۴ اختلاف مهم والدین جدید و چگونگی حل آنها

۴ اختلاف مهم والدین جدید و چگونگی حل آنها

والدین جدید

همه‌ی ما می‌دانیم که اضافه شدن یک کودک جدید به اعضای خانواده، چالش‌های منحصر به فردی را برای والدین ایجاد می‌کند. و تحقیقات نشان می‌دهد که پس از تولد کودک زوج‌ها بیشتر از زندگی مشترک احساس نارضایتی می‌کنند.

مسائل زیادی خیلی بیشتر از آنچه والدین برنامه ریزی و آماده سازی کرده بودند و انتظارش را داشتند پیش می‌آید. در واقع مواردی برای یادگیری در مورد ورود یک کودک به خانه و در عین حال حفظ رابطه با شریک زندگی‌تان به طور دست نخورده وجود دارد.

طبق تحقیقات مؤسسه‌ی Gottman، ۶۷ درصد از زوجین در طول سه سال اول زندگی کودکشان از یکدیگر خیلی ناراضی بوده و فقط ۳۳ درصد راضی بودند.

همانطور که با عبور از هر گذار زندگی چالش اجتناب ناپذیر است، طبیعی است که پس از تولد کودک جدید با همسرتان در مورد مسائل مربوط به فرزندپروری، امور مالی، کارهای خانگی و انتظارات ازدواج، اختلافاتی داشته باشید.

والدین جدید

اما به نظر می‌رسد که بتوان بر این مشکلات غلبه کرده و به راهکاری که همه با آن خوشحال هستند، دست یافت. در ادامه به بحث و بررسی در مورد این راهکارها خواهیم پرداخت. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

تغییرات در میزان صمیمیت

تحقیقات نشان می‌دهد که کمتر از ۲۰ درصد از زوجین در ماه اول بعد از زایمان به فعالیت جنسی باز می‌گردند. و بسیاری از زوج‌ها هنگامی که می‌خواهند تصمیم به شروع دوباره‌ی رابطه‌ی جنسی بگیرند، می‌توانند با خستگی فیزیکی، تحریک جنسی پایین و خواسته‌های رقابتی نوزاد جدید روبرو ‌شوند.

در اغلب موارد مادران جدید در حال مبارزه با تغییرات هورمونی، تغییرات بدن، بهبودی آثار زایمان و مسائلی مانند افسردگی پس از زایمان هستند که می‌تواند میل آنها را برای رابطه‌ی جنسی پس از تولد به طور قابل توجهی کاهش دهد.

در حالی که صمیمیت بخش مهمی از حفظ روابط سالم است، ایجاد یک موقعیتی که هر دو طرف با آن احساس راحتی می‌کنند، بسیار مهم است. با شروع بحثِ آشکار و صادقانه درباره انتظارات طرفین برای لمس فیزیکی، محبت و رابطه جنسی و با درک اینکه شما ممکن است هر دو دغدغه‌های جدید زیادی داشته باشید، مشتاقانه تلاش کنید تا این شکاف را برطرف کنید.

ایجاد یک منطقه‌ی بدون قضاوت بدون گرفتن حالت دفاعی را تمرین کنید و سعی نکنید شخصاً درخواست‌های مربوط به رابطه‌ی جنسی و صمیمیت همسرتان را رد کنید. تعیین کنید که کجاها بهتر است بگویم بله و کجاها بهتر است بگویم نه، به طوری که هر دوی شما احساس کنید که طرف مقابل دارای درک و احترام نسبت به شما است.

شریک زندگی شما به اندازه‌ی کافی به شما اعتماد می‌کند و در این زمینه آسیب پذیر بوده و زندگی جنسی مثبتی می‌خواهد. و این یک زمان مهم برای احترام به اعتماد و آسیب پذیری او است.

توزیع منصفانه‌ی کارهای روزمره

معمولاً پس ار تولد یک کودک، کارهای زیادی انباشته می‌شود و یافتن تعادل درست کمی دشوار و زمان بر می‌شود. به ویژه چون هر دو والدین مسئولیت‌هایی در زندگی دارند که باید به انجام آنها ادامه دهند. مانند بازگشت به سرِ کار (برای خانوم‌های شاغل)، اجرای دستور کارها، تلاش برای ورزش و برگرداندن وزن و سلامتی قبل از زایمان، دیدار با اعضای خانواده (به ویژه کسانی که هنوز کودک را ندیده‌اند)، تلاش برای پیدا کردن چند لحظه استراحت و تجدید قوا و البته مراقبت از نوزاد جدید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۱ گام برای درمان اعتیاد به گوشی‌ همراه

برای کمک به افزایش بار کاری مراقبت از کودک در بالای لیست کارهای روزمره، یک بحث برنامه ریزی هفتگی بین شما و شریک زندگی‌تان، هماهنگ کردن برنامه‌ها، به اشتراک گذاشتن وظایف مشارکتی والدین و حفظ خانه تمیز و منظم برای کودک ضروری است.

در طول این بحث، ممکن است تصمیم بگیرید که اگر مثلاً شریک زندگی شما شام پخت، ظرف‌های شام را شما بشویید یا اگر شما کاری را که واقعاً از آن غافل شده‌اید، انجام دادید (مانند خالی کردن پوشک بچه)، دفعه‌ی بعدی شریک زندگی شما این کار را انجام خواهد داد و همینطور انجام کارها چرخشی خواهد بود.

بحث در مورد کارهای روزمره ممکن است به نظر کوچک باشد، اما اختلافات می‌توانند به سرعت افزایش پیدا کنند تا به نقاط بحرانی برسند، بنابراین بهتر است که کارها را به صورت هفتگی برنامه ریزی کنید.

سعی کنید نگرانی‌ها و شکایات خود را در اوایل در روشی احترام آمیز و بدون سرزنش بیان کنید. این کار منفی بودن را در حالت خاموش نگه می‌دارد و به شما امکان می‌دهد تا مشکلات خود را به طور مؤثر حل و فصل کنید.

والدین جدید

اختلافات مالی

اکثر مردم می‌دانند که بزرگ کردن کودک هزینه‌های زیادی دارد. براساس گزارش USDA، خانواده‌ای با درآمد متوسط برای رشد کودک متولد شده در سال ۹۳ از زمان تولد تا سن ۱۷ سالگی تقریباً ۲۰۰ میلیون تومان هزینه می‌کند.

این مبلغ واقعاً پول زیادی است و هزینه‌ها از لحظه‌ای که متوجه می‌شوید که حامله هستید شروع می‌شود. این امر می‌تواند فشار زیادی بر روابط شما ایجاد کند، به خصوص اگر یکی از طرفین ولخرج باشد، در حالی که دیگری ترجیح دهد صرفه جویی و پس انداز کند.

سعی کنید با هم نشسته و یک طرح مالی یک ساله ایجاد کنید. این طرح باید شامل تخصیص بودجه برای مواد غذایی، لباس، قبض آب و برق و …، مراقبت‌های پزشکی، نسخه‌ها و دیگر ملزومات بوده و همچنین طرحی برای پس انداز آینده برای مدرسه، رفتن به تعطیلات خانوادگی و خریدهای بزرگتر باشد.

سعی کنید هر ماه یک بار صندوق مالی خود را چک کنید و امور مالی خود را به بحث بگذارید تا به مه چیز کنترل و نظارت داشته باشید و در صورت نیاز تنظیماتی را انجام دهید. برنامه‌ ریزی مالی مهارتی است که به شما در بهبود روابط با شریک‌تان کمک خواهد کرد.

اگر بتوانید هر یک از مسائل بالا را به عنوان بخشی از یک طرح کلی والدین شدن در نظر بگیرید، می‌توانید میزان استرس خود و همسرتان را در هنگام تلاش برای سازگاری با تجربه‌ی والدین جدید بودن، کاهش دهید.

شما دو نفر یک تیم هستند. و از آنجاییکه بزرگ کردن کودک چالشی بزرگ است، باید پشت یکدیگر بایستید.

به برنامه‌هایی که با هم طراحی می‌کنید عمل کنید و به یاد داشته باشید که با وجود فشار والدین شدن، رابطه‌ی شما همچنان می‌تواند پر از اعتماد، عشق و محبت باشد.

منبع: gottman

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x