۱۲مورد از مهمترین نشانه‌های عزت نفس پایین

۱۲مورد از مهمترین نشانه‌های عزت نفس پایین

عزت نفس پایین

 

ممکن است پیش خود فکر کنید که در پنهان کردن نقطه‌ضعف‌هایتان بسیار قهار و توانا هستید؛ اما باید بدانید که برخی نشانه‌های عزت نفس پایین به‌حدی مرموز هستند که شما حتی نمی‌توانید به‌راحتی تشخیص دهید، آنچه گرفتارش هستید، نشانه‌ای از عزت نفس پایین است.

زمانیکه ما در شرایط مقابله با خشم قرار می‌ گیریم، یا به سرعت عقب نشینی کرده و یا از درگیر شدن با فرد مقابل خودداری می‌کنیم. اگرچه همواره به عنوان یک فرد دلسوز و خیرخواه مورد تشویق قرار گرفته می شوید اما در نهایت عزت نفس مان به‌تدریج از بین می رود.

وقتی ما باورهای غلطی داشته باشیم؛ باورهایی مثل اینکه اگر مطابق با خواسته‌ها و نیازهای دیگران رفتار نکنیم پس به اندازه کافی خوب نیستم. این ذهنیت ناپایدار بود و روح ما را در رنج و عذاب قرار می دهد.

عزت نفس پایین

وقتی به این مرحله می‌رسید، روان شما- و برخی اوقات هم جسمتان- شروع به طغیان می‌کند. انقلاب درونی من به شکل یک اضطراب عمومی آتشین منفجر شد و به همراه آن دردهای جسمانی عجیب و غریب وغیر قابل توصیف پدیدار شد.

خوشبختانه، با کمک یک مشاور متوجه و کارآمد توانستم که خودم را از شر این عقاید و رفتارهای خود تخریب‌کننده رها کنم و بفهمم دقیقا چه چیزی می‌خواهم و شایسته چه چیزی هستم.

فرقی نمی‌کند که درحال‌حاضر شما عزت نفس پایین دارید یا گاها احساس ناخوشایندی در مورد خودتان دارید؛ مهم این است که چند ابزار ذهنی داشته باشید تا به وسیله آنها افکار خود را دوباره مورد ارزیابی قرار دهید و پس از آن با اطمینان زندگی کنید و از زندگی خود لذت ببرید.

در قسمت اول این مطلب، می‌خواهیم به۱۲ مورد ازمهمترین نشانه‌های عزت نفس پایین را برایتان بازگو کنیم.

۱- شما برای خودتان روی پا نمی‌ایستید

بسیاری از ترس‌های فردی ما،در ارتباط با ناراحت کردن دیگران است. عصبانی کردن دیگران یا قضاوت‌ها و انتقادهای آنها برای ما ناخوشایند است. اما این چیزی است که شما می‌توانید با آن زندگی کنید. اگر غالبا برای خودتان روی پای خودتان بایستید،دیگران هم پیغام شما را در خواهند یافت. باین ترتیب حتی از طریق گفت‌وگوهای ذهنی و تجسم اقتدار شخصی خود به گونه‌ای باور نکردنی احساس قدرت را تجربه خواهید کرد.

۲- معتقد هستید که افکار و اعتقادات شما واقعیت هستند

عزت نفس پایین نتیجه سال‌ها نگرش و الگوهای فکری آشفته و پریشان است. چیزی در گذشته شما با احساس ” کمتر بودن” یا ” بی‌ارزشی” شما در ارتباط است. آن ماجرای به‌وجود آورنده این احساس اکنون به پایان رسیده است اما افکار و احساسات شما در مورد آن ماجرا همچنان در جریان است و آن را بگونه‌ای برای شما مجسم می‌کند که گویی مثل ماجرای اصلی واقعیت دارد. افکار و باورهای شما چیزی بیش از عادت‌های بی‌روح و بی‌شکل هوشمندی نیستند.

۳- فکر نمی‌کنید که سزاوار چیز بیشتری باشید

وقتی که روزتان به گونه‌ای است که عزت نفس پایینی را تجربه می‌کنید، به خودتان یادآوری کنید که شما شایسته و سزاوار چیزی بیشتر از آن افکار منفی هستید که خودتان را درون آنها پنهان کرده اید. شما مثل هر انسان دیگری در جهان هستی شایسته موفقیت، شادی و عشق هستید حتی اگر اکنون و حالا این احساس را تجربه نمی‌کنید. پذیرش عقلانی این واقعیت به شما کمک می‌کند تا درست هنگامی که افکارتان در تلاش هستند تا شما را به زمین بزنند، شما بتوانید افکارتان را تغییر دهید.

۴- خواستار بهترین زندگی ممکن برای خود نیستید

مادامی که امروز را می‌شناسید، امروز تنهاترین و یگانه‌ترین روز زندگی شماست. اگر قرار باشد که به سن ۹۰ سالگی برسید، حساب کنید که چند روز برای زندگی کردن برایتان باقی مانده است. بله! همین الان تعداد این روزها را مشخص کنید. تعداد روزهای شما محدود است. پس آیا می‌خواهید که یکی از این روزها را با داشتن احساسی ناخوشایند در مورد خودتان هدر بدهید و بهترین هدیه‌ای که زندگی می‌تواند به شما پیشکش کند را از آن طلب نکنید؟ آیا شما واقعا می‌خواهید که به دیگران اجازه بدهید تا برای شما تعیین کنند که چطور زندگی کنید یا زندگی خود را فدای ترس هایتان کنید؟

۵- احساس می‌کنید که اشتباهات شما مرگبار و کشنده هستند

برخی اوقات نداشتن عزت نفس به دلیل این است که به گونه‌ای دچار پریشانی شده‌ایم و باین ترتیب خودمان را بی‌ارزش می‌انگاریم. ما تصور می‌کنیم که کامل نیستیم پس بی‌ارزش هستیم. اما همه افراد موفق به شما خواهند گفت که آنها با گام نهادن بر سنگ‌های شکست و دشواری‌ها به موفقیت دست یافته‌اند. اشتباهات و شکست‌ها اشتیاق به خطر کردن و تلاش کردن را نشان می‌دهند.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   عزت نفس کودک خود را با این جملات بالاببرید!

۶- اقدام مثبتی انجام نمی‌دهید

بجای آنکه در ذهن خود مشغول نشخوار کردن احساسات بد و ناخوشایندتان در مورد خودتان باشید، کاری مثبت و سازنده انجام دهید. این حرکت بویژه زمانی موثر خواهد بود که اقدام صورت گرفته با بهبود و ارتقاء حوزه‌ای مرتبط باشد که عزت نفس شما در آن کاهش یافته است. بعنوان مثال، اگر احساس ناخوشایندی در مورد وزن خودتان دارید، پیاده روی یا ورزش کنید. اقدام کردن موجب می‌شود که احساس کنید که کنترل سرنوشت شما در دستان خودتان است.

۷- به شدت خودتان را قضاوت می‌کنید

وقتی عزت نفس پایینی دارید، روابط شما در رنج و عذاب هستند. عدم اعتماد بنفس و نیازمندی غیرجذاب هستند و دیگران را از اطراف شما پراکنده می‌کنند و باین ترتیب تنها عزت نفس شما است که بدتر از قبل می‌شود. عشق به خود و دوست داشتن خودتان را تمرین کنید. به نیازها و خواسته‌های خود احترام بگذارید، با خودتان مهربان باشید و خودتان را ببخشید.

اثرات عزت نفس پایین

۸- بیش از حد به ظاهر خود اهمیت می‌دهید

من در پژوهشی که در زمینه عزت نفس انجام دادم دریافتم که بیشتر افراد از ظاهر خودشان بیزار هستند و در نتیجه احساس بدی را در مورد خودشان تجربه می‌کنند. ما در جهانی زندگی می‌کنیم که جوانی و زیبایی در آن پرستش می‌شود اما در واقعیت با توجه با استانداردهای رسانه‌ای بیشتر مردم زیبا نیستند. هر کس به شکلی دارای یک نقص جسمی است. جهانی را تصور کنید که در آن ظاهر شما هیچ اهمیتی ندارد و حالا چنین جهانی را زندگی کنید.

۹- نخستین کسی که خوشحال می‌کنید خودتان نیست

همانطور که خودم شخصا تجربه کرده ام، خیرخواه و دلسوز دیگران بودن موجب افزایش عزت نفس یا تقویت روابط صمیمی و واقعی نمی‌شود. ممکن است که در چنین وضعیتی بازخوردی مثبت از دیگری دریافت کنید و عزت نفس شما بطور موقتی ارتقاء پیدا کند اما با گذشت زمان شما احساس و احترام به خودتان را از دست می‌دهید. اول از همه خودتان را خوشحال کنید تا اعتماد به نفس کافی برای گرفتن تصمیم هایی درست و عقلانی درمورد رسیدگی به خواسته‌ها و نیازهای دیگران داشته باشید.

۱۰- دستاوردهای خود را به حداقل می‌رسانید

اگر شما هم مثل بیشتر مردم باشید، احتمالا زمان بسیار کمتری را به تعمق و تفکر در مورد دستاوردهایتان اختصاص می‌دهید و بیشتر وقت خود را با فکر کردن به شکست‌ها می‌گذرانید. این مسیر را برعکس کنید. روی دستاوردها و موفقیت هایتان- حتی کم اهمیت‌ترین آن ها- تمرکز کنید. در مسیر زندگی خود تا این لحظه دستاوردهای بسیار زیادی داشته اید. زمانی را به نوشتن و شناختن آنها اختصاص دهید.

۱۱- بیش از اندازه در مورد قضاوت‌ها و افکار دیگران نگران هستید

شما چه مقدار زمان به مقایسه خودتان با دیگران و اینکه ” ظاهرشان چگونه است “، ” اموال و دارایی‌های آنها چیست ” یا ” دستاوردهایشان کدام است ” اختصاص می‌دهید؟ مقایسه خودتان با دیگران تخریب‌کننده عزت نفس شما است. چشمهایتان را به روی هدیه‌های خود باز کنید و بر اهداف و رویاهایتان متمرکز بمانید. بدون آنکه نگران کارهایی باشید که دیگران انجام می‌دهند، زندگی منحصر بفرد خودتان را به بهترین شکل ممکن زندگی کنید.

۱۲- خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید

وقتی ما خود را با دیگران مقایسه می‌کنیم، اغلب در دام افکار غلطی گرفتار می‌شویم؛ افکاری مثل اینکه دیگران زندگی‌های کامل و بی‌عیب ونقصی دارند در حالیکه زندگی ما پست و نکبت بار است. تا زمانیکه در خانه دیگری زندگی نکنید و به افکار و احساسات آنها دسترسی نداشته باشید، چیزی از حقیقت زندگی آنها نمی‌دانید. ظواهر تنها برچسبی روی حقیقت هستند.

مطلب مرتبط: چگونه در روابط و گفتگوی روزمره اعتماد هر روز ایجاد شده و از بین می‌رود؟

 

ادامه دارد…

منبع: liveboldandbloom

 

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x