افزایش اعتماد به نفس کودکان دبستانی با ۴بازی کاربردی

افزایش اعتماد به نفس کودکان دبستانی با ۴بازی کاربردی

بازی های کودکان دبستانی برای افزایش اعتماد بنفس

محیط دبستان اولین جایی در اجتماع است که شخصیت کودک شما را شکل میدهد اما گاهی این محیط باعث کم شدن اعتماد به نفس در کودکان دبستانی می شود.

بازی های کودکان دبستانی برای افزایش اعتماد بنفس

در این مقاله چه چیزی خواهید آموخت؟

۱- بررسی ۴ عامل مهم که اعتماد به نفس کودک در دبستان را از بین می برد

۲- ارتباط بین اعتماد به نفس و پیشرفت تحصیلی

۳- معرفی ۴ بازی عالی برای از بین بردن ۴ عامل کمبود اعتماد به نفس کودکان در دبستان

علل عدم اعتماد به نفس کودکان دبستانی

 

۱- معلم به او توجه نمی کند

اولین و شایع ترین دلیل اعتماد به نفس پایین در کودکان دبستانی، بی توجهی معلم به موقعیت و پیشرفت های کودکان است. اگر کودک احساس کند که معلم نسبت به او بی خیال و بی توجه است خیلی سریع ذهنیت برتر بودن خود را از دست خواهد داد زیرا معلم او بعد از پدر و مادرش بزرگ ترین الگوی زندگی کودکی اش است.

۲- نمی تواند دوست جدید پیدا کند

اگر در محیط مدرسه کودک شما نتواند دوستان جدید پیدا کند و با آن ها رابطه صمیمی داشته باشد خیلی زود اعتماد به نفس خود را از دست خواهد داد و باعث می شود گوشه گیر شود. بهترین راهکار این است که در مدارس توسط معلم ها دانش آموزان به یک دیگر معرفی شوند و پیگیر روابط دوستانه کودکان شوند کهمتاسفانه در سیستم آموزش و پرورش ما این موضوع کمی ضعیف است.

۳- مورد تمسخر قرار گرفتن

اگر کودک شما در یکی از دروس نمره پایین داشته باشد ممکن است که توسط دوستانش مورد تمسخر واقع شود و اگر در مراحل ابتدای مدرسه باشد ممکن است به او آسیب جدی وارد شود. بهترین راهکار این است که به فرزندمان بیاموزیم هر اتفاق یک تجربه است که در این مورد در مقاله اعتماد به‌ نفس کودکان به وضوع و کامل توضیح داده ام.

۴- عدم ارتباط با خانواده در مدرسه

کودکان دوست دارند تمام موفقیت هایی که در مدرسه به دست می آورند را با خانواده خود در میان بگذارند اما برای کودک بسیار خوشایند تر است که والدین از قبل بدانند امروز در مدرسه کودک چگونه رفتار کرده است. اگر تا کنون هیچگاه در مورد موفقیت های فرزندتان در مدرسه مورد اطلاعی نداشته اید به اعتماد به نفس او ضربه زده اید.

افزایش اعتماد بنفس کودکان در مدرسه

تقویت اعتماد به نفس کودکان و پیشرفت تحصیلی

گفتیم که تقویت اعتماد به نفس در کودکان دبستانی بسیار مهم است و هرچه کودک شما در طول دوران تحصیلی اعتماد به نفس بالاتری کسب کند موجب می گردد که در تحصیل موفق تر باشد. تقویت اعتماد به نفس در کودکان ارتباط مستقیمی با پیشرفت تحصیلی آن ها دارد. شما باید تلاش کنید در مراحل ابتدایی ورود به جامعه تحصیلی فرزندان تان یعنی در دوران دبستان اعتماد به نفس کودک را مورد بررسی قرار دهید.

مراقب ۴ مورد بالا که ترتیب بی توجهی معلم، عدم توانایی در دوست یابی، مورد تمسخر قرار گرفتن و عدم ارتباط با خانواده هستند،باشید تا اعتماد به نفس در کودک شما افزایش یابد

بازی هایی برای افزایش اعتماد به نفس

اگر در محیط خانه کودک بتواند اعتماد به نفس خود را تقویت کند قطعا در محیط دبستان هم می تواند این کار مهم را انجام دهد. یکی از روش های عالی برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان آموزش از طریق بازی است. می خواهیم در این قسمت به روش بازی ۴ علل نام برده در ابتدای مقاله را با بازی از بین ببریم و به رشد اعتماد به نفس در کودک کمک کنیم.

بازی برای افزایش اعتماد بنفس کودک دبستانی

بازی اول | منو ببین! (برای توجه معلم به کودک)

به کودک در قالب بازی یاد دهید که نباید منتظر دیده شدن باشد بلکه باید خودش را در معرض دید قرار دهد. از آنجایی که ذهن کودک بسیار قوی است می توان در قالب بازی این رفتار را به او آموخت.

مرحله اول: در محیط خانه وسیله ای مثل خمیر به او بدهید تا اجسام را بسازد سپس هنگام بازی کردن خودتان را مشغول کار دیگری کنید تا کودک متوجه شود به او توجه نمی کنید.

مرحله دوم: وقتی بازی او تمام شد چند دقیقه بعد به سراغ نتیجه بازی بروید و ببینید چه چیزی ساخته است و به دقت به نتیجه نگاه کنید.

شاید از این مطلب هم خوشت بیاد! |   ۱۲مورد از مهمترین نشانه‌های عزت نفس پایین

مرحله سوم: کودکتان را صدا بزنید و بگویید این جسم بسیار حرفه ای و زیباست. اگر بعد از تمام شدن بازی من را صدا زده بودی تا نتیجه را ببینم به تو یک هدیه می دادم و اگر دفعه بعد، من را صدا بزنی تو را تشویق می کنم و هدیه می دهم.

با اینکار ذهن کودک یاد می گیرد که برای مورد توجه قرار گرفتن باید خودش اقدام کند و نباید منتظر دیگران مثل معلم باشد. با این بازی اعتماد به نفس کودک در دبستان هم بیشتر می شود زیرا یاد گرفته است که نتایج را صدا بزند و با معلم خود در میان بگذارد. این کار باعث درمان استرس در کودک شما می شود.

اعتماد بنفس کودکان دبستانی

بازی دوم | بازی با کلمه چگونه (نمی تواند دوست جدید پیدا کند)

در این قسمت قصد داریم در قالب بازی که کودک یاد دهیم با کلمه “چگونه” اقدام به دوست یابی در دبستان کند. این بازی بسیار برای کودکان خلاقیت خواهد آورد و حتما توصیه میکنم آن را به فرزندتان آموزش دهید.

مرحله اول: سه اسباب بازی دارای شخصیت به فرزندتان بدهید. (مثلا سه حیوان، یا سه ماشین، یا سه عروسک)

مرحله دوم: دوتا از شخصیت ها را کنار هم قرار دهید و یکی را کمی دورتر از بقیه بگذارید.

مرحله سوم: به کودک بگویید با کمک کلمه چگونه راه حلی بسازد که شخصیت سوم و تنها بتواند با دو شخصیت دیگر دوست شود. ابتدا خودتان یک پاسخ بدهید تا کودک با روش بازی آشنا شود مثلا بگویید چگونه می تواند با تعارف کردن یک لیوان آب با آن ها دوست شود؟ با این کار ذهن کودک شروع به ساخت مدل های مختلف برای برقراری ارتباط میکند.

این بازی را به کودک تان بیاموزیدزیرا اعتماد به نفس در کودکان دبستانی را به شدت بالا می برد و باعث می شود بتوانند خلاقانه فکر کنند و راهکار های خلاقانه برای برقراری ارتباط با دیگران پیدا کنند.

کودکان شاد و بااعتماد بنفس

بازی سوم | اعداد معکوس (مورد تمسخر قرار گرفتن)

این بازی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان دبستانی بسیار کارآمد و قوی است. توصیه میکنم این بازی را بیشتر از بقیه بازی ها با کودک تمرین کنید.

مرحله اول: به او یاد بدهید از ۱۰ تا ۱ را آرام آرام بشمارد و این را خوب با کودک دبستانی تان تمرین کنید.

مرحله دوم: یک سناریو تئاتر مانند با کودکتان اجرا کنید که در آن یک اسباب بازی او را مسخره میکند و در آن هنگام کودک در ذهنش شروع به شمردن معکوس اعداد می کند در در هنگام شمردن عروسک بی خیال شده و از آنجا میرود.

مرحله سوم: بعد از بازی تئاتر، به او بگویید اگر هنگام عصبانیت یا ناراحتی اگر بتواند از ۱۰ تا ۱ آرام آرام بشمارد مشکل به راحتی حل می شود و خوشحال شود.

با این بازی به راحتی کودک یاد میگیرد که هنگام عصبی بودن و مورد تمسخر قرار گرقتن بتواند ذهنش را کنترل کند و خودش را درگیر افکار منفی نکند. با این کار افزایش اعتماد به نفس در کودکان دبستانی شما بسیار بهبود پیدا می کند.

بازی در مدرسه

بازی چهارم | بازی دوربین (عدم ارتباط با خانواده در مدرسه)

مرحله اول: در قالب یک بازی، یک شخصیت خیالی برای کودک بسازید و بگویید که همیشه همراه او است و او از موفقیت های مدرسه برایش خبر می آورد.

مرحله دوم: با مدرسه تماس بگیرید و بگویید امروز فرزند شما چگونه بوده است.

مرحله سوم: موفقیت امروز کودک تان را از زبان شخصیت خیالی که در بازی ساخته اید بیان کنید. مثلا بگویید بانی خرگوشه برام خبر آورده که امروز انشاء رو خیلی خوب سر کلاس خوندی

با این کار خیال کودک از بابت توجه شما حتی در خارج از خانه هم راحت می شود و تلاش می کند در محیط مدرسه موفقیت های بیشتری بدست آورد تا از طریق شخصیت خیالی با شما از راه دور ارتباط بر قرار کند.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. توصیه میکنیم برای خواندن مقالات به روز در زمینه اعتماد به نفس کودکان اینجا را کلیک کنید…

موفق باشید…

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در نظرات
Notify of
7 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بالاترین امتیاز
Inline Feedbacks
دیدن همه ی نظرات
Anonymous
Anonymous
1 سال پیش

ممنون مفید بود
مطلب برای تربیت کودکان بیشتر بذارید

Anonymous
Anonymous
1 سال پیش

مطلب خیلی خوبی بود
لطفاً بازی درمانی بیشتر بذارین⁦??⁩

سهیلا سرمدی
سهیلا سرمدی
1 سال پیش

من هفته گذشته این مطلبو از سایتتون خوندم و چندتا از این بازیها رو انجام دادم
فقط اومدم تشکر کنم
هزارتا گل تقدیمتون

شهاب صدر
پاسخ به  سهیلا سرمدی
1 سال پیش

هزاران گل تقدیم به شما خانم سرمدی به خاطر عزت نفستون
من هم از شما بابت همراهیتون تشکر میکنم

مامان طاها
مامان طاها
1 سال پیش

آقای دکتر چیکار کنم پسرم درست با بقیه سلام علیک کنه؟
موندم والا
هر چی میگم یاد نمیگیره 🙁

شهاب صدر
پاسخ به  مامان طاها
1 سال پیش

سلام مامان طاها
بچه ها در وهله ی اول از والدین خودشون الگو برداری میکنند…
کمی فکر کنید و ببینید آیا خودتون اونطور که میخواید بچه تون در بزرگسالی باشه هستید؟!
با درست کردن یک الگوی صحیح و کمی آموزش و همچنین به میزان لازم “صبر” ! همه چیز درست میشه
نگران نباشید
به امید آینده ای درخشان برای طاهای عزیز و هم سن و سالهایش

پری سعادت
پری سعادت
پاسخ به  شهاب صدر
1 سال پیش

بازیها واقعا خوب جواب میده
مرسی ازتون⁦??⁩
یه چیز دیگم که من خیلی ازش استفاده میکنم فیلمهاییه که بچه ها میبینن
از داستان یا حرفای شخصیتهای فیلم استفاده میکنم تا منظچرمو بگم

7
0
نظرات خوبتو با ما در میون بذار...x
()
x