عزت نفس پایین چه نشانه هایی دارد؟ وچگونه افزایش پیدا میکند؟ (قسمت دوم)

عزت نفس پایین چه نشانه هایی دارد؟ وچگونه افزایش پیدا میکند؟ (قسمت دوم)

نداشتن عزت نفس

بجای اینکه اجازه دهید تا احساسات ناخوشایند مربوط به عزت نفس پایین شما را در برگرفته و در آنها غرق شوید، مدیریت افکارتان را به‌دست بگیرید و این حقایق مرتبط با عزت نفس را به خودتان یادآوری کنید.

عزت نفس چیست

در مطلب قبل برخی از مهمترین نشانه‌های عزت نفس پایین را برای شما بیان نمودیم.در این مطلب ۱۲مورد دیگر از نشانه های مهم را برایتان بیان خواهیم کرد.

۱۳- ترس شما را تماما تحلیل می‌برد

 

ترس یکی از مواردیست که باعث کاهش عزت نفس در شما می شود و این مورد با باور نداشتن افکار شما در ارتباط است. ترس برای هشدار دادن از یک خطر حتمی و نزدیک برانگیخته می‌شود اما بیشتر ترس‌های ما به ماجراهایی شناخته شده در آینده مرتبط هستند. بیشتر این ترس‌ها هم خطری برای زندگی ما ندارند. شاید شما همیشه نوعی احساس ترس و نگرانی را تجربه کنید اما می‌توانید از ذهن منطقی خود استفاده کنید و به خود یادآور شوید که قرار نیست که آنچه شما را می‌ترساند باعث کشتن شما بشود.

 

۱۴- شکل ارتباطی شما منفعل و تهاجمی است

افرادی که از عزت نفس پایین رنج می‌برند اغلب هنگامی که احساس خشم یا ناامیدی و ناکامی دارند، رفتارهایی تهاجمی و منفعلانه( کنش پذیر) را بکار می‌برند. برخی اوقات پرخاشگری‌های کنش پذیر این افراد بصورت انفجارات خشمناک غیرمنتظره فوران می‌کند. در مورد رفتارهای تهاجمی و منفعلانه مطالعه کنید، آنها را بشناسید و راه‌های سالم تر برای نشان دادن احساسات خود را یاد بگیرید و تمرین کنید.

 

۱۵- مرزهای روشنی را تعیین نمی‌کنید

اغلب افراد دارای عزت نفس پایین از بکار بردن مرزهای شخصی هراسان هستند. در حقیقت، احتمالا آنها اصلا مرزی را برای خود تعریف نکرده‌اند چون باور ندارند که باید مرزی داشته باشند. به یاد داشته باشید که داشتن چنین مرزهایی نه تنها فقط خوب است بلکه لازمه بی‌قید و شرط عزت نفس و ارتباطات مثبت است. ممکن است که در ابتدا دیگران در برابر شما مقاومت کنند اما در نهایت آنها به دلیل وجود مرزهایتان به شما بیشتر از قبل احترام می‌گذارند.

علت کاهش عزت نفس

۱۶- مهارت‌های اجتماعی شما رشد نکرده است

اگر احساس خوشایندی به خودتان ندارید چون با دیگران بخوبی ارتباط برقرار نمی‌کنید یا مهارت‌های اجتماعی شما کمبودهایی دارد، تصور نکنید که یک مشکل یا نقص شخصیتی دارید. اغلب افراد همزمان با رشد خود این مهارت‌های ارتباطی را یاد نمی‌گیرند و هرچه سن آنها بالاتر می‌رود، احساس ناامنی بیشتری را تجربه می‌کنند. آنها می‌ترسند که از دیگران درخواست کمک کنند چون تصور می‌کنند که این کار دیگران را متوجه نقص‌های آنها می‌کند. فراگیری مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی از طریق مشاهده دیگران، مطالعه و جست‌وجو و آموزش‌های یک درمان گر یا مربی اتفاق می‌افتد.

 

۱۷- در روابط مسموم باقی می‌مانید

وقتی که ما در درون خود احساس ناامنی را تجربه می‌کنیم، اغلب بر این باور هستیم که ما علت رفتار بد و ناخوشایند دیگران هستیم. دیگران عصبانی، کنترل گر، غیرقابل اعتماد یا ناراحت هستند چون ما سخت تلاش نکرده‌ایم یا ما کار اشتباهی را انجام داده‌ایم. برخی اوقات دیگران شخصیت هایی منفی و تهی‌کننده دارند و شما نیازی برای نگه داشتن آنها در زندگی خود ندارید. بهتر است که افرادی که انرژی شما را تحلیل می‌برند از زندگی خود خارج کنید.

۱۸- به غرایز و قضاوت‌های خود اعتماد ندارید

آیا خودتان را اغلب در وضعیتی می‌بینید که به نظر یا تایید دیگران نیاز دارید تا تصمیمات خود را محکم کنید یا به خودتان اطمینان بدهید که فردی ارزشمند و دوست داشتنی هستید؟ هیچ کس بهتر از شما نمی‌داند که چه چیزی برای شما بهترین انتخاب است. تصمیم گرفتن بدون نظر دیگران را تمرین کنید. همچنین بجای آنکه بیرون از خودتان به دنبال تایید بشد، برای خودتان مشخص کنید که تعریف شما از ” با ارزش بودن و دوست داشتنی بودن” چیست.

۱۹-خودتان را تحقیر و سرزنش می‌کنید

اگر حرفهای سرزنش کننده، ناامید‌کننده و ناخوشایند در مورد خودتان می‌زنید باید بدانید که احساسات مربوط به عزت نفس پایین را در خودتان تقویت می‌کنید. گفتار شما بسیار قدرتمند است و افکار و عقاید شما را محکم تر در بر می‌گیرد. تحقیر کردن و سرزنش کردن خودتان تصویری منفی از شما در ذهن کسانی می‌سازد که گفتار شما را می‌شنوند. به یاد داشته باشید زمانی را که مادرتان به شما می‌گفت: ” اگر حرف خوبی برای گفتن نداری، پس سکوت کن” و بدانید که این جمله در مورد گفت‌وگوهای ناخوشایند و غیرعاشقانه شما در مورد خودتان هم صدق می‌کند.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۵+۱ توصیه که اعتماد به نفس کودک شما را افزایش میدهد و فرزند شما را به انسانی مفید در جامعه تبدیل میکند...

خجالت کشیدن

۲۰- تصورات دیگران شما را فلج کرده است

به تعداد دفعاتی فکر کنید که نگران بوده‌اید که دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند یا چه تصوری از شما دارند. ترس از تصورات دیگران مانع از اقدام کردن ما یا بودن به همان شکلی که می‌خواهیم می‌شود. با این وجود، بیشتر افراد آنقدر درگیر خودشان هستند که نمی‌توانند زمان زیادی را به تمرکز بر آنچه شما می‌گویید یا انجام می‌دهید، اختصاص دهند. نیازی نیست که بیش از اندازه به این موضوع فکر کنید.

 

۲۱- زندگی آنقدرها هم که فکر می‌کنید سیاه و سفید نیست

افرادی که عزت نفس پایینی دارند به خودشان اعتماد ندارند و به این ترتیب تصوراتی سفت و سخت در مورد این دارند که همه چیز ” چطور باید باشد”. تفکر سیاه و سفید اینکه بدانیم چه کاری انجام دهیم را برای ما راحت تر می‌کند. این شیوه تفکر غالبا ریشه در پیروی کورکورانه از چهره‌های مقتدر و قدرتمند دارد. اما زندگی دربردارنده چیزهایی بسیار فراتر از تصورات شما است و هنگامی که از افکار صلب و سخت خود رها می‌شوید، کشف احتمالات گوناگون در شیوه‌های فکر کردن و عمل کردن شما برایتان جذاب و نیرومند خواهد بود.

 

۲۲- می‌ترسید که مبادا خود واقعی شما جذابیتی نداشته باشد

برای اینکه احساس خوشایندی را در مورد خودتان تجربه کنید شاید وانمود می‌کنید که فرد دیگری غیر از خویشتن حقیقی خود هستید. فردی که وانمود می‌کنید به اندازه خویشتن حقیقی شما جذاب نیست. اصالت و اعتبار یکی از جذابترین ویژگی‌های یک فرد است. تلاش کنید که نقاب را از چهره خود بردارید و به خود واقعی و حقیقی تان اجازه بودن بدهید.

۲۳- گذشته را در ذهنتان نشخوار می‌کنید

افرادی که احساس ناامنی درونی را تجربه می‌کنند در گذشته و آینده خود زندگی می‌کنند و دائما در حال نشخوار کردن اشتباهات و نگرانی‌های خود هستند. با این وجود، زندگی واقعی در اینجا و اکنون اتفاق می‌افتد. این تنها واقعیت است و اینجا تنها جایی است که می‌توان در آن صلح، امنیت و شادی را جست‌وجو کرد. وقتی لحظه حال کامل و بی‌نقص است چطور می‌توانید عزت نفس نداشته باشید؟

 

۲۴- بیش از آنچه تصور می‌کنید توانمند هستید

اگر اهدافتان را دست کم بگیرید تا به این ترتیب از خودتان محافظت کنید، هرگز به کامل‌ترین ظرفیت خود دست نخواهید یافت. اگر عزت نفس پایین مانع از چنگ زدن شما به فرصت هایتان یا رسیدن به رویاهایتان شده است، هرگز نخواهید دانست که حقیقتا از چه توانایی‌ها و استعدادهایی بهره‌مند هستید.

درواقع، کمک گرفتن از دیگران نشانه قدرت و شهامت است و به این معناست که شما پذیرای تغییر هستید و کاری را در جهت آن انجام می‌دهید. یک مشاور مجرب و ماهر به شما کمک می‌کند تا زخم‌های قدیمی و کهنه‌ای که موجب پایین رفتن عزت نفستان شده است را درمان کنید و همچنین به شما کمک می‌کند تا رفتارهایی جدید را جایگزین رفتارهای قدیمی خودتان کنید و باین ترتیب بتوانید به خودتان عشق بورزید و به خود احترام بگذارید.

این لیست را پرینت بگیرید و در کیف پولتان همراه خودتان داشته باشید تا هر زمان که روز بدی را تجربه می‌کردید، بتوانید به این لیست مراجعه کنید. با یاد گرفتن شیوه‌های جدید فکر کردن و رفتار کردن به‌تدریج ارزش و اعتماد به نفستان را ارتقاء خواهید داد.

 

خوشحال می شویم تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید …

 

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
7 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بالاترین امتیاز
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
مرتضی اصفهانیان
مرتضی اصفهانیان
1 سال پیش

عالی بود دکتر ? برای عزت نفس بیشتر پست بذارید لطفا

1
شهاب الدین
پاسخ به  مرتضی اصفهانیان
5 ساعت پیش

هشتگ عزت نفس رو در سایت دنبال کنید یا از قسمت جستجو استفاده کنید …
مطالب زیاد هستن
تشکر از حسن توجهتون

Anonymous
Anonymous
1 سال پیش

فکر میکنم وجه مشترک همه موارد این بود که فرد خودش رو دوست نداره
اگه خودمونو رو وا قعا دوست داشته باشیم عزت نفسمونم بالا مره

1
سهیلا گلستانی
سهیلا گلستانی
1 سال پیش

خیلی از این موارد واقعا به خاطر طرز برخورد خونوادست
چیزایی که بهمون میگفتن واقعا قاتل عزت نفس بوده⁦☹️⁩

حمید کرمی
حمید کرمی
پاسخ به  سهیلا گلستانی
1 سال پیش

آره منم قبول دارم
قدیما واقعا بچه رو خورد میکردن⁦☹️⁩

Anonymous
Anonymous
پاسخ به  حمید کرمی
1 سال پیش

آخیییی

Anonymous
Anonymous
پاسخ به  سهیلا گلستانی
1 سال پیش

آره واقعا?
خانواده و مدرسه
همیشه فکر میکردیم یه چیزی کم داریم و استعدادمون پایینه?

7
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x