۸روش جادویی برای کنترل و تماشای تلویزیون فرزندتان

۸روش جادویی برای کنترل و تماشای تلویزیون فرزندتان

 

در این مطلب به شما گفته میشود که چگونه مضرات تماشای تلویزیون را برای فرزندتان به حداقل ممکن برسانید.

این روزها تماشای برنامه های متنوع و جذاب تلویزیون برای کودکان امر اجتناب ناپذیری می باشد.

حتی اگر شما والدینی باشید که تا سنین قبل از مدرسه تماشای آن را برای کودک خود محدود کرده باشید با ورود او به اجتماع این موضوع خودش را نشان می‌دهد و کودک شما که تازه وارد اجتماع شده، درباره شخصیت‌های مختلف کارتون‌ یا فیلم‌ها از شما سوال خواهد کرد. در این شرایط چگونه شما می‌توانید حس طبیعی کنجکاوی او را بدون تماس با تصاویر مضر هدایت کنید؟

امی آیدمن، مدیر پژوهشی مرکز آموزش رسانه‌ها در واشنگتن دی سی، می‌گوید: “این به شما بستگی دارد. تماشای تلویزیون در زمان محدودتری به کودکان این امکان را می‌دهد تا از برنامه‌ها آگاهی یابند و بتوانند با همکلاسی‌هایشان درباره آن صحبت کنند. اگر برنامه‌ای را نامناسب دانستید، به او توضیح دهید چرا تماشای آن را دوست ندارید. شما حق دارید که به او نه بگویید”.

 

۱- با کودک‌تان تلویزیون تماشا کنید

دانستن این‌که کودک‌تان چه برنامه هایی را می‌بیند برای شما مهم و ضرروری است، چراکه شما با تماشای برنامه‌ای که با آنها میبینیدو به نظر بچه‌گانه می‌آید -اما واقعا این طور نیست- تعجب نخواهید کرد. تماشای تلویزیون با کودک‌تان به شما این فرصت را نیز می‌دهد تا درباره اتفاقات آن با آن ها صحبت کنید.

آیدمن می‌گوید: «این روش زمینه‌های مشترکی را برای مکالمه به‌وجود می‌آورد و از آن‌جا که در آینده صحبت کردن فرزندان با والدین تبدیل به یک معضل می‌شود، به شما نیز کمک می‌کند تا راحت‌تر این مشکل را پشت سر بگذارید.»

ارتباط با فرزند

۲-الگوی صحیحی برای کودکتان باشید

متخصصان می‌گویند که کودکان مسائلی را که در تلویزیون یا بازی‌های ویدیویی می‌بینند، شبیه سازی‌ می‌کنند. خشونت، عادات غذایی و رفتارهای اجتماعی که در تلویزیون یاد می گیرند از قوانینی که والدینشان می‌گذارند، تاثیر بیشتری بر آن ها دارد.

هیل، نویسندۀ کتابهای مرتبط با تربیت کودکان، می‌گوید: “رابطۀ میان استفادۀ از رسانه‌های خشن با پرخاشگری و بی‌تفاوتی نسبت به خشونت، اگر از رابطۀ میان سیگار کشیدن و سرطان ریه شدیدتر نباشد، کمتر نیست.”

او می‌افزاید که همۀ کودکان به یک شکل از تلویزیون تاثیر نمی‌گیرند، اما قرار گرفتن در معرض نمایش خشونت در رسانه‌ها، کودکان را بیشتر نسبت به پذیرش خشونت در زندگی روزمره‌شان سوق می‌دهد. همچنین تحقیقات دیگر نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نمایش خشونت در تلویزیون در سنین پایین کودکی، احتمال اینکه کودک در بزرگسالی پرخاشگر شود را بیشتر می‌کند.”

 

۳-جدی اما روشن فکر باشیم

تماشای برنامه های مضر برای کودک خود را ممنوع کنید. برنامه‌هایی با محتوای خشونت یا روابط جنسی باید برای کودکان ممنوع شود. اما با برنامه‌های ناراحت‌کننده چه باید کرد؟

مینو می‌گوید: «از کودک‌تان بخواهید پیش شما بیاید و برایتان توضیح دهد که چرا می‌خواهد برنامه‌ای خاص را ببیند. سپس با هم به توافقی منطقی برسید. شاید دلیل او به سادگی حس کنجکاوی‌ یا پیدا کردن موضوعی برای حرف زدن در مدرسه با دوستانش باشد.»

 

در نهایت اگر کودک‌تان برنامه‌ای را دوست داشت و شما نیز آن را غیر قابل اعتراض یافتید، بهتر است به او اجازه تماشا دهید. آیدمن می‌گوید: «مطمئنا شما نمی‌خواهید تلویزیون را همیشه برای کودک‌تان ممنوع کنید، اما ممنوع کردن برنامه‌های نامناسب برای او ضروری است.»

یادتان باشد که تماشای برنامه های مفید اطلاعات و اعتماد به نفس فرزند شما را افزایش میدهد.

 

۴- تماشای برنامه های تلویزیونی محدودتری را برای کودک خود تجویزکنید.

تماشای تلویزیون

قبل از انجام هرکاری، شما با کودک خود درباره برنامه‌هایی که می‌خواهد تماشا کند، صحبت کنید و برایشان برنامه‌ریزی کنید و در پایان تماشای آن برنامه ، تلویزیون خود را خاموش کنید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۵ دلیل برای متوقف کردن بحث درباره تعادل کار و زندگی

نل مینو، نویسنده و مادر دو نوجوان می‌گوید: «بهتر است تلویزیون را برای برنامه خاصی روشن کنید، نه این‌که ابتدا روشن کنید سپس به دنبال برنامه‌ای برای تماشا بگردید.»

پژوهشگران از والدین و کودکان در مورد اینکه تا چه حدی در خانواده‌شان قواعدی در مورد تماشای تلویزیون وجود دارد، سوال کردند؛ در حالیکه بیش از نیمی از والدین می‌گفتند که همیشه یا در اغلب موارد برای تماشای تلویزیون در خانه‌شان محدودیت‌‌ وجود دارد، تنها ۳۷ درصد از کودکان توافق داشتند که در خانه‌شان قواعدی در این مورد وجود دارد که به صورت کامل اعمال می‌شود. نتیجه اینکه تداوم این قواعد اهمیت دارد

 

۵-تلویزیون را همیشه روشن نگذارید

مضرات تماشای تلویزیون

بیشتر اوقات روشن بودن تلویزیون تبدیل به عادت روزانه افراد شده است ، برای مثال زمانی که کودکان در خانه در حال بازی هستند، مادران آشپزی می‌کنند یا کل اعضای خانواده در حال انجام فعالیت های شخصی خود هستند، تلویزیون بدون مخاطب همچنان روشن است.

سوزان کرنس گیفورد، مادر دو فرزند از نیوجرسی، می‌گوید: «ما عمدا تلویزیون را در طبقه اول خانه‌مان نگذاشته‌ایم. در این شرایط هر کسی برای تماشای تلویزیون مجبور است به طبقه زیرین یا اتاق برود.»

قرار دادن تلویزیون در یک اتاق مجزا نیز عادات تماشای آن را کاهش می‌دهد. بهتر است کنترل آن در دسترس نباشد تا کودکان تمایلی به تعویض کانال و گشت و گذار در آن نداشته باشند. کارشناسان با این نظر موافق‌اند که تلویزیون را نباید در اتاق کودکان قرار داد.

 

۶-برنامه‌های مناسب برای کودکان را ضبط کنید

برنامه‌های ضبط شده نه تنها زمان شما را برای تماشای تلویزیون ذخیره می‌کنند بلکه شما را از شر تبلیغات غذاهای مضر، فیلم‌های خشن و اسباب‌بازی‌ها می‌رهانند. شما همچنین می‌توانید آن را قطع کنید تا بتوانید درباره آن با یکدیگر گفتگو کنید.

اگر قادر به ضبط برنامه‌ها نیستید، حداقل صدای تلویزیون را در طول تبلیغات قطع کنید.

همچنین این کار باعث می شود تا شما در ساعات مشخص و به میزان تعیین شده ای زمان را برای تماشای تلویزیون را برای آن ها برنامه ریزی کنید.

۷-والدین خلاقی باشیم

خلاقیت کیفیت زندگی افراد را تغییر می‌دهد. ما بعنوان والدینی که الگو هستیم باید سعی کنیم هم خودمان خلاق باشیم و هم کودکمان را به این سمت سوق دهیم.

بعنوان مثال می‌توانیم بعد از آنکه کودک یا کودکانمان حین بازی تمام اسباب‌بازی‌هایشان را در اتاق رها کرده‌اند و خانه را به هم ریخته‌اند یک بازیِ «جای این کجاست؟» راه بیاندازیم و به این ترتیب آن ها به سمت مسئولیت‌پذیری و جمع‌آوری وسایل در فضایی پرنشاط و پرجنب و جوش هدایت کنیم .حتی می‌توانیم برای آماده‌کردن عصرانه یا غذایی ساده با هم همکاری پرهیجانی داشته باشیم

شواهد زیادی وجود دارد که بازی همراه با فعالیت جسمی باعث سالم‌تر شدن، شادمان‌تر شدن و پیشرفت درسی کودکان می‌شود.

 

۸- از تلویزیون تان بعنوان ماشین ورزش استفاده کنید

ساده‌ترین کاری که شما می‌توانید برای تشویق کودک‌تان به فعالیت جسمی بیشتر انجام دهید،این است که مثلا خودتان در ورزش با او همراه شوید.شما می‌توانید برای نشان دادن برنامه‌های ورزشی از تلویزیون، آن را از دستگاه پخش بازی‌های ویدئویی اعتیادآور، به یک ماشین ورزش تبدیل کنید و با او در استفاده از تلویزیون برای ورزش کردن بهره ببرید.

 

اگر تجربه ای جالب در این زمینه دارید خوشحال میشویم که نظرات خود را برایمان به اشتراک بگذارید.

 

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x