۶ ترفند خانگی برای کاهش استرس

۶ ترفند خانگی برای کاهش استرس

استرس

خانه‌ی شما پناهگاه شما برای فرار از دنیای استرس زای بیرون است. هنگامی که شما در پایانِ یک روز شلوغ به خانه می‌روید، دوست دارید همه چیز را آسان بگیرید و دوباره قبل از مواجهه با مسئولیت هایتان تجدید قوا کنید. با این حال، جنبه‌های استرس زای زندگی شما گاهی اوقات می‌تواند راه خود را با شما به منزلتان ادامه دهند. مانند انبوهی از آشفتگی‌های ذهنی و روحی که تا اواخر شب با شما می‌مانند.

این شرایط می‌تواند به سلامت ذهنی و احساسی شما مضر باشد، زیرا به این معنی است که نمی‌توانید در مکانی که قرار است پناهگاه شما باشد، آرام و راحت باشید.

با چند ترفند ساده، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که خانه‌ی شما منبعی از فراغت است، نه استرس. در ادامه با هم به این ۶ ترفندی که برای کاهش استرس گردآوری کرده‌ایم می‌پردازیم. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

  1. در اتاق خواب خود کار نکنید

اتاق خواب شما برای خوابیدن است، نه برای چک کردن ایمیل‌هایتان و یا برگزاری جلسات تجاری مجازی‌تان. حتی اگر از خانه کار می‌کنید، هرگز نباید لپ تاپ یا تماس‌های کاری خودبه اتاقتان ببرید. حتی فقط یادآوری بصری آن می‌تواند از آرامش کامل شما ممانعت کند.

علاوه بر این، یک مطالعه‌ی اخیر نشان داد که چراغ‌های آبی با طول موج کوتاه که از گوشی‌های همراه، صفحه نمایش کامپیوتر و تبلت‌ها منتشر می‌شوند، می‌توانند زمان خواب را به مدت ۱۶ دقیقه کاهش دهند. چراغ‌های آبی، ملاتونین را سرکوب می‌کنند و کیفیت خواب را کاهش می‌دهند.

برای داشتن خواب آرام و پرآسایش از هر گونه استفاده از فن آوری در شب، به ویژه قبل از رفتن به رختخواب، اجتناب کنید.

استرس

  1. خواب شبانه‌ی با کیفیت داشته باشید

این یک واقعیت بدیهی است که یک خواب شبانه‌ی پایه و اساس خوبی برای روز شماست. اما اگر شما به طور مداوم در حال چرخش در رختخواب خود هستید، پس از به خواب رفتن در شب همیشه یک رویه‌ی استرس زا خواهید داشت.

به همین ترتیب، شما ممکن است تابش آفتاب را در پنجره‌های اتاق خود در ساعات اولیه‌ی روز داشته باشید و از خواب بیدار شوید. نور بیرونی می‌تواند چرخه‌ی حرکت سریع چشم را متوقف کند یا چرت کوتاه مدت شما را قطع کند.

بنابریان اگر شما در یک شهر پرنور زندگی می‌کنید یا یک اتاق خواب پر از پنجره‌ها دارید، استفاده از سایه‌بان‌های خاموشی که با آنها می‌توانید از هر گونه نور بیرون خلاص شوید، حیاتی است. این پنجره‌ها را بپوشانید، هفت تا هشت ساعت منابع نور به اتاق را ببندید و صبح با احساس رفرش شدن بیدار شوید.

  1. آشفتگی خود را بزدایید

محققان کشف کرده‌اند که آشفتگی توانایی شما برای هضم اطلاعات به درستی و انجام وظایف کامل را محدود می‌کند. اگر خانه‌ای درهم و برهم دارید، نمی‌توانید روی آرامش تمرکز کنید.

از منزل خود شروع کنید و هر چیزی را که لازم ندارید اهدا کنید، بفروشید و یا دور بیاندازید. مطمئن نیستید از کجا باید شروع کنید؟ برخی از ایده‌های زیر را می‌توانید امتحان کنید:

  • یک سیستم سازماندهی را در کمد لباس خود ایجاد کنید و لباس‌ها را با رنگ یا نوع نظم دهید.
  • در سیستم‌های ذخیره سازی زمان صرف کنید، به طوری که شما می‌توانید چیزهایی را که بلافاصله نیاز ندارید از نظر و دید خارج کنید.
  • در انتهای هر روز چند دقیقه به خانه‌ی خود رسیدگی کنید تا همه چیز را سر جای خود قرار دهید به جای اینکه همه چیز را روی هم انباشته کنید.
شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چگونه در روابط و گفتگوی روزمره اعتماد هر روز ایجاد شده و از بین می‌رود؟

 

  1. در محل زندگی‌تان یک طرح‌بندی رنگ خنثی را انتخاب کنید

هر رنگ دارای ارزش روحی است. رنگ‌های روشن جیغ مانند قرمز و نارنجی، ناخودآگاه باعث می‌شوند که شما احساس آزار و اضطراب بیشتر کنید. اگر بیشتر وقت خود را در اتاق‌های پر از رنگ‌های روشن صرف کنید، تحریک بصری می‌تواند به سرعت نفوذ کند و توانایی شما را برای آرامش کامل محدود کند.

هنگام تزئین خانه‌ی خود، دیوارها را با رنگ‌های خنثی و تسکین دهنده رنگ کنید و مبلمانتان را در تناسب با رنگ دیوارها خریداری کنید. اگر یک خانه‌ی همه چیز سفید را دوست ندارید، رنگ‌های نرم و آرامش بخش مانند آبی خنک، خاکستری، بنفش یاسمنی، سبز کمرنگ ، آبی به رنگ دریا و صورتی روشن را انتخاب کنید.

  1. تقویم خود را تنظیم کنید

این که آیا شما یک زندگی اجتماعی دیوانه وار دارید یا برنامه‌های داشتن چند بچه‌ را تجربه می‌کنید، مهم است که در بالای تقویم خود باشید.

یک تقویمی که کارهای روزانه‌تان را در آنجا می‌نویسید و پیگیری می‌کنید انتخاب کنید. از یک سیستم رنگی استفاده کنید و روزهای خاص را رنگی کنید تا مشخص شود که اعضای خانواده باید در رویدادهای خاص حضور داشته باشند. برای جمع آوری کاغذها و اوراق مهم، صندوق ورودی و صندوق ارسال را اضافه کنید.

اگر شما یک مسیر دیجیتال را ترجیح می‌دهید، یک تقویم هماهنگ شده را که می ‌توانید بر روی گوشی هوشمند خود داشته باشید تنظیم کنید.

استرس

  1. سر و صدای محیط را کاهش دهید

این که آیا شما در کنار جاده‌ی تقاطع یا در یک آپارتمان پر سر و صدای با هم اتاقی‌های پر سر و صدا زندگی می‌کنید، داشتن مقداری آرامش و ساکتی برای کاهش سطح استرس شما مهم است.

برای جلوگیری از سر و صدای خارج هنگام استراحتتان، در صورتی که در رختخواب یا صندلی دلخواه خود قرار دارید، یک جفت هدست حذف کننده‌ی نویز را در گوشتان بزنید و به موسیقی آرامش بخش گوش دهید.

اگر صدای داخل خانه شما را اذیت می‌کند (بچه‌ها با سر و صدای بلند و یا همسری که تماشای فیلم‌های سینمایی اکشن را دوست دارد)، به طور منظم وقت تهایی و آرامش خود را در خارج از منزل در بالکن یا حیاط برنامه ریزی کنید. با یک فنجان قهوه یا چای و یک کتاب عالی، از دیدن منظره‌ی بیرون لذت ببرید.

کمی هوای تازه و سکوت به شما یک حس آرامش بی نظیر خواهد داد.

منبع: success

 

 

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x