کارآفرین برتر ایرانی دکتر صدر هاشمی نژاد

کارآفرین برتر ایرانی دکتر صدر هاشمی نژاد

آیا آنان که پولدارند، از اول پولدار بوده اند؟آیا پول و موفقیت ساده به دست می‌آید؟آیا به سادگی می توان سوار بر بنز و پورشه شد؟!

موضوع این است که رسیدن به موفقیت تلاش می‌خواهد ومقاومت. جربزه می خواهدوجسارت والبته هوشمندی.

لذا دربیشتر مواقع بنز وپورشه جز با سخت کارکردن به دست نمی‌آید. از این رو شایدلازم باشد به سراغ سرگذشت پولدارانی برویم وشیوه‌ی پولدارشدنشان را بدانیم تا آنان که از بیرون به این تجملات نگاه می‌کنند به جای بعضا حسرت خوردن و آه کشیدن ، نگاهی به دست وبازوی خود بیندازند و طرحی نو دراندازند. لذا تلاش کردیم به این فکر جامه عمل بپوشانیم.

دکتر صدر هاشمی نژاد موسس بانک اقتصاد نوین از

«رسیدن از هیچ به همه چیز» می‌گوید:

فرمول موفقیت سه چیزاست؛ پشتکار و پشتکار و پشتکار!

زندگینامه محمد صدر هاشمی نژاد

من درسال ۱۳۲۹ درروستای هنزا در استان کرمان متولد شدم. هنزا جایی است در دامنه‌ی کوهستان هزار بین جیرفت و بافت. پدر من فرد عالمی از خانواده‌ای روحانی بود و در کار دانش وجه تسمیه‌ها نیز دستی داشت و ازجمله روی نام روستای ما هم مطالعه کرده بود.

هنزا در ابتدا هنزاب بوده است که به معنی افتادن آب از بلندی به پایین است که به مرور به هنزا تبدیل شده است. خانواده‌ی من یکی خانواده‌ی کاملا معمولی اما با فرهنگ بودند. تا دیپلم را در کرمان خواندم و بعد در رشته مهندسی دانشکده‌ی فنی تبریز مشغول تحصیل شدم.

من در اتاق پلی‌کپی دانشکده فنی تبریز کار می‌کردم و ماهی ۹۰ تومان (نه ۹۰ هزار تومان) حقوق می‌گرفتم. حدود ماهی ۵۰ تومان هم از طرف خانواده می‌آمد و خلاصه در مجموع با ۱۴۰ تا ۱۵۰ تومان در ماه درس می‌خواندم.

وقتی از دانشکده بیرون آمدم، همان کت و شلواری را تن داشتم که روز اول ورود به دانشگاه پوشیده‌بودم. کفش‌هایم هم کهنه و پاره بودند. تنها دارایی‌ام که در تمام زندگی‌ام کمکم کرد و می‌کند ۳ چیز بود: یک پشتکار، دو پشتکار و سه پشتکار.

با این دارایی شروع به کار کردم و چون مهندسی خوانده بودم در چند شرکت کارآموزی کردم و سرانجام استخدام شدم.

از قرار ماهی ۳ هزار تومان. این داستان مربوط به سال ۱۳۵۳ است. هیچ دارایی دیگری نداشتم جز یک ژیان چادری که مال شرکت بود و زیر پای ما گذاشته بودند. اما خیلی زود کارفرمای خودم شدم.

پس از یک سال و اندی که در شرکت‌ها کار کردم، یکی از دوستانم که در زنجان پروژه‌ی پل‌سازی در راهی را به عنوان پیمانکار دست دوم برداشته بود و در کارش مانده بود، به من زنگ زد و گفت چه می‌کنی؟ گفتم: در شرکتی کار می‌کردم و از آنجا بیرون آمده‌ام و الان سرگردان هستم. گفت بیا زنجان ببینیم با هم چه می‌توانیم بکنیم.

به زنجان رفتم و آن پروژه‌ی پل‌سازی را با دوستم شریک شدم و از‌ آنجا کار پیمانکاری را شروع کردم.

 

الان در بین شرکت‌هایم که حدود ۶۰ شرکت هستند، اولینشان-استراتوس- با همان کت و شلوار کهنه و کفش‌های پاره تاسیس شده‌است و تا الان به عنوان یک شرکت معتبر بین‌المللی که اولین صادرکننده خدمات فنی و مهندسی کشور است، کار می‌کند و پروژه‌های عظیمی را در این کشور احداث کرده‌است.

آن موقع سازمان برنامه برای این که بخواهد به هر شرکتی رتبه و درجه بدهد، حداقل ۱۰۰ هزار تومان سرمایه می‌خواست و ما دوست داشتیم این رقم ۱۰ هزار تومان یا کمتر باشد! اما سرانجام با قرض و قوله فراوان این رقم را جور کردیم و آن شرکت تاسیس شد. در این شرکت کمی پیشرفت کردیم تا سال ۱۳۶۰ رسید که سال گرفتاری و بدبختی برای ما بود. در کار پیمانکاری‌مان ورشکست شدیم و سال ۱۳۶۴ دوباره از زیر صفر استارت زدیم.

در آن سال‌ها واقعا هیچ چیز نداشتم. هیچ چیز. در تبریز پروژه‌ای اجرا کرده بودیم که ما را خلع ید کرده بودند و حالا دنبال گرفتن طلبم بودم. یادم نمی‌رود.
باید به تبریز رفت و آمد می‌کردم برای پیگیری امور مالی و طلب‌های آن پروژه.
پول هواپیما که نداشتم با اتوبوس به تبریز می‌رفتم و آن اتوبوس‌ها شب‌رو بود و حدود ۵ صبح به تبریز می‌رسیدم.
اما تا زمانی که ادارات دولتی باز می‌شد ۳، ۴ ساعتی زمان بود.
من هم که پول مسافرخانه نداشتم با همان روزنامه‌ای که در اتوبوس خریده بودم، به حمام‌های عمومی تبریز می‌رفتم و آنجا می‌ماندم و بعد هم با همان روزنامه خودم را خشک می‌کردم و می‌رفتم دنبال کارم.

این اوضاع ادامه داشت تا این که قرار شد یک هیاتی برای تهیه صورت‌های مالی آن پروژه به محل پروژه بیاید. خب! آن هیات شام و ناهار و بلیت و سایر مخارج لازم داشت و حالا دیگر من خودم نبودم و باید این مخارج را تامین می‌کردم و به پول سال ۶۳ ـ ۶۴ حدود ۷ تا ۱۰ هزار تومان می‌شد. به خانه آمدم و مثل ماتم‌زده‌ها فکر می‌کردم.

 

خدا مادرخانمم را خیر بدهد. از من پرسید چی شده‌؟ چند بار پرسید تا ماجرا را گفتم. ایشان آن پول را برای من تامین کرد و هیچ وقت هم حاضر نشد آن را پس بگیرد. با آن وضع اسفناک مالی در سال ۶۴ استارت زدم و کم‌کم پیمانکار خوبی شدم، با توسل به همان ۳دارایی که گفتم.

سپس پیمانکار اتوبان‌ساز شدیم و کمی بعد خواستند یک تعداد از پیمانکاران را به پاکستان بفرستند و ما هم به مصداق شعر معروف: عاقل به کنار دجله تا پل می‌جست ‌/‌ دیوانه‌ی پابرهنه از آب گذشت،

ما شدیم اولین پیمانکار خارجی جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور. یک پروژه مهندسی را گرفتیم و شروع کردیم و به رغم همه‌ی مشکلات و گرفتاری‌ها در داخل و خارج کشور خدا کمک کرد و آن پروژه خوب از آب درآمد و ما هم کمی نونوار شدیم و خودمان را باور کردیم.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   چگونه یک جلسه‌ی یک به یک مؤثر با اعضای تیم در محل کار اجرا کنیم؟

دکتر صدر! تاسیس بانک از کجا شروع شد

در مرحله بعدی که حدود ۱۲ سال پیش است، گفتم حالا که پیمانکاری را یاد گرفتیم، دست به کارهای دیگری هم بزنیم؛لذا کار تاسیس یک هلدینگ متشکل از حدود ۶۰ شرکت را آغاز کردیم و از این مسیر به بحث بانکداری هدایت شدم.

با خودم گفتم درحوزه‌ی بنگاه‌داری یکی از وظایف مهم این است که یک بانک را تاسیس کنیم و در آن بانک روش‌ها و عملکردهای نوین را بیاوریم و به این ترتیب اولین بانک خصوصی کشور را تاسیس کردیم.

از سوی دیگر هلدینگ ما در بازار سرمایه هم وارد شد و رنج‌ها و سختی‌های ما هم شروع شد. واقعا الان که نگاه می‌کنم از سخت‌ یک کم بیشتر بود. سختی‌اش از نوع رنج بود. کارهای عادی پیمانکاری ما سختی فیزیکی یا مالی داشت.

مثلا ماشین‌آلات نداشتیم یا بنیه‌ی مالی؛ اما وقتی به سراغ کاری می‌روی که جدید است و فضا برای آن مساعد نیست و به رسمیت شناخته نمی‌شود، رنج به دنبال دارد؛

اما باز آن ۳ سرمایه را داشتیم. هنگام ورود هلدینگ من به بازار سرمایه و بانکداری، چون این حوزه، حوزه‌ی از ما بهتران بود، با مشکل مواجه شدیم. دولتی ها در این حوزه جولان می‌دادند.

چه شرکت‌های دولتی و چه شرکت‌های شبه‌دولتی. از هر طرف تیرها به سوی ما پرتاب شد و این بسیار رنج‌آور بود. واقعا رنج‌های دوره کم‌توانی و آن زمان که هیچ نداشتم و به کارهای بزرگ دست می‌زدم، در برابر این رنج هیچ بود.

رنج‌های روحی، عصبی و جسمی. بریدن و ناامید شدن در حد اعلا وجود داشت. احساس می‌کردم در این مملکت تک و تنها دست به کاری زده‌ام که نباید می‌زدم؛ اما دیدم حالا که کار از کار گذشته باید با توسل به همان سرمایه‌ها دست روی سرم بگذارم و رنج بکشم تا هزار تیر بیاید و اگر بعد از آن زنده ماندم، چشمانم را باز می‌کنم و به کارم ادامه می‌دهم. اگر هم مرده بودم که هیچ! خدا خواست و زنده ماندم و بابت آنچه گذشت و ما از این ماجراها عبور کردیم، خدا را شکر می‌کنم؛

ولی الان که به پشت سر نگاه می‌کنم، می‌بینم ای کاش کار بزرگ از اول خبر می‌کرد که بزرگ است، اگر خبر می‌کرد اصلا سراغش نمی‌رفتم! آنچه باعث شد من دنبال کارهای بزرگ بروم این بود که احساس می‌کردم برای ارضای خودم و روح خودم پول کافی نیست و اصلا جایی در معادله ندارد.

باید به عنوان یک کارآفرین کارهایی انجام بدهی

که قشر بیشتری از مردم در آن مشارکت داشته باشند.

من نوعی سرمایه‌داری عمومی را در این کشور تعریف و اجرا کردم.

نقش من این است که سرمایه زیاد و مشارکت عمومی متمرکز ایجاد کنم تا اتفاق بزرگی مثل تاسیس یک بانک و هلدینگ ، یا هر مجموعه دیگری که تاسیس آن از حد و مرز و توان فردی یک انسان فراتر است، به وقوع بپیوندد و دیدن ثمره آن تلاش یعنی ارضای روح.

من حدود ۶۰ شرکت را زیر پوشش و مدیریت مستقیم و غیرمستقیم خودم دارم و ۱۰ هزار نفر برایم کار می‌کنند، یعنی هر نفر ۳ عضو خانواده داشته باشد، یعنی ۳۰ هزار نفر از این محل نان می‌خورند و کار می‌کنند.

من ۳ فرمولم را سخت حفظ کرده‌ام: یک پشتکار، ۲ پشتکار و ۳ پشتکار.

اگر یک انسان بدون این فرمول در ابتدای یک داستان قرار بگیرد، سختی‌ها را تحمل نمی‌کند و از آن فرار می‌کند؛

اما اگر مثل من با این فرمول‌ها و سماجت وارد ماجرا شوی و به وسط موضوع برسی، می‌بینی که راهی نداری یا باید برگردی یا باید جلو بروی. من همیشه مسیر روبه جلو را انتخاب کرده‌ام. با خودم می‌گفتم با برگشتن من که چیزی درست نمی‌شود. فقط خسارت وارد می‌شود و ۱۰ هزار نفر بیکار می‌شوند. پس بگذار به جلو بروم تا اگر به ساحل رسیدم، ۱۰ هزار نفر هم پشت سرم نجات پیدا کرده باشند.

البته برای ارضای روح خودم کارهای دیگری هم می‌کنم که یکی از آنها که خیلی دوستش دارم، تاسیس یک بنیاد برای گسترش آموزش و پرورش در کشور است.

فکر می‌کنم اصلی‌ترین نیاز ما در کشور آموزش و پرورش بویژه در مناطق محروم است تا استعدادهای ناب و خالص و پاکیزه و زیبا را کشف کند.

فعالیت ها : راهسازی، سد سازی، بانک‌داری،صاحب شرکت معروف عمرانی استراتوس و۶۰ شرکت دیگربا ۳هزارنفرحقوق بگیر وموسس اولین بانک خصوصی کشور

هدفم را روی این کار متمرکز کرده‌ام و دارم کار را شروع می‌کنم. من خیلی پروژه‌های بزرگی را در این کشور اجرا کردم.

راه‌آهن اصفهان ـ شیراز، سد تالوار، سد ارسباران، اتوبان قم – کاشان، پروژه ۷۰۰۰ واحدی خانه‌سازی در ونزوئلا و…

اما این کار آموزش و پرورش را بزرگ‌ترین کار خودم می‌دانم و حساس‌ترین آن. من روزهای سختی را پشت سر گذاشتم تا به اینجا رسیدم و اگر آن فرمول نبود، غیرممکن بود نجات پیدا کنم.

داناترین آدم روی زمین که عقلش عالی است، اگر در حد حرف باقی بماند و ایستادگی و ایستادگی و ایستادگی را یاد نگیرد، هیچ کاری از پیش نمی‌رود.

توجه کنید تمام انسان‌های موفق اشتباهات فراوانی کرده‌اند و در تدریج و ستیز زمان آموزش دیده‌اند. لذا توصیه‌ام این است که آن فرمول جادویی من را همیشه به کار ببریم و بدانید معجزه می‌کند، در زندگی من که معجزه کرد…

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
10 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بالاترین امتیاز
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
رعنا
9 ماه پیش

سلام جناب دکتر فقط میتونم بگم خوش بحال وخانوادتون که دررفاه هستن

Anonymous
Anonymous
9 ماه پیش

فرمول موفقیت سه چیزاست؛ رانت و رانت و رانت !

شهین دهقانی
شهین دهقانی
1 سال پیش

جناب آقای محمد صدر هاشمی سلام وادب خواهش میکنم یک وقت ملاقات حضوری کوتاه کوتاه به من بدهید استدعا دارم

مهراب
مهراب
پاسخ به  شهین دهقانی
10 ماه پیش

سلام چی بگید به ایشون میخوای قرار ملاقات بزارم براتون؟

Anonymous
Anonymous
1 سال پیش

این همه پرش

مجید صدر
پاسخ به  Anonymous
1 سال پیش

بفرمایید “تکانش بزرگ” 😉

دانی
دانی
1 سال پیش

بهتر است دکتر صدر در مورد پولشویی و فساد مالی خودشون و پسرسون هم بگن!

علیرضا رسولی
علیرضا رسولی
پاسخ به  دانی
1 سال پیش

مشخصه ادمای کوچیک اینه که به جای تلاش برای رشد سرشون تو کار دیگرانه

شهرزاد نعمتی
شهرزاد نعمتی
2 سال پیش

سلام کاش راهی بود که من میتونستم نیازهای اولیه زندگیم رو تامین کنم من که سرپرست خانواده هستم یک زن تنها بایه بچه محصل ، باید برای پول پیش خونه ام نزول کنم و آنقدر گرفتار و مستعصل شدم واقعا نمیدونم باید چکارکنم ….

10
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x