۴ اختلاف ارتباطی قابل حل میان زوج‌ها و راهکارهای آنها

۴ اختلاف ارتباطی قابل حل میان زوج‌ها و راهکارهای آنها

زوج‌ها

با مراجعه به هر مشاوری در هر نقطه‌ای از جهان این جمله را خواهید شنید که: حتی شادترین زوج‌ها مشکلاتی دارند. دکتر جان گوتمن، پژوهشگر معروف ازدواج و نویسنده‌ی کتاب «هفت اصل برای ازدواج»، چهار زمینه را برای اختلافات زناشویی قابل حل مشخص کرده است که عبارتند از: فناوری، استرس کاری، پول و کارهای خانه.

در حالی که مسائلی مانند کارهای خانه به نظر می‌رسد که موضوع خیلی جدی نیست، اما اهمیت عاطفی به این وظایف مرتبط است که موجب تقویت پیوند میان ما در هنگام انجام آن می‌شود. هنگامی که این وظایف انجام نمی‌شود، زوجین در میان هرج و مرج زندگی دیگر همدیگر را به عنوان پناهگاه امن برای یکدیگر احساس نمی‌کنند. بلکه آنها فقط زندگی را برای همدیگر راحت می‌کنند.

در این مطلب چهار راهکار برای رایج ترین مشکلات روابط برای شما گردآوری شده است. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

از بین بردن حواس پرتی

تقویت ارتباط عاطفی و صمیمیت در عصر حاضر، برای زوج‌ها کاری دشوار است. یک لحظه بایستید و از خودتان بپرسید: فکر می کنید که زوج ها چقدر زمان صرف صحبت با یکدیگر می‌کنند یا باید بکنند؟

زوج‌ها

طبق نتایج تحقیقی در رابطه با زوج‌های جوان در لس آنجلس، متوسط زمان مشارکت زوجین برای مکالمه چهره به چهره ۳۵ دقیقه بود.

حتی بدتر از آن، اکثر این دقیقه‌های گرانبها به جای رابطه به بحث در مورد اینکه که چه کسی زباله‌ها را به بیرون از خانه حمل کند، بچه‌ها را به مدرسه ببرد و یا چه چیزی باید از فروشگاه مواد غذایی خرید شود، صرف شده‌اند. این طرز فکر در مورد روابط زوج‌ها را به احساس تنهایی می‌کشاند.

در حالی که مشکلات ارتباطی دارای علل زیادی هستند، یک مقصر رایج و مشترک در روابط در جهان امروز تعداد زیادی از اعلان‌های دستگاه‌های دیجیتال ما (مانند گوشی موبایل) است. آنها باعث حواس پرتی از ارتباط واقعی درست در مقابل ما شده‌اند.

راهکار:

اگر همسر شما شکایت دارد که بیشتر از رابطه‌ی خود بر روی گوشی خود تمرکز دارید، این موضوعی است که باید جدی گرفته شود، حتی اگر با این شکایت موافق نباشید. سریع ترین راه حل این است که با هم بنشینید و یک موافقتنامه فناوری ایجاد کنید.

این موافقتنامه می‌تواند توافقی باشد که در آن هر دو طرف در زمان‌های خاص روز یا رویدادهای خاص مانند شب سالگرد، زمان غذا یا زمانی که هر یک از شما نیاز به صحبت دارید، نباید متن بنویسند، ایمیل بررسی کنند و یا پروفایل‌های اجتماعی خود را به روزرسانی نمایند. دقت کنید ضروری است که این توافق برای هر دوی شما عادلانه باشد.

آوردن استرس کار به منزل

بسیاری از زوج‌ها هرگز فکر نمی‌کنند که درباره‌ی نحوه‌ی تخلیه‌ی استرس پس از کار بحث کنند، اما نحوه رسیدگی به این موضوع و یا عدم تمرکز در پایان روز، می‌تواند منجر به اختلافات غیر ضروری شود.

به عنوان مثال نگاهی به زندگی مریم و علی بیاندازیم:

علی به مهلت پایانی تحویل پروژه‌ای بزرگ نزدیک شده و مریم می‌داند که او دیر خواهد کرد. هنگامی که علی از سر کار به خانه می‌آید، عصبانی می‌شود، چون مریم دستنویس‌های مرتب و سازماندهی شده‌ی او از روز قبل را به یک کوه بزرگ تبدیل کرده است.

مریم که یک رئیس میکرو مدیر در محل کار است، زمانی که در یخچال را برای پیدا کردن پیتزا باقی مانده از دیشب باز می‌کند و هیچ چیزی پیدا نمی‌کند، ناراحت می‌شود. او می‌گوید: “غذا کجاست؟ تو قول داده بودی که به فروشگاه مواد غذایی برویم. من چه اشتباهی کردم؟ ”

سؤال واقعی که آنها باید از یکدیگر بپرسند این است که «چه چیزی میان ما اشتباه است؟» حقیقت این است که آنها استرس کاری خود را به خانه می‌آورند و اجازه می‌دهند که این استرس رابطه‌ی آنها را خراب کند.

راهکار:

کارهای روتین روز گذشته را با یکدیگر در میان بگذارید. دکتر جان گوتمن این مراسم را «ارتباط» می‌نامد.

یکی از چیزهای شگفت انگیز در رابطه با روابط این است که پیوند دلبستگی ما با شرکای زندگی‌مان به آنها قدرت هماهنگ سازی احساسات‌مان را می‎دهد. این بدین معنی است که وقتی ما مود روحی پایه‌مان را از دست می‌دهیم و ناراحت یا غمگین هستیم، شریک زندگی ما توانایی ذهنی دارد تا ما را به مود روحی پایه‌مان برساند. در روی دیگر سکه زوج‌هایی وجود دارند که فقط احساسات ناراحتی را تشدید می‌کنند و باعث می‌شوند که احساسات هر دو طرف بدتر شود.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۵ موضوع مهمی که باید قبل از ازدواج بحث شوند

برای توسعه‌ی قوانین مشترک، ما مجبوریم متوجه شویم که چه چیزی باعث ناراحتی و اضطرابمان می‌شود. به عنوان یک نتیجه، در نهایت یک مراسم تسکین دهنده و آرامش بخش برگزار کنید: هنگامی که پس از یک روز طولانی و خسته کننده به خانه می‌روید، تا زمانی که آرام شوید (۲ تا ۴ دقیقه)، شریک زندگی‌تان را در آغوش بگیرید (بغل کنید). معمولاً در دقیقه‌ی دوم، بدنتان آرام می‌شود و یک آه بزرگ می‌کشید.

پس از این مراسم، شما آماده‌ی برقراری ارتباط با شریکتان هستید. پس از آنکه احساس آرامش کردید، شما بی اختیار حرفها و شکایت‌هایتان را به یکدیگر بیرون می‌ریزید. در طول این مدت هر یک از ما می‌توانیم درمورد مشکلاتی که در طول روز اتفاق افتاده شکایت کنیم، در حالی که شریک دیگر ما را درک و حمایت می‌کند. این گفتگو به طور رسمی به عنوان «مکالمه‌ی کاهش استرس» شناخته می‌شود.

جلسات منظم مکالمه‌ی کاهش استرس می‌تواند از بروز تنش روزمره در رابطه‌ی شما جلوگیری کند. یکی از سریع ترین روش‌های آرام شدن این است که شریک زندگی تان را به انجام فعالیتی با خود جذب کنید، به عنوان مثال، می‌توانید به پیاده روی یا دویدن بروید، فیلم طنز تماشا کنید و یا هر آنچه که فکر می‌کنید احساس خوبی به شما بدهد.

پول

یکی از رایج ترین موضوع‌های درگیری در ازدواج، مربوط به پول، نحوه‌ی استفاده از آن و نحوه‌ی پس انداز برای چیزهایی است که واقعاً اهمیت دارند.

آیا حساب بانکی شما پر است یا شما فقط از حساب خود پول دریافت می‌کنید، از آنجا که پول نمادی از نیازهای عاطفی ما است، شما حتماً اختلاف بر سر پول خواهید داشت. همسان سازی واقعیت‌های احساسی با پول می‌تواند برای هر زوج پیش آید، چرا احساسات ما نسبت به پول خیلی شخصی است.

راهکار:

اکثر مناقشه‌ها در مورد پول واقعاً در مورد پول نیست. بنابراین در زیر ارزش تومان، آنچه پول برای هر یک از شما معنی دارد را درک کنید. قبل از بودجه بندی، زمانی برای گفتگو سازنده درباره پول و بحث در مورد مسائل مربوط به مدیریت مالی صرف کنید. پس از آن، وقت خود را برای اولویت بندی هزینه‌های خود و سپس یک طرح عملی برای آزادی مالی بیاندیشید.

کارهای خانه

هنگامی که زوجین سهم خود را از کارهای خانه انجام نمی‌دهند، مسائل مربوط به این موضوع هر جنبه‌ای از رابطه را ممکن است تحت تأثیر قرار دهد. یکی از طرفین احساس نارضایتی و عدم حمایت می‌کند، که منجر به خشم و نهایتاً رابطه‌ای با رضایت بخشی کمتر می‌شود.

اغلب مردان به نام “فراری از کار” در خانه نامگذاری شده‌اند. اما آنها عمداً سعی در خشن شدن ندارند، فقط نمی‌فهمند که چرا کار خانه کار چنین موضوع بزرگی برای شریک زندگی‌شان است.

از نظر بسیاری از مردان بی عدالتی است که همسر شاغلشان در شیفت دوم نیز مجبور به انجام کارهای خانه باشند. اما بسیاری از آنها در خانه‌هایی بزرگ شده‌اند که پدران آنها در خانه کار نمی‌کردند، حتی اگر مادرشان شاغل بود. بنابراین ترک عادت و روش‌های قدیمی برایشان بسیار سخت است.

جامعه شناسی بریتانیایی آنا اوکلی (Ann Oakley)، معتقد است که مردان تمایل دارند تا میزان کارهای خانه را بیش از حدی که انجام می‌دهند اغراق کنند. گاهی اوقات مردان احساس می‌کند که باید برای “کمک” آنها به کارها تحسین و تشویق شوند. اما متأسفانه متوجه می‌شوند که از آنها کار بیشتری خواسته می‌شود، که باعث می‌شود حالت دفاعی به خود گرفته و احتمالاً کمتر کار کنند.

راهکار:

در مورد کارهای خانه صحبت کنید و کارهایتان را تقسیم کنید تا هر دو طرف هم احساس عدالت کنند. لیستی برای تعیین اینکه چه کسی چه کاری باید انجام دهد، ایجاد کنید. در مورد این لیست بحث کنید، در مورد چگونگی انجام کارها و چگونگی مدیریت آنها با یکدیگر صحبت کنید. برخی از موارد عبارتند از: انجام کارها و تمیز کردن ماشین، مراقبت از کودک، امور مالی، غذا پختن، تمیز کردن خانه و غیره.

به گفته دکتر جان گوتمن، “زنان تمایل مرد برای انجام کارهای خانه را به شدت وابسته به عشق او می‌دانند.” هنگامی که مرد سهم خود را برای انجام کارهای خانه نگه می‌دارد، نسبت به زندگی‌های مشترکی که مرد هیچ سهمی در کارهای خانه ندارد، هر دو طرف زندگی نسبت به هم بیشتر عشق می‌ورزند.

منبع: gottman

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x