۱۱ توصیه‌ی هوشمندانه برای کمک به پیشرفت یک مادر تنها جدا شده از همسر خود

۱۱ توصیه‌ی هوشمندانه برای کمک به پیشرفت یک مادر تنها جدا شده از همسر خود

مادر

مادر شدن یکی از سخت ترین چالش‌هایی است که یک زن می‌تواند در زندگی‌اش داشته باشد. اینکه آیا این اتفاق این طبق قانون طبیعت، با کمک علم و یا اختیاری اتفاق می‌افتد فرقی نمی‌کند، مسئولیت پرورش یک انسان دیگر‌، وظیفه‌ای سخت و قهرمانانه است.

به طور معمول هنگامی که ما در مورد پدر و مادر فکر می‌کنیم، تصور می‌کنیم که دو والدین این مسئولیت را با هم به اشتراک می‌گذارند و به یکدیگر تکیه می‌کنند. اما، طبق آمار اداره‌ی آمار ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۶، ۱ کودک از ۴ کودک زیر ۱۸ ساله توسط یک مادر تنها بزرگ شده است. این تعداد بخش بزرگی از جمعیت است که اغلب نادیده گرفته می‌شود.

اگر شما هم یکی از این مادران تنها هستید که فرزندان خود را بزرگ می‌کنید، بی تردید از چالش‌های علاوه بر مادر بودن که بر شما اعمال می‌شود، از جمله تلاش دائمی برای یافتن زمان ، انرژی، پول و حمایت کافی آگاه هستید.

مادر

برای مادران مجردی که در باتلاق مسئولیت‌های روزمره خود فرو می‌روند و برای زنده ماندن تلاش می‌کنند، با اعتقاد به اینکه شما باید تمام کارها را انجام دهید، فریب نخورید. اگر بتوانید از تمامی منابع موجود استفاده کنید و اولویت‌های خود را براساس وضعیت زندگی خود تنظیم کنید، ممکن است به عنوان یک مادر تنها رشد کرده و راحت زندگی کنید.

در ادامه ۱۱ مشاوره‌ی روانشناسی برای مادران تنها و مطلقه به منظور تسهیل روند غلبه بر مشکلات دست تنها بودن برای شما گردآوری شده است. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

 1. اجتماع اطراف خود را پیدا کنید و از آنها کمک بخواهید

به عنوان تنها مراقب فرزندان خود، حرکت در مسیر موفقیت و مبارزات والدین بودن می‌تواند به شما احساس تنهایی و بی کسی بدهد. شما احتمالاً حس قوی احساس استقلال را به دست آورده‌اید. زیرا شما مجبور بودید به تنهایی به آن برسید.

خودباوری در بسیاری از شرایطی که باید با آن مواجه شوید ضروری است. اما خود با فکر اینکه به حمایت دیگران نیازی ندارید، گول نزنید.

اگر خانواده شما در نزدیکی شما است، ارتباط خود را با دیدن و صحبت بیشتر با آنها تقویت کنید. برای رفت و آمد با دوستان قدیمی یا همکاران زمان جدا کنید و فرض نکنید که آنها نمی‌خواهند با شما و فرزندتان باشند حتی اگر آنها خودشان پدر و مادر نیستند.

آیا شما ترجیح می‌دهید دوستانی را پیدا کنید که مادر بوده و در بسیاری موارد با شما مشترک هستند؟ از منابعی مانند اپلیکیشن‌ها، گروه‌های تلگرام و رویدادهای اجتماعی برای دیدار با مادران در منطقه‌ی زندگی خود استفاده کنید.

پس از اینکه یک گروه پشتیبانی پیدا کردید که می‌توانید به آن متکی باشید، از کمک خواستن از آنها نترسید. این یک نشانه ضعف یا بی عدالتی نیست که شما نتوانید آنرا بپذیرید، و دیگران احتمالاً بیشتر از آنچه فکر می‌کنید مایل به دست گرفتن از شما هستند.

اگر از کمک خواستن احساس ناراحتی می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که شغل‌‌هایی مثل نگهداری از کودکان را شروع کنید. چرا که در هر صورت کمک کردن به یکدیگر معنی اجتماع بودن است.

 1. با گذشته صلح کنید

قبل از اینکه بتوانید به جلو حرکت کنید، باید با گذشته‌ی خود صلح کنید و اجازه ندهید که گذشته شما را تعریف کند یا بر زندگی شما حاکم شود.

فرقی نمی‌کند که آیا تنها بودن سفر شما به مادری از طریق طلاق، مرگ یا هر دلیل دیگر باشد. بسیار مهم است که شما با احساسات ترک شدن و یا خیانت کنار بیایید. شما نمی‌توانید گذشته و صدمه‌ای را که مجبور به تحمل آن بودید را تغییر دهید. اما می‌توانید از قدرت‌هایی که از غلبه بر این موانع کسب کرده‌اید استفاده کنید تا بتوانید بهترین زندگی را برای خود و فرزندتان مهیا کنید.

از گذشته یاد بگیرید. اما در حال زندگی کنید و به سمت آینده نگاه کنید.

 1. برنامه‌ها و اهدافی را تعیین کنید

تکرار روزانه‌ی تلاش برای تعادل کار و زندگی در خانه می‌تواند به شما این احساس را بدهد که در حال کار به صورت خودکار (اتوپیلوت) هستید. اما، ضروری است که اهدافی را برای خودتان تعیین کرده و به سمت بهبود خود ادامه دهید.

به عنوان مثال در زندگی شخصی شما می‌توانید یک هدف تناسب اندام (ورزش)، یک هدف خواندن (۲۰ کتاب را در سال بخوانید) یا یک هدف سفر (سفر به اروپا) را تنظیم کنید. در کار شما می‌توانید اهداف شغلی مانند کسب تجربه‌ی رهبری، ارتقاء یا کسب مدرک یا گواهی‌نامه را تعیین کنید.

برای ایجاد یک برنامه‌ی واقع گرایانه در مورد چگونگی دستیابی به این اهداف زمان صرف کنید. نه تنها کار در جهت دستیابی به این اهداف، شما را به یک فرد باهوشتر و موفقتر تبدیل خواهد کرد، بلکه هدفمندی و رضایت از زندگی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

 1. در جستجوی مربی باشید

یک روش عالی برای جهش شروع برنامه‌های خودتان برای آینده این است که یک مدل یا مربی را پیدا کنید که تجربه‌ی شغلی یا زندگی مانند شما را داشته باشد. این شخص می‌تواند یک منبع عالی برای زمانی باشد که شما نیاز به راهنمایی در مورد اهداف تعیین شده برای خود و نحوه دستیابی به آنها دارید.

در طول فصل‌های سخت زندگی، داشتن افرادی برای تشویق و ترغیب مهم است. کسی که پیش از این راه‌هایی که شما می‌خواهید بروید را رفته است، این اطمینان کامل را می‌دهد که دوران سخت می‌گذرند و بهترین روش برای غلبه بر موانع و مشکلات مثبت ماندن است.

 1. در مورد اولویت‌های زندگی خود دوباره فکر کنید

والدین تنها دو برابر مسئولیت‌های بیشتری برای مراقبت از فرزند یا فرزندان خود دارند. بنابراین اولویت‌ها و انتظارات باید براساس آن تنظیم شود.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   افسردگی پس از زایمان چیست و علائم و روش‌های درمان آن چه هستند؟

می‌دانید که شما سوپر زن (ورژن مردانه‌ی سوپر من!) نیستید و تلاش هر روز برای یک خانه‌ی کاملاً تمیز، نداشتن لباس‌های کثیف و پختن غذاهای خانگی برای بچه‌هایتان انتظارات منطقی نیست. گاهی اوقات می‌توان از میانبرها مانند دادن غذاهای آماده برای شام یا منتظر ماندن تا روز بعد برای شستن ظروف استفاده کرد.

خود را با هیچکس دیگری مقایسه نکنید و از این که تنها والدینی هستید که فرزندانتان می‌توانند روی شما حساب کنند احساس گناه نکنید. به خودتان استراحت بدهید و برای کارهای کوچک عرق نریزید.

 1. اوقاتی را برای خودتان اختصاص دهید

حتی اگر دشوار باشد، جدا کردن زمان برای خودتان برای حفظ سلامتی و سر زنده بودنتان بسیار مهم است. پیدا کردن زمان برای دور شدن از بچه‌ها باید عمداً انجام شود و از پیش برنامه ریزی شده باشد.

خواب، ورزش و رژیم متعادل چیزی نیست که بتواند در پایین لیست اولویت‌ها قرار گیرد. همچنین زمان برای فعالیت‌های سرگرم کننده، مانند کارهای مورد علاقه و خریدهای خلاقانه را فراهم کنید.

اگر چه مادر بودن مهمترین شغل شماست، اجازه ندهید تنها چیزی که شما را تعریف می‌کند باشد.

 1. سازمان یافته بمانید

با داشتن چیزهای زیادی برای آشفتگی، مهارت‌های سازمانی عالی مطلقاً لازم است تا همه چیز به طور مساوی در حال حرکت باشد. از اپلیکیشن‌هایی برای مدیریت امور مالی خود، برای برنامه‌های غذایی و برای لیست‌های قرار ملاقات و از خرید تا فعالیت‌های مدرسه استفاده کنید.

هر روز صبح و شب، روالهای ثابتی را دنبال کنید، به طوری که بچه‌های شما بدانند چه چیزی را باید به طور روزانه انتظار داشته باشند.

 1. انعطاف پذیر باشید (یک جادوگر کنترل کننده نباشید)

اگر چه مهم است که آماده‌ی سازماندهی باشیم، ممکن است کارها همیشه بر اساس برنامه انجام نشود.

به عنوان مثال هنگامی که بچه‌ها مریض می‌شوند و باید در آخرین لحظه ماندن در خانه یا مهد کودک لغو شود، با داشتن یک طرح احتمالی برای مراقبت از کودک و هماهنگی با کارفرمای خود، امکان انعطاف پذیری را فراهم کنید.

به عنوان مثال، لیستی از افرادی را که می‌توانید زمانی که نیاز به مراقبت از بچه‎‌ها در زمان مهمانی دارید با آنها تماس بگیرید، ایجاد کنید. یا قبل از اینکه وضعیت اضطراری پیش بیاید در مورد کار از خانه، با رئیس خود صحبت کنید.

به طور خلاصه، تغییرات غیرمنتظره‌ای را به خودتان تحمیل نکنید و روز خود را خراب کنید.

 1. یاد بگیرید که نه بگویید (و احساس گناه نکنید)

مادرانِ تنها محدودیت‌هایی در زمان، انرژی و منابع دارند که خانواده‌های دارای دو والدین قادر به درک آن نیستند. به خاطر این شرایط، مهم است که احساس گناه را بپذیرید و تلاش نکنید همه چیز را انجام دهید و در همه جا باشید.

شما مجبور نیستید به هر جشن تولدی که فرزندتان دعوت است بله بگویید. بچه های شما نباید هر شب از هفته در ورزش و فعالیت‌های اضطراری شرکت کنند.

فقط فعالیت‌هایی را که برای شما و خانواده تان لذت بخش تر و معنی دار هستند، محدود نکنید. انجام کارهای بیشتر باعث نمی‌شود شما یک مادر بهتر باشید. بلکه مادری خسته تر خواهید بود.

 1. با ارزش‌های خود زندگی کنید

هنگامی که شما مجبور هستید خانواده‌ی خود را با یک درآمد اداره کنید، بودجه بندی و صرف هزینه در معنی خود مهمتر از همیشه می‌شود.

اگر بدهی‌های بزرگی دارید که در حال افزایش است، پرداخت هر چه زودتر آنها را در اولویت قرار دهید. برنامه ریزی بودجه بهترین روش برای نشان دادن چگونگی صرف هزینه هر ماه در مورد چیزهای مختلف و آنچه که باقی مانده است، می‌باشد.

پس از پرداخت صورتحساب‌های لازم، تعیین کنید چقدر هزینه می‌توان بر روی موارد تفریحی مانند غذا خوردن، تعطیلات و رفتن به سینما صرف کرد.

اجازه ندهید که منابع مالی برای شما و خانواده تان یک منبع اضطراب باشد. حساب بانکی خود را پر پول نگه دارید، در حالی که بچه‌ها آموزش دهید که چگونه پول به طور مساوی در یک زمان صرف می‌شود.

 1. وقت کافی با بچه‌هایتان صرف کنید

زمانی که با بچه‌هایتان صرف می‌کنید بسیار گرانبها و به عنوان یک مادر تنها محدود است. به جای نشستن در مقابل تلویزیون، آنها را به سفرهای سرگرم کننده و دوستانه به پارک، زمین بازی و یا موزه ببرید.

از زمان غذا خوردن استفاده کنید تا بهانه‌ای کامل برای پرسیدن در مورد چه چیزی در مدرسه یاد می‌گیرند و دوستانی که با آنها وقت می‌گذارند، بیابید.

مادر

هنگامی که بچه‌هایتان از شما می‌خواهند با آنها بازی کنید، به این درخواست به عنوان یک امتیاز و فرصتی برای پیوند با آنها، به جای حواس پرتی یا اتلاف وقت نگاه کنید. زمانی که شما با آنها هستید، بدون فکر کردن به کار و یا چند چیز دیگر به طور همزمان در ذهن خود حضور روحی و جسمی داشته باشید.

ارتباط شما با بچه‌های شما کاملاً پر از مزایای بزرگ است.

سخن آخر

یک مادر تنها بودن کار آسانی نیست. به همین دلیل مهم است که از تمام منابع موجود استفاده کنید تا این کار کمی ساده‌تر شود.

استفاده از فناوری، یک سیستم سازمان و یک اجتماع حمایتی، تنها نمونه‌هایی از مواردی هستند که باید برای افزایش بهره‌وری خود استفاده کنید.

همچنین مهم است که ذهنیت خود را تغییر دهید و زمانی که به مسائلی مانند اولویت‌ها و امور مالی می‌رسیم، عملی‌تر باشید.

بیشتر از همه، مراقبت در مورد خود را فراموش نکنید. تنها زمانی که از خود مراقبت می‌کنید، می‌توانید از بهترین افرادی که دوست دارید مراقبت کنید.

مادران تنها افرادی سخت کوش هستند و شما مجبور به داشتن یک زندگی شاد و پربار هستید.

منبع: lifehack

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x