تربیت اسلامی کودک

تربیت اسلامی کودک

تربیت کودک در اسلام

نگاهی بسیار کوتاه به تعلیم و تربیت کودک در اسلام

تربیت کودکان یکی از اموری است که در سنت اسلامی بسیار مورد اهمیت واقع شده است.
این در حالی است که بیشتر والدین تنها به طور غریزی به تربیت کودکان خود می پردازند و هیچ آموزش یا مطالعه ای در این زمینه ندارند.
برای رفع این کمبود، کارهای بسیار زیاد و عمیقی لازم است تا پاسخگوی مشکلات روزمره کودکان و نوجوانان باشد.
حضرت علی علیه السلام می فرمایند:”کودک هفت سال آزاد است و هفت سال مورد ادب و توجه و هفت سال دیگر مورد خدمت و یاور است”.

(بحار الانوار ج ۲۳ ص ۶۵)

تربیت کودک در اسلام

همچنین امام صادق (ع) می فرماید: «کودک هفت سال بازی می کند و هفت سال خواندن و نوشتن می آموزد و هفت سال (مقررات زندگی) حلال و حرام را یاد می گیرد».(اصول کافی ج ۶ ص ۴۷ و ۴۶)

از روایات اسلامی استفاده می شود که آغاز تعلیم مدرسه ای کودک در هفت سالگی است.

در هفت سال دوم کودک آمادگی لازم را برای فراگیری معلومات و آداب اسلامی پیدا می کند.

نکته ای که باید در همه مراحل در نظر گرفته شود، این است که محتوای آموزشی و تعلیم باید با مسائل روز و مورد نیاز کودکان و نیز شرایط محیطی و اجتماعی مرتبط با آنها باشد.

تربیت و پرورش کودکان یکی از اموری است که در سنت اسلامی بسیار مورد اهمیت واقع شده است.

حضرت علی (ع) می فرماید: «فرزندان خود را به عادات و آداب خود مجبور نکنید؛ زیرا آنها برای زمانی غیر از زمان شما خلق شده اند.»(نهج البلاغه گفتار ۲۴۰)

این در حالی است که بیشتر والدین تنها به طور غریزی به تربیت کودکان خود می پردازند و هیچ آموزش یا مطالعه ای در این زمینه ندارند. برای رفع این کمبود، کارهای بسیار زیاد و عمیقی لازم است تا پاسخگوی مشکلات روزمره کودکان و نوجوانان باشد.

۱- فطرت کودکان

از جمله مهمترین نکاتی که درخصوص آموزش دینی کودکان در روایات آمده است ، مساله فطری بودن توجه به دین و خداست.

رسول اکرم (ص) فرمود:«هر نوزادی با فطرت خدایی به دنیا می آید و پرورش می یابد ، مگر این که پدر و مادر او را به سوی یهودی گری یا مسیحی گری بکشانند.» (بحارالانوار ج ۳ ص ۲۸۱)

و نیز آمده است که موسی به خدا عرض کرد: «پروردگارا! کدامیک از اعمال نزد تو برتر است؟ خطاب رسید: محبت به کودکان؛چرا که من فطرت آنها را بر پایه اعتماد به یگانگی خود قرار دادم.»(آیین تربیت ص ۳۸۱)

تمام این احادیث نشان می دهد که باید پدر و مادر محیطی مناسب برای کودک فراهم آورند تا حقایقی یا عقایدی که ریشه های آن در نهاد و فطرت کودک نهفته است ، به منصه ظهور برسد.

تربیت کودک از بدو تولد

 

۲- کنجکاوی و چراجویی

کودک از دنیای بسته پا به دنیای وسیع می گذارد،بنابراین می خواهد از اسرار آنها سر در آورد.بدین سان غریزه اوست که از منشا پدیده ها بپرسد. از روابط علت و معلولی آن سوال کند. این زمینه مناسبی برای کودک است که والدین ؛فرصت را غنیمت شمارند و واقعیت ها را برای او توضیح دهند.

۳- رغبتها

انسان به طور کلی موجودی است اجتماعی و خواهان زیستن در اجتماع است ؛ از این رو اگر بخواهد با آنها بجوشد و در پس آنها عرض وجود کند، باید تقلید کند. این زمینه ای مناسب برای آموزش جنبه های مذهبی است.

کودک می خواهد رفتار افراد بزرگتر را تقلید کند؛پس در حضور او نمازتان را بخوانید و یا او را همراه خود به مسجد ببرید. کودک رغبت دارد خود را در جای بزرگترها قالب بزند، پس زمینه ارتباط او را با بزرگتران فراهم کنید. تا آداب زندگی ؛ معاشرتی،اخلاقی و در کل آداب و رسوم مذهبی را از این طریق بیاموزد.

خانواده اسلامی

۴- ارائه الگوهای مثبت

در این روش از داستان انبیا و ائمه بخصوص دوران طفولیت امام حسن (ع) و امام حسین (ع) استفاده می شود.

۵- حس غرور و خودپسندی

امری است که بدون شک در بین تمام انسانها وجود دارد،می توان از حس غرور مثبت کودک استفاده کرد،مثلا به او گفت که من مطمئنم که تو می توانی نماز بخوانی.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۱ گام برای درمان اعتیاد به گوشی‌ همراه

۶- مراحل پرورش مذهبی کودک

رسول خدا (ص) فرموده اند: «فرزندان خود را به سه خصلت تربیت کنید:
محبت پیامبرتان و محبت خاندان او و قرائت قرآن».

شک نیست که هر سنی مقتضایی برای خودش دارد و باید طبق آن برنامه ریزی کرد. در کتب روایتی دوره ۲۱ساله تعیین شده است که به ۳دوره ۷ساله تقسیم می شود و هر کدام به دوره جزیی تری قابل تقسیم است.

۷ سال اول:دوره تکوین است

تربیت کودک در اسلام در حقیقت از همان روز تولد با گفتن اقامه و اذان در دو گوش کودک آغاز می شود و بتدریج این آموزش ها تا ۳سالگی تکامل می یابد. مرحله رشد دیگری از ۵سالگی آغاز می شود که در این مرحله باید متوجه تفاوت کودکان در امر رشد و نمو باشیم.

اهمیت تربیت کودکان در اسلام

تحقیقات روان شناسی ، تفاوت های کودکان را از نظر میزان و ظرفیت یادگیری و نیز رشد و نمو عقلی آنها، مدنظر قرار داده است.

اصول تربیت کودک در اسلام از همان ابتدا توجه و نظر خود را به وجود تفاوت های رشدی در ۵سالگی با مطرح کردن سوال زیر جلب کرده است.

الیهما یمینک من شمالک؟ راستت از چپت کدام است؟ اگر کودک بتواند به این سوال پاسخ بدهد،مرحله رشد قبلی خود را پشت سر گذاشته است.

امام صادق (ع) سفارش کرده اند که در ۵سالگی ، به کودک ، سجده آموزش داده شود.

همچنین امام می فرمایند: «کودک خود را تا ۶سالگی فرصت دهید، سپس او را در فراگیری کتاب به مدت شش سال تربیت کنید. (وسائل باب ۸۲ حدیث ۲)

۷ سال دوم ، دوره پرورش دینی است

در این دوره است که کودک از حکم وضعی به حکم تکلیفی باید عمل کند. علاوه بر آموزش اعمال واجب اعم از روزه و نماز در ۷سالگی است.

امام صادق (ع) در زمینه تعلیم احادیث اسلامی می فرمایند: «احادیث اسلامی را به فرزندان خود هر چه زودتر بیاموزید ، قبل از آن که مخالفان بر شما سبقت گیرند».(کافی ج ۶ ص ۷۶)

امام صادق (ع) درباره روزه گرفتن کودکان می فرمایند: «ما به کودکان خود در ۷سالگی می آموزیم که هر قدر طاقت دارند، نصف روز باشد،یا بیشتر و یا کمتر روزه بگیرند و هرگاه گرسنگی بر تشنگی بر آنان غلبه کرد،افطار کنند،تا این که به روزه گرفتن عادت کنند و آن را تحمل نمایند.

پس شما از کودکان خود بخواهید که در ۹سالگی هر قدر که طاقت روزه دارند، روزه بگیرند و هرگاه که تشنگی بر آنان غلبه کرد، افطار کنند». (فروع کافی ج ۲ ، ص ۱۲۴)

تربیت اسلامی کودک

ایمان واقعی به مذهب از حدود ۱۲سالگی در کودک پیدا می شود و در این سن تا حدود قابل توجهی می توان معنای اصیل مذهب را به او منتقل کرد. ضمنا مبانی اخلاقی و تربیتی،به آداب معاشرت و رسوم و سنن در همین دوره باید به کودک آموزش داده شود.

پایان این دوره همزمان با دوره نوجوانی است و کودک با تجاربی که در زمینه های مختلف به دست آورده،تاحدی به فردی مستقل و صاحب نظر تبدیل می شود.

در نظر داشته باشیم که آموزش کودک در این سن می بایست با احترام و آرامش صورت گرفته و سعی کنیم کودک با قناعت کافی به امر یادگیری بپردازد.

۷ سال سوم ، دوره تمرین و عمل است

در این دوره نیز که خود به ۳مرحله پایانی نوجوانی،دوران بلوغ و دوره جوانی تقسیم می شود،بیشتر توجه والدین باید به دوران بلوغ باشد که دوره رشد احساسات و نوعی تولد مجدد است و دوره ای است که نیاز آنان به راهنمایی ، به اوج خود می رسد.

ایمان به مذهب از ۱۶سالگی اوج می گیرد و در صورتی که به الگوی کاذبی برخورد کردند،در جنبه مذهب ، خطراتی برایشان وجود خواهد داشت.

پایان بلوغ و از حدود ۱۸سالگی ، دوره استقلال تقریبی است.دقت و استدلال منطقی در او رشد می کند و می توان از این طریق به آموزش مذهبی و دینی او بیش از قبل پرداخت.

امید است که قدمی در نشان دادن خلا موجود و ایجاد انگیزه ای برای تحقیق در زمینه تربیت کودک در اسلام برداشته باشیم.