۱۰ ترفند زبان بدن که شما را ستاره‌ی خدمات مشتری می‌کند

۱۰ ترفند زبان بدن که شما را ستاره‌ی خدمات مشتری می‌کند

زبان بدن

زبان بدن اطلاعات باورنکردنی درباره چیزهایی را که ممکن است افراد دیگر فکر یا احساس کنند را ارائه می‌کند، در نتیجه بیش از ۶۰٪ ارتباطات را تشکیل می‌دهد.

نوع فعالیتی که در آن شرکت می‌کنید مهم نیست، بدن شما در هر نقطه‌ای از زمان در مورد شما زیاد صحبت می‌کند. علائم از چیزهایی به ظاهر جزئی مانند سرعت حرکت خود را، جایی که پاهای شما اشاره می‌کند و حتی حالات میکرویی که چهره‌ی شما ایجاد می‌کند، ظاهر می‌شوند.

زبان بدن می‌تواند احساسات مشتریان در رابطه با تعامل با شما به شدت تحت تأثیر قرار دهد، نقش مهمی در حرفه‌ی خدمات مشتریان شما ایفا می‌کند و بر اینکه مشتریان شما پس از تعامل احساس مثبت یا منفی دارند تأثیر می‌گذارد.

با استفاده از راهنمایی‌هایی که در این مقاله ارائه شده است و استفاده از آنها به طور آگاهانه در تعامل با مشتریان، می‌توانید به سادگی از فواید زبان بدن استفاده کنید.

زبان بدن

در ادامه ۱۰ ترفند زبان بدن وجود دارد که به طور قابل توجهی کیفیت تعامل شما با مشتریان را بهبود می‌بخشد. در ادامه‌ی مطلب با ما با سایت همیشه به روز «مسیر ثروت به روش مجید صدر» همراه باشید.

 1. حفظ تماس چشم خوب

چشم‌ها یک ابزار ارتباطی اغلب نادیده گرفته هستند، بسیاری از متخصصان تشخیص نمی‌دهند که به همان اندازه که شما با گوش خود به طرف مقابل گوش می‌دهید، باید با چشمان خود گوش دهید.

توانایی شما برای نگاه آزاد و طبیعی به چشمان کسی، بازتابی از اعتماد به نفس، توجه و صداقت است. اکثر افراد از تماس با چشم جلوگیری می‌کنند، زیرا آنها دروغ می‌گویند، خجالتی و یا آشفته هستند.

در خدمات مشتری، حفظ تماس چشم با مشتریان در طول تعامل به آنها می‌گوید که آنها مهم هستند و شما به هر چه که می‌خواهند بگویند ارزش قائلید.

حفظ تماس چشم خوب به این معنا نیست که شما بدون پلک زدن به مشتریان خود خیره شوید، چنین خیره شدنی آزار دهنده است. ترفند بزرگ برای حفظ تماس چشم طبیعی و راحت، تصور کردن یک مثلث معکوس روی صورت مشتری است. به طوری که قائده‌ی مثلث بایستی برروی چشمان و رأس آن بر دهان مشتری قرار بگیرد.

در طول زمان تعامل با مشتری، چشم خود را هر ۵ تا ۱۰ ثانیه از یک نقطه‌ی مثلث به نقطه‌ی دیگری حرکت دهید. این کار تماس چشم شما را طبیعی‌تر و راحت تر می‌کند. اگر تماس چشم خوب را با تکان دادن سر هر زمانی که آنچه مشتری می‌گوید را درک می‌کنید یا با او موافق هستید ترکیب کنید، نه تنها موفق خواهید شد که به مشتری احساس گوش داده شدن دهید، بلکه اعتماد را نیز ایجاد می‌کنید.

این کار باعث ایجاد احساس مثبت از خدمات شما می‌شود و مسیر را برای یک رابطه سالم و حتی تعاملات مثبت تر تعیین می‌کند.

 1. اجتناب از حرکت بیش از حد (بی قراری نباشید)

در هر صورتی از بی قرار بودن در کنار مشتریانتان اجتناب کنید. این از شما یک تصویر مثبتی ارائه نمی‌دهد.

بی قراری معمولاً نشانه‌ای از بی حوصلگی یا ناراحتی است و باعث می‌شود که مشتریان احساس کنند که فعالیت‌های دیگری نیز در سر شما وجود دارد یا اینکه نمی‌توانید منتظر آنها باشید.

ارتباط برقرار کردن با کسی که دست و پای خود بدون هیچ دلیلی را روی میز میزند، کاملاً ناخوشایند و گیج کننده است. اگر در هنگام تعامل با مشتریان خود بی قرار باشید، این طور دیده می‌شود که شما بر تعامل متمرکز نیستید.

متوقف شوید و خود را بر آن لحظه متمرکز کنید. با چشمان خود گوش دهید، تمام اطلاعاتی را که مشتری هم از کلمات و هم زبان بدن به اشتراک می‌گذارد را دریافت کنید.

این کار کمی تمرین می‌خواهد اما در صورت تمرین آسان می‌شود، شما در توانایی خود در توجه به مشتریان متوجه بهبود خواهید شد. این موضوع به تعاملات با کیفیت بالاتر و مشتریان راضی‌تر منجر می‌شود.

 1. طرز ایستادن باز

یک موضع باز موضعی است که در آن هیچ یک از اعضای بدن شما به حالت بسته نبوده و در آن بدن “باز” و بدون هیچ مانعی است. این حالت بدین معنی است که پاها و بازوهای خود را از هم جدا کنید و در کنار بدن خود قرار دهید و هیچ جایی بین خود و مشتری قرار ندهید.

نگه داشتن یک زبان بدن باز در هنگام تعامل با مشتریان شما یک فضای مطمئن و محترمانه ایجاد می‌کند و ناخودآگاه به آنها اطمینان می‌دهد که شما با آنها صادق بوده و به آنها اعتماد دارید.

هنگام تعامل با مشتریان خود، تا جایی که می‌توانید موانع بین خود و مشتریان خود را از بین ببرید. از بستن و ضرب کردن بازوها یا پاهای خود در حالتی که ایستاده یا نشسته‌اید اجتناب کنید.

در حالی که این امر به طور خودکار مشتریان شما را آشفته تبدیل نمی‌کند،بلکه به طرز چشمگیری به بهبود اجساس مثبت آن‌ها در مورد شما و همچنین نگرش آنها نسبت به شما می‌انجامد.

 1. لبخند

این کار باید ساده ترین کار برای انجام می‌باشد. اما برای بعضی از افراد، به این راحتی به نظر نمی‌رسد. و آنها تأثیری که لبخندشان می‌تواند بر روی دیگران داشته باشد را از دست می‌دهند.

لبخند زدن مورد بررسی قرار گرفته و ثابت شده که تأثیر مثبتی بر روی افراد داشته است. یک لبخند واقعی باعث می‌شود که شما فوراً مثبت و صمیمی تر به نظر برسید.

در حالی که با مشتری خود ارتباط برقرار می‌کنید، لبخند واقعی بزنید. یک لبخند واقعی باید در گوشه چشمان شما چروک ایجاد کند، لبخند مصنوعی نزنید، مشتری متوجه خواهد شد.

اجازه دهید که لبخند به طور طبیعی بیاید. اگر مشتری حرف خنده داری می‌گوید، لبخند بزنید و بخندید. اگر موضوعی برای لبخند و یا خنده وجود ندارد، یک چهره‌ی خنثی و دوستانه داشته باشید. اگر مشتریان شما را مثبت، صمیمی و قابل دستیابی ببینند، به سمت شما کشیده می‌شوند.

اگر هنگام تعامل با مشتریان، یاد بگیرید چگونه به طور واقعی لبخند بزنید، به طرز چشمگیری تعداد مشتریانی را که با خدمات شما احساس خوشحالی می‌کنند، افزایش می‌یابند.

 1. استفاده از حرکات

استفاده‌ی عمدی از حرکات هنگام برقراری ارتباط با مشتریان شما را به یک ارتباط برقرار کننده‌ی بهتر تبدیل خواهد کرد. شما به صورت روان تر و ماهرتر صحبت خواهید کرد. این کار به نوبه خود، شما را به عنوان یک حرفه‌ای شایسته تلقی می‌کند.

استفاده از حرکاتی مانند حرکت دست طبیعی است و شما هر بار که با افراد ارتباط برقرار می‌کنید می‌توانید آنرا انجام دهید.

فقط توصیه می‌کنیم تا حرکاتتان را بیشتر معنی دار کنید. مثلاً دست‌ها را برای توصیف چیزها یا تأکید استفاده کنید. مثلاً زمانی که صحبت می‌کنید، دست های خود را بدون معنی در هوا حرکت ندهید، به آنچه که با آنها انجام می‌دهید، معنی اضافه کنید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   CRM عملیاتی چیست؟

به عنوان مثال، اگر شما درباره چیزی دایره‌ای یا دورانی صحبت می‌کنید، آن را با دستان خود نیز توصیف کنید. مفاهیمی مانند افزایش و یا کاهش می‌تواند توسط بالابردن یا پایین آوردن یک دست انجام شود.

استفاده از حرکات هنگام برقراری ارتباط با مشتریان، نه تنها به شما در برقراری ارتباط بهتر کمک می‌کند، بلکه نشان می‌دهد که شما در مورد آنچه که می‎‌گویید اطمینان دارید و پرشور و شوق هستید.

زبان بدن

 1. آموختن استفاده از صدای خود

اوج، بلندی و لحن صدای شما بر معنای کلمه‌ای که هنگام برقراری ارتباط با افراد می‌گویید، تأثیر می‌گذارد. این امر نه تنها زمانی که شما با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنید، بلکه زمانی که این کار را در تلفن یا از طریق نوشتن انجام می‌دهید کاربرد دارد.

تنِ صدای اشتباه صدا هنگام صحبت با مشتریان می‌تواند احساسات منفی مانند؛ تردید، ناراحتی و عصبانیت را انتقال دهد. مهم نیست که شما چه می‌گوئید، لحن صدایتان است که نشان می‌دهد هنگامی که شما صحبت می‌کنید چگونه احساس می‌کنید.

از لحن خود برای ابراز دلگرمی، شور و شوق، طنز، همدلی یا هر احساسی که می‌خواهید مشتریانتان درک کنند، استفاده کنید. هنگام برقراری ارتباط با مشتریانی که عصبانی یا ناراحت هستند، از لحن نرم و ملایم استفاده کنید. این لحن باعث می‌شود آنها احساس کنند که حرفهایشان شنیده می‌شود و به احتمال زیاد بیشتر به شما باز خواهند شد.

صدای شما یک ابزار ارتباطی قدرتمند است. اگر مشتریان صدا و لحن شما را دوست داشته باشند، آنها تصور می‌کنند که شما اعتماد به نفس، آگاهی و اعتبار دارید.

 1. چشمانتان را در پاهای آنها نگه دارید

شاید شما نمی‌دانید، اما پاها چیزهای زیادی را در مورد وضعیت عاطفی شخص نشان می‌دهند. عجیبه درسته؟

اما خودتان هم می‌توانید فکر کنید که وقتی کسی با شما صحبت می‌کند چقدر به پاهای او توجه می‌کنید؟ شاید شما به ندرت توجه کنید، چون همه‌ی ما بیشتر وقت‌ها به قسمت بالای بدن سخنگو تمرکز می‌کنیم.

هنگامی که مشتریان خسته و مضطرب بوده و یا احساس تنش می‌کنند، پای آنها یک اشاره گر خوب به حالت احساسی آنهاست. به عنوان مثال، اگر هنگامی که شما با مشتری در حال صحبت هستید متوجه شوید که پای او را به سمت درب خروج قرار گرفته است، شاید نشانه‌ای از این باشد که او آماده‌ی ترک مغاره است. اما زمانی که پای او به سمت شما می‌آید، به این معنی است که مشتری درگیر است و به آنچه شما می‌گویید علاقه مند است.

به سادگی خودتان را با این دانش مسلح کنید. در طی تعاملات خود با مشتریان، به سادگی با نگاه کردن به پاهای آنها، در موقعیتی بهتر قرار خواهید گرفت تا قضاوت‌های خوبی داشته باشید.

 1. تمرین دست دادن با اعتماد به نفس

آیا می‌دانید که دست دادن باعث می شود شما بیشتر در حافظه‌ی کسی بمانید؟ براساس یک مطالعه در مورد دست دادن توسط مرکز درآمد برای تجارت (Income Center for Trade) اگر شما با کسی دست دهید، به احتمال اینکه شما را به یاد داشته باشند دو برابر بیشتر می‌شود.

به عنوان یک فرد حرفه‌ای، همیشه باید تلاش کنید با مثبت بودن دست دادن خود در حافظه‌ها بمانید.

چطور احساس می‌کنید اگر فردی را ببینید که خوش تیپ و با اعتماد به نفس به نظر می‌رسد، اما زمانی که با او دست می‌دهید، احساس می‌کنید که یک کودک ترسناک است؟

دست دادن می‌تواند چیزهای زیادی را در پشت ظاهر افراد آشکار کند. دست دادن قوی باعث ایجاد یک احساس مثبت می‌شود. این نوع دست دادن مشتریان را قادر می‌سازد تا شما را به عنوان یک فرد حرفه‌ای شایسته و محترم ببینند.

در ادامه ۴ مرحله برای دستیابی به دست دادن مناسب آورده شده است:

 • در چشمان مشتری نگاه کنید.
 • لبخند بزنید و دست‌تان را دراز کنید.
 • دست او را محکم بگیرید (خیلی محکم فشار ندهید!)
 • ۳-۲ ثانیه به بالا و پایین حرکت دهید.
 1. اجتناب از نفوذ به حریم مشتری

برای جلوگیری از نفوذ به حریم شخصی آنها، فاصله‌ای قابل احترام را بین خود و مشتری حفظ کنید. حریم شخصی در اینجا به فضای فیزیکی اطراف ما اشاره دارد، که در آن ما احساس امنیت می‌کنیم.

تجاوز به حریم شخصی مشتری، باعث ناراحتی یا اضطراب او خواهد شد. اکثر افراد به تجاوز به حریم شخصی خود واکنش نشان می‌دهند و یا در صورتی که احساس نارضایتی غیر قابل تحمل شود، به تعامل پایان می‌دهند.

هر زمان که شما با مشتری ارتباط برقرار می‌کنید، باید فاصله‌ای بین نیم الی ۱ متر بین شما حفظ ‌شود، در این فاصله، شما به مشتری خیلی نزدیک یا از او خیلی دور نیستید. همچنین از دست زدن به مشتری اجتناب کنید، مگر اینکه با او از قبل دوستی و صمیمیت داشته باشید.

رعایت حریم شخصی مشتریان، نشان می‌دهد که شما به آنها احترام می‌گذارید و به راحتی آنها ارزش قائلید. این امر به طور مثبت بر نگرش آنها نسبت به شما تأثیر می‌گذارد.

 1. انعکاس زبان بدن مشتری

هنگامی که افراد برای اولین بار با یکدیگر ملاقات می‌کنند، معمولاً (به طور ناخودآگاه) به دنبال شباهت‌هایی هستند که نشان می‌دهد که آیا ارتباط یا پیوند قوی ایجاد خواهد شد.

انعکاس زبان بدن مشتری یک روش عالی برای برقراری ارتباط و ایجاد یک ارتباط قوی با مشتری است. شما می‌توانید زبان بدن، کلمات انتخابی یا لحن مشتری را منعکس کنید.

انعکاس زبان بدن امری طبیعی است و ما هر روز به طور ناخودآگاه همانطور که با افرادی که روابط نزدیکی با آنها داریم ارتباط برقرار می‌کنیم، انجام می‌دهیم. شما می‌توانید با انجام مراحل زیر با ظرافت، این مهارت را بهتر کنید و توانایی خود را برای ایجاد ارتباط با مشتریان خود بهبود بخشید:

 • تا جایی که می‌توانید زبان بدن مشتری (حرکات، نشانه‌های چهره، حالت و غیره) را انعکاس داده و با آنها مطابقت کنید. از انجام تحمیلی یا مصنوعی آن اجتناب کنید. چرا که مشتری ممکن است متوجه آنچه شما انجام می‌دهید شود و آن را به عنوان مسخره کردن تفسیر کند.
 • اگر متوجه شوید مشتری تمایل دارد از کلمات خاصی در تعامل خود استفاده کند، شما همچنین می‌توانید انتخاب کلمات مشتری را انعکاس دهید. از کلمات مشابه او در پاسخ خود استفاده کنید.

اگر مشتریان احساس کنند که در بسیاری موراد با شما مشترک هستند، نسبت به شما تمایل می‌یابند. این موضوع راه را برای تعاملات مثبت آینده با آنها هموار می‌کند.

منبع: customerthink

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x