که شما با ماسک گذاشتن بر چهره‌تان بتوانید انجام دهید. این در مورد قدرت انتقال شماست تا حقیقت را به مخاطبان القا کنید.

در طول سخنرانی وضعیت جسمی خود را تغییر دهید، راسخ و بلند بایستید. چند نفس عمیق بکشید و با زمین زیر پای خود ارتباط برقرار کنید. به فضایی که به شما داده شده و حق دارید که در آن جا باشید مسلط شوید. چهره خود را ملایم کنید و هنگامی که تماس چشمی با دیگران دارید با چشمانتان لبخند بزنید.

سپس با تن صدای آرام و با اعتماد به نفس صحبت کنید که احترام شما را برای دیگران، خود و تمایل صمیمانه شما به خدمت به آنها نشان می‌دهد. پس از همه‌ی اینها، اگر چیزی وجود دارد که واقعاً می‌خواهید بگویید، شانسی وجود دارد که افرادی هستند که واقعاً نیاز دارند آن را بشنوند.

  1. هر روز مهارت‌های خود را بهبود دهید.

صحبت کردن در جلوی مخاطبان به نحوی که تمرکز و نفوذ ایجاد شود یک مهارت است. همانند تمام مهارت‌ها، می‌توان آن را توسعه داد و با تمرین مسلط شد. بنابراین از تلاش و ارتقا باز نمانید تا ۱۰۰ درصد اطمینان حاصل شود که شما با قدرت تونی رابینز صحبت می‌کنید، قبل از اینکه دهانتان را باز کنید، گیرایی بیل کلینتون یا ظرافت اپرا را داشته باشید.

شما ممکن است تمام زندگی خود منتظر باشید. در عوض تصمیم بگیرید که به هر گونه تعامل یا خستگی اجازه‌ی ورود ندهید، اما به سادگی برای بهتر شدن تلاش کنید.

یک نفس عمیق بکشید، به خودتان اعتماد کنید و سپس دهان خود را برای اطلاع رسانی، ارتقا و پیشرفت باز کنید.

منبع: success

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x