۱۱ گام برای درمان اعتیاد به گوشی‌ همراه

۱۱ گام برای درمان اعتیاد به گوشی‌ همراه

گوشی همراه

به گروه معتادان گوشی همراه خوش آمدید.

سلام، نام من مایک است، من معتاد گوشی همراه هستم.

سلام مایک. به جامعه‌ی معتادان گوشی هوشمند خوش آمدید.

چند آمار شگفت انگیز از ارتباط انسان‌ها با گوشی تلفن همراهشان برای شما دارم:

 • افراد به طور متوسط گوشی خود را ۱۱۰ بار در روز بررسی می‌کنند.
 • سه چهارم مردم اولین کاری که پس از بیدار شدن از خواب انجام می‌دهند گوشی خود را بررسی می‌کنند.
 • ۶۱ درصد با تلفن همراه روشن خود در رختخواب خود می‌خوابند.
 • یک سوم کاربران گوشی‌های هوشمند در طول شب بیدار می‌شوند تا گوشی‌های خود را چک کنند (برای افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله این آمار ۵۰ درصد است).

ما معتقد نیستیم که گوشی‌های همراه کلاً بد و مضر هستند. اما معتقدیم که بین شیوه‌های استفاده از آنها اختلاف زیادی وجود دارد: آگاهانه و یا ناخودآگاه.

مانند هر وسیله‌ی دیگری، گوشی هوشمند را می‌توان به روشی درست یا نادرست استفاده کرد.

تحقیقات جدید در مورد استفاده از تلفن همراه بسیار مرعوب کننده است:

 • نیمی از ۱۱ مطالعه‌ی اخیر، شبکه‌های اجتماعی را دلیل افسردگی معرفی کرده‌اند.
 • استفاده از تلفن خود قبل از خواب به این معناست که شما دیر به خواب می‌روید و خواب خوبی نخواهید داشت.
 • به جای تکیه بر تلفن خود برای از بین بردن اضطراب، ممکن است یافتن مهارت‌های مؤثرتری برای مقابله با این احساس منفی را متوقف کند.
 • افرادی که دائماً با گوشی خود متصل هستند احساس اضطراب بیشتری می‌کنند، که می‌تواند منجر به مسائل دیگر سلامت روان شود.

علائم هشدار دهنده

گوشی‌های هوشمند چگونه زندگی را بهبود می‌بخشند؟

آنها حس وحشتناک گم شدن در مسیرهای نا آشنا را از بین می‌برند، برنامه‌های ما را سازماندهی می‌کنند. این امکان را می‌دهند که در همه جا بتوانیم به موسیقی گوش دهیم. در همه جا و هر زمان بتوانیم خاطرات خود را با عکس گرفتن و ضبط ویدئو ثبت کنیم.

می‌توانیم در سرکار یا در منزل جواب تمامی سؤالاتی را که نمی‌دانیم با گوشی جستجو کرده و معلومات و آگاهی خود را افزایش دهیم.

ما دوست داریم اعتقاد داشته باشیم که ما از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنیم به جای اینکه آنها از ما استفاده کنند، اما مطمئن نیستیم.

پس اگر مشکلی وجود داشته باشد، چگونه باید بدانید؟ در ادامه چند علائم اعتیاد به گوشی همراه برای شما آورده شده است. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

 • شما گوشی خود را نصفه شب چک می‌کنید

اگر شما منتظر تماس با همسر باردار خود هستید، اشکالی ندارد. اما اگر در ۳:۴۱ بیدار شوید تا چک کنید که آیا آخرین پست شما دوست جدید شما چیست، ممکن است مشکل داشته باشید.

 • متن نوشتن در گوشی هنگام راه رفتن

راه رفتن یکی از مهارت‌های مهم انسان بوده و نیازمند توجه و تمرکز زیادی است. هنگامی که موقع راه رفتن متن می‌نویسید، خود را در معرض خطر قرار می‌دهید و برای افرادی که از اطراف شما می‌گذرند، مانع ایجاد می‌کنید.

نوشتن در گوشی هنگام راه رفتن کار درستی نیست. سعی کنید این کار را انجام ندهید.

 • گوشی همراه شما همراه پای ثابت حمام رفتن با شما است

این کار واقعاً غیر منطقی است. و به احتمال قوی اگر گوشی شما ضد آب نباشد، به دلیل قرار گرفتن در معرض بخار و رطوبت دچار مشکل خواهد شد.

 • هنگامی که گوشی خود را در خانه یا سر کار جا گذاشته‌اید، مضطرب می‌شوید

انسانها حدود ۲۰۰٫۰۰۰ سال پیش تکامل یافته‌اند. امروزه ما تبدیل به گونه‌هایی از انسان شده‌ایم که بدون تلگرام یا اسنپ چت زندگی مفهومی ندارد. به خودتان فرصت آرامش بدهید. شما بدون گوشی هم می‌توانید زندگی کنید.

 • هنگام ملاقات حضوری با دیگران به طور مداوم از گوشی خود استفاده کنید

چگونه می‌توانید دوستی را که خیلی وقت است ندیده‌اید بی اهمیت جلوه دهید؟ به این ترتیب که گوشی خود را بردارید و در اینستاگرام یا تلگرام به دنبال یک ویدئوی جالب از حیوانات یا انسان‌های دست و پا چلفتی وجود دارد که بتواند شما را سرگرم کند؟

 • اگر شما از گوشی خود برای فرار از وظایف یا چالش‌ها استفاده کنیدپ

اگر در خانه یا سرکار برای فرار از کار یا وظایفی که ممکن است به شما محول شود، یا برای فرار از بحث‌ها و چالش‌هایی که شما هم باید در آنها شرکت داشته باشید گوشی به دست می‌شوید، این یک علامت هشدار دهنده است که شما به گوشی معتاد شده‌اید.

گوشی همراه

۱۱ گام برای ترک اعتیاد به گوشی همراه

اعتیاد به گوشی همراه یک مشکل جدید نیست. انسانها از قرن‌ها پیش از فناوری استفاده کرده و از آن استفاده‌ی غلط نیز می‌کنند.

در دهه ۱۹۴۰، همین بحث‌ها در مورد استفاده از تلویزیون وجود داشت. در قرن هجدهم، همین مشکل در مورد یک نوع جدیدی از کتاب به نام رمان وجود داشت.

بنابراین در طول تاریخ اعتیاد به موارد مختلف همیشه در زندگی انسان‌ها جاری بوده است. در ادامه به این ۱۱ گام مؤثر برای کمک به ترک اعتیاد به گوشی همراه شما می‌پردازیم.

مرحله ۱: ابتدا تصدیق‌ کنید که شما کنترل کامل خود را بر روی گوشی‌تان دارید.

من یک بار از پدربزرگ خود پرسیدم که چطور توانستی سیگار را ترک کنی؟ جواب داد: من از خودم پرسیدم. چه کسی در این قضیه ذینفع است؟ سیگار از من یا من از سیگار؟

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چگونه یک عادت را ترک کنیم و حلقه‌ی عادت را بشکنیم؟

مرحله ۲: قبل از اینکه گوشی همراه خود را بردارید، از قدرت نیت استفاده کنید.

قبل از اینکه گوشی خود را به طور خودکار بردارید تا ببینید چه پیام‌های جدید درخشانی مورد توجه گرانبهای شما هستند، به خودتان بگویید، هدف من برای استفاده از گوشی‌ام در این لحظه چیست؟ آیا ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهید یا انجام یک کار خاصی را در ذهن دارید؟

مرحله ۳: لیست برنامه‌های خود را گلچین کنید.

لطفاً صادقانه جواب دهید. آیا واقعاً به ۷۴ برنامه در گوشی‌تان نیاز دارید؟ اگر به طور متوسط یک دقیقه برای باز کردن هر کدام از آنها زمان در نظر بگیرید، بیشتر از ۱ ساعت زمان از دست می‌دهید.

به هر کدام از برنامه‌های گوشی خود بروید و از خودتان بپرسید: چقدر زمان برای استفاده از این برنامه تا به حال صرف کرده‌ام؟ آیا این برنامه چیز جدیدی به زندگی من اضافه کرده است؟

اگر جواب قانع کننده‌ای ندارید، پس شروع به پاک کردن آنها کنید.

مرحله ۴: اطلاعیه‌ها را خاموش کنید

فیس بوک فکر می‌کند که شما باید بلافاصله مطلع شوید که آشنایی دوردست در برخی از گروه‌هایی که پنج سال پیش به آنها پیوسته‌اید و الان یادتان نیست، نظر داد.

همه‌ی اطلاعیه‌های برنامه‌ها را که واقعاً به توجه شما نیازی ندارند، خاموش کنید.

مرحله ۵: به محیط اطراف خود توجه کنید.

ارسال پیام در حین رانندگی در اکثر مکانها به دلایلی غیر قانونی است: چون تمرکز شما را از بین می‌برد.

هنگام استفاده از گوشی همراه در حین راه رفتن یا در سالن بدنسازی، خطر آسیب دیدگی در بدن وجود دارد. اما هنگامی که شما این کار را انجام می‌دهید، شما تجارب گرانبهایی را که از زندگی با تمرکز بی وقفه می‌آید را از دست می‌دهید.

گوشی همراه

مرحله ۶: فهرستی از کارهای غیر تلفنی که دوست دارید ایجاد کنید.

یک گوشی همراه منبع مهمی از سرگرمی است. یک صفحه نمایش ۵ اینچی و یک بلندگوی خیره کننده یک تجربه‌ی ضعیف دیداری برای چشمان قویِ شماست؛ بازی‌ها به شدت بر روی بهره‌وری مغز شما تأثیر دارند؛ پس وقت گرانبهای خود را با گوشی تلف نکنید.

لیستی از فعالیت‌های واقعی زندگی را که دوست دارید تهیه کنید و آنها را با وقتی که برای گوشی همراه می‌گذارید جایگزین کنید.

به عنوان مثال این فعالیت‌ها می‌تواند نوازندگی گیتار یا آلات موسیقی، نوشتن رمان یا خاطرات، پیاده روی در پارک یا رفتن به طبیعت بکر و … می‌تواند باشد.

مرحله ۷: گوشی همراه را با خود سر سفره‌ی غذا نبرید

گوشی‌های هوشمند همیشه یک مهمان ناخوانده بر سر سفره هستند. غذاخوردن می‌تواند لذت بخش ترین ساعات روز شما باشد، اگر شما به جای حضور فیزیکی حضور روحی داشته باشید و با دیگران در دور سفره یا میز غذا قرار بگیرید.

مرحله ۸: گوشی همراه را به رختخواب نبرید.

اگر شما نصفه شب، پیام‌های بی فایده یا تماس‌های تلفنی زیادی دریافت می‌کنید، احتمالاً باید زندگی خود را دوباره ارزیابی کنید.

اگر شما مانند بسیاری از مردم هستید، هیچ چیزی انقدر مهم نیست که لحظات زندگی گرانبها و قشنگ درست قبل از خواب یا بعد از بیدار شدن از خواب شما را مختل کند.

مرحله ۹: هشدار خواب را با وسیله‌ای غیر از گوشی همراه تنظیم کنید.

به جای کوک کردن زنگ گوشی همراه برای بیدار شدن در ساعات خاصی از صبح، شما می‌توانید این کار را با ساعت‌های رو میزی بدون صدای تیک و تاک انجام دهید.

بدین ترتیب فقط برای زنگ گوشی یا اطلاع از ساعت مجبور نیست هنگام خواب گوشی را در بالای سر خود قرار داده و از مضرات اشعات آن بهره مند شوید.

گام ۱۰: تعطیلات کوچک برای زندگی بدون گوشی همراه را ایجاد کنید

شما باید بتوانید بدون تلفن زندگی کردن را تمرین کنید. به ویژه اگر محصل هستید هنگام امتحانات یا چند ماه مانده به کنکور.

گوشی همراه خود را خاموش کنید و آن را به مدت یک عصر کامل از روز و یا یک روز کامل در یک کشو قرار دهید. به همه بگویید که به تعطیلات استفاده نکردن از گوشی رفته‌اید تا بدانند که شما را گم نکرده‌اند.

پس از مدتی، شروع به مشاهد‌ه‌ی علائم بازگشت به وضعیت زندگی طبیعی انسان می‌کنید.

مرحله ۱۱: تعطیلات بدون گوشی خود را طولانی‌تر کنید.

اگر روزی به دلایلی مانند خراب شدن گوشی یا آسیب دیدن قسمتی از آن به مشکل برخوردید و برای چند هفته بدون گوشی ماندید، خواهید دید که چندان هم که فکر می‌کردید بدون گوشی ماندن اتفاق ناراحت کننده‌ای نیست.

قبول خواهید کرد که استفاده‌ی مدوام از گوشی عادت بوده و در صورت ترک این عادت جنبه‌های عمیق‌تر بیشتری به زندگی‌تان اضافه می‌شود.

پس اگر حتی گوشی‌تان خراب نشده بود هم، می‌توانید تعطیلات بدون گوشی خود را طولانی‌تر کنید تا ببینید چه تغییری در زندگی‌تان ایجاد خواهد شد؟ می‌توانید نظرات خود را در زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید.

منبع: success

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x