چگونه در صحبت با دیگران اعتماد بنفس داشته باشیم؟

چگونه در صحبت با دیگران اعتماد بنفس داشته باشیم؟

خیلی تکراری می‌شود اگر در مورد اهمیت اعتماد به نفس در زندگی صحبت کنیم. حتی به نظرم در این مقاله لازم نیست به تعریف اعتماد به نفس هم بپردازیم. اعتماد به نفس یک چیز خوب است ، که با دارا بودن آن کیفیت زندگی و روابط ما بهتر می‌شود!… همین…

خیلی از ماها دیگران را از روی صحبت کردنشان قضاوت می‌کنیم…
یعنی با این که شاید طرف مقابل را برای بار اول است که ملاقات می کنیم، اما با همان چند جمله اولی که صحبت می‌کند ،درباره او قضاوت میکنیم که «طرف اعتماد به نفس ندارد» یا «طرف خودش هم به خودش اطمینان ندارد» و…
یا برعکس با دیدن لحن و تنالیته و کلماتی که استفاده می کند، در همان چند دقیقه یا حتی تا چند ثانیه اول نتیجه میگیریم که « طرف چه اعتماد به نفسی دارد»!…

در این مقاله به صورت خیلی مختصر می خواهم چند نکته که

کیفیت صحبت کردن شما را بالا می برد را برایتان بگویم…

سخن گفتن از آن مقوله هاست که ارتباط دو سویه با اعتماد به نفس دارد

یعنی هم اعتماد به نفس بالا باعث خوب سخن گفتن می شود

و هم خوب صحبت کردن اعتماد به نفس را بالا میبرد…

حالا چه کار کنیم؟!…

۱- محکم صحبت کنید

اگر از آن دسته افرادی هستید که خیلی آرام صحبت می‌کنید و در جمع، حتی بغل دستی تان هم صدای تان را نمی شنود ، تمرین کنید که کمی بلند تر و محکم تر صحبت کنید.
وقتی وارد جمع می شوید – حالا چه جمع دوستان یا فامیل یا هر جمعی- با صدای کمی بلند تر از دفعات قبل سلام کنید.
بگذارید همه بفهمند چه شخص شخیصی وارد می شود! آرام و شل صحبت کردن، در ذهن دیگران از شما فردی ضعیف و بی رمق می سازد که « نیاز نیست به او توجه چندانی شود» و « نظرش مهم نیست »

(این جمله را کسانی درک می‌کنند که تجربه نادیده گرفته شدن در نظرخواهی های جمعی در خانواده یا مسافرت ها یا جمع دوستان را دارند): خیلی بد است؟ نه!؟…

نکته! نمی‌گویم فریاد بزنید و همه را نگران و متعجب کنید (نگران حال روحیه تان!) خودتان منظور را بگیرید! و مخصوصا در جمع با صدای قدرتمند که اهمیت وجود شما را نشان دهد صحبت کنید…

شاید برای آن تیپ هایی که آرام و بی رمق صحبت کردن عادت و جزو تیپ شخصیتی شان است انجام برداشتن این قدم بسیار سخت باشد… این تیپ افراد اگر هم بخواهند، نمیتوانند محکم و پرقدرت و با صلابت صحبت کنند چون اصلا حنجره و ریه هایشان قدرت این کار را ندارد…
این افراد باید در این زمینه تمرین بیشتری بکنند


تمرین اول صحبت کردن در تنهایی است… جلو آینه بایستید آنطور که پیش تر گفتم با خودتان صحبت کنید …

تمرین دوم : یک تکه کاغذ A5 را با انگشتتان روی دیوار نگه دارید و دهانتان را به کاغذ نزدیک کنید (مثلا دو تا ۵ سانتیمتری) حالا نفس عمیق بگیرید و سعی کنید با فوت کردن و بدون کمک دست از افتادن کاغذ جلوگیری کنید (خیلی ساده نگه داشتن کاغذ روی دیوار با کمک فشار هوای دهانمان)

نکته این کار باید در حالت ایستاده – و ترجیحاً در تنهایی- انجام شود!
این تمرین حجم ریه ها و قدرت صدای شما را افزایش می‌دهد

تمرین ۳ : تنفس دیافراگمی (یک مقاله برای تنفس دیافراگمی در سایت قرار بگیرد )

۲- صدای واقعی تان را بپذیرید

به خدا این قدر هم صدایتان افتضاح نیست!
یک تمرین در فن بیان، ضبط کردن صدا و بعد گوش دادن به آن – برای رفع نقاط ضعف- است.

مثلا کجاها تپق میزنیم، چه تکیه کلام‌های داریم، سرعتمان چطور است و غیره. اما اتفاقی که برای خیلی از افراد می‌افتد این است که با همان بار اول که صدای خودشان را گوش می کنند کاملا ناامید می‌شوند و اعتماد به نفس شان بدتر جریحه دار می شود! این به دلیل تفاوت صدای ضبط شده با صدایی است که خودشان از داخل سرشان می شوند!


نکته اول صدای ضبط شده تان همان صدایی است که دیگران می شوند و اگر واقعا واقعا اینقدر که خودتان فکر می‌کنید بد بود بارها به رویتان می اوردند!

ولی باور کنید صدایتان بد نیست و فقط برای خودتان نا مانوس است… آن را بپذیرید و حس بدی به صدای تان نداشته باشید…

حس بد «قاتل» اعتماد به نفس است…

۳- به لهجه خود افتخار کنید اما …

در مورد لهجه چیزی که همیشه در مباحث اعتماد به نفس گفته می‌شود این است که با همان لهجه خود صحبت کنید و به آن افتخار کنید اما من نظر دیگری دارم!…
اگر واقعا صحبت کردن با لهجه خودتان حس بدی به شما نمی دهد که چه بهتر… یک قدم جلو هستید و با همان لهجه صحبت کنید و کیفش را ببرید… خیلی هم خوب و زیباست…
اما اگر با لهجه صحبت کردن در شهر غریب یا مثلا در محیط کار باعث می شود حس بدی داشته باشید (مخصوصا که از طرف دیگران مسخره بشوید و این کار عزت نفستان را جریحه دار بکند) باید فکری به حال این موضوع به کنید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۶ ویژگی درونی مفید برای رشد شخصیت کودکان

لازم نیست سالها عزت نفس خودتان را خرد کنید. کافیست کمی تمرین کنید…

اما اصلاح لهجه برای افرادی که قصد دارند حرفه ای سخنرانی کنند ضروری تر به نظر می رسد. چرا که طبق تحقیقات به عمل آمده داشتن لهجه تاثیر گذاری سخنرانی را (مخصوصا برای مخاطبان جدید) تا ۷۵ درصد کاهش میدهد…

یک تمرین ساده برای اصلاح لهجه : سعی کنید صدای گویندگان خبر را تقلید کنید … به صحبتهای گویندگان و مجریان معروف گوش کنید و سعی کنید همان جملات را با لهجه آنها بگویید (گوش دادن کتابهای صوتی هم همین تاثیر را دارد ، ضمن اینکه مفید تر هم هست!)

ضبط کردن صدایتان و دیدن اشکالات آن و برطرف کردن مرحله به مرحله به شما کمک زیادی می کند البته در این زمینه تمرینات بسیار دیگری هم وجود دارد که فعلا موضوع مقاله ما نیست

(اگر احساس نیاز میکنید پایین همین صفحه اعلام کنید، در صورت درخواست دوستان به زودی مطلب کامل تری در مورد اصلاح لهجه قرار خواهیم داد)

 

۴- از آفت های زبان بپرهیزید…

اینجا مسجد و کلیسا نیست و من هم روحانی نیستم، که بخواهم شما را موعظه کنم! کار من چیز دیگری است… کار من این است که شما را با قاتلان عزت نفس آشنا کنم و دروغ و تهمت هم یکی از آنها هستند.
یک آدم با عزت نفس بالا دلیلی برای دروغگویی ندارد. می داند چه می خواهد و آن را بدون رودربایستی اظهار می‌کند.

بله می دانم که رک و صریح صحبت کردن همیشه کار راحتی نیست اما ما این جاییم که رشد کنید و رشد شخصیتی هم بدون تمرین ممکن نیست…باید تمرین کنید که دست از تظاهر برای خوب بودن بردارید و نظر خود را صادقانه بگوید.

شاید اوایل سخت باشد حتی شاید اطرافیانتان از این نوع برخورد جدید جا بخورند اما به زودی اظهار نظر صادقانه و مودبانه جزو برند شخصی شما می شود و مرتبه شما را یک پله ارتقا می دهد. ضمن اینکه خودتان هم از دیدن نتایج فوق العاده و حس خوبی که دارید و همچنین تغییر رفتار دیگران شگفت زده خواهید شد.
پس دروغ ممنوع …

آدم با عزت نفس بالا دلیلی برای غیب و تهمت هم ندارد. غیبت کردن کار آدم های ضعیف است، برعکس بزرگ منشی و پرهیز از این رفتارهای صحیح از شما فرد قدرتمند در جامعه می سازد…

این را خودم امتحان کردم! حتی آدم هایی که معتاد غیبت هستند هم، به صورت ناخودآگاه برای کسانی که آگاهانه از این کار خودداری می‌کنند ، احترام ویژه قائلند .پس از این به بعد مثل آدم‌های با عزت نفس رفتار کنید تا به مرور عزت نفستان بالاتر رود.

وفای به عهد ،صداقت، قضاوت نکردن دیگران ،تعریف صادقانه از دیگران ،پذیرفتن اشتباهات و عمل کردن به حرف های خود آری،
پای حرف خود نایستادن، قضاوت دیگران، غیبت و تهمت دروغ و نپذیرفتن مسئولیت کارهایمان خیر

۵- تعریف صادقانه

یکی از موضوعاتی که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم تعریف صادقانه از دیگران بود
حسن جویی و تعریف، چند فایده مهم دارد:
اولا حال طرف مقابل را خوب می کند و اعتماد به نفسش را بالا می برید.
وقتی از دیگران تعریف میکنید، دیگران هم به مرور یاد میگیرند که از شما تعریف کنند و این اعتماد به نفس شما را هم افزایش میدهد.
جایگاه شما را به عنوان یک انسان مثبت و مورد اعتماد تثبیت میکند.
تعریف از دیگران به لحاظ روانشناختی و به صورت ناخوداگاه یک جایگاه برتر به شما میدهد.

 

۶- خودتان را درست معرفی کنید

اگر شاغل هستید، روی معرفی خودتان کار کنید.
وقتی یک فرد از شما می پرسد «به چه کاری مشغولی؟» طرز جواب دادن و جملاتی که انتخاب میکنید در برداشت طرف مقابل از حرفه ای یا مبتدی بودن شما بسیار موثر است.
در مصاحبه های کاری محکم و با اطمینان صحبت کردن و انتخاب کلمات و جملات درست، در سرنوشت کاری شما نقش ویژه ای دارندپس یک کاغذ بردارید و بهترین جملاتی که میتوانید برای معرفی خودتان استفاده کنید را یادداشت کنید.
اینکه چه جملاتی بنویسید کاملا مربوط به خودتان است و در طول زمان میتواند این معرفی بهبود پیدا کند فقط یادتان نرود که در سناریو نویسی برای معرفی خوتان، اغراق وجود نداشته باشد.

نکته: شغلتان را دست کم نگیرید!
شاید اگر آدمی که از نظر شما مهم است در مورد شغلتان سوال کند و شما شغل دهن پر کنی ندارید، پاسخ دادن برایتان سخت باشد.
در اینجور مواقع میتوانید اعتماد به نفس خودتان را با بکار بردن یک طنز در معرفی خودتان نشان دهید (مثلا مدیر کل مراسلات شهری (به جای پیک موتوری!) یا مدیر تشریفات فلان بانک یا شرکت (به جای آبدارچی!:) و…)

البته باید عنوان اصلی شغل را هم ذکر کنید تا آن عنوان یک شوخی به حساب بیاید نه یک دروغ!

 

 

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x