ویژگی های یک هدف گذاری عالی – قسمت اول ( هدف گذاری اسمارت )

ویژگی های یک هدف گذاری عالی – قسمت اول ( هدف گذاری اسمارت )

همه ی ما با اهمیت هدفگذاری آشنا هستیم و کمابیش مطالبی را در این مورد یاد گرفته ایم…

میدانیم که هدف خوب است!…

باید در زندگی هدف داشته باشیم و از این دست حرفها…

اما یک هدف خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در این سری مقالات میخواهیم چند مورد از ویژگی های یک هدف خوب را با هم مرور کنیم…

هدف گذاری اسمارت

شاید کلاسیک ترین متد هدف گذاری متد هدف گذاری اسمارت باشد که ویژگی های هدف را اینگونه بیان میکند…

SMART بیانگر چیست؟

به طور خلاصه smart بیانگر این واژه هاست…

Specific: مشخص…

Measurable: قابل اندازه گیری…

Attainable: دست یافتنی…

Realistic: واقع گرایانه/Relevant: مرتبط…

Timely/Time Bound: زماندار / دارای زمانبندی

Specific: مشخص…

اسمارت میگوید که هدف شما باید واضح و مشخص باشد و اینکه به صورت کلی بگویید من میخواهم خوشبخت شوم یا در تحصیل موفق شوم یا میخواهم ماشین خوبی بخرم ، قبول نیست!باید دقیقا مشخص کنید چه نوع ماشینی میخواهید یا شغل مورد نظرتان دقیقا چه ویژگی هایی باید داشته باشد (البته بنده – شهاب صدر – ملاحظاتی در مورد برخی از موارد این متد دارم که در مقالات بعدی عنوان خواهم کرد)

Measurable: قابل اندازه گیری…

طبق متد هدفگذاری اسمارت ، هذف شما باید قابل سنجش باشد. دلیلش هم این است که شمابتوانید ارزیابی کنید که چقدر به هدفتان نزدیک شده اید. اینکه ” من میخواهم آدم کتابخوانی بشوم” نه مشخص است و نه قابل اندازه گیری. ولی اینکه بگویید “من میخواهم تا پایان سال ۲۰ کتاب بخوانم” ، را میتوانید اندازه گیری کنید و اینگونه میدانید که شما تقریبا هر دو هفته یا ۲۰ روز باید یک کتاب را تمام کنید. اگر دو هفته گذشت و شما حتی لای کتاب را هم باز نکرده اید، متوجه می شوید که دارید اهمال میکنید.

Achivable: دست یافتنی…

این مورد یکی از بدیهی ترین موارد متد هدف گذاری اسمارت می باشد. اینکه نباید هدف شما غیر منطقی یا دور از حد توانایی شما باشد. مثلا نمیتوانم بگویم “من هر کاری را میتوانم انجام دهم! پس میخواهم تا ۵ سال آینده به مریخ سفر کنم!” یا مثلا “من میخواهم اولین فردی باشم که قله اورست را فتح می کند!” یا مثلا اگر در حال حاضر یک پراید دارم بگویم ” تا پایان سال میخواهم یک لامبرگونی بخرم!” یا در حالی که الان بیکار هستم و هیچ درآمدی ندارم هدف ماهی صد میلیون تومان تا یک سال دیگر بگذارم! (شاید من روی ارثی که قرار است از عمه پیرم به من برسد حساب کرده باشم! اما حتی در آن صورت هم صلاح نیست قدمهای بزرگ این چنینی بردارم)

در هر صورت در هدف گذاری در نظر گرفتن تکامل و منطقی بودن میتواند ما را از سرخوردگی ، مضحکه دیگران شدن و کاهش عزت نفس و اراده دور نگه دارد.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   قانون جذب ما

نکته ای که باید اضافه کنم این است که هدف در عین قابل دسترسی بودن باید چالشی هم باشد و نباید در هیچ بندی افراط کرد.هدف غیر چالشی یعنی اینکه در حالی که درآمد کنونیم ماهی دو میلیون تومان است ، بگویم ” من تا یکسال آینده باید درامدم را به دو میلیون و صد هزار تومان برسانم!”. این هدف هم انگیزه لازم برای حرکت و کشف فضاهای جدید را به من نمی دهد…

خلاصه اینکه ای عزیز اندازه نگه دار که اندازه نکوست

Realistic: مرتبط…

اگر زندگی را به مثابه یک پازل ببینید، آن تصویر کلی پازل همان هدف کلی زندگی یا خورشیدزندگی شماست. درست بازی کردن به این معناست که هر تکه چازل دقیقا باید در جای خودش و در ارتباط با قطعات دیگر پازل باشد.

هدف گذاری اسمارت میگوید که اهدافتان باید در ارتباط با هدف های دیگر و در راستای هدف کلی یا رسالت زندگی شما باشد. اگر هدف شما در زندگی استقلال مالیست و الان هم با مدرک لیسانستان حتی یک شغل معمولی نتوانسته اید دست و پا کنید، احتمالا هدف ” گرفتن فوق لیسانس با معدل ۱۹!” فقط چند سال دیگر از عمرتان را تلف خواهد کرد ( مگر اینکه شغلی قطعی و پردرآمد در نظر داشته باشید که متوقف به داشتن مدرک بالاتر باشد!).

اگر ارتباطات عالی خانوادگی هدف شماست، باید از هر کاری که به این کار ضربه می زند خودداری کنید.

فکر کنید و ببینید آیا هدفی که میگذارید در جهت اهداف دیگر هست و به آنها کمک میکند یا خیر ( در مقالات بعدی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت)

Timely/Time Bound: زماندار / دارای زمانبندی

در نهایت، متد هدف گذاری اسمارت میگوید که اهداف شما باشد زماندار باشد. این پارامتر هم در راستای پرارامتر های قبلیست.

هدف باید مشخص ، قابل اندازه گیری و زماندار باشد…

مثلا به جای “کتابخوانی بیشتر” باید بگوییم “میخواهم ۱۰ کتاب مرتبط با کارم تا پایان سال بخوانم”.

یا به جای ” میخواهم در کوتاه ترین مدت لاغر کنم” بگوییم ” میخواهم در دو ماه آینده ۴ کیلو وزنم را کاهش دهم” ( البته این عدد کارشناسی شده نیست و به عنوان مثال ذکر کردم! در هر صورت باید هم قابل دسترسی باشد هم چالشی هم قابل اندازه گیری و هم زماندار)

امیدوارم این مقاله آموزشی به شما کمک کند که هدفگذاری هوشمندانه تر و عالمانه تری داشته باشد و موجب رشد بیشتر شما در زندگی شود.

اگر سوال یا نکته ای برای دوستانتان داشتید حتما در قسمت نظرات عنوان کنید و دیگران را هم برای هدفگذاری بهتر یاری کنید…

موفق تر باشید…

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
3 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بالاترین امتیاز
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
lvlarYalvl
lvlarYalvl
1 سال پیش

ممنون-مطلبتون عالی و کاربردی بود

Anonymous
Anonymous
1 سال پیش

واااای ایراد خود من همین هدفکذاری بزرگ بود
الان میبینم که چقدر اشتباه میکردم

Anonymous
Anonymous
1 سال پیش

⁦??⁩⁦??⁩⁦??⁩⁦??⁩⁦??⁩⁦??⁩

3
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x